• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego kierowcy autobusów mylą drogę?

Ewa Palińska
24 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (365)
Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie. Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie.

Pomylić drogę - ludzka rzecz. To jednak, że z kursu zbaczają kierowcy miejskich autobusów, którzy, jak mogłoby się wydawać, powinni znać swoje trasy na wylot i pokonywać je rutynowo, budzi już zdziwienie. Tym bardziej że nie są to zdarzenia okazjonalne - tylko w czwartek, 23 lutego, pojawiły się w naszym raporcie wpisy informujące o aż czterech przypadkach zboczenia z trasy.



Czy jechałeś kiedyś autobusem, który zboczył z trasy?

Można by pomyśleć, że kierowcy miejskich autobusów muszą mieć swoje trasy w małym palcu. I że nie sposób pomylić drogi, którą pokonywało się wcześniej wiele razy.

Wpisy, jakie sukcesywnie pojawiają się w naszym raporcie, zdają się temu jednak przeczyć.

Zamiast przejażdżki długi spacer po błocie



Skala jest tak duża, że prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwrócili się do nas czytelnicy.

- Co rusz w raporcie pojawia się informacja, że autobus źle pojechał czy gdzieś utknął. Tak jak dziś, kiedy to stanął w polu na Osowej - pisała w mailu do naszej redakcji pani Magdalena. - Może warto byłoby lepiej wyszkolić kierowców lub zamontować nawigację, żeby nie dochodziło do takich pomyłek? I żeby ludzie nie musieli tak jak w czwartek iść pieszo kawał drogi polem, w błocie, żeby złapać inny autobus.


Kierująca się pomyliła, ale czytelnicy okazali życzliwość



Zdarzenie, na które powołuje się pani Magdalena, miało miejsce w czwartek rano. Kierująca autobusem linii 179, wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej, pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką, wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała. Jako że auto zostało - dosłownie - uziemione, z pomocą musiało przyjechać Pogotowie Techniczne ZTM. Kierująca autobusem poleciła pasażerom, aby wyszli z autobusu, bo pojazd nie był w stanie dalej jechać.

Wielu naszych czytelników apelowało o wyrozumiałość:

- Tylko naśmiewać się potraficie - ktoś napisał pod raportem. - Kierowca się zagapił i chciał nawrócić i stało się. Każdy popełnia błędy.
08:05 23 LUTEGO 23

Autobus z Osowej pomylił trasę i utknął na polu (144 opinie)

179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej
179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej


Czasem autobusy po prostu się gubią



Tego samego dnia otrzymaliśmy jednak informacje o kilku innych, podobnych przypadkach. M.in. o autobusie, który się zgubił. Na szczęście tylko na chwilę.

15:02 23 LUTEGO 23

Autobus się zgubił przez chwilę (44 opinie)

Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha
Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha


W naszym raporcie znalazła się też informacja kierowcy autobusu linii 213, który zamiast na Kowale pojechał do Borkowa i się zgubił czy o autobusie linii 126, który jechał na wstecznym na obwodnicy, bo pomylił zjazdy.



Znajomość trasy jest obowiązkiem kierowcy



Spółka GAiT tłumaczy, że jednym z obowiązków kierowcy jest znajomość przebiegu każdej linii oraz położenia wszystkich przystanków na tej trasie.

- GAiT obsługuje średnio 70 linii autobusowych, wykonując prawie 4 tysiące kursów dziennie - informuje Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT. - Przyczyną przedstawionych zdarzeń bywa zwykły ludzki błąd lub nieaktualna wiedza o obowiązującym obecnie przebiegu trasy czy też lokalizacji przystanku. Częste zmiany tras wynikają z dynamiki funkcjonowania miasta - konieczności dostosowywania oferty przewozowej do zmieniających się potrzeb. Oczywiście obie okoliczności nie są usprawiedliwieniem zaistnienia takich sytuacji.

Kierowca otrzyma z komputera informację o przebiegu trasy



Przedstawiciel GAiT podkreśla, że liczba takich zdarzeń w odniesieniu do liczby realizowanych kursów jest minimalna, niemniej celem spółki jest ich całkowite wyeliminowanie. W jaki sposób?

- Prowadzimy testy dodatkowej funkcjonalności autokomputera pokładowego - tłumaczy Krzysztof Wojtkiewicz. - Oprócz obecnie stosowanego wskazywania czasu odjazdu z kolejnego przystanku (monitorowanie punktualności) kierujący będzie otrzymywał informacje o przebiegu następnego odcinka trasy i lokalizacji najbliższego przystanku.

GAiT przeprasza pasażerów



W odniesieniu do przedstawionych w raportach czytelników przypadków GAiT wyjaśnia:
  • system rejestrujący pracę pojazdu obejmujący m.in. położenie pojazdu wg współrzędnych GPS nie potwierdza nieprawidłowości na linii 213,
  • linię 126 obsługuje BP Tour, stąd też nie możemy odnieść się do tej sytuacji,

- Zdarzenia na liniach 179 i 115 były ewidentnym błędem kierujących, za co najmocniej przepraszamy - mówi Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT.
A czy kierowców, którzy mylą trasy, spotykają jakieś konsekwencje?

- W zależności od okoliczności zdarzenia i stopnia przewinienia kierującego pojazdem, prowadzony jest dodatkowy instruktaż lub stosowane są sankcje dyscyplinujące - informuje przedstawiciel GAiT.

Opinie (365) ponad 20 zablokowanych

  • Dramat (2)

    Nie wiem jak to wygląda w GAiT, ale jako kierowca PKM Gdynia mogę podzielić się jak szkolenie wygląda tutaj. Otóż coś takiego nie istnieje. Gdy ja przyjmowałem się do pracy parę lat temu, szkolenie polegało na jednym dniu, w którym kierownik pokazywał zupełnie podstawowe aspekty działania autobusu, systemów itp. Na naukę linii były 2 dni (powodzenia dla przyjezdnych, ja na szczęście mieszkam tu praktycznie od urodzenia, więc wielkiego problemu nie było). Wszelkie inne zagadnienia - pytaj starszych pracowników. I potem dziwota, że brakuje kierowców. Zarobki to jedna z przyczyn, ale druga to z pewnością brak należytego przygotowania ze strony pracodawcy - wielu nowych popracowało parę tygodni, z racji braku wiedzy dostali multum kar od ZKM i ostatecznie odeszli zawiedzeni.

    • 24 2

    • (1)

      W GAiT nie ma nawet szkolenia z obslugi autobusu

      • 4 2

      • A komu donieść na koleżankę lub kolegę ?

        W spółkach komunalnych w Gdyni najważniejszy punkt w szkoleniu.

        • 6 0

  • Wszędzie ta beznadziejna obsługa. Kierowcy niech się skupią na bezpiecznej jeździe a nie na śledzeniu smsów. (1)

    Fantazja kierowców typu poznaj świat. Przecież na kierowcę autobusu są testy psychologiczne. Przypomina to wszystko dowcip o koniu sołtysa wąchocka który chodził po polu w kółko bo był z cyrku. Nie umiesz ogarnąć nowych zadań w pracy jak inna linia autobusu to idź pracować do fabryki na linii produkcyjnej. Wywieźć ludzi w błoto w pole - powinna kobieta za to solidnie beknąć. Dla niektórych to może śmieszne ale dla osób jadących do pracy albo ważne spotkanie to żenujące.

    • 3 21

    • Zenujace jest to co napisal(as)(es)!!! Jakim trzeba być człowiekiem dla drugiego żeby tylko umieć skrytykować i chcieć go ukarać?! Życzę ci aby karma do ciebie wróciła! Zenada i wstyd Egzamin z człowieczeństwa oblałaś (es)

      • 2 0

  • (1)

    dziś kurs ok 20:40 Lini 117 w kierunku Jelitkowa nie skręcił w Czyżewskiego tylko pojechał Grunwaldzka i zrobił nawrotke na wysokości ul.Dickmana w kierunku Sopotu i przy drodze zielonej pojechał dopiero w dobrym kierunku .

    • 1 2

    • cyrk

      :D

      • 0 0

  • To normalna rzecz, jesteśmy tylko ludzmi!

    Kazdemu zdarzyło się pomylić drogę. Ja myśle, że robią super robote kierowcy autobusów. Bądzmi wdzięczni, to nie jest łatwa praca.

    • 11 1

  • bo kierowcy nie znają polskiego ani terenu (1)

    ot, cała filozofia. Chcieliście, to macie.

    • 7 11

    • dokładnie

      zgadzam sie wiem ze BP Tour zatrudnia wielu z nich ci gadaja przez telefon poł trasy alub nie znaja trasy w ogole

      • 4 0

  • Nie ma i nie było żadnych szkoleń odnosnie przebiegu tras. (3)

    Owszem są polecenia np. co do lini X ale to tyle. GAiT zmyśla jak zawsze. Aby nauczyć się trasy trzeba tą trasą przejechać się jako pasażer lub polegać na mapach Google czy MyBus. Polecam linię 138 czy 178.

    • 16 1

    • A czy 111 (1)

      A czy 111 to już ma stałą trasę ?

      • 1 0

      • Ktora jest stala? Bo tam co chwile jest inna

        • 0 0

    • Najwieksze zawijasy w Gdańskiej sieci to 149 i 249

      • 0 0

  • Jak to wyglada w GAiT? Zatrudnia sie kierowce, dostaje gradik i jedzie. Moze w czasie wolnym pojechac zobaczyc trase jako pasazer i tyle. Firma nie ma nawet jakiejs strony z mapkami linii

    • 13 0

  • Farsa (1)

    GAIT w końcu powinien przyznać się do tego że nie ma żadnego programu, aplikacji o przebiegu trasy. Szkolenie trwa 10 dni w czasie którego jednego dnia jeździ się tylko jedna linia. Kierowca dostaje grafik codziennie z inna linia. Jak ma się 10 dni do 30???? Zatem wyjaśniam: GAIT ma to w du**e. Wykorzystuje fakt że kierowcy nie znają linii (jeżeli nie chcą się pomylić musza w wolnym czasie jeździć autobusami i rozkminiac przystanki). Każda pomyłka to jara zgodnie z regulaminem i do tego odebrana premia. Dwóch obecnych kierowników to dwa . Z radością przyjmujących porażki kierowców. Więc zastanówcie się bracia i siostry zanim podejmiecie prace w GAIT. Komuno wróć to za mało. Aaaa i jeszcze jedno miesiąc przykładowo ma 176 godzin nic bardziej mylnego ty wyrobisz ponad 200 i dostaniesz może 4000 zł na rękę. Praca marzeń prawda???

    • 30 2

    • Małpa z rotmanki

      Zapomniałeś kolego dodać że POmioty lub też sygnaliści o wiele więcej dostają.

      • 2 1

  • Nie myli sie ten co nic nie robi. Zamiast wykazać się empatią do kierowców pokazujecie

    Na każdym kroku roszczeniowość. Każdy kiedyś miał swój pierwszy dzień w pracy i pierwszy raz zaczynał pracę na nowym stanowisku. I już od razu uwierzę, że nikt w pracy się nie pomylił. Mylić się to ludzka rzecz. Presja czasu, warunki na trasie czy też miksy zadaniowe nie jednokrotnie jest w jednym zadaniu 3 czy 4 linie i każda jedzie w inną stronę. Tym bardziej, że linii jest 70 i dzisiaj się jeździ na południu Gdańska jutro na północy Gdańska zahaczając o Sopot. Zapamiętać wszystkie trasy i nie pomylić się jest ciężko.

    • 14 2

  • To nie może być przypadek

    Chyba jakaś imprezka integracyjna była w firmie i teraz wszystko wychodzi :D

    • 3 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane