• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego kierowcy autobusów mylą drogę?

Ewa Palińska
24 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (365)
Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie. Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie.

Pomylić drogę - ludzka rzecz. To jednak, że z kursu zbaczają kierowcy miejskich autobusów, którzy, jak mogłoby się wydawać, powinni znać swoje trasy na wylot i pokonywać je rutynowo, budzi już zdziwienie. Tym bardziej że nie są to zdarzenia okazjonalne - tylko w czwartek, 23 lutego, pojawiły się w naszym raporcie wpisy informujące o aż czterech przypadkach zboczenia z trasy.



Czy jechałeś kiedyś autobusem, który zboczył z trasy?

Można by pomyśleć, że kierowcy miejskich autobusów muszą mieć swoje trasy w małym palcu. I że nie sposób pomylić drogi, którą pokonywało się wcześniej wiele razy.

Wpisy, jakie sukcesywnie pojawiają się w naszym raporcie, zdają się temu jednak przeczyć.

Zamiast przejażdżki długi spacer po błocie



Skala jest tak duża, że prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwrócili się do nas czytelnicy.

- Co rusz w raporcie pojawia się informacja, że autobus źle pojechał czy gdzieś utknął. Tak jak dziś, kiedy to stanął w polu na Osowej - pisała w mailu do naszej redakcji pani Magdalena. - Może warto byłoby lepiej wyszkolić kierowców lub zamontować nawigację, żeby nie dochodziło do takich pomyłek? I żeby ludzie nie musieli tak jak w czwartek iść pieszo kawał drogi polem, w błocie, żeby złapać inny autobus.


Kierująca się pomyliła, ale czytelnicy okazali życzliwość



Zdarzenie, na które powołuje się pani Magdalena, miało miejsce w czwartek rano. Kierująca autobusem linii 179, wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej, pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką, wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała. Jako że auto zostało - dosłownie - uziemione, z pomocą musiało przyjechać Pogotowie Techniczne ZTM. Kierująca autobusem poleciła pasażerom, aby wyszli z autobusu, bo pojazd nie był w stanie dalej jechać.

Wielu naszych czytelników apelowało o wyrozumiałość:

- Tylko naśmiewać się potraficie - ktoś napisał pod raportem. - Kierowca się zagapił i chciał nawrócić i stało się. Każdy popełnia błędy.
08:05 23 LUTEGO 23

Autobus z Osowej pomylił trasę i utknął na polu (144 opinie)

179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej
179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej


Czasem autobusy po prostu się gubią



Tego samego dnia otrzymaliśmy jednak informacje o kilku innych, podobnych przypadkach. M.in. o autobusie, który się zgubił. Na szczęście tylko na chwilę.

15:02 23 LUTEGO 23

Autobus się zgubił przez chwilę (44 opinie)

Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha
Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha


W naszym raporcie znalazła się też informacja kierowcy autobusu linii 213, który zamiast na Kowale pojechał do Borkowa i się zgubił czy o autobusie linii 126, który jechał na wstecznym na obwodnicy, bo pomylił zjazdy.



Znajomość trasy jest obowiązkiem kierowcy



Spółka GAiT tłumaczy, że jednym z obowiązków kierowcy jest znajomość przebiegu każdej linii oraz położenia wszystkich przystanków na tej trasie.

- GAiT obsługuje średnio 70 linii autobusowych, wykonując prawie 4 tysiące kursów dziennie - informuje Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT. - Przyczyną przedstawionych zdarzeń bywa zwykły ludzki błąd lub nieaktualna wiedza o obowiązującym obecnie przebiegu trasy czy też lokalizacji przystanku. Częste zmiany tras wynikają z dynamiki funkcjonowania miasta - konieczności dostosowywania oferty przewozowej do zmieniających się potrzeb. Oczywiście obie okoliczności nie są usprawiedliwieniem zaistnienia takich sytuacji.

Kierowca otrzyma z komputera informację o przebiegu trasy



Przedstawiciel GAiT podkreśla, że liczba takich zdarzeń w odniesieniu do liczby realizowanych kursów jest minimalna, niemniej celem spółki jest ich całkowite wyeliminowanie. W jaki sposób?

- Prowadzimy testy dodatkowej funkcjonalności autokomputera pokładowego - tłumaczy Krzysztof Wojtkiewicz. - Oprócz obecnie stosowanego wskazywania czasu odjazdu z kolejnego przystanku (monitorowanie punktualności) kierujący będzie otrzymywał informacje o przebiegu następnego odcinka trasy i lokalizacji najbliższego przystanku.

GAiT przeprasza pasażerów



W odniesieniu do przedstawionych w raportach czytelników przypadków GAiT wyjaśnia:
  • system rejestrujący pracę pojazdu obejmujący m.in. położenie pojazdu wg współrzędnych GPS nie potwierdza nieprawidłowości na linii 213,
  • linię 126 obsługuje BP Tour, stąd też nie możemy odnieść się do tej sytuacji,

- Zdarzenia na liniach 179 i 115 były ewidentnym błędem kierujących, za co najmocniej przepraszamy - mówi Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT.
A czy kierowców, którzy mylą trasy, spotykają jakieś konsekwencje?

- W zależności od okoliczności zdarzenia i stopnia przewinienia kierującego pojazdem, prowadzony jest dodatkowy instruktaż lub stosowane są sankcje dyscyplinujące - informuje przedstawiciel GAiT.

Opinie (365) ponad 20 zablokowanych

  • kiedyś....

    dawno dawno temu większość kierowców miało swoje trasy swoje linie i swoje wozy i takie sytuacje się nie zdarzały...obecnie przepisy systemy i wiele innych czynników na to nie pozwala. Brak kierowców powoduje zatrudnienie ludzi z innych miast, ba nawet krajów nie sposób nauczyć się wszystkich tras i ich przebiegu np w miesiąc a trzeba dodać iż one cały czas mutują...W autobusie nie ma żadnych map, na sterowniku wyświetla się tylko przystanek następny, natomiast trasa już nie... to co opowiada pan z Gait to być może marzenie, mrzonka, która może w przyszłości będzie dostępna na chwilę obecną kierowca dostaje losowo linie i pyta innych jak nie wie jak jechać.. kierowcy radzą sobie sami i czasem tak się zdarzy iż coś nie zagra...

    • 14 2

  • Tego typu akcje zdarzają się nie tylko w Polsce. Kilka lat temu na północy Norwegii wsiadłem do autobusu międzymiastowego i podałem kierowcy nazwę przystanku, do którego chcę dojechać, jakieś 15 km dalej. Ten nie wiedział gdzie on się znajduje, dopiero inni pasażerowie pomogli mu to ustalić. ;)

    • 7 0

  • extreme-biker

    w osowej sie zagubic to nic nadzwyczajnego

    • 10 0

  • Jest temat

    Sensacja

    • 6 1

  • Kierowca

    Wszyscy myślą że kierowca autobusu nie popełnia błędów...Niestety tak nie jest. Doświadczony pracownik popełnia pomyłki związane głównie z rutyną, nowy natomiast musi się wszystkiego nauczyć. Przez 3 lata pracy jako kierowca nie popełniłem żadnego poważniejszego przewinienia. Niestety ostatnio nie zatrzymałem się na przystanku . Zamyśliłem się!!! Pasażer złożył skargę, zostałem ukarany finansowo. Oj bolało... pasażera pewnie też, może śpieszył się do pracy. Chciałbym go serdecznie przeprosić.

    • 12 2

  • a ja doleje tu oliwy do ognia (1)

    prosze zwrócic uwage na język jakim sie posłuh=guja ci kierowcy w ilu przypadkach to białorusini czy ukraincy...to jest przykład do czego doprowadza przyjmowanie obcokrajowców do pracy na zawodowego kierowce w gdansku, poza tym cześć kierowców ma słuchawki na uszach lub grzebie w telefonie wielokrotnie informowałem GAiT o takich przypadkach B Tour tam to juz w ogole syf panuje

    • 8 6

    • BP tour tak , GAiT nie

      • 2 0

  • Osowa to siedlisko a nie miasto

    To gorzej niż wieś.

    • 3 0

  • Kierowca

    Szanujcie swoich kierowców, bo nie będzie komu wozić, zreszto już nie ma. Pozdrawiam

    • 10 0

  • Tym bardziej że nie jeżdżą na jednej trasie tylko rzucają ich z jednej na drugą.

    • 11 0

  • Przynajmniej nie jest nudno

    Taki żart. Ale w sumie nie ma co się dziwić. Coraz więcej kierowców nie pochodzi "stąd". Również zmiana linii, różne wersje trasy tej samej linii, przyzwyczajenia kierowców też zadania nie ułatwiają. Z tego co wiem, kierowca musi sam się "nauczyć" przebiegu trasy. Powiem szczerze, ja się nie dziwię pomyłkom. Kilka razy miałem taką przygodę i stwierdzam, że pasazerowie są wyrozumiali. W końcu każdemu może się zdarzyć pomyłka.

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane