• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego śmierdzi z wysypiska i kiedy przestanie?

Ewelina Oleksy
17 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, coraz większa masa śmieci, których nie nadąża przerabiać nowa kompostownia za blisko 50 mln zł, bo okazała się za mała, a także prace związane z budową spalarni. To trzy główne przyczyny tego, że w ostatnich tygodniach fetor unoszący się znad Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach nie tylko jest bardziej dokuczliwy niż zwykle, ale i zatacza coraz szersze kręgi. W czwartek odwiedziliśmy składowisko odpadów, by zapytać, dlaczego tak się dzieje, i sprawdzić, jakie działania są tam podejmowane, by problem rozwiązać.



Dzięki otwarciu w styczniu nowej, hermetycznej kompostowni miało być lepiej, a jest coraz gorzej. W ostatnim tygodniu praktycznie nie ma dnia, by czytelnicy nie zasypywali nas w Raporcie z Trójmiasta skargami na fetor unoszący się znad składowiska odpadów w Szadółkach.



Wierzysz, że uda się zlikwidować problem odoru z wysypiska?

To, jaka jest skala problemu, widać chociażby na "Mapie Smrodu" tworzonej na podstawie zgłoszeń mieszkańców.

Jednak odpowiedź na najczęściej ostatnio zadawane pytanie, czyli: kiedy przestanie śmierdzieć, prosta nie jest.

Władze ZU tłumaczą, że nie na wszystkie czynniki, przez które wysypisko czuć bardziej niż zwykle, mają wpływ.

Informują jednak, że robią wszystko, co mogą, by uciążliwe zapachy zminimalizować.

Z czego wynika uciążliwy fetor? Jak tłumaczy nam Michał Dzioba, prezes ZU w Szadółkach, powodów jest kilka.

Powód pierwszy: śmieci nie mieszczą się do nowej kompostowni



- Wyzwaniem, przed którym stanęliśmy, jest liczba odpadów, która do nas trafia. To o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Mamy ogromną nadwyżkę odpadów, których nie możemy w pełni przekazać do nowej kompostowni, bo ta już dziś pracuje pełną parą. W efekcie część tych odpadów wywozimy na zewnątrz, a część czeka na placach pod gołym niebem na załadunek do kompostowni, co ma wpływ na odczuwanie uciążliwości zapachowych - mówi Michał Dzioba.
Czytaj też: Symboliczny mandat za fetor z Szadółek

Aktualna "Mapa Smrodu" tworzona na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Aktualna "Mapa Smrodu" tworzona na podstawie zgłoszeń mieszkańców.
Leżące pod gołym niebem odpady bio gniją i siłą rzeczy śmierdzą. Tyle tylko, że zapowiadając budowę nowej kompostowni za blisko 48 mln zł, władze miasta i ZU wielokrotnie zapewniały, że to właśnie dzięki tej inwestycji śmieci zostaną zamknięte w szczelnej hali i nie będą już musiały leżeć na placu. Tymczasem dziś przed kompostownią wita nas smutny widok sprzed lat, czyli śmieci na placu.

Okazało się bowiem, że kompostownia jest za mała i nie nadąża z przerobieniem wszystkich śmieci. Jak to możliwe?

- Kompostownia została zaprojektowana w 2015 r. na wydajność, która opierała się o sprawdzone i racjonalne dane, konkretne dokumenty. Większej na podstawie wtedy dostępnych danych po prostu nie można było zbudować. Na przestrzeni lat przybyło mieszkańców, zmienił się też system segregacji odpadów na pięciopojemnikowy, co wpłynęło na dzisiejszy znaczący wzrost odpadów. Wtedy można to było przewidzieć, chyba tylko mając kryształową kulę - mówi Dzioba.
Mimo to uważa, że pieniądze wydane na kompostownię nie są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

- Ta inwestycja spełnia pokładane w niej oczekiwania. Była absolutnie warta tych pieniędzy i warto było ją zrobić, co potwierdzają specjaliści, którzy nas odwiedzają - mówi prezes.

Otwarta w styczniu tego roku kompostownia miała zminimalizować problem smrodu. Niestety nie udało się dotrzymać tej obietnicy.

Powód drugi: warunki atmosferyczne



To, jak mocno "czuć Szadółki" i w których miejscach, w dużej mierze zależy od pogody: temperatury i wiatru.

- Ostatnio obserwowane wysokie temperatury, duża różnica między temperaturami za dnia i w nocy sprzyjają temu, by uciążliwości "snuły się" po okolicznych dzielnicach - przyznaje prezes Dzioba.

Nie każdy smród w mieście to wysypisko



O ile Zakład Utylizacyjny przyznaje się do winy za uciążliwości zapachowe w dzielnicach południowych, czyli głównie: Jasień, Ujeścisko, Kowale czy Zakoniczyn, o tyle nie powinno się go obwiniać za skargi dotyczące smrodu na Matarni, w Osowej czy nawet Sopocie.

Utylizacja odpadów w Trójmieście



Tu powód jest zgoła inny i związany m.in. z nawożeniem pól w okolicznych wsiach, np. w Barniewicach. Mówiąc wprost: śmierdzi gnojowica wylewana na pola. Przy wietrze z południa i braku opadów takie zapachy dochodzą do miasta i utrzymują się do rozłożenia naturalnego nawozu.

- Podkreślam i zapewniam, że nie przyjmujemy gnojowicy ani tego typu odpadów do zakładu w Szadółkach. Mamy też sygnały, że czuć naszą działalność w miejscach położonych "pod wiatr" do naszego zakładu. W takich przypadkach też nie ma możliwości, żeby było nas tam czuć. Na pewno więc jest jeszcze kilka innych źródeł ostatnich uciążliwości - wskazuje Dzioba.

Powód trzeci: wymiana gruntów pod budowę spalarni



Wpływ na wzmożone uciążliwości zapachowe ma też trwająca właśnie na terenie ZU budowa spalarni odpadów. A konkretnie wymiana gruntów , która wiąże się m.in. z wykopywaniem starych śmieci oraz usuwaniem ziemi, czy kamieni z placu budowy. Prace te potrwać mają do końca roku. A sama spalarnia ma być gotowa pod koniec 2023 r.

Wszystko o spalarni śmieci w Gdańsku



Na terenie Zakładu Utylizacyjnego trwa wymiana gruntów pod budowę spalarni, co też powoduje fetor. Na terenie Zakładu Utylizacyjnego trwa wymiana gruntów pod budowę spalarni, co też powoduje fetor.
- Na pewno dokładamy się teraz do uciążliwości zapachowych, choć staramy się minimalizować je w granicach możliwości. Stosujemy dyfuzory, opryski, zarządzamy ich częstotliwością, robimy przesypki na kwaterze, gdzie trafiają wydobyte odpady z budowy, czyli grunty nienośne - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, spółki odpowiadającej za budowę spalarni. - Prace z wymianą gruntów staramy się robić jak najszybciej i z jak najmniejszymi uciążliwościami. Zakończymy je na przełomie jesieni i zimy. W przyszłym roku na pewno więc nie będzie tych uciążliwości z naszej strony.
Kiszkurno dodaje, że dużą część odpadów, które dziś są kłopotliwe zapachowo, będzie termicznie zagospodarowywać właśnie spalarnia, odzyskując z nich energię elektryczną i ciepło.

Co robią, by ograniczyć smród?



Zakład Utylizacyjny 7 września wstrzymał przyjmowanie odpadów kuchennych, czyli bio, spoza Gdańska, by ograniczyć fetor związany z ich kompostowaniem. Dodatkowo nadwyżki śmieci wywożone są do innych zakładów.

Michał Dzioba (po lewej), prezes Zakładu Utylizacyjnego, oraz Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, odpowiadali w czwartek na nasze pytania dotyczące ostatnich uciążliwości zapachowych z terenu wysypiska. Michał Dzioba (po lewej), prezes Zakładu Utylizacyjnego, oraz Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, odpowiadali w czwartek na nasze pytania dotyczące ostatnich uciążliwości zapachowych z terenu wysypiska.
- Prowadzimy też regularne opryski odpadów od samego rana. Robimy wszystko, by odory utrzymać w granicach zakładu. Rozpoczęliśmy też już prace związane z kolejną rozbudową systemu odgazowania - wskazuje Dzioba.

Kiedy przestanie śmierdzieć? Perspektywa kilku lat



Kiedy zatem przestanie śmierdzieć? Władze ZU nie są w stanie podać konkretnego terminu.

W najbliższych miesiącach sytuacja ma się jednak poprawić, ale docelowe rozwiązanie problemu potrwa kilka lat. W tym roku ma się natomiast pojawić system, który stale będzie dezodoryzował odory.

- Czynimy wszystko, by uciążliwości zapachowe nie wydobywały się poza zakład. Jesteśmy na ścieżce inwestycyjnej i mamy nadzieję, że w perspektywie kilkuletniej problem zostanie rozwiązany maksymalnie, właściwie do zera, m.in. dzięki budowanej spalarni, gdzie również będą trafiać odpady uciążliwe. Dodatkowo planujemy instalację fermentacji metanowej, ale to perspektywa trzech-pięciu lat - mówi Dzioba.

Miejsca

Opinie (622) ponad 50 zablokowanych

  • Juz odpowiadam: (2)

    Dlaczego śmierdzi - w Polsce zawsze nic sie nie udaje jak trzeba
    kiedy przestanie? - nigdy

    • 43 3

    • Źle- powinno być w Gdańsku (słabo zarządzanym od lat a szczególnie teraz) nic się nieudaje.

      • 4 1

    • AveSatan!

      • 0 0

  • Zła lokalizacja (2)

    Przy przeważających kierunkach wiatrów z zachodu to najgorsza możliwa lokalizacja. Należało już dawno pomyśleć o przeniesieniu albo o zbudowaniu nowego nowoczesnego zakładu np w okolicach rafinerii, gdzie już jest umiejscowiona oczyszczalnia ścieków.

    • 83 4

    • Fakt, dobrze, że jeszcze oczyszczalni ścieków tam nie postawili

      Ale to chyba jeszcze za komuny robili

      • 2 0

    • Hmm. Wiatr z zachodu nie wróży nic dobrego. Ten ze wschodu też nie. I cóż mamy począć ?. Może by tak zmienić nasze położenie na bardziej dogodne ?

      • 0 0

  • "Na przestrzeni lat przybyło mieszkańców, zmienił się też system segregacji odpadów na 5-pojemnikowy" (4)

    Na przestrzeni lat wcale nie przybyło mieszkańców może o kilka procent, a zmiana systemu na segregowanie no nie mam pytań... Proponuję jeszcze podwyżyć opłaty za śmieci..

    • 116 3

    • Mieszkańców może nie (ale niezameldowane słoiki?)

      Jednak zużywamy coraz więcej opakowań, w tym mnóstwo plastiku, plastikowych butelek itp. Pod tym wzgledem komuna była super ekologiczna ze zwrotnymi butelkami ze szkła i zawijaniem towaru w papier...
      Tę sprawę trzeba rozwiązac systemowo w całej Polsce, włączając w to sklepy

      • 6 3

    • (2)

      System 5-pojemnikowy obowiązuje w całej Polsce,a właściwie to w całej UE. Z każdego wysypiska tak śmierdzi?

      • 9 0

      • Jak przejeżdżałem w Niemczech autostradą A2 koło Hanoweru

        ...to z pobliskiego wysypiska waliło wcale nie gorzej jak z naszych Szadółek.

        • 1 0

      • Od Nowego Roku będą trzy POjemniki..

        • 1 0

  • (6)

    Mieszkam tam od niedawna. Moze niech trojmiasto.pl zorganizuje jakiegos prawnika przeciwko miastu i moze ludziom nalezy wyplacic jakies odszkodowanie za mieszkanie w tym smrodzie ? Mam duze mieszkanie igdzie nie otworze okna, tam smierdzi.

    • 55 43

    • Developer zapewniał pewnie, że akurat na ich osiedlu nie będzie śmierdziało :-)

      • 39 1

    • slaby bait

      • 5 3

    • podniosą opłaty na odszkodowanie?

      • 2 0

    • Porada.

      Spróbuj wietrzyć przez okienko w piwnicy i w dachu. Smrodek zwykle idzie do góry, więc będziesz miał tylko pachnące powietrze.

      • 3 0

    • Aha

      Sama sobie Pani kupiła mieszkanie w tejże okolicy, cena się wtedy podobała.

      • 5 0

    • Gdańszczanin od lat

      A jak kupowałeś mieszkanie to nie śmierdziało? Szczerze watpię... A teraz odszkodowanie sie marzy...

      • 3 0

  • Aldona (4)

    Kiedy beda wyplaty odszkodowan dla mieszkancow ?

    • 50 22

    • (1)

      idź do sądu i udowodnij czyjąś winę

      • 8 1

      • Tak. I POwskie sądy na pewno orzekną przeciw Dulskiej...

        • 3 3

    • no własnie te szadółki powinny podać, wykonawcę technologi , projektu , ten kto to dostarczył te urządzenia ,

      co Nie działają , nie spełniają wynmogów. unijnych .
      podejrzewam że technologia z francji pochodzi , jak ta wspaniała woda hlorowana z sur neptun gdańsk. a obiecali najnowsze technologie standart światowy, Ozonowanie . atu gnój , śmierdzi , wszystko szajs

      • 2 1

    • Piniądze

      A co? Miasto zataiło przed Panią szsdułki i nieświadomie kupiła Pani mieszkanie obok wysypiska? No chyba nie. Rozumiem, że dla niektórych zapach jest uciążliwy ale to wysypisko nie jest tam od wczoraj.

      • 2 0

  • Panie przestań Pan pier.....
    Segregacja śmieci, bardzo duże stawki za wywóz, a jest gorzej niż było na co idą te pieniądze?

    • 99 3

  • Fetor zawsze będzie!!!

    • 36 1

  • smród nie przeszkadza ani Gulkiewicz ani Czosnkowskiemu

    nie ma tematu, taki klimat

    • 69 8

  • A w Śródmieściu nie śmierdzi..... :-)

    • 9 28

  • w 2015 to już wiedziano o tym że śmieci będą segregowane wiec chyba zaskoczenia wielkiego nie powinno być

    Poza tym nie przesadzajmy że od tego czasu tak drastycznie wzrosła liczba mieszkańców Gdańska bo to nieprawda.
    Prezydentka mogłaby się wykazać jakaś propagandową inicjatywą. Kiedyś wystarczyło że Adamowicz pojechał na Szadółki z gospodarską wizytą i stwierdził że nic nie śmierdzi no i cały jego elektorat musiał to przyjąć za prawdę obnjawioną bo inaczej nie wypadało.

    • 84 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane