• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

Rafał Borowski
31 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kto odpowiada za połamane drzewa w lesie?
- Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Prowadzona w lesie nieopodal Złotej Karczmy wycinka drzew wywołała obawy wielu naszych czytelników. Pojawiły się spekulacje, że drzewa znikają z powodu sprzedaży pod inwestycję lub wyłącznie w celu pozyskania drewna. Przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk uspokaja i tłumaczy, że celem działań jest odmłodzenie lasu, czyli zainicjowanie wzrostu młodych drzew. Na czym to polega?



Przekonuje cię argumentacja leśników?

Kilka dni temu, w naszym Raporcie z Trójmiasta pojawił się wpis o wycinaniu drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Na załączonych zdjęciach widać było rzędy kilkudziesięciu pni.

- Rabunkowa wycinka w trójmiejskich lasach idzie pełną parą. W okolicy Złotej Karczmy zostało wycięte co najmniej kilkaset drzew. Ponadto, cały okoliczny teren został rozjechany przez ciężki sprzęt, a ścieżki zostały zdewastowane - alarmował nasz czytelnik.
Wpis wywołał burzę w komentarzach. Niektórzy pisali, że drzewa znikają w związku z przygotowaniem terenu pod inwestycję mieszkaniową.

Nie rabunek, a wzrost młodych drzew



Inni sugerowali, że celem akcji jest wyłącznie spieniężenie pozyskanego drewna. Leśnicy uspokajają, że żadne z tych twierdzeń nie jest prawdą i podkreślają, że określenie "wycinka" jest w tym przypadku nieuprawnione.

Jaki jest więc cel działań działań, przeprowadzonych w okolicach Złotej Karczmy?

- Prowadzone zabiegi polegają na punktowym usunięciu drzew. Dzięki temu do niższych warstw lasu dotrze więcej światła i zgromadzone tam siewki bukowe będą miały lepsze warunki do wzrostu. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody Park Krajobrazowy jest formą ochrony przyrody, która nie wyklucza funkcji gospodarczych lasu. Dlatego większość lasów na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są to drzewostany gospodarcze, w których pozyskuje się drewno i inicjuje wzrost młodego pokolenia lasu - wyjaśnia Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk, które administruje Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.
O tym, jakie zabiegi gospodarcze mają być prowadzone w lesie gospodarczym, decyduje tzw. Plan Urządzenia Lasu. Dokument ten jest sporządzany raz na 10 lat i zatwierdza go minister właściwy ds. środowiska. O tym, jakie zabiegi gospodarcze mają być prowadzone w lesie gospodarczym, decyduje tzw. Plan Urządzenia Lasu. Dokument ten jest sporządzany raz na 10 lat i zatwierdza go minister właściwy ds. środowiska.

Niedopuszczanie do powstawania polan



W tym miejscu warto doprecyzować dwa określenia, które mogą być niezrozumiałe: wycinka oraz punktowe usunięcia drzew. Jak już wcześniej wspomniano, pierwsze określenie może wprowadzać w błąd. Jego synonimem jest bowiem gospodarka rabunkowa - czyli w praktyce bezpowrotne ogołocenie wybranego terenu z drzew - o której w tym przypadku nie może być mowy.

Sklepy ogrodnicze i szkółki leśne w Trójmieście


Z kolei drugie określenie nie jest bynajmniej ozdobnikiem językowym. Punktowe usuwanie drzew to metoda, która ma na celu niedopuszczenie do zbytniego przerzedzenia lasu. Wszystkie zabiegi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym są ściśle regulowane przepisami, zawartymi w tzw. Planie Urządzenia Lasu. To dokument sporządzany raz na dekadę, który wymaga zatwierdzenia przez ministra właściwego ds. środowiska. Obowiązujący obecnie plan został sporządzony w 2015 r.

- Leśnicy mają świadomość, że lasy są bardzo ważne dla naszej aglomeracji, dlatego Nadleśnictwo Gdańsk zmieniło sposób zagospodarowania lasu wykorzystując w pełni elastyczność tzw. Planu Urządzenia Lasu. Od 2018 r. na tym terenie drzewa usuwane są przerębowo, czyli punktowo. To ważna zmiana, ponieważ zakłada ona zaprzestanie wykonywania cięć zupełnych, które skutkowały powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew. Wprawdzie miejsca te byłyby ponownie obsadzone młodymi drzewami, jednak bardzo zmieniłoby to krajobraz lasu. Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - kontynuuje nasz rozmówca.
Prowadzona w lasach wokół Trójmiasta gospodarka leśna jest certyfikowana przez dwa najważniejsze certyfikaty międzynarodowe, które dają gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki leśnej: FSC oraz PEFC. Prowadzona w lasach wokół Trójmiasta gospodarka leśna jest certyfikowana przez dwa najważniejsze certyfikaty międzynarodowe, które dają gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki leśnej: FSC oraz PEFC.

Odnawianie lasu w sposób zbliżony do naturalnego



Co ciekawe, leśnicy administrujący Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym starają się zalesiać go w sposób możliwie zbliżony do tego, jak dzieje się to siłami natury. To praktyka dość rzadko stosowana w naszym kraju, gdzie dominującą formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Zaletą tej metody jest to, że odnowiony w ten sposób las jest bardziej zagęszczony.

- Obecnie leśnicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej z nich odnowiło się naturalnie. Polega to na powstawaniu młodego pokolenia lasu przy wykorzystaniu głównie sił natury. Podobnie jak dzieje się to w lasach o charakterze pierwotnym. Jeżeli z jakichś powodów nie udaje się odnowić lasu w sposób naturalny, leśnicy sadzą w takich miejscach młode drzewka wyhodowane w szkółkach leśnych. Zgodnie z ustawą o lasach, po wycięciu drzew jest pięć lat na odnowienie danej części lasu. Dzięki temu zapewniona zostaje trwałość i ciągłość lasu na tym terenie, bez uszczerbku dla powierzchni, jaką ten las zajmuje - uzupełnia Plonus.
Dominującą w Polsce formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej drzew odnowiło się naturalnie. Dominującą w Polsce formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej drzew odnowiło się naturalnie.

Interaktywna mapa dostępna w Internecie



Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk dodają, że ich działania są zgodne nie tylko z przepisami krajowymi, ale także międzynarodowymi standardami ochrony środowiska. Prowadzona przez nich gospodarka leśna jest poświadczona bowiem dwoma certyfikatami: FSC (ang. Forest Stewardship Council) oraz PEFC (ang. Programme for Endorsement of Forest Certification Schemes). Oznacza to, że trójmiejskie lasy są zarządzane z - cytując naszego rozmówcę - "poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznymi a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych na tym obszarze".

O transparentności działań leśników świadczy również fakt, że na stronie www.nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl można znaleźć mapę lasów okalających Trójmiasto, na którą są nanoszone miejsca, gdzie aktualnie są prowadzone wycięcia drzew.

- Lokalizacja prac gospodarczych, które położone są w bezpośredniej bliskości miasta, podawana jest, wraz z przewidywanym terminem zakończenia prac, na stronie internetowej nadleśnictwa. Znajduje się tam wygodna mapa interaktywna, dzięki której w łatwy sposób poznamy lokalizację i termin zakończenia prac leśnych. Na wspomnianej mapie znajduje się również miejsce wskazane przez czytelnika - kwituje Plonus.
13:41 8 LUTEGO 21

Wycinanie drzew w parku krajobrazowym (29 opinii)

Zwracam się do Państwa z prośbą o nagłośnienie tematu rabunkowej wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Załączone filmy to transport z dnia dzisiejszego (8/02) z godziny 7:30 oraz drugi z godziny 12:00. Miejsce to Sopot ulica Smolna.

Wycinane są zdrowe, młode drzewa. Przy okazji dewastuje się ciężkim sprzętem ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów drogi. Takich transportów codziennie jest kilka.

To po prostu barbarzyństwo co wyprawia się ostatnio w TPK. Możecie państwo wykorzystać ten materiał. Pozdrawiam, Mariusz Arciemiuk.
Zobacz więcej
Zwracam się do Państwa z prośbą o nagłośnienie tematu rabunkowej wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Załączone filmy to transport z dnia dzisiejszego (8/02) z godziny 7:30 oraz drugi z godziny 12:00. Miejsce to Sopot ulica Smolna.

Wycinane są zdrowe, młode drzewa. Przy okazji dewastuje się ciężkim sprzętem ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów drogi. Takich transportów codziennie jest kilka.

To po prostu barbarzyństwo co wyprawia się ostatnio w TPK. Możecie państwo wykorzystać ten materiał. Pozdrawiam, Mariusz Arciemiuk.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (320) ponad 10 zablokowanych

  • współczesna gospodarka leśna prowadzona jest od ponad 150 lat (3)

    i lasów jest coraz więcej

    • 8 49

    • Na National Geographic mówią z goła coś innego

      Ale oni nie są z dobrej zmiany, więc pewnie się nie znajo.

      • 7 5

    • Lasów czy plantacji? (1)

      • 1 0

      • brrrr

        • 0 0

  • Nie trzeba! (1)

    Nie trzeba. Ale to pieniadze wiec sie po nie schylaja.

    • 12 5

    • Wspolczesne lasy to uprawy leśne

      Uprawa leśna ma z lasem tyle wspólnego co plantacja palmy z dżungla - polecam wygooglować co to jest Las Naturalny i dlaczego jest tak ważny

      • 0 0

  • Ludzie się trzęsą (2)

    a nie mają pojęcia na czym polega gospodarka leśna,

    • 10 48

    • skoro ludzie nie mają pojęcia to może coś w "mechaniźmie pojęcia prawidłowej gospodarki leśnej co szwankuje" ?

      • 9 3

    • Wystarczy, że widzą na czym polega pisowska gospodarka leśna.

      • 12 1

  • Kilkanaście lat temu jakoś nie było konieczności wycinania i lasy radziły sobie świetnie. (6)

    Teraz trudno poznać dawne, gęsto zalesione rejony. W wielu miejscach las jest rzadszy niż parki w dużych miastach.
    Do tego utwardzania dróg, aby tylko sprawniej można było wywozić drewno.
    Wiadomo, chodzi o kasę.
    Te tłumaczenia to smutny żart i próba przykrycia PRem agresywnej gospodarki zarobkowej.

    • 67 20

    • (2)

      Zawsze była konieczność dbanie o lasy również poprzez kontrolowaną wycinkę. Jak zwykle domorosli ekolodzy się na wszystkim znają.

      • 9 11

      • Dbania o lasy czy o plantacje?

        Bo wiesz "nie było nas był las..."
        To jeszcze nie tak dawno leśnicy sami pisali na tablicach czy kamieniach w lesie a teraz to usiłują wmawiać że jest odwrotnie...

        • 3 1

      • Tak, tak, jasne, winni ekolodzy i domorośli pasjonaci jak ich nazywacie

        No ale kto ma zadbać, żeby ograniczyć cięcie w lasach jak leśnicy tego nie robią. Może nie chcą bo są finansowo zainteresowani, może nie chcą się wychylać, może z innych powodów.
        Kto ma chronić nasze lasy? Lasy Państwowe dbają głównie o ty by pozyskać i i sprzedać drewno, bo od tego zależą ich dochody i przedsiębiorstw związanych z obsługą wyrębu.
        Co gorsza był to problem przy poprzedniej władzy jak i przy obecnej. Jedyna różnica to , że się nasila z roku na rok.

        • 0 0

    • Wycinali jeszcze więcej (1)

      • 3 9

      • Wystarczy sprawdzić dane

        Dotyczące pozyskania drewna.
        Więc nie - kiedyś nie wycinali się więcej. Wycinano mniej. Aktualnie każdego roku bije się kolejne rekordy ilości pozyskanego drewna. (Licząc od czasów wojny)

        • 4 0

    • kilkanaście lat temu?

      Weź rocznik statystyczny i nie pier...l

      • 0 0

  • Od wielu lat późną jesienią wsiadam do 116 we Wrzeszzu i jadę do Matemlewa. (1)

    Jeżdżę zbierać opieńki. Jest ich coraz mniej. Widzę wycięte stare drzewa. Poukładane czekają na wywóz.

    • 44 5

    • opieńki

      to zabójcy drzew

      • 0 0

  • Wszystko jasne...

    "Obowiązujący obecnie plan został sporządzony w 2015 r."

    Teraz tylko trzeba regularnie zmieniać rzecznika, bo normalny człowiek długo w takiej ... roli nie wytrzyma.

    • 33 5

  • Punktowa wycinka (1)

    Zapraszam w okolice leśniczówki na Witominie, aby zobaczyć jak w praktyce wygląda punktowa wycinka. Wygolli całe skarpy, w dodatku część od słonecznej strony. Ale oczywiście pisać, mówić można wszystko, papier wszystko zniesie...

    • 55 4

    • tak samo powycinane polanki w otulinach Doliny Strzyży

      Wężowa Droga, okolice Doliny Ewy, Gołębiewa, Cisowej i wiele innych miejsc, gdzie właśnie pełno polanej stworzono

      • 5 0

  • Między obwodnicą a morzem tylko rezerwat- to skandal że mamy 19 wieczne myślenie o lasach tutaj.

    Rabunkowo eksploatacja lasów wokół trójmiasta to skandal. Ekosystem który tworzył się z mozołem przez ostatnie 10 tys lat jest bezpowrotnie niszczony z chęci zysku. Las powinien być obiegiem zamkniętym np cenny fosfor czy potas i inne minerały dostają się z trudem w odchodach ptaków i zwierząt do lasu, drzew sprawiają że mamy piekne zdrowe lasy. Lekkomyślne wywożenie drzewa z lasu powoduje zubożenie lasu, jego stopniową degenerację podatność na choroby itp- leśnicy niszczą nasze lasy ciekawe ile lat musi upłynąć zanim to zrozumieją.

    • 47 8

  • (1)

    Gospodarka rabunkowa i tyle w temacie.

    • 46 9

    • Gospodarka +

      Ten typ gospodarki jest typowy dla krajów trzeciego świata!

      • 6 2

  • jak te lasy sobie radziły przez setki milionów lat (1)

    kiedy nie było leśników?

    • 48 8

    • Ej, to nie wiesz, że lasy pojawiły się dopiero jak zasadzili je leśnicy... ;)

      • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane