• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

Rafał Borowski
31 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kto odpowiada za połamane drzewa w lesie?
- Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Prowadzona w lesie nieopodal Złotej Karczmy wycinka drzew wywołała obawy wielu naszych czytelników. Pojawiły się spekulacje, że drzewa znikają z powodu sprzedaży pod inwestycję lub wyłącznie w celu pozyskania drewna. Przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk uspokaja i tłumaczy, że celem działań jest odmłodzenie lasu, czyli zainicjowanie wzrostu młodych drzew. Na czym to polega?



Przekonuje cię argumentacja leśników?

Kilka dni temu, w naszym Raporcie z Trójmiasta pojawił się wpis o wycinaniu drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Na załączonych zdjęciach widać było rzędy kilkudziesięciu pni.

- Rabunkowa wycinka w trójmiejskich lasach idzie pełną parą. W okolicy Złotej Karczmy zostało wycięte co najmniej kilkaset drzew. Ponadto, cały okoliczny teren został rozjechany przez ciężki sprzęt, a ścieżki zostały zdewastowane - alarmował nasz czytelnik.
Wpis wywołał burzę w komentarzach. Niektórzy pisali, że drzewa znikają w związku z przygotowaniem terenu pod inwestycję mieszkaniową.

Nie rabunek, a wzrost młodych drzew



Inni sugerowali, że celem akcji jest wyłącznie spieniężenie pozyskanego drewna. Leśnicy uspokajają, że żadne z tych twierdzeń nie jest prawdą i podkreślają, że określenie "wycinka" jest w tym przypadku nieuprawnione.

Jaki jest więc cel działań działań, przeprowadzonych w okolicach Złotej Karczmy?

- Prowadzone zabiegi polegają na punktowym usunięciu drzew. Dzięki temu do niższych warstw lasu dotrze więcej światła i zgromadzone tam siewki bukowe będą miały lepsze warunki do wzrostu. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody Park Krajobrazowy jest formą ochrony przyrody, która nie wyklucza funkcji gospodarczych lasu. Dlatego większość lasów na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są to drzewostany gospodarcze, w których pozyskuje się drewno i inicjuje wzrost młodego pokolenia lasu - wyjaśnia Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk, które administruje Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.
O tym, jakie zabiegi gospodarcze mają być prowadzone w lesie gospodarczym, decyduje tzw. Plan Urządzenia Lasu. Dokument ten jest sporządzany raz na 10 lat i zatwierdza go minister właściwy ds. środowiska. O tym, jakie zabiegi gospodarcze mają być prowadzone w lesie gospodarczym, decyduje tzw. Plan Urządzenia Lasu. Dokument ten jest sporządzany raz na 10 lat i zatwierdza go minister właściwy ds. środowiska.

Niedopuszczanie do powstawania polan



W tym miejscu warto doprecyzować dwa określenia, które mogą być niezrozumiałe: wycinka oraz punktowe usunięcia drzew. Jak już wcześniej wspomniano, pierwsze określenie może wprowadzać w błąd. Jego synonimem jest bowiem gospodarka rabunkowa - czyli w praktyce bezpowrotne ogołocenie wybranego terenu z drzew - o której w tym przypadku nie może być mowy.

Sklepy ogrodnicze i szkółki leśne w Trójmieście


Z kolei drugie określenie nie jest bynajmniej ozdobnikiem językowym. Punktowe usuwanie drzew to metoda, która ma na celu niedopuszczenie do zbytniego przerzedzenia lasu. Wszystkie zabiegi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym są ściśle regulowane przepisami, zawartymi w tzw. Planie Urządzenia Lasu. To dokument sporządzany raz na dekadę, który wymaga zatwierdzenia przez ministra właściwego ds. środowiska. Obowiązujący obecnie plan został sporządzony w 2015 r.

- Leśnicy mają świadomość, że lasy są bardzo ważne dla naszej aglomeracji, dlatego Nadleśnictwo Gdańsk zmieniło sposób zagospodarowania lasu wykorzystując w pełni elastyczność tzw. Planu Urządzenia Lasu. Od 2018 r. na tym terenie drzewa usuwane są przerębowo, czyli punktowo. To ważna zmiana, ponieważ zakłada ona zaprzestanie wykonywania cięć zupełnych, które skutkowały powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew. Wprawdzie miejsca te byłyby ponownie obsadzone młodymi drzewami, jednak bardzo zmieniłoby to krajobraz lasu. Nie należy stosować terminu "wycinka" w stosunku do zabiegów gospodarczych prowadzonych przez leśników, bowiem sugeruje on całkowite i trwałe pozbawieniem gruntu drzew, czyli wylesienie, czego Lasy Państwowe nie robią - kontynuuje nasz rozmówca.
Prowadzona w lasach wokół Trójmiasta gospodarka leśna jest certyfikowana przez dwa najważniejsze certyfikaty międzynarodowe, które dają gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki leśnej: FSC oraz PEFC. Prowadzona w lasach wokół Trójmiasta gospodarka leśna jest certyfikowana przez dwa najważniejsze certyfikaty międzynarodowe, które dają gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki leśnej: FSC oraz PEFC.

Odnawianie lasu w sposób zbliżony do naturalnego



Co ciekawe, leśnicy administrujący Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym starają się zalesiać go w sposób możliwie zbliżony do tego, jak dzieje się to siłami natury. To praktyka dość rzadko stosowana w naszym kraju, gdzie dominującą formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Zaletą tej metody jest to, że odnowiony w ten sposób las jest bardziej zagęszczony.

- Obecnie leśnicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej z nich odnowiło się naturalnie. Polega to na powstawaniu młodego pokolenia lasu przy wykorzystaniu głównie sił natury. Podobnie jak dzieje się to w lasach o charakterze pierwotnym. Jeżeli z jakichś powodów nie udaje się odnowić lasu w sposób naturalny, leśnicy sadzą w takich miejscach młode drzewka wyhodowane w szkółkach leśnych. Zgodnie z ustawą o lasach, po wycięciu drzew jest pięć lat na odnowienie danej części lasu. Dzięki temu zapewniona zostaje trwałość i ciągłość lasu na tym terenie, bez uszczerbku dla powierzchni, jaką ten las zajmuje - uzupełnia Plonus.
Dominującą w Polsce formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej drzew odnowiło się naturalnie. Dominującą w Polsce formą odtwarzania drzewostanów jest odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzew w miejsce wyciętych. Pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk tak zarządzają lasami, by poprzez samosiew jak najwięcej drzew odnowiło się naturalnie.

Interaktywna mapa dostępna w Internecie



Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk dodają, że ich działania są zgodne nie tylko z przepisami krajowymi, ale także międzynarodowymi standardami ochrony środowiska. Prowadzona przez nich gospodarka leśna jest poświadczona bowiem dwoma certyfikatami: FSC (ang. Forest Stewardship Council) oraz PEFC (ang. Programme for Endorsement of Forest Certification Schemes). Oznacza to, że trójmiejskie lasy są zarządzane z - cytując naszego rozmówcę - "poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznymi a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych na tym obszarze".

O transparentności działań leśników świadczy również fakt, że na stronie www.nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl można znaleźć mapę lasów okalających Trójmiasto, na którą są nanoszone miejsca, gdzie aktualnie są prowadzone wycięcia drzew.

- Lokalizacja prac gospodarczych, które położone są w bezpośredniej bliskości miasta, podawana jest, wraz z przewidywanym terminem zakończenia prac, na stronie internetowej nadleśnictwa. Znajduje się tam wygodna mapa interaktywna, dzięki której w łatwy sposób poznamy lokalizację i termin zakończenia prac leśnych. Na wspomnianej mapie znajduje się również miejsce wskazane przez czytelnika - kwituje Plonus.
13:41 8 LUTEGO 21

Wycinanie drzew w parku krajobrazowym (29 opinii)

Zwracam się do Państwa z prośbą o nagłośnienie tematu rabunkowej wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Załączone filmy to transport z dnia dzisiejszego (8/02) z godziny 7:30 oraz drugi z godziny 12:00. Miejsce to Sopot ulica Smolna.

Wycinane są zdrowe, młode drzewa. Przy okazji dewastuje się ciężkim sprzętem ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów drogi. Takich transportów codziennie jest kilka.

To po prostu barbarzyństwo co wyprawia się ostatnio w TPK. Możecie państwo wykorzystać ten materiał. Pozdrawiam, Mariusz Arciemiuk.
Zobacz więcej
Zwracam się do Państwa z prośbą o nagłośnienie tematu rabunkowej wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Załączone filmy to transport z dnia dzisiejszego (8/02) z godziny 7:30 oraz drugi z godziny 12:00. Miejsce to Sopot ulica Smolna.

Wycinane są zdrowe, młode drzewa. Przy okazji dewastuje się ciężkim sprzętem ogólnodostępne dla mieszkańców i turystów drogi. Takich transportów codziennie jest kilka.

To po prostu barbarzyństwo co wyprawia się ostatnio w TPK. Możecie państwo wykorzystać ten materiał. Pozdrawiam, Mariusz Arciemiuk.
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (320) ponad 10 zablokowanych

  • Argumenty od lat te same

    • 27 4

  • (1)

    Rzecznik Nadleśnictwa tłumaczy się w stylu rzecznika Policji. Żenada.

    • 34 10

    • Przecież oni obaj przez tą samą "dobrą zmianę" namaszczeni.

      Dziwi mnie Twoje zdziwienie.

      • 9 2

  • Rozumiem, że w takim razie drewno zostanie komisyjnie zniszczone. Jak narkotyki ? I ikony ? (1)

    • 17 5

    • zdania podzielone w narodzie, jak zwykle, idyoci-coomaci po 50%

      • 0 0

  • Patrząc na mapy (3)

    Patrząc na mapy z lat 50-tych XX wieku i porównując je z aktualnymi mapami można stwierdzić że nie mamy już co wycinać,a w planie przecież budowa drogi zielonej i kaszubskiej,wszystko zostanie zalane asfaltem.Jak tu nie być pesymistą? Wszystko dla bezdusznych przedsiębiorców,nic dla turystów i czcieli lasów?

    • 31 11

    • Źle patrzysz na mapy bo lesistość Polski (2)

      wzrosła. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. W latach 50 było to tylko 20.
      Nie jest źle.

      • 2 4

      • Ale wycinajcie sobie w lasach gospodarczych a nie przy parkach krajobrazowych blisko wielkich miast. (1)

        Co z wami jest ludzie? To moze mniej istotne w srodku Polski ale u nas kazde drzewo na Pomorzu jest na wage zlota.

        • 3 1

        • przeczytaj

          sobie ustawę o PK i nie pieprz że w PK nie mogą być lasy gospodarcze

          • 2 0

  • Lasy Państwowe robią co chcą i jak chcą, nie mają konkurencji. (1)

    Las gospodarczy jest plantacją drzew, tak samo jak plantacja malin czy innych roślin. Celem gospodarowania są jak najwyższe plony i jak najmniejsze koszty pozyskania tych plonów.
    Osoby tym zarządzające mają wylane na Wasze popiskiwania. Jesteście dla nich nikim, nie wpływacie na ich zarobki, odpowiedzialność. Te lasy traktują jak swoje, bo kto im coś zrobi. Te tłumaczenia są rzeczywiście dla dzieci i na odpieprz się.
    Swoją drogą oczywistym jest, że powierzchnia lasów gospodarczych musi zdecydowanie przeważać nad powierzchnią lasów naturalnych, parków narodowych, czy rezerwatów. Wszystko więc sprowadza się do sposobu gospodarowania, by uwzględnione były potrzeby mieszkańców, faktycznych właścicieli lasów. Czyli ktoś musi zreformować firmę Lasy Państwowe i ustalić formę kontroli nad nią. Ale wiadomo, że zbyt mądrzy i uczciwi ludzie do polityki się raczej nie garną.

    • 35 8

    • Co masz na myśli "mądrzy i uczciwi".kiedy byłem mały wierzyłem w leśników niczym w świętą ikonę! Dla mnie leśnik był panem leśnikiem- człowiekiem dobrym i oczytanym,pamiętacie program "Zwierzyniec" dla dzieci i prowadzącego pana Sumińskiego który tchnął w nas dobroć jak należy zachowywać się w lesie i wobec zwierząt,i co z tej duchowości pozostało w nas samych?Dziś leśnik to dla mnie albo stechnologizowany drwal z którym nie da się porozmawiać,albo zwolennik PISu który nie ma własnego zdania.

      • 7 1

  • To nie są lasy tylko plantacje

    I nie leśnicy tylko plantatorzy.
    Termin lasy gospodarcze też jest nadużyciem, bo skoro jest tam prowadzona hodowla a nie pozyskiwanie tego co się samo zasiewa, to znowu plantacja sosny pasuje właściwiej.

    • 28 5

  • Kulfon

    No ciemnotę wciskajcie innym a my widzimy co robicie z lasami.

    • 30 9

  • Czy mamy wzrost ilości drzew?

    Jeżeli z roku na rok mamy wzrost zadrzewienia to ok. Jeżeli więcej wycinamy niż sadzimy to mamy rabunek.

    • 21 9

  • W lasach nigdy nie bylo trzeba wycinać drzew!

    Wtedy stają sie puszczmi.. w lasach gospodarczych czyli uprawach leśnych dla kasy tnijcie ile chcecie

    ..

    • 19 5

  • Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

    leśnicy kłamią jak najęci rok temu obserwowałem identyczne sceny , sterty wyciętych drzew , publikowałem fotki, jak grochem o ścianę fakt takiej skandalicznej wycinki to pokłosie min. Szyszki i jego polityki lasy trójmiejskie będą tak rzadkie jak las w parku oliwskim. tylko prosze nie usuwac mojego komentarz to nie jest hejt ani mowa nienawiści to są fakty.

    • 38 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane