• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dodatkowe światła na Trakcie św. Wojciecha przy wjeździe do centrum

Michał Brancewicz
5 października 2023, godz. 07:00 
Opinie (105)
Od kilku lat przejście dla pieszych jest dwuetapowe. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa powstanie tu również sygnalizacja świetlna. Od kilku lat przejście dla pieszych jest dwuetapowe. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa powstanie tu również sygnalizacja świetlna.

Gdańsk planuje montaż sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez Trakt św. WojciechaMapka na wysokości przystanków Brama Oruńska. Poza samymi przystankami "na żądanie" wokół nie ma praktyczne żadnych zabudowań. Czy światła są tam rzeczywiście potrzebne?



Sygnalizacja świetlna jest potrzebna na tym przejściu?

Prawdą jest, że gdy nie ma ruchu, kierowcy lubią docisnąć pedał gazu na tym prostym, dwupasmowym odcinku Traktu św. Wojciecha. To też jedna z ulubionych ulic drogówki, która często pojawia się tam. W obrębie tego przejścia w ostatnich kilkunastu miesiącach nie było jednak nawet kolizji.

Mimo to urzędnicy szykują się do zamontowania tam sygnalizacji świetlnej. Dla wielu osób to dość zaskakująca decyzja.


W pobliżu nie ma budynków, ale są przystanki... "na żądanie"



  • Po pierwsze: kilka lat temu przejście przebudowano na dwuetapowe,
  • po drugie: wokół niego nie ma żadnych zabudowań, więc ruch jest niewielki,
  • po trzecie: dwa lata temu rozpoczęła się rozbiórka pobliskich hal, w których mieściły się składy budowlane i magazyny.

Znikają hale przy Trakcie św. Wojciecha Znikają hale przy Trakcie św. Wojciecha

Faktem jest, że po obu stronach ulicy są przystanki autobusowe, ale oba "na żądanie", co świadczy raczej o niskiej frekwencji.

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pieszych



Dlaczego zatem zapadła decyzja o zamontowaniu tam świateł?

- Montaż sygnalizacji świetlnej na wskazanym przejściu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i poprawę komfortu przejścia pieszych. Dochodziło w tym miejscu do wypadków i zdarzeń drogowych - wyjaśnia Jakub Panasewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Za niebezpieczne uznaje je również Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, która wnioskowała o montaż sygnalizacji w tym miejscu.

Projekt sygnalizacji w 9 miesięcy



DRMG ogłosiła postępowanie w formie zaproszenia do złożenia oferty na projekt sygnalizacji i nadzór nad pracami. Zgłosiły się dwie firmy:

Oferty na projekt sygnalizacji:

  1. BPE Biuro Projektów Elektroenergetycznych Łukasz Szokalski z Gdańska - 70 725 zł
  2. IDEA B3 Mirosław Baczul z Gdańska - 73 800 zł

Wybrany wykonawca będzie miał 40 tygodni (ok. 9 miesięcy) na zaprojektowanie świateł. Co oznacza, że w przyszłym roku można spodziewać się ich powstania.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane