• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień (nie)pamięci

dk, JAGA
18 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Katyń, Smoleńsk, Archangielsk, Starobielsk, Kazachstan, Sachalin - tablice z tymi nazwami przynieśli na cmentarz Łostowicki w Gdańsku ci, którzy na wojnie stracili bliskich lub przeżyli zsyłkę na Syberię. Wczoraj, 63 lata po radzieckiej agresji na Polskę, uczczono Dzień Sybiraka.

Pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu położono kwiaty.
- Ten dzień to symbol męczeństwa Polski - powiedział Bogdan Borusewicz, członek zarządu województwa. - Katyń zaś powinien być traktowany na równi z Oświęcimiem i Stutthofem. Oczekujemy, że państwa, które posiadają listy pomordowanych - np. Białoruś - w końcu nam je przekażą. Trzeba zrobić wszystko, by białe plamy wyjaśnić do końca.

Zebrani wspominali własną tułaczkę oraz bliskich i całkiem obcych ludzi, którzy nie przeżyli. Młodsi nie zawsze pamiętali, czym dla starszych były tamte chwile.

- To wszystko nic dla mnie nie znaczy, w ogóle nie wiem, o co tu chodzi! - przyznał Jarek Riszka z gimnazjum nr 3. - Jestem tu tylko dlatego, że pani w szkole powiedziała, żeby przyjść.

- O zbrodniach na Polakach mówił nam nasz wychowawca - powiedziała Natalia Cichowska z tej samej szkoły. - Kiedy jeszcze nie było pomników, odwiedzaliśmy ten cmentarz. Choć było to jakiś czas temu, nie zapomnieliśmy. Najbardziej żal mi rodzin zabitych - oni przeżyli przecież najgorszą możliwą tragedię. Ale wiem, że dzięki tym ludziom jest dzisiaj wolność - mogę normalnie żyć, uczyć się i nie bać, że ktoś nagle wejdzie i zabierze mi moją rodzinę.

Po południu sybiracy i potomkowie zesłanych spotkali się w sali NOT-u na wręczeniu Honorowych Odznak Sybiraka. Wspominali czas spędzony na Syberii.

- O tym nie wolno było mówić przez długie dziesiątki lat - powiedziała "Głosowi" Ewa Kuczyńska, sybiraczka. - A gdy się tak milczy, milczy, to... apetyt rośnie wilczy. Być może właśnie dlatego wspomnienia teraz wracają z taką siłą, że nie można nad nimi zapanować. Wywieziono nas troje - mamę i dwoje małych dzieci. Ojciec zginął w Katyniu - i tak to było... Tak dużo się przypomina, a wolałabym o wszystkim zapomnieć.

Za poległych i pomordowanych

W 63. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, pod pomnikiem "Ofiar Katynia" na cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie, złożono wczoraj wieńce.

63 lata temu, w następstwie sowieckiej agresji na Polskę, nasze wojska zostały wzięte do niewoli. Potem w Katyniu, w Miednoje, zamordowano polskich żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy służby granicznej, służby więziennej, pracowników sądownictwa, Podczas wczorajszej uroczystości oddano im hołd i zmówiono ekumeniczną modlitwę za poległych i pomordowanych.

- 17 września 1939 r.... Popadliśmy wtedy w niewolę Niemców, a mało wiedzieliśmy o agresji Związku Radzieckiego na Polskę - wspomina Alfons Śmierzchalski, były członek Tajnego Hufca Harcerzy, od 1930 r. mieszkaniec Gdyni. - Tutaj byliśmy zajęci naszymi sprawami, ponieważ okupant od razu, także na naszej ziemi, przystąpił do mordowania zasłużonych ludzi, polskich patriotów. W Piaśnicy zginęło z rąk okupanta ok. 12 tys. mieszkańców Gdyni i okolicznych miast powiatowych.

Kwiaty złożyli przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, AK, Zarządu i Rady Miasta Gdyni, dowództwo MW, delegacja Pierwszego Morskiego Pułku Strzelców oraz Komenda Miejska Policji w Gdyni. W uroczystości uczestniczyło bardzo niewiele osób.
Głos Wybrzeżadk, JAGA

Opinie (14)

  • przykro to czytać..

    mi o Katyniu prawdę przekazali rodzice i znajomi...
    kto ją przekazuje młodzieży??
    jeżeli tak jak w tym artykule to faktycznie można dojść do wniosków że 17 września "popadlismy w niewolę niemców" albo "w następstwie sowieckiej agresji wojska nasze zostały wziete do niewoli"
    ani słowa o pakcie ribbentrop mołotow ani słowa o rozkazie stalina wymordowania polskich oficerów
    O ZBRODNI ZA KTÓRĄ NIKT NIE ZOSTAŁ UKARANY
    nic coby uzasadniało że ten dzień jest SZCZEGÓLNYM W NASZEJ HISTORII
    wstyd

    • 0 0

  • nowe rocznice zasłaniają....

    Media wypaliły sie 11 września, teraz już 17-09 nie ma szans.

    • 0 0

  • zdaje się, że

    media nie tyle wypalily się, co raczej przejadły tematami "katyńskimi". Cóż trochę się im nie dziwię - mnie też zaczyna się niezdrowo odbijać na słowa Katyń, ostaszków itd. Ludzie, których dotkneła golgota wschodu uważaja się za jedynych pokrzywdzonych w II WŚ - a to jest daaaalekie od prawdy.

    • 0 1

  • P.S.

    niemniej jednak 17 powinien być tak samo traktowany jak 1 września.

    • 0 0

  • TIGI

    dopiero od 12 lat można mówić i pisać prawdę o Katyniu.
    zbrodnia jaką popełniono na bezbronnych JEŃCACH WOJENNYCH
    jest bezprecedensowa
    zwłaszcza jeżeli podamy ilość zamordowanych - szesnaście tysięcy polskich jeńców
    byli między nimi lekarze prawnicy policjanci żołnierze KOPu
    uderzono nas bardzo boleśnie mordując polską inteligencję...

    • 0 0

  • Ta rocznica jest pewnego rodzaju wyjasnieniem naszych pozniejszych problemow.

    Mianowicie ta olbrzymia liczba ponad 16 000 zamordowanych planowo na jedyny rozkaz stalina odebrala, nam sluszniejsza czesc fundamentu spolecznego naszego narodu.To bal znaczacy odsetek wyksztalconych ktorzy jak w kazdym ponstwie sa elita spoleczna wytyczajaca cele i przekazujaca tradycje. Bez niej narod jest jak barany. Bez czci , wiary i dobrych manier.

    • 0 0

  • wszystko co napisaliście to prawda,

    tylko, że ja juz zaczynam mieć uraz do tych cierpiętniczych rocznic. Czy to naprawdę jest tak, że w naszej historii podniecają nas tylko tragedie? Ciągle tylko coś tam podkreslamy żeby tylko utwierdzić się w przekonaniu, że to my jesteśmy największym cierpiętnikiem Europy i nikt inny. Niezdrowe to..

    • 0 0

  • Teraz prawdziwymi tragediami w historii Polski będą
    1. 11 września
    2. Mord żydów w Jedwabnym
    3. Rocznica wypędzenia niemców z ziem odzyskanych

    • 1 0

  • chyba nie chodzi o to wacku

    ale jeżeli w sondzie ulicznej młody Polak na 17 wrzesnia 1939 umiejscawia napad hitlera na Polskę to chyba COŚ JEST NIE TAK???
    czyżby w szkole dalej ten temat był pomijany albo jak mojemu pokoleniu podsuwano "dzieło" "pokolenie" bogdana czeszki ??

    • 0 0

  • Wiadomości

    A ja wczoraj obejrzałem "WIADOMOŚCI" (te o 19.30), trudno się było dowiedzieć kto nas najechał 17 września. Skąd ten gimnazjalista ma wiedzieć co się stało jak 11 września to nasza nowa świecka tradycja...

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane