• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa walczy o zachowanie niepodległości

Robert Kiewlicz
23 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Po czterech konkursach nadal brak prezesa Energi
W najbliższych miesiącach odbędzie się przetarg na udziały w Grupie Energa. Resort Skarbu chce sprzedać 85 proc. akcji inwestorowi branżowemu. W najbliższych miesiącach odbędzie się przetarg na udziały w Grupie Energa. Resort Skarbu chce sprzedać 85 proc. akcji inwestorowi branżowemu.

Większościowy pakiet akcji Grupy Energa, dziś należącej do Skarbu Państwa, może w ciągu kilku miesięcy zmienić właściciela. Wartość spółki wzrosła, bo posiada ona grunty, obok których ma powstać elektrownia w Żarnowcu. Pewniakiem do przejęcia Energi nie jest już PGE.



Czy resort skarbu powinien sprzedać Grupę Energa?

Do czerwca zatrudniający 12 tys. pracowników koncern Energa ma być wystawiona na sprzedaż. - O wyborze kupca pakietu 85 proc. akcji spółki zadecyduje zaoferowana cena. W przetargu będą mogły wziąć udział podmioty polskie i zagraniczne - twierdzi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu.

W 2008 roku eksperci oszacowali wartość Grupy Energa w przedziale od ok. 9,5 do prawie 16 mld zł.

Niedawno zainteresowanie przejęciem pakietu akcji Energi wyraziło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wcześniej największe szanse na przejęcie Energi dawano Polskiej Grupie Energetycznej (PGE), jednak w marcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów negatywnie zaopiniował połączanie obu gigantów. UOKiK stwierdził, że nie można dopuścić do powstania na rynku monopolisty.

Co o prywatyzacji koncernu mówi się w Enerdze? - Cieszy nas, że lista potencjalnych inwestorów wydłuża się, bo każdy kolejny oferent podnosi wartość naszej Grupy i umożliwia właścicielowi wybór najlepszego wariantu - komentuje Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa.

To stanowisko oficjalnie. Inaczej całą sprawę widzą menedżerowie Energi. - Walczymy z całych sił o zachowanie niezależności - mówi jeden z pracowników Energi. - Wiadomo, że nikt nie chce, aby jego firma została wchłonięta przez większą spółkę.

Przejęcie gdańskiego koncernu przez inną spółkę z branży mogłoby oznaczać przeniesienie jej siedziby do innego miasta. Ucierpiałby na tym budżet Gdańska, który z podatku CIT płaconego przez Energę otrzymuje kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Niewykluczone jednak, że niezależność zapewni Enerdze jej niedawna inwestycja. Należąca do grupy spółka Energa Invest kupiła od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej teren nad jeziorem Żarnowieckim. To 42,5 hektara gruntów przylegających do terenów, na których ma powstać elektrownia atomowa. Tą samą działką był zainteresowany jeden z najbogatszych Polaków, Jan Kulczyk.

- Strategia rozwoju Grupy Energa zakłada ponad 22-miliardowe inwestycje do 2016 r., głównie w budowę i modernizacje sieci dystrybucyjnej oraz budowę nowych elektrowni - tłumaczy Ostrowska. - Dla kilku kluczowych inwestycji pozyskaliśmy partnerów, m.in. projekt budowy elektrowni gazowej o mocy 800 MW będziemy realizować z irlandzką spółką ESB International. Z myślą o tej właśnie inwestycji kupiliśmy grunt w Żarnowcu.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że Energa chce być udziałowcem planowanej elektrowni atomowej. To przeważyło o decyzji, aby kupić działkę w tym miejscu. Energa może w każdym momencie wycofać się z planów budowy elektrowni gazowej w Żarnowcu i tereny przekazać pod budowę atomówki, w zamian za udziały w powstającej inwestycji.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (107) ponad 10 zablokowanych

  • No to trochę ludzi poleci z roboty.... (1)

    • 4 2

    • oby to byli ci menadżerowie

      • 3 0

  • G.K. ENERGA (1)

    Ambitna strategia rozwoju, to i robota pewna, i nieźle płatna,
    tylko trzeba się dostać..

    • 1 1

    • ale trzeba mieć wejścia wśród krawaciarzy i obcasów

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane