• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fotopułapki skuteczne w walce ze śmiecącymi

Patryk Szczerba
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Fotopułapki montowane w lasach powodują większą nieuchronność kary. Fotopułapki montowane w lasach powodują większą nieuchronność kary.

Fotopułapki to najskuteczniejsze narzędzie do walki z zaśmiecającymi lasy i tereny zielone. Próbują nimi straszyć nawet mieszkańcy, wieszając na drzewach kartki z ostrzeżeniem o urządzeniu. Sprawdziliśmy, ile jest fotopułapek w Trójmieście.



W lesie, gdzie spacerujesz, jest dużo śmieci?

Fotopułapki to niewielkie kamery, które rejestrują obraz i dźwięk. Uruchamiają się na fotokomórkę, która wysyła także sygnał do operatora. Urządzenia są montowane głównie przy drogach prowadzących do lasu. Dostarczają cennych materiałów do obserwacji przyrody.

Dzięki nagraniom z takich urządzeń można też przyłapać "na gorącym uczynku" osoby zaśmiecające lasy. Kilka miesięcy temu jedna z fotopułapek nagrała mężczyznę, który podjechał samochodem dostawczym w mało uczęszczaną okolicę na Rudnikach. Gdy upewnił się, że nikogo nie ma w pobliżu, wyrzucił ze skrzyni auta mnóstwo śmieci, przede wszystkim płaty zerwanej papy.

Sprawca został ukarany mandatem na kwotę 500 zł, połączonym z obowiązkiem usunięcia odpadów.

Nagranie wyrzucającego śmieci na Rudnikach. Film z października.


Kartki z informacjami o urządzeniach od mieszkańców



W lasach w okolicy Witomina mieszkańcy bezsilni wobec zaśmiecających zielone tereny porozwieszali kartki z informacją o zamontowanych fotopułapkach.

Kartki na drzewach to inicjatywa mieszkańców mająca odstraszyć śmieciarzy. Kartki na drzewach to inicjatywa mieszkańców mająca odstraszyć śmieciarzy.
Strażnicy leśni i miejscy przyznają, że nie mają z akcją nic wspólnego. Nie są też jej przeciwni, ale uczulają, by przyczepiać kartki w sposób, który nie będzie niszczył drzew.

Ponad 60 osób ukaranych za śmieci i kradzież drewna



Sąsiedzka inicjatywa ma głównie odstraszać potencjalnych sprawców, ale leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk przyznają, że fotopułapki to także realna pomoc w karaniu sprawców. Nadleśnictwo posiada osiem takich urządzeń, a w tym roku na wyposażeniu znajdzie się kolejnych pięć. Tłumaczą, że sposób działania i lokalizacja urządzeń stanowią tajemnicę, by potencjalni sprawcy nie zaczęli ich unikać.

- W ubiegłym roku dzięki monitoringowi z fotopułapek udało się ustalić ponad pięćdziesięciu sprawców wykroczeń oraz jedenaście przypadków kradzieży drewna. Fotopułapki służą przede wszystkim do wykrywania sprawców szkodnictwa leśnego, jednak bardzo często urządzenia reagują na zwierzęta. Dzięki temu niedawno udało się zaobserwować dwa wilki. To cenne dane przyrodnicze - przyznaje Łukasz Plonus, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk.

Fotopułapki na wyposażeniu strażników miejskich



Cztery fotopułapki posiada na wyposażeniu Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku. Ich lokalizacja jest cyklicznie zmieniana w zależności od napływających od mieszkańców zgłoszeń. Kamery są montowane tam, gdzie nagminnie powracają dzikie wysypiska.

Straż Miejska w Gdyni posiada siedem fotopułapek, z czego cztery są zupełnie nowe.

Lasy Państwowe prowadzą od kilku miesięcy intensywną kampanię przeciw zaśmiecającym. Lasy Państwowe prowadzą od kilku miesięcy intensywną kampanię przeciw zaśmiecającym.
Dwie kamery mają możliwość bezpośredniego podglądu z wykorzystaniem smartfona, pozostałe uruchamiają się w momencie wykrycia ruchu i informują o tym funkcjonariuszy, by ci mogli ująć sprawcę na gorącym uczynku.

- Fotopułapki są nam bardzo potrzebne do wykrywania sprawców wykroczeń, które popełniane są w lesie. Działają one w ten sposób, że uruchamiają się podczas ruchu. Wówczas nagrywany jest film oraz robione są zdjęcia, a my na nasze telefony otrzymujemy MMS-a ze zdjęciem osoby, która popełnia wykroczenie - tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.
W Sopocie strażnicy miejscy od dwóch lat posiadają trzy przenośne fotopułapki, które są montowane w miejscach, gdzie pojawia się najwięcej śmieci w mieście.

Miejsca

Opinie (112) 7 zablokowanych

  • Śmiesznie małe kary. (4)

    Min 5.000 do 50.000tys. Wtedy skala na pewno by się zmniejszyla. Z drugiej strony co trzeba mieć pod sufitem, aby wozić śmieci do lasu.

    • 20 0

    • (2)

      i jeszcze nakaz posprzątania lasu w promieniu 2 km od miejsca "zbrodni"

      • 8 0

      • (1)

        wystarczyłoby żeby zebrał dwukrotność tego co chciał wyrzucić

        • 3 0

        • to czasem kilkanaście hektarów by musiał sprzątać :) trudno, niech sprząta :D

          • 1 0

    • Nie tak dawno

      Jak jeszcze chodziłem do szkoły (w Sopocie) były różne akcje powiedzmy proekologiczne.
      Był "Dzień Ziemi" gdzie cała szkoła szła sprzątać teren wokół szkoły lub park pod okiem nauczycieli. Oczywiście rękawice trzeba było mieć z domu ale to chyba nie jest wielki koszt.
      Wracając do tematu to prócz tego były zbiórki makulatury, zbierało się butelki plastikowe, a korki osobno. Ogólnie pamiętam, że na przedmiocie "przyroda", był jeden dział poświęcony odpadom.
      Moje dziecko jest jeszcze na to za młode by mieć taki przedmiot natomiast w szkole nie ma nic na temat segregacji odpadów, nie ma zbiórek plastikowych butelek czy makulatury.
      Nie ma "Dnia Ziemi" - tutaj rodzice się oburzają, że ich dziecko nie będzie sprzątać,
      Innymi słowy od małego nie kształcimy w młodych Polakach odruchu segregacji, a także nie uświadamiamy ich co się dzieje ze skórką banana, a co z kartonem po mleku gdy już je wrzucimy do śmietnika.
      Bez tej elementarnej wiedzy ciężko wymagać od ludzi w najbliższym czasie by zmienili swoje przyzwyczajenia.
      Niby władza walczy z zaśmiecaniem środowiska, ale robi to przez nowe podatki i mandaty, a nic nie robi by ludzi edukować.
      To tak w kwestii tego co ludzie mają pod sufitem.

      Nie wiem czy tak wysokie mandaty podziałają w końcu i tak większość do sądu by trafiła, a tam niestety zaśmiecanie to niska szkodliwość wg naszego prawa także pewnie umorzenia by były.
      Jako, że teraz jest era "social media" to złapanych na śmieceniu prócz mandatu może by otagowywać (tak to się pisze ?) na Instagramie przy zdjęciach ich śmieci.
      Myślę, że wstyd za swoje uczynki mógłby bardzo zaboleć i mieć większe konsekwencje.
      Już teraz profil na FB czy instagramie to pierwsze na co pracodawca patrzy przed rozmową więc jakby taki przykładowy "Jan Nowak" aplikował do pracy, a przy jego profilu byłby zdjęcia śmieci w środku lasu to byłby na starcie skreślony (to chyba bardziej boli niż 50 000 mandatu).

      • 4 0

  • Zdecydowanie podwyższyć kary!

    • 11 0

  • Wadliwy system (2)

    Zgadzam się, że zaśmiecanie lasów/parków/plaż powinno być karane i to w wyższych kwotach niż obecnie.
    Natomiast odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy są : Karnowski , Szczurek, Dulkiewicz oraz włodarze okolicznych powiatów i gmin.
    Ceny wywozu śmieci są coraz wyższe, ale rozumiem to ludziom za pracę trzeba więcej płacić lepszy sprzęt zakupić/utrzymać itp.
    A co z jakością usług ?
    Może to zabrzmi "po wsiowemu" ale skoro płacę za wywóz śmieci to tego wywozu oczekuję w terminie! Jak to jest, że ma być odbiór papierów np. w poniedziałek, ja wystawiam wszystkie śmieci papierowe w niedzielę wieczorem, a "ekipa" przyjeżdża w piątek ?
    Dwa lub trzy tygodnie temu w mojej miejscowości był odbiór odpadów "BIO". Oprócz pełnego śmietnika miałem obok położony worek z obierkami (brązowy oznakowany jako BIO dostałem go od firmy która odbiera odpady). Worek nie został zabrany bo "był za ciężki" (no ważył jakieś 5-6 kilo).
    Jak wiadomo czasem są sytuacje, że śmieci generuje się więcej np. przy zakupie mebli.
    Pełne worki kartonu oraz styropianu (styropian sam zawiozłem do ZOM w Sopocie i zapłaciłem za utylizację), nie zostały odebrane za jednym razem bo "przekroczył Pan limit 1 worek na dom".
    I za to ja płace ?
    Jakość usług też pozostawia wiele do życzenia. Panowie nie dbają o śmietniki klientów i rzucają nimi po opróżnieniu bo im się podejść i odstawić nie chce.

    Dosyć o tym bo można pisać i pisać czas na klarowność segregacji.
    Co jak i gdzie wyrzucić też nie jest jasne o klarowne, a opakowania produktów są często z takiego materiału, że ni w ząb nie wiadomo jaki to odpad.
    Podział tłusty papier, mokry papier suchy papier karton, zeszyt gazeta, gazeta kolorowa to wszystko inne odpady i część z nich i tak idzie w mieszane ale już w gminie obok wszystko to papier a i tak jedzie to na jedno wysypisko (więc po co tak komplikujemy?).

    Ciąg dalszy niżej.

    • 14 3

    • Ciąg dalszy (1)

      Kolejna sprawa to ilość śmieci przez nas produkowanych.
      Od kilku lat ta ilość się zwiększa nie z winy konsumentów.
      Głupie ostrza do maszynki są zapakowane jakby to puszka Pandory była - mały produkt dużo śmieci.
      Zwykła woda po goleniu zapakowana : Szklana butelka - > obłożona gąbką -> w metalowym pudełku -> zapakowanym w karton lub owiniętym folią. I po co ? Nie można dać albo kartonu albo pudełka ?
      Mieśa zapakowane próżniowo, a następnie w kartony. Mały sprzęt elektroniczny to jaki ogólny obłęd, waga całego pudełka powiedzmy 450 g waga produktu 30 g. Czyli 420 g śmieci !
      A wszystkim jesteśmy my obciążani.

      Dlatego owszem karać tych co wyrzucają ale jednocześnie usprawnić system.
      Dodam, że tego lata w Gdańsk Przymorze na jednej z ulic była sytuacja, że ZOM zapomniał o odbiorze śmieci BIO. Na nasze szczęście nie było super upałów ale i tak zapaszki się unosiły.

      • 6 0

      • Polać Panu temu Autorowi

        Naprawdę, polać jemu, bo chłop prawdę mówi. Dodam od siebie jedną kwestie: kiedyś nie było problemu zabierać śmietniki zawalone wszystkim i aż po brzegi. A teraz te wszystkie firmy wywozowe tak wygodne się zrobiły, nie chcą zabierać tego - tamtego, bo za ciężkie, bo nie zapakowane w ich worki, bo wystaje, bo coś tam - coś tam. No proszę!!! Przecież nie po to płacimy by oni tak się zachowywali.

        • 3 0

  • Foto pulapki tanio sprzedam !!!

    Zarty zartami ale to naprawde chamowa wyrzucac do lasu np na otominie ostatnio widzialem sterte rzeczy po remoncie gruz itp.wstyd ale ludzie obudza sie jak bedzie za pozno

    • 11 0

  • A przypadkiem za zakładanie pułapek nie grozi kodeks karny.?

    • 1 13

  • Polecam na Stogach w Gdańsku

    Koniec ulicy Wrzosy za garażami przy przesiece koło starych działek. Notorycznie są tam śmieci pomimo tego że miasto je co jakiś czas sprząta

    • 3 0

  • śmieci powinny być odbierane za darmo i po problemie !!

    Opłata śmieciowa w cenie towaru - proste rozliczenie - im wiecej (drożej) tym automatycznie opłata wzrasta

    • 3 2

  • a co ze śmieciami - truciznami z powietrza ?? (4)

    wielcy gracze korporacyjni rozpylają z samolotów tzw. Chemtrails niemal codziennie zatruwają powietrze, glebę, wodę....

    • 1 8

    • (1)

      Chemtrials? Naprawdę? Matko jedyna i taki ma prawo wyborcze?!

      • 3 0

      • oprócz praw wyborczych ma też chorobę morgellonów

        • 2 0

    • Foliowa czapeczka Cię uchroni

      • 2 0

    • teraz już mają 5G i nanochipy wstrzykują w szczepionkach, więc z chemtrails mogą powoli rezygnować

      • 1 0

  • (1)

    Tylko wysokie mandaty i kara chłosty. Dlaczego chłosty? No skoro sprawca stosuje metody rodem ze średniowiecza, do dlaczego nie karać go metodami ze średniowiecza?

    • 10 0

    • szukasz pracy cwaniaczku?

      lubisz pochłostać ?
      a sam też napewno lubisz być chłostany

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    nie tylko smieci, gruz (1)

    Spaceruje po lesie prawie codziennie. Spacerowicze wyrzucają opakowania po papierosach, rowerzyści i biegacze butelki po wodzie i napojach dla sportowców. Tam gdzie pracowali pracownicy leśni pozostają puszki, butelki, opakowania po jedzeniu. Przecież leśnicy nadzorują i odbierają ich pracę, tego nie widzą.

    • 57 0

    • teraz leśnik czy facet dbający o zieleń w mieście nie musi mieć przygotowania zawodowego , może być piekarzem , czy kierowcą , nikt na to nie patrzy - a później zachowują się tak jak się zachowują a drzewa tną jak im się wydaje i gdzie piła staje

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane