• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy architekci wygrali konkurs na budynek ECS

Michał Stąporek
14 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności" Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności"
- Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort. - Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.
Pracownia architektoniczna Fort z Gdańska wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. - To największe osiągnięcie mojego życia - stwierdził szef nagrodzonej pracowni.

"Ta praca najlepiej oddaje siłę i ducha Solidarności, oraz przemysłowy charakter stoczni. Z jednej strony mamy mocną, pustą elewację nad wodą. Z drugiej strony przeszkloną fasadę z wejściem głównym, skierowaną ku Drodze do Wolności. Budynek stanowi doskonałe tło dla pomnika Poległych Stoczniowców" - napisano w uzasadnieniu werdyktu jury.

Sędziom spodobały się wnętrza budynku zaprojektowanego przez Fort. Przecinające je pasaże nawiązują ich zdaniem do uliczek dawnego Gdańska. Przestrzenie doświetlane są przez przeszklenia w fasadzie budynku. - Poza korzystnym efektem estetycznym sprawiają one, że budynek jest bardziej energooszczędny - zauważono w uzasadnieniu werdyktu.

- Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Mam nadzieję, że przy tworzeniu projektu technicznego uda nam się zachować ideę zawartą w tym projekcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.

Mieszkańcy Trójmiasta mają na co dzień do czynienia z budynkami powstałymi na deskach kreślarskich (i komputerach) architektów z pracowni Fort. To oni zaprojektowali gdańskie centra handlowe City Forum i Manhattan, hotel Holiday Inn oraz centrum kinowe Krewetka.
Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT. Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT.
ECS od strony pomnika. ECS od strony pomnika.
Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności. Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pytany, czy jego zdaniem nie wygrał projekt mało wyrazisty, który będzie miał problem, by stać się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem miasta, odparł: - ECS to hołd dla Solidarności, która była ruchem ludzi prostych, otwartych i szczerych. Tacy ludzie nie potrzebują monumentalnych i wyrafinowanych budynków. Taka architektura jest domeną dyktatorów, a nie demokracji.

Opinia Pawła Adamowicza jest dość zaskakująca. Organizatorzy konkursu od początku bowiem zapowiadali, że szukają wyrazistego projektu, dzięki któremu Gdańsk zyska taki rozgłos, jak Bilbao po otwarciu Muzeum Guggenheima, zaprojektowanego przez Franka Ghery'ego.

- W czasie prac jury rozmawialiśmy o "efekcie Bilbao", jednak wśród nadesłanych projektów nie znaleźliśmy wielu, które byłyby odpowiednikiem wizji Ghery'ego. Ten warunek spełnia pewnie projekt, który otrzymał trzecią nagrodę, ale on z kolei ma problem z rozwiązaniami funkcjonalnymi - tłumaczył decyzję jury Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i jednocześnie przewodniczący sądu konkursowego.

Jego zdaniem budynek zaprojektowany przez Fort tylko pozornie jest skromny. - Tak naprawdę w swojej sile emocjonalnej on jest bardzo mocny. Sądzę, że ten projekt ma szansę stać się ikoną miasta: jest świetnym tłem dla pomnika, ma powściągliwą, ale nie pozbawioną emocji formę, no i rozwiązania funkcjonalne, które zapraszają do wejście do środka - przekonywał.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 350 tys. złotych.
II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International. II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International.
III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark. III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark.
Druga nagroda w konkursie (250 tys. zł) przypadła Bolesławowi Stelmachowi i architektom pracującym dla firmy Gray International, która w Gdańsku chciałaby zbudować centrum handlowe nad przebiegającym przez Wyspę Spichrzów Podwalu Przedmiejskim.

Trzecią nagrodę (150 tys. zł), która wywarła chyba największe wrażenie na oglądających wystawę prac studentach architektury przyznano duńskiej pracowni Arkitema K/S Denmark. Przyznano także 6 wyróżnień po 40 tys. zł.

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności powstanie po północnej stronie placu Solidarności w Gdańsku. Szacunkowy koszt jej budowy wynosie ok. 260 mln zł. Pieniądze na ten cel da m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska.

Opinie (263) ponad 10 zablokowanych

  • Nedza i dno.

    Kolejny koszmar w Gdansku, czy wy musicie szpecic to piekne miast takimi g.. budynkami.
    Przypomina to klocek z lat 60, ile dostaliscie w lape zeby to przepchac?

    • 0 0

  • Fort ?(...)

    Projektowali dla Hossy - takie badziewie, że sąsiedzi sobie zaglądają w okna

    • 0 0

  • Dobry projekt

    Wraz z Trytonem, TK dewelopment i wieżami Labaro group stworzy gdańskie la defense

    • 0 0

  • brawo dla Fortu

    Moje mieszkanie, kupione w PANORAMIE, projektował FORT. Jestem zadowolony ! Wszystko na swoim miejscu, nowocześnie i współgra z otoczeniem.

    • 0 0

  • interesujące...

    • 0 0

  • 260 mln...

    za te pieniądze można wybudować prawdziwy szpital pediatryczny ze wszlekiego rodzaju sprzętem do ratowania życia dzieciom i nazwać go im. Solidarności...
    ale co tam ważniejsze by politycy mieli gdzie się lansować... a wszpitalu tego nie zrobią :-(

    • 0 0

  • Nie przekonuje mnie ten projekt...

    Fakt... Widać (przynajmniej ja widzę na tych zdjęciach) nawiązania do stoczni - brązowych sekcji kadłubowych w budowie itd., ale jakoś za bardzo to wszystko "zwykłe" i "marketopodobne". Wieża Eifla ani budynek Opery w Sydney to to nie jest... A szkoda... Może lepiej było by pójść dalej, coś bardziej odwżniejszego, oryginalnego i charakterystycznego, żeby jeszcze bardziej konsekwentnie przypominało to potężny statek w budowie... Tak sobie myślę...

    • 0 0

  • Waszka

    Najpierw powinieneś zacząć tępić brzydotę w swojej Gdyni. tak upstrokaconego i oszpeconego miasta próżno szukać w całym kraju. Ale to do Ciebie nie dociera, bo każde g...o które stawiają w gryzoniowie jest dla Ciebie dziełem sztuki, to co powstaje w Gdańsku jest z natury rzeczy złe. Prezentujesz ten sam typ mentalności, który reprezentuje Szczurek. Bezmyślność, zaślepienie, egoizm i obłuda. Rozumiem, że pan gryzoń płaci Ci za postawę "konia trojańskiego" i nadwornego internetowego moda i klakiera?

    • 0 0

  • http://www.fort-architekci.pl/
    Chciałem się bardziej zapoznać z projektem, niestety strona w budowie.
    Przypomniał mi się film "Poszukiwany, poszukiwana", co cóż...

    • 0 0

  • SKANDAL!! (1)

    To jest jakiś koszmar!! Zgadzam się z przedmówcami, że za City Forum i cały ten cyrk przy dworcu "powinni siedzieć"!! Ale jak to możliwe, że rewelacyjny projekt duński zajął 3 miejsce??!! Przeciesz to oczywisty zwycięzca, budynek ECS według projektu duńskiego na wiele lat stałby się symbolem Gdańska, a pewnie i Polski. Ale mamy kolejne City Forum z "zamkniętą fasadą". Dla mnie tu pachnie korupcją i mam nadzieję, że ktoś zostanie za to rozliczony!

    • 0 0

    • rewelacyjny duński projekt??

      Człowieku, ten projekt z przyczyn formalnych nie mógł wygrać, choćby dla tego, że wychodził poza obszar konkursu. Gdyby było do zagospodarowania nie 5 a 15 hektarów pewnie by i wygrał.
      Powtórzę, wygrał projekt ZDECYDOWANIE NAJLEPSZY

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane