• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk Europejską Stolicą Kultury 2016?

Magdalena Szałachowska
28 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Festiwal teatrów ulicznych FETA to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Europie gdańskich imprez. Festiwal teatrów ulicznych FETA to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Europie gdańskich imprez.
Gdańsk stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To prestiżowy tytuł nadawany przez Unię Europejską.

Wybrany ośrodek przez 12 miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz organizuje różnorodne imprezy, m.in.: koncerty, spektakle i wystawy, przyciągając artystów i gości z całej Europy. Wszystkie wydarzenia w Europejskich Stolicach Kultury w 60 proc. finansuje Bruksela.

Aplikowanie przesądziła czwartkowa sesja Rady Miasta Gdańska. W drugiej połowie 2011 roku rząd polski podczas swojej prezydencji w UE wytypuje jedno z polskich miast, które przez kolejne cztery lata będzie się przygotowywać do roli ESK.

- Największym wyzwaniem jest dla nas promocja Gdańska - mówi Anna Czekanowicz, z-ca dyrektora biura prezydenta Gdańska ds. kultury, sportu i promocji. - Naszym atutem jest przede wszystkim tradycja "Solidarności", idea walki o wolność, czy symbol Lecha Wałęsy. Wielkie możliwości stwarza nam również organizacja Euro 2012, dzięki której nie tylko zmodernizowana zostanie infrastruktura, ale rozkwitnie również życie kulturalne miasta.

W przeciągu miesiąca władze Gdańska ogłoszą wśród europejskich organizacji pozarządowych konkurs na operatora powstającego biura ds. ESK.

Projekt uzyskał już poparcie marszałka pomorskiego oraz prezydentów miast wchodzących w skład kształtującej się metropolii.

- Niedługo podpiszemy w tej sprawie list intencyjny - zapowiada Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury i sportu pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - By wygrać z jednej strony Gdańsk musi się promować na najważniejszych imprezach europejskich, a z drugiej skonsolidować potencjał tkwiący w całym regionie.

Według Adama Orzechowskiego, dyrektora Teatru Wybrzeże, najważniejsza jest determinacja i to nie tylko władz Gdańska, ale wszystkich mieszkańców.

- Krytyka obecnej polityki kulturalnej miasta jest bezcelowa. Co wiemy na przykład o życiu kulturalnym irlandzkiego Cork, czyli stolicy z 2005 roku? - pyta retorycznie Adam Orzechowski. - Najważniejszy jest potencjał naszego miasta i jego zaplecze.

Walka zapowiada się ostra, bo Gdańsk ma już rywali w Łodzi, Poznaniu, Toruniu, a nieoficjalnie także we Wrocławiu i w Lublinie. Konkurencja nie śpi. Toruń o tytuł ESK stara się już od lipca 2006 roku. Łódź ma już gotowy znak graficzny i jako miasto kandydujące do tytułu ESK zaprezentowało się na targach artystycznych w Berlinie.

Dodatkowo łódzka Agencja Wydarzeń Artystycznych Pro Cinema już w styczniu tego roku zapobiegawczo wykupiła prestiżowe domeny internetowe, jak: gdansk2016.pl, torun2016.pl i poznan2016.pl. Wskutek tego, internetowa prezentacja zarówno Gdańska, jak i Torunia będzie zamieszczona na stronie z końcówką adresu: .eu.

- Domeny wykorzystamy w ogólnopolskim projekcie "Matrix kulturalny", gdzie młodzież oraz absolwenci szkół plastycznych i informatycznych będą prezentować swoje prace - mówi Sławomir Fijałkowski, szef Agencji Pro Cinema. - Nie jesteśmy zainteresowani ich sprzedażą.

Projekt ESK, przynajmniej do 2011 roku, będzie finansowany z budżetu Gdańska. Pierwszą inicjatywą jest ogłoszony wczoraj przez miasto konkurs na identyfikację wizualną projektu "Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016". Zgodnie z regulaminem prace można nadsyłać do 31 maja, a na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 20 tys. zł. Największe wydatki są związane póki co z Tygodniem Europejskich Stolic, który Gdańsk chce zorganizować w maju 2008 roku.

Wydarzenia

Opinie (138) ponad 20 zablokowanych

  • zapraszamy!

    PROGRAM MAJÓWKI „DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO"
    Plac Grunwaldzki

    1 MAJA 2007- RODZINNY WTOREK 13.00 - 19.00

    godz. 13:00 - 13:15 Muzyka mechaniczna; Powitanie Końjo
    godz. 13:15 - 13:45 Pokaz baniek mydlanych - I wyjście
    godz. 13:45 - 14:45 Stromski - koncert
    godz. 14:45 - 15:00 Teatrzyk dla dzieci - I wyjście
    godz. 15:00 - 15:30 Końjo- konkursy, animacje
    godz. 15:30 - 16:00 Pokaz baniek mydlanych - II wyjście
    godz. 16:00 - 17:00 Halina Frąckowiak - koncert
    godz. 17:00 - 17:15 Teatrzyk dla dzieci - II wyjście
    godz. 17:15 - 17:45 Pokaz baniek mydlanych - III wyjście
    godz. 17:45 - 18:00 Końjo- konkursy, animacje
    godz. 18:00 - 19:00 eM - koncert
    godz. 19:00 - zakończenie imprezy

    Dodatkowo 1 maja na Placu Grunwaldzkim w Gdyni (obok teatru Muzycznego) w godzinach 13.00 - 18.00 odbędzie się Rodzinny Piknik Rekreacyjny - dostępnych będzie wiele atrakcji, takich jak: samochodziki akumulatorowe, eurobungy a dla dzieci dmuchane zamki, baseny, zjeżdżalnie itp. W programie liczne konkursy i zabawy. Czas umilą także Panie na szczudłach, klowni oraz wizażystki, które wyczarują na dziecięcych buźkach obrazki, o jakich dzieci tylko zamarzą.

    2 MAJA 2007 - MŁODZIEŻOWA, KLUBOWA ŚRODA 16.00 - 20.30

    godz. 16:00 - 16:15 Marek Sierocki - powitanie
    godz. 16:15 - 16:30 Pokaz Barmański z degustacją
    godz. 16:30 - 17:15 DJ ERB (Soho)
    godz. 17:15 - 18:00 DJ-ski duet FUNKENSTEIN (Papryka)
    godz. 18:00 - 18:15 Pokaz Barmański z degustacją
    godz. 18:15 - 18:45 Pokaz Breakdance
    godz. 18:45 - 20:15 Kalwi i Remi + taneczne show i pokaz ognia
    godz. 20:15 - 20:30 Pokaz Barmański z degustacją i pokazem ognia, zakończenie imprezy

    3 MAJA 2007 - WSPOMNIEŃ CZAR 13.00 - 19.00

    • 0 0

  • hahahahahaha pokaz baniek mydlanych !!!! typowo gdyński poziom! ale atrakcja! na pewno będą goście z całego świata!! ROTFL!! bo penkne!!!

    • 0 0

  • Dlaczego Domek Abrahama nie stoi równolegle od osi drogi?
    Obecne Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Starowiejskiej 30, to dom z czasów wsi Gdynia, powstały w 1904 r.. Niegdyś należał on do rodziny Skwierczów. W latach 1920-23 mieszkał w nim zasłużony działacz kaszubski Antoni Abraham, stąd nazwa Dom Abrahama.
    To, że Dom nie stoi równolegle do osi drogi, pewnie nie dziwi żadnego Gdynianina. Dla mieszkańców Gdyni ten szczegół jest tak oczywisty, że nie wyobrażają sobie oni, by mogło być inaczej. Tymczasem Domek rzeczywiście stoi równolegle do osi drogi, ale tej, która biegła przez środek wioski w roku 1902. Wówczas była ona typową wiejską, krętą drożyną, której nikt nie zamierzał prostować, bo nie było takiej potrzeby. Po "wyprostowaniu" ulicy (gdy Gdynia stawała się znaczącym miastem), nie było już sensu przestawiać wszystkich "wykrzywionych" domów - większość z nich zastąpiono nowymi, a domek Abrahama pozostał na starym miejscu i wskazuje nam, którędy prawie sto lat temu biegła pierwsza ulica Gdyni.

    • 0 0

  • HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!

    HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!
    HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!
    HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!HAHA!

    • 0 0

  • a fosforowa halda a dziury na drogach a brud i syf

    to co to nic ?

    • 0 0

  • wszyscy marudzą

    a ja i tak kocham Gdańsk !!!

    • 0 0

  • "Gdańsk Europejską Stolicą Kultury 2016?";))
    Panie Adamowicz, ile to WC w pierwszym lepszym parku???
    Szkoda gadac, tym bardziej pisac!

    • 0 0

  • kultura

    Taaaaa.mysle ze Gdansk jako miasto ktore chce,ma zamiar otrzymac nagrode w skali europejskiej to tylko w dziedzinie Super Slams-dozywotnio.Pa.

    • 0 0

  • Felek jak Ty kochasz te dziury ,nawet z takiej odleglosci:))
    W te dziury wlozymy rakiety amerykanskie posadzimy kogos z Gdyni przy guziku i pojdziemy na piwo.

    • 0 0

  • zgłaszam Gdańsk do moderacji!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane