• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk poza prestiżową listą UNESCO

Mikołaj Chrzan
26 czerwca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta... Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta...
...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca. ...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca.
Nie powiodła się kolejna próba wpisania Gdańska na Listę Światowego Dziedzictwa. Wniosek z kandydaturą stolicy Pomorza został wycofany przez polski rząd - dowiedziała się "Gazeta".

W Christchurch w Nowej Zelandii na konferencji, która rozpoczęła się w sobotę, specjaliści z całego świata dyskutują o tym, jakie obiekty dołączą do tworzonej przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) Listy Światowego Dziedzictwa.

Wbrew wcześniejszym nadziejom na pewno nie wybiorą zabytków Gdańska. - Ministerstwo zdecydowało o wycofaniu kandydatury Gdańska w maju 2007 r. - powiedział w poniedziałek "Gazecie" Piotr Tarnowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego? - Szczegóły zna osoba, która jest obecnie na konferencji w Nowej Zelandii. Zapraszam do rozmowy po jej powrocie.

Dziś Lista Światowego Dziedzictwa liczy 830 unikatowych obiektów w 138 krajach. Są wśród nich obiekty architektoniczne (takie jak np. Wielki Mur w Chinach czy zabytki czeskiej Pragi) i naturalne (np. Wielki Kanion w USA czy Puszcza Białowieska w Polsce).

Od 10 lat trwają starania, by na tę listę wpisać zabytki Gdańska. Wniosek złożony w 1997 r. - obejmujący historyczne centrum miasta - został po roku wycofany. Powód? "Brak autentyzmu substancji historycznej", czyli decydujący okazał się fakt, że gdańskie kamieniczki nie są oryginalne, a w większości jedynie odbudowane po zakończeniu II wojny światowej.

Wybierając miasto na cel swojej podrózy kierujesz się:

W 2005 r. miasto podjęło kolejną próbę i zamiast próbować wpisać na listę całe Główne Miasto, wybrano niektóre z historycznych obiektów Gdańska, wśród których były: m.in. Bazylika Mariacka, kaplica Królewska, Żuraw, ale także Westerplatte i fragmenty Stoczni Gdańskiej. Całość otrzymała nazwę: "Gdańsk. Miasto Pamięci i Wolności". Ale jak ustaliliśmy, ten projekt także poległ.

W gdańskim Urzędzie Miejskim, który był odpowiedzialny za przygotowanie wniosku, nikt jednak jeszcze o porażce nie wie.

- Na razie nie dostaliśmy żadnej oficjalnej informacji - mówi Janusz Tarnacki, kierownik referatu ochrony zabytków w UM w Gdańsku.

Wiadomość potwierdza jednak Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Wiemy już o wycofaniu gdańskiego wniosku - mówi Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora. - Możemy tylko podejrzewać, że przyczyną było zignorowanie przez miasto zaleceń komisarz UNESCO pani Margareth Ehrstrom, która kwestionowała plany budowy wysokościowców w obrębie pomnika historii, jakim jest Główne Miasto.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń, przedstawicielka UNESCO sprzeciwiała się budowie kolejnych wieżowców (oprócz istniejącego już Heveliusa i budynku Proremu) w sąsiedztwie zabytkowej części Gdańska. Tymczasem miasto planuje możliwość postawienia takiego budynku na działce przy ul. Rajskiej, tuż obok NOT-u.

Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zapowiada, że miasto będzie dokładnie wyjaśniać przyczyny wycofania kandydatury Gdańska. - Na pewno nie będzie to oznaczać, że zrezygnujemy ze starań o wpis na listę UNESCO - mówi Pawlak.

A na tej liście warto się znaleźć. - Wpis na listę UNESCO to przede wszystkim olbrzymi prestiż - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - I choć nie wiążą się z tym bezpośrednio żadne korzyści finansowe w postaci np. gwarantowanych dotacji, to pośrednio zyskujemy na pewno na wzroście liczby zwiedzających. Są biura turystyczne, które specjalizują się w organizowaniu wycieczek wyłącznie po obiektach wpisanych na listę UNESCO.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (98) 4 zablokowane

  • slonce wschodzi, Ewka zaszla, ja odszedlem...w sina dal ma sie rozumiec

    U nesco to ja pijom co ranek z mlekiem ,ale bez cukru!
    No i ten kosciol trzeba zapisac na liste ,ale jak nie chca to nie.No przeca najwiekszy ceglany i stary w Europie-Mariacki!
    Widac znawcow maja upolitycznionych.
    No ale moze to i lepiej ze nie wpiasali ,zaraz by sie najechalo Japonczykow i chinczykow z kamerami i zadeptali by wszystko.A co 5 metrow roznosil by sie swad ryzowych dan.... .Zreszta prosze bardzo mozemy od jutra wcinac ryz!
    To wtedy wrocimy do kocepcji "drugiej Japonii".
    Tylko nie Wietnamu ,nie Wietnamu!

    • 0 0

  • WTF
    ludzie coś z wami nie tak? :| unesco to nie tylko obowiazki i ograniczenia, ale reklama dla miasta

    o jakim hamowaniu rozwoju wy mówicie?! kto powiedział, że wysokościowce mają powstać przy starym mieście. patrz Paryż, patrz Belin ( tam nawet potrafili wybudowac nowa dzielnice gdzie wczesniej niczego nie bylo) patrz Warszawa. Dla niedouczonych Rajska to stare miasto, a właściwie najstarsza część Gdańska. budowanie tam czegokolwiek podobnego do mercurego albo proremu to powielanie głupoty sprzed lat.

    Dla spragnionych drapaczy chmur proponuje popularne ostatnio tereny nadmorskie, rewitalizacje nowego portu, tereny stoczniowe, tereny wzdłuż marynarki Polskiej... żebyście jeszcze nie żygali wieżowcami

    • 0 0

  • a ty nas juz nie strasz, bo my bedziemy zygali czym chcemy!

    Jak sie nie podoba to precz za granice!

    • 0 0

  • niech bog wam w dzieciach wynagrodzi! cale szczescie! wystarczy nam juz jeden hamulec - konserwa! uffffffff

    • 0 0

  • i wlasnie dlatego nigdy na stale nie wyjade z naszej Polski... zeby przypadkiem takie osoby pozbawione jakiego kolwiek smaku i gustu, chore na punkcie konserwatora zabytkow nie doprowadzily do masakry. co artykul to zawsze on sie przewija w kompentarzach, a w tej sprawie akurat to nie jego wina tylko prawdopodobnie naszego rządu debili

    trzeba bylo pod koniec lat 40-tych pojsc za ZSRR, które nie chcialo odbudowywac starowki, a w zamian postawic piekne socjalistyczne miasto... ciekawe czy wiecie kto sie wtedy za nami wstawil, ale chyba nie wiecie...

    • 0 0

  • aha...no i mariacki na pewno bedzie pieknie wygladal w towarzystwie wiezowcow przytlaczajacych go bryla... szkoda gadac

    • 1 0

  • Mat...To tak jakbys mowil po chinsku albo i jeszcze gorzej...;) Tu nie przemawiaja argumenty, ze za 20 lat bedzie to jedynie relikt poprzedniej epoki (jak Zieleniak), a panorame i klimat zepsuje na co najmniej dziesiecolecia...Pozdro dla niemyslacych.

    • 0 0

  • TO nie chodzi o żadne wierzowce!!!!!

    Ale o pieniądze.

    • 0 0

  • "został wycofany przez polski rząd"

    Komuna sie msciła, a obecnie rząd PiS, (z przystawkami SamoBrony i LPR), gorszej wiadomości od rana nie mogłem usłyszeć

    • 0 0

  • Ludzie - nauczcie się pisać po polsku.

    Wieżowiec pochodzi od wieży, a nie od wiary!!!
    A swoją drogą Gdańskowi już dawno należał się taki kopniak za totalny bałagan w zagospodarowywaniu przestrzeni miasta. To budowa molocha z wszystkimi uciążliwościami - smród spalin, hałas, brak toalet, a nie miasta przyjaznego mieszkańcom. Za to obłędna hipermarketyzacja i budowa dużych centrów handlowych wyglądajach jak hale fabryczne. I to ma być piękne miasto!!! Brrr...po prostu rozbudowana wiocha i tyle. Niech Gdańsk weźmie przykład z Sopotu - jak tam pięknie! Ile kwiatów!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane