• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk toleruje kolejne dziury wstydu w centrum

Krzysztof Koprowski
3 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Czy tak zapamięta kolejne pokolenie gdańszczan i turystów Gród Neptuna? Urzędnicy przekonują, że należy iść "na rękę" inwestorom. Nz. działki przy ul. Św. Ducha. Czy tak zapamięta kolejne pokolenie gdańszczan i turystów Gród Neptuna? Urzędnicy przekonują, że należy iść "na rękę" inwestorom. Nz. działki przy ul. Św. Ducha.

W Śródmieściu Gdańska od wielu lat straszy kilka wykopów, w których miały powstać nowe inwestycje. Wśród nich są działki przy Bazylice Mariackiej, które nie mogą się doczekać zabudowy, zaś miasto nawet nie zamierza egzekwować kar od inwestora.



Wnętrza kwartałów, celowo nieodbudowane w latach 50-tych i 60-tych, nawet po zmianie systemu gospodarczego i trendów urbanistycznych wciąż straszą. Nz. działka przy ul. Kleszej. Wnętrza kwartałów, celowo nieodbudowane w latach 50-tych i 60-tych, nawet po zmianie systemu gospodarczego i trendów urbanistycznych wciąż straszą. Nz. działka przy ul. Kleszej.
Gdyby zaufać zapewnieniom inwestorów przy zakupie działek, już teraz plac przy Bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska tętniłby życiem. Sprzedano tu dwie działki - teren tzw. ław mięsnych (ul. Św. Ducha 60) oraz sąsiedni obszar tzw. trzech kamieniczek (ul. Św. Ducha 62-64-66). Obie są we władaniu firmy Hotele Gdańskie, której właściciele posiadają kilka restauracji i klubów muzycznych.

Najdawniej sprzedana została działka przy ul. Św. Ducha 62-64-66 o powierzchni ok. 381 m kw. - 28 grudnia 2007 roku. Hotele Gdańskie zapłaciły za nią 1,03 mln zł netto plus koszty badań archeologicznych (ok. 395 tys. zł). Dokładnie cztery lata później, w 2011 roku, na działce powinny być zakończone prace budowlane.

- Zabezpieczyliśmy się jednak starannie, by sprzedany teren nie stał latami pusty. Zobowiązaliśmy kupującego do trzymania się określonych terminów - uspokajała ówczesna zastępca dyrektora Wydziału Skarbu. Wyliczała: na postawienie fundamentów inwestor miał rok, na zakończenie budowy - 3, a na oddanie budynku do użytku - 4 lata. - W innym razie nabywca będzie musiał zapłacić kary w wysokości nawet 20 proc. ceny zakupu. - zapewniała nas ponad cztery lata temu.

Dziś kolejna dziura w Śródmieściu straszy turystów, a miasto nie zamierza żądać odszkodowania za niewywiązanie się z podstawowego warunku jej sprzedaży - tj. zagospodarowania w ciągu trzech lat od momentu podpisania aktu notarialnego.

Czy jesteś dumny z wyglądu Śródmieścia Gdańska?

- Pomimo zapisów w umowie notarialnej sprzedaży tej nieruchomości, dających miastu możliwość naliczenia kar umownych w przypadku niewywiązania się z określonych terminów zabudowy, biorąc pod uwagę rozpoczęte przez inwestora działania projektowe i prowadzone uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dające szansę na realizację inwestycji na obu działkach, łącznie z terenem dawnych ław mięsnych, nie jest obecnie zasadne naliczanie kar umownych - informuje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Tzw. ławy mięsne, znajdujące się na sąsiedniej działce, są kluczowe z punktu widzenia całego przedsięwzięcia. To właśnie na ich terenie (Św. Ducha 60) oraz działce przy Św. Ducha 62-66 ma powstać jedno wspólne przedsięwzięcie budowlane. Co konkretnie? Tego nie chciał nam zdradzić Dobromir Kułakowski, współwłaściciel Hoteli Gdańskich, odmawiając jednocześnie udzielenia jakichkolwiek informacji na temat planów zabudowy.

Jednak wątpliwie jest, aby udało się dotrzymać terminów. Tu na zabudowę inwestor ma jeszcze niespełna rok - termin upływa 27 października 2012 roku (tj. cztery lata od oddania w użytkowanie wieczyste działki). Co więcej, inwestor oświadczył miastu, że wciąż ustala szczegóły z urzędem konserwatorskim.

- Z naszej strony mogę powiedzieć, że nie toczy się żadne postępowanie w tej sprawie. Inwestor posiada niezbędne uzgodnienia i obecnie nie wpłynęły do nas żadne nowe wnioski - ripostuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Urzędnicy zapowiadają jednak, że nie będą bezradnie patrzeć na kolejne szpetne wykopaliska w centrum miasta.

- W przypadku stwierdzenia przez miasto, że inwestor nie rokuje jakichkolwiek nadziei na zabudowę terenu zgodnie z zapisami planistycznymi i wymogami konserwatorskimi, w każdej chwili będzie istniała możliwość wszczęcia przez miasto procedury naliczenia kar umownych, które traktujemy jednak jako rozwiązanie ostateczne - mówi Kuczyńska.

Czytaj też: Cuchnący wykop w centrum Gdańska

Miasto jest również wyrozumiałe dla innego inwestora - nieznanej na rynku nieruchomości spółki JPS Investment. Ta nabyła w grudniu 2007 roku działkę przy ul. Kleszej zobacz na mapie Gdańska w cenie 1,8 mln zł. Prace budowlane, zgodnie z zapisami umowy, miały wystartować maksymalnie rok później, a oddanie do użytku nastąpić 28 grudnia 2011 roku.

- Inwestor nie uzyskał pozwolenia na budowę i nie rozpoczął procesu inwestycyjnego z powodu odkrycia podczas badań archeologicznych pozostałości gotyckich murów piwnicznych, konieczności dwukrotnego wzmocnienia ścian wykopu, które na skutek prowadzenia badań archeologicznych uległy zawaleniu oraz uzgodnień z konserwatorem w zakresie częściowej rozbiórki murów oraz wyeksponowania niektórych fragmentów - tłumaczy Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Urząd konserwatorski zezwolił jedynie na rozbiórkę na tyle małego fragmentu muru, że inwestor nie jest w stanie wywiązać się z niezbędnej ilości miejsc parkingowych narzuconych planem zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, JPS Investment wniósł odwołanie na decyzję WKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak wciąż nie została ona rozstrzygnięta. Inwestor nie uzyskał też zgody na realizację parkingu na terenie gminnym w najbliższym kwartale zabudowy. Pomimo tych utrudnień, opracował koncepcję zabudowy gruntu, która jest uzgadniania z urzędem konserwatora.

- Inwestor z racji niedotrzymania terminów realizacji spowodowanych przyczynami od niego niezależnymi, wystąpił do prezydenta miasta Gdańska z wnioskiem o przedłużenie terminu zagospodarowania terenu o cztery lata - do 28 grudnia 2015 roku. Prezydent, uznając zasadność wniosku, zaakceptował taki harmonogram - kończy Dobrowolska.

Opinie (233) 6 zablokowanych

  • A Budyń wystawia sobie ocenę 4 (1)

    Nieudacznik jeden. Precz !!!!!

    • 10 3

    • 4?

      Chyba w skali 1-100

      • 0 0

  • urzednicy maja dbac o wplywy do budzetu. Bielawski ciagle o tym gada (1)

    jak inwestor kupil dzialke od miasta i nie buduje jak podpisal, to trzeba grzywny sciagac. nie ma tu miejsca na odpuszczanie, bo urzedniki sa od zbierania kasy a nie jej zostawiania w kieszeni inwestora wbrew umowie. od zwyklych mieszkancow miasto ciagnie za wode, tramwaj i przedszkole, ze nie ma zmiluj, a tu odpust. brzydko to pachnie.

    • 6 0

    • "Wizja bez działania to fantazjowanie. Działanie bez wizji to koszmar."

      japońskie przysłowie

      • 1 0

  • WSTYD!

    Dodatkowe zdjęcia poniżej lepiej obrazują ohydę tych dziur! Pełno w nich śmieci, zielska i brudnej wody. Co na to szanowny Sanepid? Jeżeli władze miasta nie potrafią wyegzekwować uporządkowania tych miejsc przez właścicieli to marne to władze. Euro już tuż, tuż - przyjadą tysiące kibiców i tak zapamiętają nasz Gdańsk? Przecież są to najbardziej uczęszczane szlaki - przy pięknej ulicy Mariackiej, Św. Ducha itd. WSTYD!!!

    • 10 0

  • City - Wrzeszcz, a Gdańsk - dziura wstydu

    Dziwne, bo władze miasta budują city we Wrzeszczu, a śródmieście i prawdziwe centrum Gdańska zostawiają odłogiem. Zupełnie tego nie rozumiem. Wszystkie nowe inwestycje przyciągające ludzi (biura, mieszkania) dzieją się w centrum Wrzeszcza. Centrum Gdańska zostaje pustynią.

    • 4 1

  • Dziury które przejdą do historii miasta

    1.Dziura Dominikanów z bonifikatą 99% przy Szerokiej
    2.Dziura ,,Rajska" przy NOT
    3.Dziura ,,Plażowa" w Brzeżnie im. Robienia WAŁA z Zarządu Miasta.

    • 15 0

  • Mega dziura

    Wprawdzie nie w centrum ale potężna "dziura" jest na Zaspie, na dawnym pasie startowym. Ktoś tą parcelę kupił chyba ok. 20 lat temu!!!
    I po środku ładnego osiedla jakim jest Młyniec coś takiego.... Kto to sprzedawał, i na jakich warunkach?

    • 6 0

  • jak nie wiadomo o co chodzi

    to chodzi o kase.................

    • 6 0

  • A może by tak pogonić głównego konserwatora zabytków bo to On wstrzymuje wszystkie inwestycje.Po co komuś jakieś stare mury piwnic,rozebrać to w cholerę i stawiać nowe budowle.

    • 3 2

  • rzygam (4)

    już budyniem. Mam dosyć tego świństwa, nie trawię po prostu.

    • 13 1

    • hahaha a sam go pewnie wybrałeś ćwoku hahahha (3)

      a teraz sapiesz, a na następne wybory znowu polecisz głosować na niego

      • 0 3

      • Dla złośliwości głosowałem na PISuara. (2)

        I przegrał.

        • 1 2

        • Głosuj dalej na pisuara (1)

          Poczujesz się lepiej !

          • 2 1

          • Budyń w pisuarze

            jeden wuj.

            • 1 1

  • wstyd

    we Wrocławiu cała starówka i okolice są zagospadarowane , podobnie Poznań ,Kraków palca sie nie wciśnie tam wiedzą że centrum, stare miasto, są wizytówką miasta że to atut który nie wszystkie miasta posiadają ale Gdańsk zawsze musi się wyróżniać tylko szkoda że negatywnie wstyd i niechlujstwo . Czy tu ktoś za coś odpowiada? jak zawsze nikt nic nie wie,nad niczym nie panuje BRAK NAM DOBREGO GOSPODARZA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane