• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk vs. Kraków

msz
10 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Przekaz z ust do ust czasem bywa bardziej skuteczny niż najbardziej przemyślane kampanie promocyjne. Nz. wzbudzająca uśmiech kampania Krakowa... Przekaz z ust do ust czasem bywa bardziej skuteczny niż najbardziej przemyślane kampanie promocyjne. Nz. wzbudzająca uśmiech kampania Krakowa...
... oraz budząca mieszane uczucia lęku i ciekawości kampania Gdańska. ... oraz budząca mieszane uczucia lęku i ciekawości kampania Gdańska.
Kraków kontra Gdańsk? Coraz liczniej odwiedzający nas turyści mają wątpliwości - która destynacja jest bardziej atrakcyjna. Co ciekawe na wyspiarskim forum Gdansk vs Krakow! nadmotławski gród wypada całkiem nieźle.

Wszystko zaczęło się w marcu, kiedy użytkownik forum o pseudonimie ScotsThistle poprosił o radę: gdzie jechać do Gdańska czy do Krakowa?

Po przeczytaniu kilku pytań w stylu "Czy jest tam dużo barów i restauracji?", "Czy jedzenie jest tak dobre jak w Krakowie?", "Czy Gdańsk jest tak samo ładny, jak Kraków?" mogłoby się wydawać, że jesteśmy na straconej pozycji. Nic bardziej mylnego.

- Byłem w obu miastach - jedź do Gdańska! - radzi w wolnym tłumaczeniu użytkownik Leco. - Gdańsk jest tańszy i mniej "skomercjalizowany" - jedź tam, zanim ktoś inny go odkryje. Z lotniska możesz wziąć taksówkę w cenie od 8 do 14 funtów i bez problemu dojechać do centrum (...). To piękne miasto z mnóstwem atrakcji.

- Spędziliśmy z żoną dziewięć nocy w Gdańsku, ale odwiedziliśmy również Kraków. Kochamy oba miasta - zachwala Elfideldo14.

Co dziwne, na forum nie ma ani słowa o korkach, o zapachach, czy kradzieżach, a sam pojedynek kończy się wynikiem 1:1. Skoro jesteśmy oceniani na równi z kulturalną stolicą Polski, a poza tym, pod żadnym z miast nie pada słowo krytyki, to może nie jest tak źle? (Co oczywiście nie znaczy, że można spocząć na laurach...)
msz

Opinie (238) ponad 10 zablokowanych

  • nie pozwala, ale i nie wylucza.

    • 0 0

  • bajarze

    "A na koniec Politechnika Gdańska to najstarsza uczelnia techniczna w Polsce, choć założona przez Niemców."

    W Warszawie o otwarcie uczelni technicznej starał się S. Staszic, otwarta w 1826, szybko zamknięta przez Rosjan.

    We Lwowie powstała w 1844.

    W Gdansku niemcy zreflektowali się dopiero w 1900.

    • 0 0

  • PG najstarsza

    Nie było ciągłości a poza tym oficjalna nazwa Politechnika Warszawska i jej powstanie datuje się na 1915! W taki sposób jak Ty liczysz Akademie Medyczną w Gdańsku wyciągnąć można od XVI wieku, a jak by się uprzeć to można przyjąć iż Gimnazjum Akademickie w Gdańsku było pierwowzorem UG, a tylko dlatego nie zostało przemianowane na Uniwerek gdyż Gdańsk był miastem m.in. protestanckim i papieżowi się to nie podobało, jedna z wielu przyczyn. Wrocław który ma drugą najstarszą uczelnie w Polsce (Uniwerek) też miał coś na wzór takiego gimnazjum ale tam zadbali o to i ichni uniwerek datuje się na pocztek XVIII wieku. Lwów obecnie w Polsce nie leży!

    • 0 0

  • jana - oczywiście - o politykach to pisałem 'teraz'

    nie przedtem

    teraz mieliśmy prezydenta z Gdańska, drugiego i trzeciego w jakiś sposób związanych z miastem, wielu czołowych polityków z Trójmiasta, ale co z tego - gdy nikt nie interesował się rozwojem regionu

    nie powiem by działać tak po chamsku jak Gosiewski, ale taki Rokita, to zdania nie skleci bez wzmianki o Krakowie - a to też jest budowanie 'swiadomości' istnienia miasta, co za tym potrzeb, itd

    nie wspomnę, że wielu po prostu lobbuje na rzecz regionu - tymczasem by ruszyła A1 trzeba było 'pospolitego ruszenia' ludzi - bo politycy mieli i mają ten rejon głęboko gdzieś...

    • 0 0

  • Wzorując się na Instytucie Nauk utworzonym (1711 r.) przy Uniwersytecie Bolońskim - Kołłątaj powołał do życia Szkoły Główne (Koronną, Litewską, a później Krakowską), które miały gromadzić tematykę techniczną, przyrodniczą i medyczną. Zaledwie rozpoczętą działalność reformatorską czekały ciężkie losy państwa i narodu: kolejne rozbiory i wojny napoleońskie. Kongres Wiedeński ustanowił nową mapę Europy, co dla Polski było właściwie czwartym rozbiorem. Powstały bowiem dwa sztuczne twory: Królestwo Polskie wykrojone z Księstwa Warszawskiego oraz "Niepodległe i Ściśle Neutralne Wolne Miasto Kraków z Okręgiem" (tzw. Rzeczpospolita Krakowska) dzięki której Kraków uzyskał warunki by stać się "siedliskiem nauki" (1815-1833).

    W 1816 r. ruszył Uniwersytet Warszawski i Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach. Wobec tego, że łączenie nauk technicznych ze studiami uniwersyteckimi nie zdawało egzaminu, utworzono (1822 r.) Szkołę Budowy Dróg i Mostów, a następnie (1825 r) Szkołę Przygotowawczą do Instytutu Politechnicznego, która po pięciu latach awansowała do rangi Instytutu Politechnicznego. Po śmierci Staszica Szkołę z Kielc przeniesiono do Warszawy wcielając ją równocześnie do Instytutu Politechnicznego.

    Nauki techniczne i rolnicze rozwijano przy Uniwersytecie Wileńskim oraz w Gimnazjum Wołyńskim w Krzemieńcu (które w 1818 r. awansowało do rangi liceum).

    Upadek powstania listopadowego przekreślił działalność reformatorską na terenie zaboru rosyjskiego (tzn. w Warszawie, Wilnie i Krzemieńcu). Z tym większą energią zadbano by Kraków stał się owym "siedliskiem nauki".

    W monarchii austriackiej przebiegał proces przekształcania instytutów politechnicznych na wyższe szkoły techniczne: Praga (1863 r.), Graz (1864 r.), Wiedeń (1865 r.), Brno (1867 r.). W Galicji rywalizowały ze sobą: Instytut Techniczny (1834 r.) w Krakowie i Akademia Techniczna (1844 r.) we Lwowie.

    (PG)

    • 0 0

  • A jak się Trójmiasto nie podoba

    A jak się Trójmiasto nie podoba to droga wolna. Nie słyszałem, żeby Krakus narzekał na swoje miasto, to jest patriotyzm i w tym przegrywamy z Krakowem. Chętnych do zamieszkania w 3M jest bardzo wielu, wszak to jedna z niewielu aglomeracji polskich gdzie ludności przybywa a nie ubywa

    • 0 0

  • KS

    §M juz nie ma,teraz jest tam Castorama.

    • 0 0

  • SK

    Mowa była o "najstarszej uczelni technicznej w Polsce" a nie o szkole która nazywa się teraz politechniką.
    Polska była pod zaborami, tworzono jakieś sztuczne twory, były represje, a Ty wytykasz, że szkoła nie miała ciągłości. A jak mogła mieć?
    Wytykanie najstarszej szkóły technicznej (nieprawda) założonej w polsce przez Niemców brzmi, jakby Polacy byli głupkami, którym Niemcy przez zabory i wojnę niosły kaganek oswiaty;P Wiem, że Niemcom (innym Europejczykom) w to własnie graj, tyle że z prawdą się mija.
    Niemcy nie mieli problemów z zaborami, ale w Gdańsku i okolicy przypomnieli sobie o uczelni dopiero w XX wieku. Gdyby nie ich zabór, Polacy poradziliby sobie dawno, dawno!

    • 0 0

  • PG

    Politechnika Gdańska Gdańsk 1904 PG
    Politechnika Wrocławska Wrocław 1910 PWr
    Politechnika Warszawska Warszawa 1915 PW
    Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków 1919 AGH
    Politechnika Poznańska Poznań 1919 PP
    Politechnika Łódzka Łódź 1945 PŁ
    Politechnika Śląska Gliwice 1945 PŚl
    Politechnika Szczecińska Szczecin 1946 PSz
    Politechnika Krakowska Kraków 1946 (1954) PK
    Politechnika Białostocka Białystok 1949 (1974) PB
    Politechnika Częstochowska Częstochowa 1949 (1955) PCz
    Politechnika Radomska Radom 1950 (1996) PR
    Politechnika Rzeszowska Rzeszów 1951 (1974) PRz
    Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa 1951 WAT
    Politechnika Lubelska Lublin 1953 (1977) PL
    Politechnika Świętokrzyska Kielce 1965 (1974) PŚk
    Politechnika Opolska Opole 1966 (1996) PO
    Politechnika Koszalińska Koszalin 1968 (1996) PK
    Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała 1969 (2001) ATH
    Szkoła Główna Służby Pożarniczej Warszawa 1971 SGSP

    Zrozum nie było ciągłości tych szkół; Teatr Elżbietański też był pierwszą sceną stałą RP i co, ten co ma być teraz odbudowany będziemy datować na przełom XV i XVI wieku? Powiemy, ża taki istniał ale ten jest zupełnie nowy!

    • 0 0

  • PG

    Dobra skończmy już ten temat, to chyba nie aż takie ważne. Ważniejsza jest jakość kształcenia, a jak wiemy najstarszy nie oznacza najlepszy - przykład że tak nie jest Uniwersytet w Debreczynie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane