• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk zakazuje stacji GSM na szkołach

Rafał Borowski
31 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Urzędnicy przyznają, że w sprawie zakazu montażu stacji bazowych użyto niefortunnych sformułowań. Urzędnicy przyznają, że w sprawie zakazu montażu stacji bazowych użyto niefortunnych sformułowań.

Władze Gdańska zakazały budowy stacji bazowych telefonii komórkowych na dachach szkół. Zakaz umotywowano niejednoznacznością badań w kwestii wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie. Eksperci tłumaczą, że takie obawy są bezpodstawne. Po naszych pytaniach w tej sprawie urzędnicy przeprosili za niefortunne sformułowania, ale dachy szkół i tak nie będą nikomu dzierżawione. W przyszłości mają pojawić się na nich panele fotowoltaiczne.



Czy popierasz wprowadzony zakaz?

Na początku tygodnia do naszej redakcji nadesłano pismo z odpowiedzią Moniki Chabior, zastępcy prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Dane adresata zostały usunięte.

Czytaj więcej: Kim jest nowa wiceprezydent Gdańska?

Z treści dokumentu wynika, że najprawdopodobniej przedstawiciel jednego z operatorów sieci komórkowej zwrócił się z zapytaniem o możliwość wydzierżawienia dachu placówki na stację bazową GSM.

"Niejednoznaczne wyniki badań"



Odpowiedź wiceprezydent była jednoznaczna. O żadnej dzierżawie na ten cel nie może być mowy. I to nie tylko w przedmiotowym przypadku, ale także w przypadku innych szkół prowadzonych przez samorząd.

- Mając na uwadze zdrowie, jak również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki uczniom gdańskich, samorządowych placówek oświatowych, oraz niejednoznaczność publikowanych badań w zakresie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego, w związku ze stale rozwijającymi się technologiami telefonii komórkowej, nie wyrażam zgody na montaż i eksploatację stacji bazowych telefonii komórkowej na budynkach jednostek oświatowych. Zdrowie i samopoczucie dzieci i młodzieży jest nadrzędne względem potencjalnych pożytków z umowy dzierżawy, dlatego proszę o zrozumienie zajętego stanowiska w przedmiotowej sprawie - czytamy w dokumencie.

"Działanie jest kontrproduktywne"



Skan pisma ws. zakazu. Skan pisma ws. zakazu.
Treść pisma udostępnił w mediach społecznościowych Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej i ekspert w dziedzinie technologii telefonii komórkowych.

Jego zdaniem ta decyzja jest całkowicie nieracjonalna.

- Władze Gdańska nie pozwalają na przedłużanie i zawieranie nowych umów na lokowanie BTS-ów na placówkach edukacyjnych. Budowanie stacji naokoło spowoduje, że poziom PEM [promieniowana elektromagentycznego - dop. red.] wewnątrz budynków będzie wyższy niż gdyby stacja była na budynku, więc działanie jest... kontrproduktywne - napisał rzecznik na Twitterze.
Na tym nie koniec. Rzecznik UKE wezwał władze Gdańska do rozmów z udziałem ekspertów, którzy wyjaśnią bezpodstawność wprowadzonego zakazu.

- Szanowna Pani Prezydent, deklaruję przyjazd z ekspertami, aby wyjaśnić wszystkie Państwa wątpliwości i obawy. Ważne, aby decyzje podejmować na podstawie pełnej wiedzy. Wysokiej jakości usługi telekomunikacyjne są w dzisiejszych czasach szalenie istotne - kwituje Tomaszewski.

Obawy w piśmie są bezpodstawne...



O komentarz w sprawie decyzji magistratu zwróciliśmy się do eksperta z Politechniki Gdańskiej - dr hab. inż. Rafała Lecha z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI.

Warto podkreślić, że to jeden z najlepszych w kraju fachowców w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego. Był on jednym z konsultantów merytorycznych tzw. "Białej Księgi", czyli opublikowanego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji kompendium wiedzy na wspomniany temat, w tym wpływu sieci komórkowych na ludzki organizm.

Czytaj więcej: Nie ma dowodów na szkodliwość 5G

Jego stanowisko można streścić krótko - obawy sformułowane piśmie są nieuzasadnione.

Zwraca przy tym uwagę, że instalacja nowej stacji bazowej powinna być wykonana przy zachowaniu norm dotyczący dopuszczalnego poziomu promieniowania elektromagnetycznego, a poziom ten można bez trudu zmierzyć w każdej chwili.

- Pan rzecznik ma słuszność pisząc, że budowanie stacji naokoło szkoły zwiększy poziom PEM wewnątrz szkoły bardziej, niż gdyby stacja zlokalizowana była na budynku. Wynika to z charakterystyk promieniowania układów antenowych, które są tak formowane, aby sygnał nie był transmitowany bezpośrednio pod stację. Zastosowanie ma tu powiedzenie "najciemniej pod latarnią". Niezależnie od tego, badania naukowe, które są prowadzone nieustannie, dotyczące wpływu promieniowania PEM z zakresu fal stosowanych w komunikacji bezprzewodowej na organizm człowieka, nie wskazują na to, że miałoby one negatywny wpływ - tłumaczy dr hab. inż. Rafał Lech z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej.

... ale trzeba je zrozumieć



Nasz rozmówca zwraca uwagę, że zaistniała sytuacja nie jest w zasadzie niczym nadzwyczajnym. Wprowadzenie wielu nowych technologii budziło strach, który później, w świetle badań, okazywał się nieuzasadniony.

- Obawa przed montażem tego typu stacji jest zrozumiała i wynika ze strachu przed nowymi technologiami, podobnie jak to miało miejsce przy otwarciu pierwszej kolei pod koniec XIX wieku, czy wprowadzeniu obrazu ruchomego i telefonu. Wprowadzanie każdej nowej generacji telefonii komórkowej: 2G, 3G i 4G, które następowały mniej więcej co 10 lat również wzbudzały obawy i protesty, lecz nie były one tak rozpowszechnione, gdyż dostęp do informacji był ograniczony, względem tego co mamy obecnie - uzupełnia dr hab. Lech.
Dachy szkół mają zostać wykorzystane w przyszłości do montażu paneli fotowoltaicznych. Dachy szkół mają zostać wykorzystane w przyszłości do montażu paneli fotowoltaicznych.

Urzędnicy: W piśmie użyto niefortunnych sformułowań



W związku z zaistniałą sytuacją przesłaliśmy kilka pytań do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zapytaliśmy m.in. o wyniki badań naukowych, w oparciu o które został wydany zakaz. Zamiast odpowiedzi, urzędnicy nadesłali oświadczenie, w którym znalazły się przeprosiny za niefortunne sformułowania. Nie wskazano jednak, o które dokładnie sformułowania chodzi.

W świetle zaprezentowanych wyżej kontrargumentów trudno nie odnieść wrażenia, że urzędnicy mają świadomość, że uzasadnienie zakazu nie ma po prostu podstaw merytorycznych.

Mimo tego, na dachach szkół i tak nie będzie można montować nie tylko stacji bazowych, ale wszelkich urządzeń.

Powód? W najbliższym czasie planuje się wykorzystanie dachów do montażu paneli fotowoltaicznych.

Czytaj również: Fotowoltaika. Jak jest rozliczany prąd ze słońca?

- Oświadczamy, iż użyto w nim [w piśmie - dop. red.] niefortunnych sformułowań dotyczących zakazu montażu masztów, za co przepraszamy. Miasto Gdańsk, jako właściciel budynków szkolnych i społecznych nie chce aktualnie montować jakichkolwiek urządzeń na dachach obiektów. Zgodnie z przeprowadzoną już inwentaryzacją, powierzchnie te można potencjalnie wykorzystać na montaż fotowoltaiki. Do dyspozycji na wszystkich obiektach, jest w sumie 9,4 hektara. Dzięki temu będzie można, w perspektywie najbliższych lat, radykalnie obniżyć koszty funkcjonowania obiektów edukacyjnych, a także pozyskiwać energię w sposób przyjazny dla środowiska - czytamy w oświadczeniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (380) ponad 10 zablokowanych

  • hahaha, wreszcie się wygadali. A mieli być tacy ostrożni

    coby głupi naród się nie dowiedział, e fale elektromagnetyczne nasze mózgi gotują.

    • 18 12

  • Na niektórych blokach są umieszczone nadajniki (3)

    Rak gwarantowany

    • 11 20

    • podobno wystarczy się wtedy pomodlić do matki boskiej odgromnicznej. czy to prawda? (1)

      • 7 8

      • To zależy

        czy z modlitwą jest sprzężona odpowiednio wysoka ofiara na rzecz proboszcza ;)

        • 3 1

    • na czym opierasz tę tezę?

      • 0 0

  • słuszna decyzja - szkodliwe czy nie lepsze panele generujace prąd niż nadajniki promieniowania (2)

    • 11 11

    • Ty le ming naiwniaku zadnych paneli nie bedzie w bajki wierzysz ? To tylko pretekst . (1)

      • 1 2

      • Panele wymyślili

        Żeby się nie skompromitować do końca xd

        • 1 0

  • (3)

    W Nature pisano w 2018 o wpływie częstotliwości 5G od 5 GHz do 120 GHz na temperaturę owadów.

    • 15 2

    • Częstotliwości 5G póki co są na pasmach grubo poniżej 5GHz (1)

      • 3 2

      • Bo problemem jest nie promieniowanie

        lecz absurdalna pojemność sieci, rzędu tysięcy urządzeń na jednego człowieka. Możliwość zasilania urządzeń bezprzewodowo. Internet Rzeczy jak to się ładnie nazywa...

        • 0 0

    • W Polsce 5G jest co najwyżej na 2.6GHz

      Przymierzają się dopiero do 3.4-3.8GHz.

      • 4 1

  • Ankieta (1)

    Znowu brakuje opcji w ankiecie. Ja na przykład nie zgadzam się z zakazem, bo nie ma żadnych naukowych podstaw. Natomiast w pełni zgadzam się z pomysłem, by na dachach szkół instalować panele fotowoltaiczne. I co teraz? Popieram zakaz w zakresie montowania anten (na rzecz paneli), ale nie w pierwotnym, jego niemerytorycznym zakresie..

    • 9 17

    • Przecież na dachu można mieć i masz i panele

      • 3 1

  • 5G w ramach której podniesiono 100 krotne normy dopuszczalnego promieniowania. Samo zdrowie... (9)

    Sieć 4G może sprawnie obsługiwać równocześnie milion urządzeń na obszarze 500 km kw. Standard 5G obsłuży milion urządzeń na obszarze zaledwie 1 km kw. Standard 6G - Chińczycy planują, by system ten mógł np. obsługiwać nawet ok. 10 mln urządzeń przypadających na jeden kilometr kwadratowy. Badani mówię ,że nie szkodzi - "Dzieje się tak dlatego, że nikt nie bada wpływu obecnie otaczających człowieka często dziesiątek urządzeń komunikacyjnych ale jedynie wpływ pojedynczych urządzeń. Już dziś osoba mieszkająca w typowym bloku ma w swoim otoczeniu około 10 sieci WiFi, setki bezprzewodowych liczników prądu i wody oraz setki telefonów komórkowych. W przeciągu następnej dekady na każdego mieszkańca będzie przypadało około 10 urządzeń tego typu przy założeniu, że system 6G będzie w stanie obsłużyć setki urządzeń na metr sześcienny. W ten sposób zaokrąglając obecnie na człowieka działa bezustannie około 10 urządzeń mikrofalowych, na a w 2030 będzie to około 100 urządzeń. Dodatkowo jak wynika z badań zakresy promieniowania podniosą się z 4 GHz (gigaherców) do 30 THz (teraherców) czyli 3000 razy silniejszy sygnał przy jednoczesnym rozlokowaniu urządzeń również w ciałach ludzi."

    • 21 18

    • nie wiesz o czym piszesz. mieszasz wszystko (1)

      • 9 4

      • Zwiększamy częstotliwości i przy terahercowych fala antenka co blok ? Terahercowe 6G do roku 2030

        Częstotliwości sieci 5G zostały określone przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dokumencie :
        700 MHz: 2030 MHz na rezerwacje krajowe, w blokach o wielokrotności 5 MHz, w trybie FDD
        (pasmo ma zostać uwolnione do 30.06.2022),
        - 34003600 MHz; planowane uwolnienie (do 2025 r.) co najmniej 150 MHz, w blokach
        o wielokrotności 5 MHz, w trybie TDD,
        - 36003800 MHz; planowane uwolnienie (do 2023 r.) co najmniej 200 MHz, w blokach
        o wielokrotności 5 MHz, w trybie TDD,
        - 26 GHz (zwolnienie zasobów dla 5G).
        Naukowcy są coraz bliżej opracowania efektywnych wzmacniaczy fal terahercowych.....Może trzeba już uruchomić badania na temat przyszłego wpływu teraherców na nasze zdrowie + ogromne zagęszczenie urządzeń IoT i urządzeń wi-fi ?

        • 1 1

    • " podniesiono 100 krotne normy dopuszczalnego promieniowania" (3)

      Podaj dane dokumentu, którym tego dokonano. Czy może to jest wasze legendarne "podobno".

      • 8 4

      • (2)

        od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Określiło ono dla częstotliwości z zakresu 2-300 GHz dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna). Dotychczas dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, a obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2. Oznacza to zatem stukrotne zwiększenie dopuszczalnego natężenia PEM.

        • 4 2

        • W Wolsce normy były przewymiarowane (1)

          W rozporządzeniu urealniono wartości do norm europejskich. Ale pojedź do USA. Tam to dopiero zobaczysz jakie są graniczne wartości.

          • 1 3

          • Czy my musimy małpować każdą "nowinkę" z UE? Niech sobie tam mają większe normy, za 10-20 lat jak rozpowszechnią się technologie 5G czy 6G, zwiększy się ilość użytkowników (aktywnych i pasywnych) kolejnych sieci WiFi to wtedy zbierzmy dane i zastanówmy się.

            Ale nieee... lepiej w ciemno iść za innymi. Przecież oni nie mogą się mylić i chcą dla nas na pewno dobrze.

            • 1 2

    • Milion milionów

      Weź się puknij.

      • 0 1

    • Foliarzu (1)

      A wiesz, że dyski twarde na przestrzeni lat i kolejnych generacji zyskiwaly większą pojemność i prędkość przy tych samych i mniejszych rozmiarach. Albo kabel sieciowy pozornie ten sam (miedziany) przyspieszył stukrotnie (w zastosowaniach amatorskich). To nie jest kwestia norm tylko postępu technologii wyciskania z pasma ile się da.

      • 1 1

      • Weź sobie popracuj na drodze widma anten GSM a w przyszłości to możesz nawet spać koło anteny 100Thz. Twoje zdrowie twoja sprawa ale nie zabijaj innych

        • 0 0

  • Foliarze!

    • 6 7

  • Co mają powiedzieć ludzie którzy mają antene na bloku ? (3)

    Rak gwarantowany

    • 9 22

    • a w czym to przeszkadza.

      pod jest niższe promieniowanie niż obok

      • 8 2

    • ...u tych co mieszkają obok.

      :lol:

      • 4 0

    • A co z wifi w domu?

      Przeciez taki router w trybie ac sieje wieloma pasmami czestotliwosci i to tuz prze glowie z antenami dookulnymi. Domownik jest narazony na znacznie wiecej takich fal niz z nadajnika komorkowymi.

      • 6 2

  • na szkołach nie. obok tak :D

    a gdzie jest większe promieniowanie?
    pod czy obok ? :D
    ale ciemnogród.

    • 25 7

  • Spisek (1)

    Jak to ??? A to nie są teorie spiskowe, że pole elektromagnetyczne szkodzi??? :)

    • 14 3

    • A co nie szkodzi? Wszystko zależy od ilości.

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane