• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańska kamieniczka

ms
1 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Nasz wczorajszy artykuł dotyczący hiszpańskiej inwestycji na Wyspie Spichrzów wywołał sporą dyskusję. Najczęściej komentowano opinię Pawła Adamowicza, który stwierdził, że w takim miejscu nie powinny powstawać budynki będące rekonstrukcjami historycznych obiektów. - Chcemy architektury jaką tworzą laureaci konkursu na gdańską kamieniczkę XXI wieku - dodał Paweł Adamowicz.

Ponieważ nie wszyscy czytelnicy słyszeli o konkursie, rozpisanym i rozstrzygniętym w tym roku, przedstawiamy jego ideę, oraz nagrodzone projekty.

Skąd pomysł na projekt gdańskiej kamieniczki? - Konkurs ma za zadanie znaleźć antidotum na swoiste "zubożenie stylistyczne" nowo budowanych kamienic - pisał Maciej Turnowiecki w serwisie internetowym Urzędu Miasta w Gdańsku.

- Szukamy nowej formy współczesnej architektury gdańskiej - tak przedstawiał ideę konkursu zastępca prezydenta Gdańska, architekt Wiesław Bielawski.

Do konkursu zakwalifikowano 58 projektów, a w sądzie konkursowym zasiedli architekci z Polski, Niemiec i Holandii.

Przyznano trzy równorzędne nagrody po 10 tys. złotych oraz 3 równorzędne wyróżnienia po 3,3 tys.

Nagrodzono projekty:

- Rafała Grzywaczyka z Krakowa,
- Pracowni Architektonicznej 3A STUDIO (Bazyli Domsta, Jan Raniszewski, Katarzyna Lipińska, Maciej Jaśkowiec) z Gdańska
- oraz pracę, której autora nie udało się zidentyfikować.
Projekt Rafała Grzywaczyka Projekt Rafała Grzywaczyka
Projekt 3A Studio Projekt 3A Studio
Autora tej pracy nie udało się ustalić. Autora tej pracy nie udało się ustalić.
Autorzy prac wyróżnionych to:

- "OVO Grąbczewscy Architekci" Oskar Grąbczewski z Katowic
- Joanna Skibińska z Gdańska
- Marta Koperska i Paweł Kośmicki z Gdańska.
Projekt pracowni OVO Grąbczewski Projekt pracowni OVO Grąbczewski
Projekt Joanny Skibińskiej Projekt Joanny Skibińskiej
Projekt Marty Koperskiej i Pawła Kośmickiego Projekt Marty Koperskiej i Pawła Kośmickiego
Pracę Salomona Schindlera i Urs Fusler zostały wymienione jako "ciekawe poszukiwanie".

Wszystkie ilustracje wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu internetowego Urzędu Miasta w Gdańsku www.gdansk.pl
ms

Opinie (177)

  • Kamieniczki

    Chyba jednak wolę te ze Stągiewnej.

    • 2 2

  • Niewidzialna ręka

    Najlepsza jest "praca, której autora nie udało się zidentyfikować".

    • 4 0

  • A ja wolę te przedstawione tutaj, bo czymś sie chociaż różnią i w ogóle są próbą wyjścia poza wąskie schematy myślenia o architekturze (z równymi rzędami okien, różową elewacją i głupkowatymi kolumienkami...)

    • 0 1

  • Nie wiem kto to powiedział w jednym...

    z poprzednich artykułów nt. nowych kamieniczek, ale się z nim zgadzam w 100%: czy wyobrażamy sobie Gdańsk odbudowany po wojnie tak jak Kołobrzeg - betonowy z pomnikiem żołnierzy radzieckich na rynku? Czy komus sie podoba dzisiaj NOT czy Hala Olivia - "hity" sprzed 20-30 lat? To aby zobaczyc nowoczesnosc - moge pojechac do jakiegokolwiek miasta w Europie. Ale aby zobaczyc katedrę - udam sie do Kolonii, aby zobaczyc mosty - do Wenecji ... nie robmy pasztetu jak na tych projektach!!!! Jedyny słuszny ideologicznie - jak ktos zauważył - to ten, którego autora nie ma.

    • 2 0

  • uzupełnienie do poprzedniego...

    wlasnie powiekszylem ten niepodpisany i stwierdzam ze gore w nim trzeba by bylo zmienic. ;)

    • 0 0

  • no proszę

    W rzeczy samej o wilku mowa. No i kto mi tu napisze, że to co widzi jest "antidotum na swoiste "zubożenie stylistyczne" nowo budowanych kamienic"?
    Ale na początek trzeba przyznać, że temat konkursu został nieszczęśliwie postawiony. Pownno być Konkurs na gdańskie kamienice (w liczbie mnogiej) a nie - na gdańską kamieniczkę. Ustawcie sobie z tych projektów jedną dłuższą pierzeję i zobaczycie co wyjdzie. Kakafonia.
    Jednym słowem autorzy winni przysłać po kilka projektów oczywiście koherentnych (przynajmniej w ich wyobrażeniu). Dlaczego? - ktoś spyta.
    Ano dlatego, że wystarczy przejść się ulicami starówki w Gdańsku czy innych, najlepiej hanzeatyckich miast, aby zauważyć, że jest tam bardzo dużo różnych kamienic. Różnych w sensie wzrostu i tuszy ale także stylistyki albo detalu architektonicznego czyli na przykład zwieńczenia inaczej mówiąc czubka. I tylko czubek tego nie zauważy albo jakaś inna ślepa niwidymka.
    Poza tym bryła samej kamienicy oraz wygląd fasady zdeterminowny był zawsze funkcją tego budynku. Tam ktoś mieszkał, jadł, pracował, balował, odpoczywał, spał. Fasadę robił sobie na miarę swoich możliwości - piękną albo skromną czyli niektóre ulice miasta były wystawne a inne mniej. Jak się myśli i mówi o budowie kamienic a nie biurowców to trzeba wyjść od tego pierwotnego ich przeznaczenia a potem dopiero kombinować jak pogodzić to z potrzebami sklepu czy hotelu. Np taka typowa sień gdańska do jakiej współczesnej funkcji najlepiej przystaje ... itp rozważania.

    Co do samych projektów to podtrzymuję swoją opinię wyrażoną przy okazji tematu wyspy Spichrzów. Generalnie cienizna.
    ściana z dziurami ???
    podcienia ???
    fasada z płyt granitowych ???
    kompletne nieporozumienie.
    No ewentualnie projekt Marty Koperskiej i Pawła Kośmickiego może jakoś się wpasuje ale cały ciąg takich jednakowych kamienic? A gdzie różnorodność, niechby nawet szklana?
    To tyle. Teraz piszcie co chcecie.

    • 0 0

  • Panie Prezydencie Adamowicz

    myślałem że chce Pan być prezydentem miasta dumnego z tradycji, straszliwie okaleczonego przez wojnę ale podnoszacego się z ruin. Widać wystarczy Panu niedokończona rekonstrukcja paru ulic- poza ciągami Długiej i Piwnej wyglądająca jak szare blokowisko. Czy wydaje się Panu że turyści z Polski i Europy przyjeżdżają tu oglądać popisy niekoniecznie światowej sławy architektów? W Gdańsku jest miejsca dosyć na nowoczesność (Stocznia czy nieodwracalnie zmienione Stare Miasto) może choć na Prawym Mieście uda się zachować ducha wspaniałej przeszłości. Jeśli Pan tego nie rozumie niech się Pan wstrzyma z katowaniem starego miasta szklanymi klatkami. Może Pana następca będzie bardziej dalekowzroczny.

    • 2 0

  • Ludzie !!! (1)

    piszcie, krzyczcie na tych pacanów z UM bo im szajba odbiła. Ja bym ich do do Miasta nie wpuścił. po kiego grzyba przyłażą do Dworu Artusa albo Ratusza - niech oficjalnych gości przyjmują przy Nowych Ogrodach a z rodzina na spacer niech idą na blokowiska Michela na Starym Mieście - tam niech sobie ogladają te "nowe kamienice".
    Kto mysli tak samo niech to tu potwierdzi !

    • 2 0

    • strasznie mi się podoba ta wypowiedź

      absolutnie pokazuje obłudę naszych "władz".

      A szkło jest tanie i nie trzeba ustalać z konserwatorem... o to chodzi.

      • 0 0

  • praca której autora nie udało się zidentyfikować.

    To praca Michela :)) i szczerze mowiac najlepsza..

    • 0 0

  • pokurcz nomenklatury

    generalnie wobec arogancji nomenklatury mozna jedynie wyrazic nadzieje, ze kiedys skonczy sie epoka karierowiczow w rodzaju ex-ministrancika jankosia. zdecydowanie niski iloraz, rezultaty zerowe, kaprawe oczka i tluste lapki.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane