• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańska kamieniczka

ms
1 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Nasz wczorajszy artykuł dotyczący hiszpańskiej inwestycji na Wyspie Spichrzów wywołał sporą dyskusję. Najczęściej komentowano opinię Pawła Adamowicza, który stwierdził, że w takim miejscu nie powinny powstawać budynki będące rekonstrukcjami historycznych obiektów. - Chcemy architektury jaką tworzą laureaci konkursu na gdańską kamieniczkę XXI wieku - dodał Paweł Adamowicz.

Ponieważ nie wszyscy czytelnicy słyszeli o konkursie, rozpisanym i rozstrzygniętym w tym roku, przedstawiamy jego ideę, oraz nagrodzone projekty.

Skąd pomysł na projekt gdańskiej kamieniczki? - Konkurs ma za zadanie znaleźć antidotum na swoiste "zubożenie stylistyczne" nowo budowanych kamienic - pisał Maciej Turnowiecki w serwisie internetowym Urzędu Miasta w Gdańsku.

- Szukamy nowej formy współczesnej architektury gdańskiej - tak przedstawiał ideę konkursu zastępca prezydenta Gdańska, architekt Wiesław Bielawski.

Do konkursu zakwalifikowano 58 projektów, a w sądzie konkursowym zasiedli architekci z Polski, Niemiec i Holandii.

Przyznano trzy równorzędne nagrody po 10 tys. złotych oraz 3 równorzędne wyróżnienia po 3,3 tys.

Nagrodzono projekty:

- Rafała Grzywaczyka z Krakowa,
- Pracowni Architektonicznej 3A STUDIO (Bazyli Domsta, Jan Raniszewski, Katarzyna Lipińska, Maciej Jaśkowiec) z Gdańska
- oraz pracę, której autora nie udało się zidentyfikować.
Projekt Rafała Grzywaczyka Projekt Rafała Grzywaczyka
Projekt 3A Studio Projekt 3A Studio
Autora tej pracy nie udało się ustalić. Autora tej pracy nie udało się ustalić.
Autorzy prac wyróżnionych to:

- "OVO Grąbczewscy Architekci" Oskar Grąbczewski z Katowic
- Joanna Skibińska z Gdańska
- Marta Koperska i Paweł Kośmicki z Gdańska.
Projekt pracowni OVO Grąbczewski Projekt pracowni OVO Grąbczewski
Projekt Joanny Skibińskiej Projekt Joanny Skibińskiej
Projekt Marty Koperskiej i Pawła Kośmickiego Projekt Marty Koperskiej i Pawła Kośmickiego
Pracę Salomona Schindlera i Urs Fusler zostały wymienione jako "ciekawe poszukiwanie".

Wszystkie ilustracje wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu internetowego Urzędu Miasta w Gdańsku www.gdansk.pl
ms

Opinie (177)

  • dla mnie bomba

    dzięki za link na strony ZAPA
    http://www.zapa-gdansk.pl/index.html
    Teraz rozumiem skąd się to wszystko w Trójmieście bierze.
    Swego rodzaju "grupa trzymająca władzę". W tym kontekście rozumiem chyba lepiej bunt młodych architektów.
    Bez większego błędu można przyjąć, że conajmniej 50% dorobku skupionych w ZAPie twórów, to kompletny niewypał. Nieazleżnie od kategorii. A realizacje zasługujące na uwagę można policzyć na palcach jednej ręki.
    No cóż, jak ktoś już dawno temu zauważył - artystą się nie jest, artystą się bywa.

    • 0 0

  • GDANSK...DANZIG

    ...calosc historycznego organizmu miejskiego miasta Gdansk to NIE tylko czesciowo odbudowane GLOWNE.MIASTO.. ale rowniez wszystkie historyczne dzielnice wewnatrz XVI/XVII wiecznych zewnetrznych fortyfikacji miejskich.. a wiec wszystkie tereny znajdujace sie wewnatrz okregu tworzonego +/- przez Oplyw.Motlawy - Brama.Zulawska - ul.Walowa -linia kolejowa od strony Zach... ocalalo lub odbudowano tylko okolo 10% starej substancji miejskiej.. reszta w 1945 zburzona i spalona przez Armie.Czerwona lub rozkradziona i celowo rozebrana przez Polakow bezposrednio po 2.Wojnie.. na miejscu najwiekszego XVI/XVII wiecznego zespolu organizmu miejskiego w tej czesci Europy powstaly straszne betonowe lub ceglane budowle niczym nie przypominajace historii naszego pieknego miasta.. na szczescie pozostalo jeszcze wiele wolnych placow, na ktorych mozemy zrekonstruowac stare kamienice, spichlerze, domki rybakow, inne nieodbudowane obiekty lub zniszczone w latach powojennych .. dlaczego pozwalamy na niszczenie w imie podejrzanych komercyjnych inwestycji istniejacych do dzis obiektow historycznych .. przeciez jest tyle innych miejsc dla inwestorow i politykow chcacych zarabiac kasse..
    Gdansk powinien zachowac swoj Hanseatycki charakter..
    inaczej zatraci swoja i tak juz zanikajaca tozsamosc..
    Europa zapomni o tym miescie...
    ...

    • 0 0

  • wielką płytę trzeba wstawić

    wielką płytę trzeba wstawić a najlepiej falowiec taki jak na Przymorzu
    Panie Prezydencie czy jest choć cień szansy na to ?????

    • 0 0

  • po prostu mizeria, ja amator zaprojektowałbym lepsze

    nie wiem, czy ci ludzie - architekci wypalają się w toku studiów i praktyki, czy uczą ich takiej miernoty. Spójrzie na efekyty takiego konkursu sprzed 100 lat. to co proponuje się dzisiaj wygląda jak propozycja Gdańska projektó radzieckich hunów z 45. Obedrzeć ze wszystkiego, zostawićkikuty. Te projekty to kompletna tandeta i żenada pod pozorem nowoczesności. To co proponowano 100 lat temu wychodziło z tradycji gdańskiej kamienicy, wzbogaconej o nowe możliwości. Był to chyba szczytowy moment w architekturze, dalej musiała byćprzepaść i uczyniono wielki krok na przód. http://www.gdansk.pl/gdansk/article_news.php?category=508&article=3288&history=

    • 0 0

  • XXI

    Dzięki za link! (najbardziej chyba spodobał mi się ostatni projekt z 1902 r.)

    Na cześć XXI wieku można by zadbać o szereg sypiących się ze starości zabytków (np. Dolne Miasto), faktycznie uporzadkować Mariacką o której napisała Nika (te rurki z pcv w rzygaczach zawsze mnie zdumiewały) i nie tylko Mariacką. Może też rozpisać konkurs na dworce? I do kurnika można mieć sentyment, ale zatrzymują się tam nie tylko skm-ki, ale pociągi dalekobieżne.

    • 0 0

  • ech Michel ... pamietam jak chwalac sie publicznie swoim imponujacym dorobkiem wykreslil ze swojej kariery kilka modernistycznych budynków (punktowiec w centrum Wrzeszcza, ten od "olimpu" to tez jego "niechciane dziedzictwo")okreslajac je mianem nieudanych "poszukiwan". Pomimo jego pychy i egoizmu zgodze sie z nim ze rzemioslo i gesamtkunstwerk zostal zastąpiony jak ktos to zgrabnie okreslil "detalem z tikurili".

    Podobaly mi sie wypowiedzi Pawla K i cdx'a podnoszace nieco poziom debaty ale tak naprawde wazne sa tez wypowiedzi mieszkancow o tym jaki ma byc przyszly ksztalt tej badz co badz "dzielnicy robotniczej" i jej otoczenia. Czy alternatywa dla "rekonstrukcji" lub "awangardy" nie bedzie wspomniana przez Pawla K "disneifikacja" lub "tematyzacja" przestrzeni Glownego Gdanska wedlug recept zachodnich firm developerskich. Warto o tym pomyslec w kontekscie planow inwestycyjnych Martinsa Grupo Inmobiliario oraz deklaracji tandemu Bielawski- Adamowicz (vide plany dla Wyspy SPichrzów) :)

    Pozdro

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane