• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańszczanie wolą nowe drogi niż ECS

Katarzyna Moritz
4 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdańszczanie: zadowoleni z Euro, nie chcą ECS
Socjologowie z Uniwersytetu Gdańskiego w listopadzie po raz 16 poprosili gdańszczan o ich opinię na temat lokalnych władz i życia w mieście. Socjologowie z Uniwersytetu Gdańskiego w listopadzie po raz 16 poprosili gdańszczan o ich opinię na temat lokalnych władz i życia w mieście.

Gdańszczanie coraz bardziej interesują się polityką lokalną, a coraz mniej kulturą. Wielu nie akceptuje takich inwestycji jak ECS czy Teatr Szekspirowski oraz źle ocenia pracę Straży Miejskiej. Chwalą za to inwestycję drogowe, komunikacyjne oraz stadion PGE Arena.



Największe porażki w 2011 roku. Największe porażki w 2011 roku.
Problemy Gdańska. Problemy Gdańska.
Ocena inwestycji. Ocena inwestycji.
To wyniki szesnastych z kolei badań socjologicznych, jakie na zlecenie Urzędu Miasta wykonali socjologowie z Uniwersytetu Gdańskiego na tysiącu mieszkańców Gdańska.

Poza paroma wyjątkami, wyniki nie zaskoczyły badaczy.

- Podczas gdy w 1996 roku tylko 54 proc. mieszkańców było zainteresowanych polityką lokalną, obecnie już 70 proc. zdecydowanie odpowiedziało, że interesuje się działalnością władz - zaznacza dr Tomasz Tobis z UG.

Przeczytaj cały raport z badań gdańszczan.(pdf)

Skąd gdańszczanie czerpią swoją wiedzę o mieście? Na przestrzeni ostatnich 10 lat widać bardzo duży wzrost popularności Internetu: lokalnych portali (z 12 do 51 proc.) i oficjalnej strony miasta (z 4 do 21 proc. w 2011 r). Ale także - co może dziwić - biuletynu "Herold Gdański" (z 9 do 12 proc.).

"Zmalało natomiast znaczenie mediów masowych, takich jak lokalna telewizja, radio czy prasa. Generalnie zauważyć należy znaczny wzrost znaczenia Internetu jako środka komunikacji i pozyskiwania informacji o życiu miasta i polityce lokalnej" - piszą autorzy raportu.

Wysoka pozycja Herolda (którego wydawanie w tym roku zarzucono) zaskoczyła nawet rzecznika prezydenta Gdańska, Antoniego Pawlaka. Bo jeśli gdańszczanie rzeczywiście tak chętnie czytali Herolda, który najwięcej uwagi poświęcał pracy urzędu i radnych, to dlaczego aż 45 proc. gdańszczan nie zna żadnego nazwiska radnego? A najbardziej znaną radną jest debiutująca w RM Jolanta Banach z SLD?

Podobnie jak w poprzednich latach, mieszkańcy ocenili działalność prezydenta Gdańska na słabą czwórkę, a Rady Miasta - na trójkę.

Jak oceniasz władze twojego miasta?

Z czego gdańszczanie są dumni? Badania wykazały, że miasto do swoich sukcesów może zaliczyć budowę stadionu PGE Arena, remont i budowę dróg i rozwój komunikacji tramwajowej. Do największych porażek: korki, zły stan dróg (najwyraźniej nie kłóci się z pochwałami za inwestycje drogowe), brak inwestycji dających nowe miejsca pracy oraz brak zagospodarowania Wyspy Spichrzów.

Z zaplanowanych i realizowanych już inwestycji, mieszkańcom najbardziej podoba się ochrona przeciwpowodziowa, budowa Trasy Słowackiego, Sucharskiego i W-Z.

Za to wielu z nich ma do miasta pretensje o budowę Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk wykłada ok. 100 mln zł), Teatru Szekspirowskiego (udział Gdańska to raptem 10 mln zł, czyli ciut więcej niż budowa strefy dla fanów na Euro 2012) czy Muzeum II Wojny Światowej (Gdańsk w ogóle nie finansuje jego budowy).

- Najsmutniejszy wynik z badań jest taki, że kultura jest najgorzej oceniania. Ale gdybyśmy się opierali wyłącznie na opiniach internautów, to bylibyśmy miastem analfabetów, poruszających się po dobrych drogach - skwitował Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta.

Ponad 86 proc. badanym podoba się stadion PGE Arena, a 66 proc. dobrze ocenia przygotowania Gdańska do Euro 2012.

Z drugiej strony 50 proc. mieszkańców źle ocenia pracę Straży Miejskiej, która według badanych głównie poluje na źle zaparkowane samochody. Mieszkańcy woleliby, aby bardziej zaangażowała się w przeciwdziałanie aktom wandalizmu i przestępczości.

W badaniu zapytano także o lokalne autorytety. W życiu publicznym nie dostrzega ich aż 48 proc. gdańszczan. Z kilkudziesięciu postaci, które typowali uczestnicy badania, trzy pierwsze miejsca zajęli abp. Tadeusz Gocłowski, ks. Krzysztof Niedałtowski oraz abp. Sławoj Leszek Głódź.

Jak miasto ma zamiar wykorzystać badania, których koszt wyniósł 51 tys. zł?

- Badania są wskazówką przy podejmowaniu decyzji co do zakresu inwestycyjnego, a także do polityki informacyjnej. W konsekwencji będziemy chcieli dotrzeć do większego grona mieszkańców, by ich przekonać choćby do tego, że ECS jest jednak potrzebny i że stanie się dobrem wykraczającym poza Gdańsk - podkreśla Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska.

Opinie (315) ponad 10 zablokowanych

  • po co budować muzeum II wojny???

    przecież takowe już istnieje bardzo związane z tą wojną wystarczy postawić parę czołgów, samolot i kilka bomb i będzie jak malowanie. A jest to zachodznia część wyspy spichrzów

    • 2 2

  • niedorzeczny rzecznik

    Panie Pawlak to ,ze mieszkancy sa przeciwni marnowaniu pieniedzy na ECS jest jak najbardziej zrozumiale . Potrzebne jest to centrum jak d*pie czyrak .niestety ani Pan ani pana pryncypal jakos nie mozecie togo ogarnac . Pamietajcie ,ze to Wy jestesie dla mieszkancow ,a nie my dla waszej zabawy . Zarzadzanie Gdanskiem to nie gra w Settlers.

    • 3 2

  • SZACUNEK ...

    Oto, co myśli o ludziach UM "Ale gdybyśmy się opierali wyłącznie na opiniach internautów, to bylibyśmy miastem analfabetów, poruszających się po dobrych drogach - skwitował Antoni Pawlak" ... otwarcie mają nas w DU.IE

    • 3 1

  • Budowa teatru szekspirowskiego (5)

    i ECS to inwestycje w ludzi i ich zdolność do wyobrażania sobie nowych możliwości. To może być świetny wyróżnik naszego miasta, tak jak wszelkie przejawy kultury wyższej, niższej i średniej. Sama budowa dróg nie załatwia problemów komunikacyjnych, całe szczęście, że miasto inwestuje a ludzie popierają pomysły na rozwój komunikacji zbiorowej i rowerowej. Jeśli myślimy o drogach, to kolejny dylemat polega na tym, czy budować nowe, czy więcej przeznaczać na utrzymanie i naprawę istniejących. Takie ankiety nie dają jednak wiele możliwości uwzględniania szczegółów.

    • 4 4

    • ? ECS ? (4)

      Przejawem jakiej kultury jest wydanie 100mil na to centrum ? Teatr Szekspirowski , rozumiem i popieram w calej rozciaglosci . Wydaje mi sie ,ze jest wystarczajaca infrastruktura postoczniowa z czasow protestow solidarnosci ,ktora moze upamietnic wklad Gdanska w europejska solidarnosc .

      • 6 0

      • gdyby tak myśleli w Warszawie (1)

        to by zostawili kawał zburzonej kamienicy jako pamiątkę po powstaniu, a nie budowali całego muzeum, które obecnie jest jednym z najciekawszych w Polsce i przyciąga tłumy turystów z całego świata...

        • 1 2

        • Nie mozna stawiac znaku rownosci pomiedzy politycznym projektem ECS

          a czescia historii II wojny swiatowej .To lekkie naduzycie . Idac tm tokiem myslenia ..juz widze te rozemocjonowane tlumy chcace zwiedzic .... no wlasnie co ? Wystawe zdjec? Zobaczyc Dlugopis z Papierzem ? Chcemy przyciagnac tlumy turystow? Przyklad :Krecono kiedys fil ,nie pomne tytulu , planem zdjeciowy byl wjazd A.Hitlera do Gdanska w 1939r . Dofinansujmy to ,zrobmy z tego happening .Gwarantuje ,ze mozliwosc zywego przezycia historii ,stanie w tlumie witajacym Hitlera bedzie bardziej excytujace ,niz ogladanie styropianu (o ile jakis bedzie) w ECS . To tylko przyklad sa inne rekonstrukcje walk z okresu Napoleonskiego itp.

          • 0 0

      • przejawem kultury nie jest wydawanie pieniędzy (1)

        ale prezentowanie argumentów merytorycznych - wizyta w ECS może w tym pomóc. Dlaczego z góry dyskredytować tę inicjatywę próbując budować przeciwstawienie: drogi - kultura. Kultura jest potrzebna na drogach i na forum internetowym, ale potępiając w czambuł inicjatywę ECS przy pomocy insynuacji dowodzi braku wyobraźni i niedostatku kultury.

        • 0 0

        • ECS w takiej formule i za takie pieniadze ?

          To nie jest potepianie w czambul ,tylko realne spojzenie na sytuacje w Gdansku .ECS moze byc i funkcjonowac w formie i oparciu o infrastrukture o ktorej pisalem .Jest wiele kulturalnych wizytowek Gdanska ,ktore potrzebuja dofinansowania i sa bardziej rozpznawalne w europie . ECS jest przerostem "ego" pilotowanym przez P.Adamowicza i w tej formule nie ma racjonalnych podstaw do jego budowy i finansowania .

          • 1 0

  • (1)

    Tadeusz Gocłowski, ks. Krzysztof Niedałtowski oraz abp. Sławoj Leszek Głódź. -nic dodać ,nic ująć-ciemnota to nasz produkt importowy numer 1, z tym mentalnym strupem pozostaniemy na zawsze zaściankiem

    • 2 2

    • opinia

      6767 to wystawiłeś sobie opinię Pogratulować internauto

      • 0 1

  • ŻENADA

    ALE MI ...AUTORYTETY..!!!!!!!!w jakiej dziedzinie.....WE WCISKANIU ..CIEMNOTY ...I WYŁUDZANIU...GRUNTÓW....i załatwianiu CIEPŁEJ POSADKI DLA ...PRZESTĘPCY Z...BOJANA...upijajacego i malestującego dziecko...... DO DU..z takim autorytetem....

    • 2 0

  • a ja chcę TEATRU !!!! (1)

    Ludzie, czy tak trudno spojrzeć na teatr z ekonomicznego punktu widzenia- przecież to nowe miejsca pracy (aktorzy, księgowi, panie szatniarki, sprzątaczki, bufet, przewodnicy turystyczni ) i promocja za granicą bo nie ma w Europie teatru ze zwodzonym dachem. Stańmy się Gdańskiem, który kiedyś był East Endem, dość już odmóżdżających supermarketów!!!!!!!!

    • 10 2

    • ALE WIĘKSZOSĆ CHCE CZEGOŚ INNEGO !!!

      Skoro mamy DEMOKRACJĘ, to wola większości powinna zostać wypełniona. Bo ustrój, w którym decyduje mniejszość, a właściwie mała garstka, inaczej się nazywa ...

      • 0 1

  • "- Najsmutniejszy wynik z badań jest taki, że kultura jest najgorzej oceniania. Ale gdybyśmy się opierali wyłącznie na opiniach (1)

    internautów, to bylibyśmy miastem analfabetów, poruszających się po dobrych drogach - skwitował Antoni Pawlak, rzecznik pr niedopuszczalne i skandaliczne, pan rzecznik prezydenta to wybitny ignorant

    • 4 3

    • ma rację

      a ja jeżdżę na rowerze:P

      • 3 2

  • zle oceniam włodarzy naszego miasta (1)

    Zle oceniam włodarzy naszego Miasta Gdańska bo jestem bezrobotny a prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz się smieje z wszystkich bezrobotnych gdyz głupca pali ze potrzebne są nowe inwestycje takie jak arena 2012 europejskie Centrum Solidarnosci

    • 3 1

    • dlaczego jestes bezrobotny- jestes fizyk jądrowy z wykształcenia ??/

      w WMG , niestety nie ma takiej posady....

      • 0 0

  • Budyń - największa porażka dla miasta Gdańska w całym zeszłym i obecnym stuleciu.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane