• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia zbada, gdzie w mieście jest najgłośniej

Patryk Szczerba
22 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ekrany akustyczne to najskuteczniejsza oręż w walce z hałasem w mieście, gdzie nie zawsze się podobają. Ekrany akustyczne to najskuteczniejsza oręż w walce z hałasem w mieście, gdzie nie zawsze się podobają.

Aktualizowanie mapy akustycznej i programu ochrony przed hałasem to wymóg ministerstwa środowiska i musi odbywać się regularnie co pięć lat. Ostatnie badania z Gdyni pochodzą z 2013 roku. Kolejne pojawią się w przyszłym roku i będą kosztowały miasto blisko 750 tys. zł. Co dadzą mieszkańcom?



Czy przeszkadza ci hałas w mieście?

Z hałasem w miastach trudno sobie poradzić. Wytwarzany przez samochody, których ciągle przybywa, zakłady przemysłowe czy pociągi, dla wielu stał się codzienną uciążliwością. Walka ze zbyt dużym natężeniem dźwięków w poszczególnych miastach mimo tego trwa. Do stałego nadzoru obliguje włodarzy ministerstwo środowiska, zlecając m.in. tworzenie map akustycznych, na podstawie których uciążliwości mają być w kolejnych latach eliminowane.

Trzecie opracowanie na temat hałasu

W Gdyni pierwsza taka mapa powstała w 2008 roku. Okazało się, że obowiązujące wtedy normy (65 dB) są przekroczone o 2-5 dB przy torach SKM w Leszczynkach zobacz na mapie GdyniOrłowie zobacz na mapie Gdyni oraz ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, Śląskiej zobacz na mapie Gdyni i przy Stoczni Nauta zobacz na mapie Gdyni. Najgorzej było przy obwodnicy, gdzie przekroczenia dochodziły do 10 dB. Następny dokument wraz z programem zwalczania hałasu światło dzienne ujrzał pięć lat później.

W tym czasie zmieniły się normy wprowadzane przez ministerstwo. Dodatkowych zabezpieczeń przestały wymagać miejsca, w których dokuczliwe dźwięki nie przekraczają 70 dB w dzień i 65 dB w nocy w Śródmieściu i odpowiednio 68 i 59 dB w terenie zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego. Tym samym spadła w Polsce liczba mieszkańców miast zagrożonych uciążliwymi odgłosami oraz liczba miejsc wymagających ochrony akustycznej, za co resort skrytykowała Najwyższa Izba Kontroli.

Zmiany wpłynęły też bezpośrednio na Gdynię, gdzie największe przekroczenia zgodnie z normami pozostały przy obwodnicy. Sytuacja sukcesywnie - dzięki inwestycjom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poprawiała się. Nowe ekrany akustyczne zostały ustawione na Demptowie, Chwarznie, w najbliższych dniach skończy się ich montaż na wysokości Wielkiego Kacka. Docelowo obejmą większy obszar niż obecny 650-metrowy odcinek, czego domagają się mieszkańcy, ale dopiero po zakończeniu budowy Trasy Kaszubskiej.

W Śródmieściu pozostanie głośno

Swoją cegiełkę do ochrony przed hałasem dołożyła też kolej, montując ekrany akustyczne przy modernizacji trasy kolejowej z Gdyni do Warszawy. Zabezpieczenie przed hałasem pojawiło się m.in. przy ul. Śląskiej, czy wzdłuż ul. Lotników, gdzie było najgłośniej, choć nie wszystkim przypadła do gustu wysokość i estetyka zabezpieczeń, a część wątpi w ich skuteczność.

- Trudno walczyć z hałasem na Śląskiej, bo to Śródmieście i nie za bardzo mamy na to wpływ. Jeśli ktoś decyduje się na zamieszkanie w centrum, musi się liczyć - obok zalet - także z uciążliwościami - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Także dla mieszkańców

Kolejna elektroniczna mapa akustyczna dla Gdyni będzie gotowa do końca czerwca 2017 roku. Program ochrony środowiska przed hałasem gotowy będzie siedem miesięcy później i w 2018 roku zostanie przyjęty przez Radę Miasta. Całość łączy się też z rozbudową systemu monitoringu natężeń dźwięków.

- Pierwszy etap zamówienia obejmuje rozbudowę modułu monitoringu hałasu w mieście Gdyni. Aktualnie Gdynia posiada dwie stacje pomiarowe - na ulicy Morskiej oraz Śląskiej. Rozbudowa modułu monitoringu polega na dostawie trzech nowych stacji oraz na zainstalowaniu na okres co najmniej sześciu miesięcy pięciu stacji dodatkowych w celu wykonania pomiarów hałasu. Po upływie sześciu miesięcy i wykonaniu pomiarów hałasu, stacje dodatkowe zostaną zdemontowane - opowiada Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM w Gdyni.
Koszt całej inwestycji to blisko 750 tys. zł. Co da zwykłym mieszkańcom? Urzędnicy twierdzą, że całkiem sporo.

- Jednym z przykładów zastosowania mapy akustycznej może być choćby wybór lokalizacji pod inwestycję - czy to zakup mieszkania przez osobę prywatną, czy budowę żłobka przez samorząd. Oczywiście każda osoba, która zauważy, że w okolicy jest przekroczony poziom hałasu, może taki fakt zgłosić do odpowiedniego organu. W przypadku Gdyni będzie to Wydział Środowiska UM Gdyni - dodaje Sebastian Drausal.

Miejsca

Opinie (207) 1 zablokowana

  • dzie głosno? (1)

    Drogi Prezydencie proponuję sprawdzić w Gdyni Cisowej, na ul. Owsianej.. Straszny hałas od ulicy ale niestety również od klimatyzacji w firmy Euro Car. Nikt z tym nic nie robi. Tragedia i koszmar. Mieszkańcy planują złożyć sprawę do sądu.

    • 13 0

    • pozdro sąsiad

      okolice owsianej na górnych piętrach wieżowców jest dramat, jeszcze kilka lat temu było znośnie, do tego idiota, który jeździ samochodem do czyszczenia ulic w godzinach 23:30-00:30 zastanawia tylko dlaczego taka fura "chodzi" głośniej od T-34

      • 5 0

  • Morska to jest prawdziwy dramat.

    Normy przekroczone sa parokrotnie. Ale oczywiscie nikt nic z tym nie robi. Nie polecam wynajmu lub zakupu mieszkania na tej ulicy.
    ps. Nie jestem fanatykiem ciszy. Po prostu mieszkalam w roznych miastach i w roznych dzielnicach Gdyni, ale tak zle jak na Morskiej nie bylo nigdzie.

    • 14 1

  • p. Patryku Szczerba ! (1)

    trącasz pan temat ale tak jakby bał się pan -to tak jak z pogłaskaniem jerza ! chciałbym a boję się !!! . Dlaczego nie napiszesz pan o jest główną przyczyną hałau ? np. tacy motocykliści ! , gdyby panowie włodarze miasta mieszkali przy ul. takich jak Morska ,Władysława IV ,10-go Lutego i innych myślę ,że hałasu było by dużo mniej ! dlatego ,że wydali by polecenia komu trzeba {mam na uwadze -Policje ,SM } które to służby wzięły by się za robote i robiły to co do nich należy ! poodbierać Idiotom dowody rejestracyjne motorów z których pozdejmowali albo w inny sposób spowodowali ich ryczenie to tych służb obowiązek ! są przecież odpowiednie normy ! .Niech Pan panie Patryku zada pytanie komendantomi miejskiemu Policji co o tym sądzi i dlaczego nie wywjązuje się należycie ze swoich obowiązków ! - Od tego trzeba zacząć walke z hałasem a nie rozpoczynać jak wszystko od strony zadu !

    • 13 1

    • Motory

      Parę lat temu napisałem w tej sprawie do urzędu miasta gdyż zgłaszanie na policje o rajdach na morskiej mija się z celem urząd miasta odpisał że przyjęli zgłoszenie i przekazali na policje czyli walka z wiatrakami policjanci nygusy nic nie robią urzad ma też to w d*pie, kolejna sprawa jakiś idiota rysuje auta na ulicy gniewskiej od 4 lat zgłaszane na policje wielokrotnie i to przez paredziesiat osób policja nic nie może zrobić bo nie ma monitoringu wszystkie sprawy umozyli teraz składam do uwaga ten temat dlaczego nie można nic zrobić z kolesiem namierzyć go jeśli notorycznie rysuje od 4 lat

      • 0 1

  • Gdynia miasto nie wykorzystanych możliwości

    Panie i Panowie z UM spójrzcie po sąsiedzku na Gdańsk i zobaczcie gdzie jesteśmy, do czego doprowadziła Wasza ignorancja.

    • 11 3

  • szczurek i kolesie (1)

    w Gdyni robia największą kasę na badaniach i wizualizacjach.

    • 16 2

    • Badania zrobi MTM ...

      • 10 0

  • Terminal inte (1)

    Najgłośniej jest na obłużu za sprawą portu i terminala intermodalnego

    • 4 9

    • Miasto powstało wokół portu.

      Trudno więc narzekać na port. Jeszcze trochę to będą żądania aby usunąć z miasta: samochody, port, galerie handlowe ... Takie miejsca już są. Wystarczy wyprowadzka 10 km dalej ... Kupujecie mieszkania w Gdyni a potem narzekania, że port za głośny ... Zamieszkaj w pobliżu kartofliska albo pola golfowego.

      • 5 1

  • na KOD?

    Podobno na marszach świń oderwanych od koryta zwanych KODem :D

    • 9 9

  • Zawsze mnie to zastanawiało

    jak działa system nierobo-urzędniczy...Jak człowiek chce wybudować np. dom,to musi czapkować urzędasom -pasożytom .Błagać o tysiące pozwoleń i po 20 latach jest nikła szansa że je otrzyma. Poza tym zgodę muszą wyrazić mieszkańcy sąsiednich działek.A jakoś sobie nie przypominam aby było głosowanie na zabudowę terenów po Dalmorze. Po prostu urzędnicze pasożyty dostały odpowiednio w łapę i temat jest załatwiony.Ot - taka w tym burd.u jest polityka.

    • 17 0

  • Riviera !!!! Hałasuje na całą okolice klimatyzacją czasem nawet do 1 w nocy

    Było to zgłaszane wielokrotnie ale miasto bagatelizuje ten temat. Riviera huczy bardzo głośno . W nocy trzeba zamykać okna bo nie da się spać . Latem to oczywiście zabójstwo . Polecam urzędnikom zbadać hałas na ul Kopernika i biskupa Dominika na górnych kondygnacjach budynków.

    • 19 0

  • szkoda ze Gdansk ma to gdzies (1)

    na Morenie przelotowa autostrada i ani jednego ekranu

    • 2 5

    • pracuję przy Grunwaldzkiej 212

      w biurze siadła klima więc okna otwarte. Od początku lata jesteśmy wszyscy wykońćzeni szumem i rykiem motorów z ulicy. A to 3cie piętro. nie wiem jak jest na 1wszym, to musi być makabra.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane