• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia: zabytkowe dworki czekają na rewitalizację

Patryk Szczerba
6 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jednym z zabytkowych dworków jest pałacyk przy ul. Rybaków na Babich Dołach pochodzący z XIX wieku. Obecnie zamieszkiwany m.in. przez potomków pracowników folwarku. Jednym z zabytkowych dworków jest pałacyk przy ul. Rybaków na Babich Dołach pochodzący z XIX wieku. Obecnie zamieszkiwany m.in. przez potomków pracowników folwarku.

W Gdyni znajdują się trzy wciąż zachowane zespoły dworsko-pałacowe, czekające na zagospodarowanie. To jednak wymaga sporych nakładów, więc miasto spogląda w stronę prywatnych przedsiębiorców. Ci jednak nie kwapią się do przejmowania i inwestowania w zabytkowe budynki.



Czy interesuje cię przyszłość zespołów dworskich w Gdyni

Zachowane w przyzwoitym stanie, świetnie opisane i historycznie udokumentowane pozostają turystycznie i biznesowo praktycznie niewykorzystane.

- Na pewno ważne jest, by ktoś konkretny gospodarował takim miejscem, nie pozwalając na jego dewastację i niszczenie. Przykłady z całego Pomorza pokazują, że gdy właścicielem jest miasto, zwykle brakuje pomysłu i środków finansowych, więc zabytki niszczeją albo wręcz doprowadzane są do destrukcji. Dzięki temu, że zespołów dworkowych jest w Gdyni tak niewiele, mamy szansę na ich ocalenie, choć nie jest to zadanie łatwe - wyjaśnia Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni.

Najbliżej kompleksowej rewitalizacji jest obiekt znajdujący się w prywatnych rękach - czyli pałacyk przy ul. Folwarcznej zobacz na mapie Gdyni. Kompleks, którego dzieje sięgają XIV w. pełnił funkcję posiadłości rycerskiej. Przed II wojną światową należał do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Warszawie. Po wojnie przejęła go Centralna Rada Związków Zawodowych. W latach 80. dworek trafił w ręce Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Budynek będący przez 60 lat siedzibą szkoły ostatecznie trafił w ręce firmy Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. W sfinansowaniu szacowanej na 21 mln zł inwestycji pomaga pożyczka z programu Jessica, pokrywająca 75 proc. kosztów projektu (15,7 mln zł). Pozwolenie na budowę zostało wydane w trzecim kwartale zeszłego roku. Inwestycja, dzięki której dworek miał zamienić się w hotel, a park stać się wizytówką okolic, ruszyła. Na placu budowy przy pałacyku zajmowanym jeszcze kilka miesięcy temu przez Gdyńską Szkołę Filmową pracują robotnicy. Zgodnie z deklaracjami, rewitalizacja ma zostać zakończona w tym roku.

Gdynia formalnie wciąż jest właścicielem czterohektarowej działki, na której stoi kolejny dworek z XIX wieku ze stajnią, budynkami browaru i gospodarczym oraz kuźnią w Kolibkach zobacz na mapie Gdyni. I chętnie by ten teren wydzierżawiła. Szkopuł w tym, że od dwóch lat trwa spór ze spadkobiercami hrabiego Witolda Kukowskiego, dawnego właściciela terenu, który zgłosił do niego roszczenia. Przedsiębiorców chętnych na zagospodarowanie dworku brak, więc teren przeznaczono na funkcje kulturalne i artystyczne.

Trzecim kompleksem, który czeka na rewitalizację jest zespół dworsko-folwarczny Nowe Obłuże, znajdujący się przy ul. Rybaków zobacz na mapie Gdyni na Babich Dołach. Przed wojną cały majątek należał do niemieckiej rodziny Thymian, która sprowadziła się tutaj z Prus Wschodnich w latach trzydziestych XIX wieku. Folwark Nowe Obłuże to pałac z dwiema kondygnacjami, strychem i piwnicą, cztery czworaki, dom zarządcy, stajnia, park i przyległe ziemie.

Co ciekawe, w pierwszych dniach września 1939 roku w okolicy majątku Nowe Obłuże istniał pas startowy. Tutaj były ewakuowane samoloty z lotniska w Rumi. Teren został zajęty przez Niemców 18 września 1939 roku. Po wojnie należał do PGRu, potem do Marynarki Wojennej. Dziś w dworze znajdują się mieszkania. Ochrona konserwatorska, którą objęto teren w 2012 roku zapobiegła pojawiającej się samowoli budowlanej

- Sprawę przesądził uchwalony plan zagospodarowania terenu. Zakłada rewitalizację budynków i zagospodarowanie terenu z przeznaczeniem na funkcje usługowe i publiczne. To historycznie cenne miejsce, o którym niewielu wie. Na pewno mogłoby zostać wykorzystane, ale na konkrety trzeba jeszcze poczekać - zaznacza Robert Hirsch.

Rewitalizacji nie doczekał dworek ani budynki folwarczne z połowy XIX wieku w Chwarznie. Nieobjęty opieką konserwatorską kompleks popadał w ruinę. Do dziś ostały się praktycznie tylko dwa budynki. W najbliższych miesiącach na lepsze ma się zmienić za to przydworkowy park zobacz na mapie Gdyni. O jego uporządkowanie radni dzielnicy starali się od kilku lat i wreszcie dopięli swego. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w miejskim budżecie.

Opinie (110)

  • Dobry

    • 0 0

  • Dobry -czyli

    inspirujacy wladze miasta artykul!

    • 2 0

  • niektóre fotki to myślałem, że

    robione na Białorusi albo na Syberii (mury, ulice). A to nasza piękna Gdynia?

    • 3 0

  • (1)

    Dla mnie Gdynia to, tak czy owak, Dubaj Północy.

    • 2 7

    • e tam

      to Dubaj jest Gdynią Południa :P

      • 0 0

  • No właśnie.. (1)

    I co dziwić się Gdańskowi, że jest wiele zaniedbań, jak w Gdańsku takich Dworków, Pałacyków i kamienic jest mnóstwo... Gdynia zas nie moze sobie poradzic z czterema. Łatwo mówić, że Gdańsk jest zaniedbany itp... Tymczasem w Gdyni jest mało tego typu budynkow, o których trzeba zadbać.

    • 5 0

    • Gdynia...
      A co tam jest?
      Dar Pomorza,Błyskawica, jeden wysokościowiec, reszta to blokowiska... no i plaża, na której biją ludzi.
      Emocje jak w KArtuzach.

      • 4 0

  • dlaczego dzisiaj /czwar/ pan z Tawerny i jego pracownik wycieli tuje przy Domku Zeromskiego?

    Dzisiaj zostaly wyciete ...kilkanascie pieknych miniaturowych tuji,
    kolo Domku Zeromskiego w Orlowie??????
    Wycinal je pan na polecenie szefa Tawerny Rybnej...kto za to zaplaci...
    Drzewka byly piekna ozdobą...kolo kawiarni naświezym powietrzu...przy drodze
    i nagle zdrowe drzewka nie spodobaly sie wlascicielowi Tawerny??? szok...
    kto posadzi nowe...kto za to zaplaci???...korzenie super zdrowe tkwia w ziemi....
    wiec nie mozna twierdzic z drzewka byly zniszczone....swiadczy to o zdrowym
    pniu tych drzew....

    • 2 0

  • WYPRZEDAZ

    jeszcze SZCZURKOWI mało chalupa za 2.5 melona dalej Gdynie WYPRZEDAJE ile będzie z tego miał PREMI CALAI jego GWARDIA z UMi gdzie GRUNTY NA TBSy.Tak KRZYCZAL ze GDYNIA dla MLODYCH chyba SZCZURKA kolesi.Dlaczego się za to jeszcze nie wzial NIK. Zaczeli i skończyli bo się go boja czy czekaja az tak zadluzy GDYNIE ze tylko KRAUZE za ZLOTOWKE JA WYKUPI RAZEM ZE STOPKA a CO ROBILA I KIM BYLA STOPKA W GDYNI TO CHYBA WSZYSCY ZAPOMNIELI .N I K. DO PRACY za pieniądze podatnikow. SCIGAC ich CWANIAKOW

    • 3 0

  • Różnica

    co dzień jeżdżę z Gdyni do pracy do Gdańska, Gdynia przewyższa Gdańsk komfortem komunikacji miejskiej, odśnieżaniem chodników itp.
    Widać, że to lepiej zarządzane miasto i wara od Szczurka.

    • 4 2

  • Pana Szczurka juz powinni zastapic inni..on sie juz skonczyl...

    nic nie robi dla miasta....swoja wille wybudowal...drogi kolo siebie porobil,
    to juz go nic wiecej nie interesuje......?
    a co z tym brudnym niszczejacym sanatorium w Gdyni Orlowie????
    i brudna knajpa MAX..?????wstyd dla Pana taka ladna dzielnica i nic pan nie robi by bylo ladnie !!!!!!
    grunt to dbac o swoj ty.łek !

    • 4 0

  • w Chyloni

    Odnośnie zabytkowych budowli czy posiadłości jest takie zupełnie zapomniane miejsce w Chyloni. To piaskowa część ul. św. Mikołaja ( odcinek pomiędzy Opata Hackiego a torami SKM ) wzdłuż rzeczki Chylonki i końcówka ul. Młyńskiej ( koło torów ). Niestety większość tamtejszych budynków popada w ruinę. A to bardzo ciekawy zakątek. Taka pozostałość chylońskiej wsi, ze starymi chałupami, stodołą, budynkami gospodarczymi. Warto by ten teren ocalić, nawet w formie jakiegoś muzeum czy skansenu. Marzy mi się w tym miejscu teren rekreacyjny , park z odnowionymi przedwojennymi budynkami, z których jeden lub dwa mogłyby pełnić jakieś funkcje publiczne typu świetlica czy kawiarenka.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane