• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Greenpeace blokuje Fosfory

16 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Fosfogipsy w Wiślince w latach 60. miały wypełnić tylko stare wyrobisko gliny. Do dziś zwieziono ich ponad 16 mln ton. Hałda zajmuje 26 ha i ma 40 m wysokości. Fosfogipsy w Wiślince w latach 60. miały wypełnić tylko stare wyrobisko gliny. Do dziś zwieziono ich ponad 16 mln ton. Hałda zajmuje 26 ha i ma 40 m wysokości.
Aktywiści Greenpeace weszli wczoraj na teren fabryki Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory-Ciech".

Około 10.00 rano 15 działaczy Greenpeace podpłynęło pontonami do nabrzeża fabryki, weszło na jeden z budynków i rozwinęło transparenty z napisami "Przestańcie truć!" i "Hałda zaczyna się tutaj".

Symbolicznie zablokowali też łańcuchem taśmociąg, którym toksyczne odpady z zakładów transportowane są na barkę, a stamtąd na hałdę w Wiślince. Klucz do zamkniętej instalacji przekazali wojewodzie pomorskiemu, jako osobie odpowiedzialnej za nadzorowanie procesu zamknięcia hałdy.

- Jesteśmy tu dziś, bo zarząd "Fosforów" jawnie lekceważy mieszkańców województwa pomorskiego. Fabryka w Gdańsku i hałda w Wiślince trują. Daliśmy "Fosforom" szansę na przygotowanie i złożenie mieszkańcom konkretnych obietnic. Niestety, nie wykorzystali jej - powiedział Łukasz Supergan, koordynator kampanii Greenpeace.

Ponad dwa tygodnie wcześniej, na konferencji prasowej, Greenpeace ogłosił raport, w którym napiętnował Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych za trucie środowiska i mieszkańców regionu. Przytoczył w nim badania, które dowodzą, szkodliwego wpływu samej fabryki i należącego do niej składowiska fosfogipsów w Wiślince. Zachorowalność na raka w Pomorskiem jest dwa razy wyższa niż średnia krajowa, a w gminie, w której znajduje się hałda - trzy razy wyższa.

Wraz z raportem ekolodzy wystosowali list otwarty do "Fosforów" oraz właściciela zakładu - spółki Ciech S.A. Domagają się w nim, by jasno zadeklarowały, kiedy przestaną emitować toksyczne substancje do atmosfery, zamkną hałdę i w jaki sposób ją zabezpieczą. Na odpowiedź Greenpeace dał dyrekcjom 2 tygodnie. Odpowiedź jednak nie nadeszła.

Greenpeace apeluje do mieszkańców Trójmiasta o wzięcie udziału w cyberproteście. Ze strony www.greenpeace.pl można wysłać do dyrekcji "Fosforów-Ciech" list z żądaniem deklaracji w sprawie terminu zamknięcia i zabezpieczenia hałdy.
Hit FM

Opinie (85) 4 zablokowane

  • Co dalej z hałdą !!!

    Jak myślicie co będzie dalej z losem Hałdy. Ja myślę że Fosfory ogłoszą upadłość zamkną zakład podzielą przynoszące zysk wydziały pomiedzy siebie powstaną spółki a hałdę oddadzą gminie Pruszcz Gdański. I masz babo placek, gmina nie będzie w stanie jej doprowadzić do porządku i też ogłosi "plajte", bo skąd wezmie fundusze na jej rekultywacje.Morze Greenpeace i pan P. (ktury walczy o pienoądze z fosforami) i jeszcze pan profesor J. wyłożą na to pieniądze. A morze Unia nam dopomorze co, albo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocu zbierze trochę kasy na to. Z fosforami jak jest tak jest, ale i gmina ma z tego kasę kturą fosfory płacą do jej budżetu i ma kto się nią opiekować

    • 0 0

  • Greenpeace, oni blokuja co sie da szkoda,ze sami nie wiedza o o im chodzi w większości przypadków. Lubią robiś z siebie widowisko. Jak w przypadku Rospudy.

    • 0 0

  • NAPEWNO ADAMOWICZ DOCZEKA SIE ZE GO OSKARZYCIE O SMIERTELNE ZANIEDBANIA ... (1)

    WY KASZUBSCY FRAJERZY ZWOLENNICY PLATFUSOW WYBIERZECIE GO JESZCZE NA 5 KADENCJI.I PO CO TUTAJ WASZE PIEP.... NO PO CO BARANY? CIESZCIE SIE BO MACIE TO CO SOBIE OD LAT SAMI WYBIERACIE...

    • 0 0

    • hehe akurat Adamowicz nie ma tutaj nic do gadania. To wojewoda podejmował do końca 2007 r. najważniejsze decyzje w sprawie Wiślinki. Obecnie zajmuje się tym marszałek. Ostanio "zasłużył się" dla tej sprawy wybitnie były wojewoda pan Piotr Karczewski (PiS). Nie ważna jest opcja polityczna wojewody, ważni są urzędnicy jacy za nim stoją. Pani Elżbieta Żmijewska na przykład zajmuje się hałdą od kilku lat, najpierw u wojewody, obecnie u marszałka. To ona przygotowuje najważniejsze decyzje i to jej "zawdzięczać" możemy decyzję o zamknięciu hałdy.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane