• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Greenpeace u wojewody

Magdalena Szałachowska
11 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda w Wiślince to ponad 16 mln ton toksycznych odpadów zgromadzonych na powierzchni 34 ha. Hałda w Wiślince to ponad 16 mln ton toksycznych odpadów zgromadzonych na powierzchni 34 ha.
Wojewoda pomorski Piotr Karczewski i przedstawiciele Greenpeace mówią jednym głosem: toksyczna hałda fosfogipsów w Wiślince musi być zamknięta i zrekultywowana. Wątpliwości budzi jedynie termin i ewentualne dalsze składowanie fosfogipsów.

Hałda w Wiślince budzi protesty od prawie 30 lat. Jej toksyczne oddziaływanie na środowisko Greenpeace pod koniec kwietnia opisał w specjalnym raporcie "Cichy zabójca". Jednak wyniki niektórych badań zostały podważone przez przedstawicieli instytutów ochrony środowiska. Według Łukasza Supergana z Greenpeace wyniki w większości są te same, różni się jedynie ich interpretacja.

Wątpliwości budzi również kwestia dalszego składowania fosfogipsów, która na chwilę obecną, decyzją wojewody została wstrzymana.

- Jeszcze w maju otrzymamy od Fosforów wyniki badań dotyczących oddziaływania na środowisko i stateczności hałdy- mówi Piotr Karczewski. - Czekamy również na decyzję Fosforów, czy z jednej strony będą chciały nadal dowozić fosfogips na hałdę w celu jej zabezpieczenia, czy na przykład przestawią produkcję na inne nawozy i kwas fosforowy nie będzie im już potrzebny.

Techniczny projekt rekultywacji hałdy Fosfory mają przedstawić jeszcze do końca tego roku.

- Wydaje się, że wszyscy chcą tego samego, czyli zamknięcia hałdy i jej rekultywacji - mówi Łukasz Supergan. - Jednak czas nam ucieka i obawiam się, że do 2009 roku nie zdążymy zrobić tego porządnie. Kością niezgody jest również dalsze rozrastanie się hałdy. Rozumiem, że nie jest ona absolutnie stateczna, ale przecież można ją wypełniać za pomocą materiału już istniejącego. Po co wytwarzać nowy? Zaprzestanie sypania musi nastąpić teraz i mam nadzieję, że wojewoda podejmie taką decyzję.

Opinie (22)

  • i tak to jest przełom

    szanowni forumowicze, determinacja niektórych osób z pomocą mediów, mimo zapewnień fosforów , "autorytetów naukowych", urzędników!!!o nieszkodliwqości hałdy doprowadziła do sytuacji, że po raz pierwszy od 37 lat Urząd Wojewódzki przyznał, że hałda jest niezabezpieczona, grozi katastrofą budowlaną, zagraża środowisku i należy ją zamknąć oraz odpowiednio zabezpieczyć. Ci sami urzędnicy, co przez lata szli w zaparte,że hałda nieszkodzi i wydawali korzystne dla fosforów decyzje, teraz musieli zaprzeczyć samym sobie, to nie jest takie proste. Dlatego obecnie robią wszystko, żeby "biedne" fosfory miały bardzo miękkie lądowanie, głupio jest się znaleźć w sytuacji kiedy czarne staje się białym, a białe czarnym. Nie umiejsza to faktu, że w przeciągu 37 lat, niezabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych hałda, zawierająca ponad milion ton!!! szkodliwych i niebezpiecznych zanieczyszczeń i związków(fluor, nierozpuszczalne trujące dla środowiska fosforany, rakotwórcze metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze. wyemitowała większość tej ilości do wód podziemnych, powierzchniowych, powietrza, gleb i naszych, niestety organizmów. Tu nie potrzeba wielkich badań wystarczy porównać zawartość tych zanieczyszczeń w świeżym fosfogipsie do zawartości w najstarszych pokładach. Zawartości te są kilka do kilkunastu razy wyższe w świeżych partiach, oznacza to, że fosfogips wyemitował te zanieczyszczenia do środowiska. Jeżeli więc ktos twierdzi, że setki tysięcy ton tego rodzaju zanieczyszczeń sa dla środowiska obojętne to albo jest niespełna rozumu? albo ktoś mu za to zapłacił?W hałdzie mimo tej emisji pozostaje nadal ogromna ilość zanieczyszczeń i z tego względu Pan Wojewoda oraz ewentualni jego następcy nie mogą spać spokojnie do czasu całkowitego zabezpieczenia i definitywnego zamknięcia tej rakotwórczej góry.

    • 0 0

  • lol

    halde nalezy zadotowac jako ponik przyrody

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane