• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hotel i teatr dzięki zamianie działek

Michał Stąporek
7 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Działka, którą uzyskał Gdańsk, znajduje się na zapleczu siedziby ABW. Zostanie zagospodarowana podczas budowy Teatru Elżbietańskiego. Działka, którą uzyskał Gdańsk, znajduje się na zapleczu siedziby ABW. Zostanie zagospodarowana podczas budowy Teatru Elżbietańskiego.
Zamiana działek pomiędzy Gdańskiem a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich położy kres sporom o zwrot pożydowskich nieruchomości w mieście. Na porozumieniu skorzysta także... Teatr Elżbietański.

Miasto przekazało ZGWŻ działkę przy ul. Długie Ogrody 20, w zamian uzyskując prawo własności terenu przy ul. Bogusławskiego, gdzie do 1939 roku stała synagoga.

- Na Długich Ogrodach zbudujemy coś, co zapewni finansowanie społeczności żydowskiej w Gdańsku - zapowiedział Michał Samet, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Gdańsku. - Nie będzie to na pewno synagoga, czy inny obiekt o charakterze religijnym, lecz obiekt komercyjny. Być może hotel lub biurowiec.

Dziś obie działki są niezabudowane. Teren przy Długich Ogrodach wyceniono na ok. 2,5 mln zł, zaś działkę przy Bogusławskiego na ok. 570 tys. zł.

Kto bardziej skorzystał na zamianie?

Dysproporcja w wartości obu działek jest znaczna, więc ZGWŻ dorzucił do wymiany coś jeszcze. Wczorajsze porozumienie zakończy trwające od czterech lat spory dotyczące innych gdańskich działek, o których odzyskanie ubiegał się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Chodzi o nieruchomości położone przy al. Grunwaldzkiej, ul. Jana z Kolna, na Targu Siennym, ul. Na Piaskach, ul. Mennonitów oraz na ul. Łąkowej. Na wniosek ZGWŻ Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich umorzyła postępowanie o zwrot tych nieruchomości.

- Dzięki temu porozumieniu mamy już uporządkowane sprawy gruntowe między miastem a Związkiem Gmin Wyznaniowych w Gdańsku - cieszył się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Związek Gmin zrzekł się także wszelkich ewentualnych przyszłych roszczeń wobec Gdańska, za wyjątkiem ewentualnych roszczeń do dawnych cmentarzy.

Wraz z przekazaniem miastu prawa do działki przy ul. Bogusławskiego, ZGWŻ wycofał także swój protest do projektu planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Dzięki temu będzie można uchwalić plan miejscowy, który dopuści w tym miejscu budowę parkingu podziemnego dla Głównego Miasta oraz fragment ulicy niezbędnej do zapewnienia dojazdu do przyszłego Teatru Elżbietańskiego.

Właśnie ze względu na przeznaczenie, wyceniono tę działkę na tak niewielką kwotę.

Wymiany dokonano w oparciu o przepisy ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Opinie (109) ponad 20 zablokowanych

  • religia do skansenu? wieloreligijność to żywe religie

    • 0 0

  • do Pana Michała Sameta

    Panie Samet,
    przypominam się ;-)
    Pamięta Pan spotkania z kulturą żydowską?

    • 0 0

  • I jeszcze

    "Na Długich Ogrodach zbudujemy coś, co zapewni finansowanie społeczności żydowskiej w Gdańsku – zapowiedział Michał Samet, przewodniczący Związku Gmin..."

    Panie Adamowicz w Gdansku od początku jest setki organizacji pozarządowych i to wiekszość z nich przekracza kilkakrotnie wielkość wzmiankowanej gminy, pytam wieć.
    Czy dostaną teren i mogą zbudować coś, co zapewni im a przez to i społeczności(pożytku publicznego)finansowanie???

    • 0 0

  • Europejczyku,

    daj sobie spokoj z ta wielokulturowscia, jest to haslo stworzone przez inernacjonalizm kapitalistyczny, ktory chcac obnizyc koszty sily roboczej sprowadza roznych kolorowych do taniej pracy, a poto by uniknac napiec rasowych wymyslil jakas harmomie, ktorej mdz tak roznymi cywilizacjami poprostu byc nie moze,
    Gdansk byl zawsze niemiecki, przyjaciel Niemiec Pan Aleksander Kwasniewski tez pewno by sie z tym zgodzil

    • 0 0

  • E tam, to pikuś

    Właśnie miasto przekazuje działkę przy Malczewskiego wartą ok. 6 mln złotych dla Fundacji Piaseckiej-Johnson która przy darach finansowych rzędu 270 tys. (z tego 250 tys. z USA) rocznie ma koszty na poziomie 180 tys., która nie podaje adresu telefonu a kontakt jest jedynie przez e-mail ???. Zaiste, ciekawie i anonimowo.
    Ludziska kochane zakładajcie tylko fundacje, co tam Żydzi, Niemcy, Polacy i ich prawa własnościowe.

    • 0 0

  • Pan Prezydent Adamowicz jako rasowy leberal zrobil kapitalny interes.

    Tu w gre wchodza naprawde powazne pieniadze:

    Global News
    Florida synagogue offers front row seats on eBay for $1.8M

    06 September 2007

    A synagogue in Florida is offering two front row seats for sale on the
    eBay internet auction site. Temple Emanu-El in Miami Beach is offering
    ‘membership for life’ with the two ‘front and center’ seats. The
    starting price is $1.8m dollars although there were no bids within the
    first 24 hours. The auction is scheduled to end on 10 September.
    According to the listing on eBay, the package includes: Two comfortable
    seats ‘right in front of the Rabbi!’; Includes all Jewish holidays and
    all Shabbat services; Family name engraved on the seats; Two
    custom-made Israeli tallitot and kippot; and free parking.

    Temple President Jerry Jacobs said. “I don't want to use the word
    `gimmick,' but it's a way for us to get the community involved in what
    we're doing. Here you can have the two best seats in the house, and
    they'll be in your family forever. We chose $1.8 million to represent
    chai and that these seats would be yours for life”. Tickets for Rosh
    Hashana and Yom Kippur services are in high demand and are hard to come
    by at most temples. At Temple Emanu-El, two seats cost $1,800 for
    congregation members.

    • 0 0

  • każda własność jest święta
    żydowska też:-) ciężko się z tym pogodzić:-)
    niepotrzebne, ale zgodne z oczekiwaniami pewnej gazety, nagłaśnianie sprawy oczywistej. była tam synagoga, plac należał do gminy zydowskiej, to należy zwrócić

    • 0 0

  • gallux

    Jestem zawsze na tak,kazda wlasnosc jest swieta,ale ta synagoga razem z terenam zostala w 1938 roku sprzedana.

    • 0 0

  • Została sprzedana (i chyba inne nieruchomości z nią razem?) za około 1/3 wartości, jak piszą o tych 300 tys. guldenów.
    Mogą szukać tych pieniędzy w Ameryce.

    • 0 0

  • pytanie

    Mam pytanie. Już na pierwszy rzut oka widać, jak Gdańsk "zyskał" na zamianie! Proporcja ceny działek wynosi ok. 5:1! Na czyją korzyść to już pozostawiam do przemyślenia P.T. Forumowiczom i mam nadzieję władzom M.Gdańska. Czemu nie podaje się do wiadomości czytelnikom, że działka przy ul. Bogusławskiego wraz z d.synagogą została sprzedana przez gminę żydowską jeszcze przed wojną Niemcom. Czyli - prosty wniosek. Żydom nie należy się nic!!! Jak widać, wszędzie, gdzie tylko mogą pokazują, jacy to oni są pokrzywdzeni i ile się im należy od wszystkich tj. od całego świata! A my Polacy mamy ciągle się czuć winni wobec "narodu wybranego" i powinniśmy spełniać ich wszystkie zachcianki. A co mają powiedzieć np. Zaburzanie, którzy od kilkudziesięciu lat nie mogą, chociaż częściowo, odzyskać jakiejkolwiek rekompensaty od władz Polski. Wstyd, ogromny wstyd.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane