• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Izabela Jaruga-Nowacka i Arkadiusz Rybicki

red.
11 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Izabela Jaruga Nowacka (1950-2010) Izabela Jaruga Nowacka (1950-2010)
Izabela Jaruga-Nowacka

Jej serce zawsze biło po lewej stronie. Jej przyjaciele mówili: życzliwa, otwarta, wrażliwa na ludzką krzywdę.

Urodziła się w 1950 roku w Gdańsku. W czasach PRL nie była związana z polityką, w którą wkroczyła dopiero jako przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich. Do Sejmu weszła dzięki wyborom w 1993 roku, w których uzyskała mandat z listy Unii Pracy. Osiem lat później wróciła na Wiejską jako posłanka z Gdyni, z listy SLD-UP, a w 2007 r. z listy Lewicy i Demokratów. W rządzie Marka Belki pełniła funkcję wicepremiera, choć bez teki.

Działalność publiczna Izabeli Jarugi-Nowackiej to przede wszystkim walka o prawa kobiet. Zawsze było ją widać w pierwszym rzędzie corocznych Manif, demonstracji feministycznych czy marszy popierających mniejszości seksualne. To o niej jeden z ważnych biskupów powiedział, że jest "feministycznym betonem".

W 2001 roku została pełnomocniczką rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Byłą współautorką ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Bardzo często wypowiadała się w kwestiach publicznych prezentując nowoczesny, lewicowy światopogląd. Zawsze byłą przeciw wojnie: nie zgadzała się na udział Polski w wojnach w Iraku i w Afganistanie, nie zgadzała się lokalizację amerykańskich baz rakietowych nad Wisłą.

Była żoną matematyka, prof. Jerzego Nowackiego, rektora Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Arkadiusz Rybicki (1953-2010) Arkadiusz Rybicki (1953-2010)
Arkadiusz "Aram" Rybicki

Jego życie jest modelowym przykładem drogi trójmiejskiego opozycjonisty w czasach PRL-u. Urodził się w 1953 roku w Gdyni. Po studiach historycznych na Uniwersytecie Gdańskim współpracował z KORem, zakładał Studencki Komitet Solidarności w Gdańsku, działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Później Ruch Młodej Polski, Wolne Związki Zawodowe, KPN.

Wydarzenia z sierpnia 1980 roku sprawiły, że na stałe zapisał się w historii Polski. To on, wraz z Maciejem Grzywaczewskim (późniejszym dyrektorem Programu I TVP, prywatnie mężem siostry Rybickiego) spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Tablicę po latach wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO "Pamięć Świata".

Przez długi czas był blisko związany z Lechem Wałęsą - zarówno przed, jak i po 1989 roku. Pracował w Kancelarii pierwszego prezydenta RP, ale odszedł po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim. Później działał przede wszystkim w branży telewizyjnej (m.in. Agencja Filmowa Profilm) i kulturze. Od 1999 do 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym m.in. za współpracę z zagranicą i integrację europejską.

W latach 1998-2005 był gdańskim radnym zasiadał w radzie miasta Gdańska. Przez trzy lata (2002-2005) był dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, potem kierował departamentem kultury, sportu i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Od 2007 roku był pomorskim posłem Platformy Obywatelskiej.

W biurze poselskim Arkadiusza Rybickiego, przy ul. Kossaka 1 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, do piątku (16.04) w godz. 10-18, a następnie do dnia pogrzebu w godz. 10-15 wystawiona jest księga kondolencyjna. Osoby, które nie mogą osobiście złożyć kondolencji, mogą przekazać je poprzez e-mail: arkadiusz.rybicki@sejm.pl, którego odbiera asystent posła. Wszystkie listy zostaną wydrukowane i dołączone do księgi kondolencyjnej.

Zobacz sylwetki: Anny Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego, wiceadmirała Andrzeja Karwety
red.

Opinie (145) ponad 100 zablokowanych

  • Od kiedy Arkadiusz Rybicki jest "Aramem" ?

    Mieszkam w okręgu wyborczym p. Rybickiego i głosowałem na niego w dwóch ostatnich wyborach. Jednak dopiero po śmierci usłyszałem - pierwszy raz z ust G. Schetyny - imię Aram. Do dziś nie wiem, co to jest - ksywa kumplowska, pseudonim z czasów podziemnej działalności czy też może imię z chrztu ?
    Będę wdzięczny za słowo objaśnienia.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane