• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak radzić sobie z ulotkami w skrzynkach pocztowych?

Arnold Szymczewski
26 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Każdego dnia zalewają nas zbędne ulotki i gazetki reklamowe. Każdego dnia zalewają nas zbędne ulotki i gazetki reklamowe.

Atrakcyjna chwilówka, oferta telewizji kablowej i internetu, gazetka marketu, promocje w pobliskiej pizzerii - takie ulotki każdego dnia znajdujemy w swoich skrzynkach na listy. Czy to legalne, jaki ma z tym związek Poczta Polska oraz jak pozbyć się problemu związanego z kilogramami zbędnej makulatury w naszych skrzynkach pocztowych?



Jak dużo ulotek znajdujesz w swojej skrzynce pocztowej?

Kto wrzuca ulotki do naszych skrzynek pocztowych?



- Mam prośbę, na serio. Czy moglibyście zająć się kwestią spamowania ulotkami w skrzynkach pocztowych? Przoduje w tym [tu pada nazwa jednej z telewizji kablowych - dop. red.]. Od lat wrzucają do skrzynek po kilka ulotek tygodniowo. Raz zadzwoniłem do tych kilku numerów i zgłaszał się jakiś regionalny przedstawiciel nieznający "opiekuna", którego nazwisko było na ulotce. Zdradził, że te ulotki wrzucają przypadkowi roznosiciele ulotek i oni nie mają kontroli nad ich liczbą i adresami, pod które je wrzucają - napisał jeden z naszych czytelników.
Sprawdzamy więc jego sygnał.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że skrzynki pocztowe na naszych klatkach schodowych nie są własnością Poczty Polskiej. Należą do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub po prostu właściciela nieruchomości.

Zgodnie z § 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych - każdy operator pocztowy ma prawo dostępu do nich.

- Doręczanie druków bezadresowych jest usługą pocztową i zgodnie z ustawą z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe jest świadczona przez operatorów pocztowych. Nasi listonosze mają obowiązek doręczania druków bezadresowych nadanych na określony obszar. Sposób organizacji doręczania druków bezadresowych stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa zgodnie z art. 11 ust. 2 Ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Ulotki i reklamy do naszych skrzynek pocztowych dostarczają nie tylko listonosze, ale także osoby zatrudnione przez prywatne firmy. Ulotki i reklamy do naszych skrzynek pocztowych dostarczają nie tylko listonosze, ale także osoby zatrudnione przez prywatne firmy.
Nie wieszajmy jednak psów na listonoszach, bo oni odpowiadają tylko za małą część papierowego spamu w naszych skrzynkach. Zdecydowaną większość ulotek roznoszą osoby, które są wynajęte przez prywatne firmy. Podmiotów oferujących taką usługę na rynku są tysiące.

Mamy prawo do tego, by ulotek nie dostawać



Mamy pełne prawo, by ulotek nie dostawać. Reguluje to art. 63a Kodeksu wykroczeń mówiący:

"Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny".

Tyle teoria, ale w praktyce każdy z nas wie, jak to wygląda.

Co zrobić, aby reklam i ulotek nie dostawać?



Mało kto wie, że np. Poczta Polska nie doręcza druków bezadresowych (ulotek i reklam) do punktów doręczeń (nasze skrzynki pocztowe), co do których złożono żądanie ich niedoręczania.

A zatem: jeśli nie chcemy dostawać ulotek doręczanych przez listonosza, to możemy ten fakt zgłosić na poczcie właściwej dla naszego miejsca zamieszkania.

- Osoba, która nie chce otrzymywać ulotek, może w formie pisemnej zgłosić to w swojej placówce pocztowej, pod warunkiem iż jest to osoba pełnoletnia, będąca właścicielem lokalu lub nieruchomości, bądź jest głównym lokatorem albo pełnomocnikiem osób wymienionych w pkt. 1 - mówi Justyna Siwek.
Warto jednak zaznaczyć, że zgłoszenie takiego żądania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na umieszczenie przez Pocztę Polską stosownego oznakowania na naszej skrzynce, niebędącej własnością Poczty Polskiej.

Jednym ze sposobów uniknięcia dostawania niechcianych ulotek jest poinformowanie o tym właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki pocztowej. Jednym ze sposobów uniknięcia dostawania niechcianych ulotek jest poinformowanie o tym właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki pocztowej.

Co zrobić, żeby ulotek nie dostarczały nam osoby wynajęte przez prywatne firmy?



W tej kwestii warto podpatrzeć pomysły mieszkańców z całego kraju i z zagranicy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest umieszczenie na skrzynce naklejki z informacją, że nie życzymy sobie dostarczania do niej ulotek i reklam.

Szkopuł w tym, że dostarczyciele ulotek wcale nie muszą się tym przejmować.

Możemy także poprosić spółdzielnię o zamontowanie skrzynki tylko na reklamy. To może przynajmniej częściowo ograniczyć problem.

Pomysł portalu nanowosmieci.pl na naklejkę, którą możemy nakleić na naszej skrzynce pocztowej. Pomysł portalu nanowosmieci.pl na naklejkę, którą możemy nakleić na naszej skrzynce pocztowej.
"Niektórzy wyliczają, że z jednego drzewa powstaje 8500 kartek papieru, i twierdzą, że na produkcję tony papieru potrzeba 17 drzew. Oszczędzanie papieru ma (...) wpływ na ochronę środowiska, ale praktycznie jest nieistotne dla trwałości lasów. Problemem przy produkcji papieru jest raczej duże zużycie wody i używanie ogromnych ilości środków chemicznych, a nie wycinka drzew" - przekonują leśnicy na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Załóżmy, że faktycznie drzewa nie są masowo wycinane na potrzeby produkcji papieru. Ale mimo wszystko, czy w dobie cyfryzacji, gdy praktycznie wszystko, co czytamy na co dzień, czytamy w wersji elektronicznej, ktoś jeszcze wierzy w skuteczność takiej formy reklamy?

Opinie (259) 7 zablokowanych

  • Mnie to wnerwia jak te ulotki za wycieraczki aut wsadzaja.

    Ile razy mozna ? no sie pytam ile?.
    To co ze auto ma 7 lat - czy sie na daje na złom ? przeciez to jest uśśśwa mać ! chore - natrętne i obrzydliwe . z 10 razy wsadzaja do tego samego auta - SĘPY !!!.
    Moze ktos jest na wyjezdzie i auto se stoi - to nie ---ów..bierze w swoje łapska te wycieraczke i wsadza te obrzydliwą ulotke - a to super sygnał dla złodzieji !!!!! ,że auto stoJJJi - czyli chata pusta ? moze o to chodzi do jasnej ciasnej???.
    wezta sie te wasze ulotki i se nimi ......ta.

    • 5 0

  • (2)

    Prywtne firmy i ich roznosiciele znają kody wejściowe do klatek schodowych w wielu dzielnicach,ciekawi mnie skąd? Może tak oskarżyć firmy montujące domofony o to że sprzedają takie informację a roznosiciela o włamanie!

    • 9 0

    • Ludzie sami im dają te kody jeśli znajdzie się w klatce jakiś społeczniak i pilnuje żeby drzwi wejściowe były zawsze zamknięte.

      • 2 1

    • Dradeel

      Możecie oto oskarżyć listonoszy, pracowników administracji, spółdzielnie mieszkaniowe.

      • 0 0

  • Niektórzy podpalają hurtowo

    a np na Chełmie w jednym z bloków mieszka cięć Anioł co sam usuwa wystające ulotki ludziom ze skrzynek.

    • 6 0

  • Naklejki (1)

    Nie działają. Ostatnio zapytałam Pana który wrzucał ulotki czy włada językiem polskim i czy przeczytał co tam też napisano. Wzruszył ramionami.. A przy wejściu do bloku są duże skrzynki- tutaj zostaw ulotki- omijane łukiem znacznym

    • 8 0

    • a co miał tracić czas na dyskusje z kimś kompletnie dla niego nieistotnym?

      on ma misję roznieść jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, a nie opierdalać się na pogaduszki

      • 2 3

  • (1)

    To może od razu postawić kosz i zawiesić kartkę, że ulotki można tam wrzucać. Roznosicielom wszystko jedno, a będzie porządek.

    • 4 0

    • Nie. Roznosicielom nie jest wszystko jedno. Są wyrywkowo sprawdzani i jak mają zlecenie wrzucać do skrzynki to znaczy, że do skrzynki, a nie do przegródki na reklamy albo do kosza.

      • 1 0

  • Z jednego drzewa 8500 kartek papieru , czegoś nie rozumiem , z drzewa o wysokości 20m i o wys 3 metrów wyjdzie tyle samo?

    Autor zacytował przepis ze nie wolno umieszczac ulotek w miejscu publicznym tylko że skrzynka pocztowa nie jest miejscem publicznym tylko prywatnym a wiec ten przepis nie obowiazuje roznosicieli.

    • 3 2

  • Policja powinna złapac tego co te ulotki "kupie mieszkanie" roznosi,patologia lub ukraice ,przesłuchać kto im płaci ? (1)

    Skierować sprawę do sadu i grzywna 100 tys zł a jak pojawia sie ponownie to 200 tys zł.

    • 6 2

    • tez to mnie wnerwia - tutaj na pewno chodzi o jakis przekret

      szukaja jakiejs naiwnej i zdziecinnialej staruszki na duzym mieszkaniu, zeby sie za pare groszy uwlaszczyc !

      • 2 1

  • druki bezadresowe

    Poczta nie dorecza druki bezadrsowe ?? hahahahaha co to za kłamstwo !!!!! Co chwile to mam jako listonosz..ulotki pizzeri,ulotki takie i owakie..pozatym ludziska PP to oboz pracy..2600 britto na umowie po 10 latach pracy..plus premia 223 zl ktora wyrownuje do najnizszej krajowej..

    • 5 0

  • Przoduje w tym pewna firma... Pozdrawiam Vectrę :)
    Jak zbiorę cały karton waszych ulotek podjadę do punktu obsługi i wywalę wam to na podłogę.
    A tak na serio - próbowałam kilka razy naklejać taką naklejkę na skrzynkę - utrzymywała się przez miesiąc - nie wiem czy to dzieciaki, listonosze czy ulotkarze - za każdym razem była zdrapywana.

    • 7 1

  • Co możemy zrobić?

    "Jednym z (...) rozwiązań jest umieszczenie na skrzynce naklejki z informacją, że nie życzymy sobie dostarczania do niej ulotek i reklam.
    Szkopuł w tym, że dostarczyciele ulotek wcale nie muszą się tym przejmować."

    Nie no, świetna rada, dzięki.

    • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane