• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak ściągnąć młodych i zadbać o starszych? Wyzwania dla władz Sopotu

Piotr Weltrowski
14 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (217)
Z lotu ptaka nie widać największego dziś problemu Sopotu, czyli demografii. Z lotu ptaka nie widać największego dziś problemu Sopotu, czyli demografii.

Zdecydowane odmłodzenie miasta, ucywilizowanie jego rozrywkowego centrum i inwestycje poza nim, a także przywrócenie miastu bardziej uzdrowiskowego charakteru - to naszym zdaniem największe wyzwania stojące przed nowymi władzami Sopotu.





Czy Sopot to dobre miejsce do życia?

Pod koniec zeszłego tygodnia przedstawiliśmy podobne teksty dotyczące wyzwań stojących przed władzami Gdańska oraz Gdyni.

Sopot jest jednak nieco innym miastem - przez swoją wielkość i specyficzne położenie, a także przez turystyczno-rozrywkowy charakter musi się mierzyć z nieco innymi problemami.

Dlatego też w przypadku Sopotu mniej będzie o remontach ulic, miejscach parkingowych czy komunikacji, a więcej o innych kwestiach. A najważniejszą z nich wydaje się dziś demografia.

Zadbać o starszych, sprowadzić młodszych



Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Sopot ma najstarszych mieszkańców w Polsce. Nie, to nie jest żart. W całej Polsce w najbliższych dziesięcioleciach będziemy musieli się mierzyć z problemami wynikającymi ze starzenia się społeczeństwa, jednak wyzwanie czekające na władze Sopotu będzie jeszcze większe.

Odrobina liczb. Przeciętny wiek mieszkańca Sopotu to 48,3 lat. Dla porównania średni wiek mieszkańca Polski to 41,7 lat. Niemal co trzeci mieszkaniec Sopotu jest w wieku poprodukcyjnym (32,8 proc.). W wieku produkcyjnym jest 54,2 proc. mieszkańców miasta, a w wieku przedprodukcyjnym 13 proc.

To stawia przez władzami miasta dwa wyzwania: zadbać o starszych oraz ściągnąć do Sopotu młodych. I w zasadzie większość innych sopockich wyzwań, które tu wymienimy, będzie w jakiś sposób korespondować z tymi dwoma.

Ucywilizować rozrywkę i najem krótkoterminowy



Władze Sopotu od lat lubią powtarzać, że to "miasto kultury". Wszyscy jednak wiemy, że dziś Sopot bardziej kojarzy się z "miastem rozrywki", i to niekoniecznie tej najwyższych lotów.

IMPREZY I WYDARZENIA Imprezy w Sopocie - sprawdź co będzie się działo

lip 11
LASY: Anna Rusowicz
Kup bilet
lip 31
Festiwal Italo Disco
Kup bilet


Miano "imprezowni Trójmiasta" na dobre przylgnęło już do Sopotu, a tytuł ten wiąże się z wieloma uciążliwościami dla mieszkańców. Nocne hałasy czy awantury i bójki, o których często w swoich serwisach informuje policja, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Interwencja policji po awanturze na Monciaku? To wcale nie tak rzadki widok. Interwencja policji po awanturze na Monciaku? To wcale nie tak rzadki widok.
Co prawda dużo w tej kwestii już zrobiono - na pewno nieco pomógł nocny zakaz sprzedaży alkoholu, podobnie jak regularne wspieranie policyjnych patroli, niemniej wydaje się, że potrzebne są bardziej systemowe kroki.

Sytuację pogarsza też wyludnianie centrum przez najem krótkoterminowy. Sprowadzić się do miasta, gdzie non stop trwa impreza, także w mieszkaniu obok, które ktoś akurat wynajął na weekend? Może dla niektórych to zaleta, dla większości jednak znaczący argument za tym, aby się do Sopotu, a przynajmniej do jego centrum, nie sprowadzać.

Oczywiście kwestia najmu krótkoterminowego wymaga kroków ustawodawczych i zmian w prawie, niemniej Sopot powinien bardzo silnie lobbować za tymi zmianami, a przy aktualnym układzie politycznym lobbować może skutecznie.



Co urzędnicy mogą zrobić sami? Na pewno postarać się, aby - przynajmniej w części - ściągać do Sopotu turystów i gości o nieco innej charakterystyce.

Przywrócić miastu bardziej uzdrowiskowy charakter



Na pewno gośćmi mniej problematycznymi od turystów-imprezowiczów, ale wcale nie mniej majętnymi przecież, są osoby szukające walorów uzdrowiskowych. A Sopot to przecież uzdrowisko, choć dziś zdają się przypominać o tym głównie nazwy takie, jak na przykład Skwer Kuracyjny.

Fakty są bowiem takie, że Sopotowi brakuje bazy uzdrowiskowej z prawdziwego zdarzenia, a informacje o możliwym masowym zagospodarowaniu wód solankowych wypływających w mieście przeważnie pojawiają się tylko - i to już od lat - właśnie na etapie prasowych notek.



Sopot jest przy tym miastem o stosunkowo słabym - jak na trójmiejskie warunki - dostępie do usług medycznych, ba, jest miastem, gdzie nawet nie działa żadna nocna apteka.

Inwestycje w okolicy Ergo Areny i Bitwy pod Płowcami pomogą zmienić charakter miasta? Inwestycje w okolicy Ergo Areny i Bitwy pod Płowcami pomogą zmienić charakter miasta?
Dlatego z dużymi nadziejami można patrzeć na ogłoszone już plany budowy miejskiego centrum uzdrowiskowego przy Zdroju św. WojciechaMapka, w okolicy Bitwy pod Płowcami.

Inwestycja - wyceniana na 250 mln zł - ma objąć budowę zakładu przyrodo-leczniczego, przychodni uzdrowiskowej, sanatorium oraz zakładu rehabilitacji leczniczej z basenami solankowymi. Nic, tylko trzymać kciuki, aby tym razem nie skończyło się na informacjach medialnych, bo to kilka pieczeni do upieczenia na jednym ogniu.

Sopot to nie tylko ul. Bohaterów Monte Cassino



Przyjęte niedawno nowe plany miejscowe dla rejonów na południu miasta, które umożliwić mają budowę wspomnianego już centrum uzdrowiskowego oraz zagospodarowanie terenu wokół Ergo Areny, to na pewno znak, że szykują się w mieście naprawdę duże inwestycje poza bezpośrednim centrum.

Przez ostatnie dekady większość głównych inwestycji dotyczyła bowiem wąskiego pasa rozciągającego się w linii prostej między Operą Leśną a molo. Remont samej opery, budowa nowego dworca, przebudowa Placu Zdrojowego i jego rejonu, wreszcie budowa mariny - wszystko to były inwestycje mające przede wszystkim zwiększyć turystyczny potencjał Sopotu.

I bardzo dobrze, że je wykonano, były w końcu potrzebne, dziś jednak wyzwania są inne, a inwestując w infrastrukturę turystyczną nowych mieszkańców, tak potrzebnych Sopotowi, nikt nie ściągnie. Tych ściągnąć mogą inwestycje w infrastrukturę dzielnicową, czy raczej osiedlową, bo Sopot dzielnic przecież nie ma.

I tu trzeba przyznać, że w ostatnich latach Sopot w takie inwestycje się zaangażował - ostatnie przebudowy dróg na terenie Kamiennego Potoku są tu dobrym przykładem.

Co z terenem wokół al. Niepodległości?



Miasto inwestuje też w mieszkania komunalne. To dobra inicjatywa, która z pewnością może się przyczynić do odmłodzenia Sopotu i zaludnienia go. Większość budynków komunalnych powstaje jednak w bezpośrednim sąsiedztwie al. Niepodległości.

Rejon al. Niepodległości wciąż wygląda jak z poprzedniej epoki. Brakuje spójnej wizji rozwoju tego miejsca. Rejon al. Niepodległości wciąż wygląda jak z poprzedniej epoki. Brakuje spójnej wizji rozwoju tego miejsca.
I to w te okolice - podobnie jak rejon Kamiennego Potoku - najłatwiej ściągnąć nowych mieszkańców. Tu w końcu koszty życia są najmniejsze w mieście, tu też nie ma uciążliwego potoku turystów.

Problem w tym, że rejon al. Niepodległości to od lat najbardziej zaniedbana część Sopotu. Wszystko wygląda tu trochę jak z poprzedniej epoki. I nie do końca wiadomo, jaka jest miejska strategia dla tego rejonu.

11 lat temu ogłoszono, że w przyszłości zamieni się on w tzw. oś administracji i biznesu, jednak już w przyjętej w zeszłym roku strategii miasta wskazano, że powinny łączyć się tu funkcje biznesowe i mieszkaniowe. Brakuje tu więc spójnej wizji.



Może więc warto jeszcze bardziej postawić na rozwój funkcji mieszkaniowej, a zarazem zainwestować w infrastrukturę. Bo biznes - czy to się Sopotowi podoba, czy też nie - już się w dużej mierze ulokował u sąsiadów - czy to w pasie przy torach na Przymorzu i w Oliwie, czy też w podobnym pasie w Redłowie i na Wzgórzu św. Maksymiliana.

A może i ponownie rozważyć pomysł na tunel, o czym przekonują zarówno architekci, jak i młodzi, czyli studenci. W końcu inwestycja mogąca odzyskać dla miasta ten teren, a zarazem zlikwidować w Sopocie uciążliwy ruch przelotowy, warta jest przynajmniej stworzenia studium wykonalności.

Opinie (217) 10 zablokowanych

  • (2)

    Sprowadza się patologia , młodzi budują domy na kaszubach

    • 7 0

    • (1)

      Hmmm patologia ? Mieszkam w Sopocie i nie widze patologii. Tylko sezonowi turysci to prostacy.

      • 3 1

      • troche demencja zawiewa, ale to zycie

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    mozliwość zameldowania się za darmo (5)

    W Sopocie mieszka mnóstwo gdańszczan i gdynian - wystarczy popatrzec po rejestracjach. chętnie przemeldowałabym się do Sopoctu z Gdańska, bo mieszkam w Sopcoie i to jest moje centrum życia, ale jak pomyślę o wymianie dowodu, dowodów rejestracyujnych dla dwóch samochodów i motocykla to mi się odechciewa, nie mówiąc ile to kosztuje!. Kiedyś nawet korespondowałam o tym z urzędem, ale mi napisali, że to kasa do centrali. No to może niech Sopot zorganizuje promkę i ułatwienia dot. przemeldowania i przerejestrowania i przybędzie normalsów.

    • 7 55

    • by się tam zameldować wpierw trzeba mieć tam nieruchomość (1)

      fakt w całym trójmieście mieszka dużo osób z innych miast. Zameldowanie w wynajmowany mieszkaniu jest praktycznie nie możliwe. tak długo jak ludzie nie będą posiadać własnych mieszkań nikt się tam nie zamelduje

      • 11 2

      • zameldowanie w wynajmowanym mieszkaniu nie jest niemożliwe, jest wręcz zbyt łatwe

        a niestety działa to na niekorzyść uczciwych najemców, w obecnej sytuacji prawnej każdy właściciel patrzy na najemcę jak na potencjalnego oszusta który przestanie płacić i nie będzie możliwości go usunąć, w efekcie ryzyko takich sytuacji jest wpisane w czynsz najmu a co gorsze wiele nieruchomości nie jest wynajmowane wcale tylko stoi puste

        • 5 2

    • wyciagasz lape, piszesz by ci dac i sugerujesz, zes normals

      po co komu tacy "normalsi"?

      • 8 0

    • W obowiązkowych opłatach nie ma promocji

      Masz trochę mało rozumek a może mamusia kupiła taki dla ciebie też na promce

      • 9 1

    • ale akurat w Sopocie wszystko zalatwia sie blyskawicznie, tam nie ma w ogole ludzi, ale fakt, osobiscie

      jesli chodzi o cokolwiek on line to juz moze byc problem, jesli faktycznie mieszkasz w Sopocie to kwestia spacerku

      • 0 1

  • (1)

    Odmłodzi się jak w mieszkaniach emerytów zamieszkają ich dzieci i wnuki, za jakieś 10 lat

    • 5 7

    • Nikt nie zamieszka w mieście emerytów, gdzie nie ma nic, poza gastro dla turystów. Młodzi sprzedadzą mieszkanie, żeby spłacić własny kredyt hipoteczny.

      • 3 0

  • A komunałki przy 3 maja dostali krewni i znajomi królika (2)

    którzy wcale tam nie mieszkają i bez krempacji reklamują w nich apartamenty na doby

    • 14 0

    • na pewno nowa prezydentka się tym zajmie. Chyba, że nie wie, albo akceptuje. Nie wiadomo co gorsze (1)

      • 4 0

      • nic nie zmieni, to karnowski bis

        chyba jeszcze gorzej

        • 0 0

  • Czy tu chodzi o obywateli UA ??? (1)

    • 8 3

    • zastąpimy Polaków!! nie martw się!

      • 0 5

  • Sopot powinien rozwijać funkcję sanatoryjną (2)

    dzięki temu kuracjusze są przez cały rok, jak w Kołobrzegu.

    • 11 4

    • Nie. My mieszkancy mamy przynajmniej spokoj poza sezonem.

      • 4 3

    • tez tak uwazam, dziwie sie, ze jeszcze jest tym sanatorium, tu nic nie ma z infrastruktury

      wystarczy pojechac i zobaczyc miasteczka sanatoryjne, tu nawet kwiatow nie ma w alejkach, a glowna sciezka sanatoryjna jest deptak, dawne obiekty lecznicze zamienione na knajpy i hostele jak dawna stacja dializ, teraz tam browarek rzadzi, zreszta opinie o Sopocie jako miejsce do pobytu sanatoryjnego bardzo slabe,

      • 0 0

  • (2)

    Z mojego rodzinnego miasta Sopotu od wielu lat zrobiono imprezownię . Dla mieszkańców nie ma normalnego życia. Sklepy na obrzeżach . W centrum Żabki i knajpy. Brak wystarczającej ilości żłobków i przedszkoli. To jak w takim razie ma to miasto odmłodnieć. Kto na to pozwolił , żeby tak utrudnić życie . Kiedyś miasto miało normalne sklepy (wszystkie branże), usługi a i turystyka kwitła. Fakt, mniej patoligii przyjeżdżało. Jestem sopocianką z urodzenia ale w pewnym momencie wyprowadziłam się bo codzienne funkcjonowanie było trudne. A teraz jest jeszcze gorzej.

    • 14 2

    • Nikt nie chce prowadzić handlu, bo nie ma mieszkańców. Niedługo do fryzjera będzie trzeba jechać do Gdańska.

      • 4 0

    • mi brakuje warzywniaka, zwinal sie z Haffnera ostatni w tej czesci dolnego Sopotu

      szkoda, ze miasto nie ma jakiejs zachety do prowadzenia takiej dzialalnosi potrzebnej mieszkancom, teraz kupuje na Zabiance, po wieksze zakupy na Przymorze, zalosnie wyglada pusty dworzec

      • 0 0

  • Mój SOPOT (2)

    Jestem Sopociakiem od 70 lat i tej perspektywy oceniam obecną sytuację- to dramat i horror w zakresie ochrony substancji miasta poprzez patowynajem, patodeweloperkę, pseudo taxi, zaniechania inwestycji w kulturę, niewykorzystane terenów inwestycyjnych jak (po domkach Norweskich, po Miramarzu, po campingu przy Sępiej, wieloletni pat z kortami i zatoką sztuki) substancja miasta to również mieszkańcy - przeż wiele lat z@ czasów prezydentury Jacka Karnowskiego próbowałem *wrócić uwagę na stworzenie wzorem Sejmu konwentu seniorów jako ciało doradcze przy Radzie miasta- niestety mieszkańcy mają tylko prawo do wyborów a potem milczeć i słuchać - mój sopot umiera

    • 16 3

    • jaki konwent seniorow

      wszystko jesst zniszczone z pustego w prozne?

      • 3 0

    • dokladnie, mieszkancy maja tylko zaglosowac a potem juz gleboka cisza

      • 0 0

  • Na al. Niepodległości chodniki w piachu po zimie

    Rzeczywiście Niepodległości jest zaniedbana pod różnymi względami, choćby pod względem bieżącego utrzymania czystości. Ta ulica powinna być wizytówką, a jest jak jest. O ile jezdnia posprzątana, to na chodnikach wielu miejscach wciąż pełno piachu po zimowym utrzymaniu. A na wysokości Monte Cassino, przy kamienicach z podcieniami, to wręcz wydmy wieloletnie. Miasto pewnie ogląda się na właścicieli sąsiednich nieruchomości, a ci na miasto, no bo w końcu kto ten piasek sypie zimą na ulicę, jak nie miejskie piaskarki...

    • 8 0

  • Tunel

    W Sopocie brakuje tylko tunelu ! Wszystko inne jest na tak wysokim poziomie, że nawet nie warto o tym mówić!!
    Taki styl proszę utrzymywać dalej a ludzie pójdą za wami jak owce

    • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane