• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak w prosty sposób odmienić Targ Węglowy

2 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Trag Węglowy w Gdańsku rzadko wypełnia się ludźmi, najczęściej parkują na nim samochody. Nz. kibice fetujacy biegaczy kończących rywalizację w Biegu Westerplatte. Trag Węglowy w Gdańsku rzadko wypełnia się ludźmi, najczęściej parkują na nim samochody. Nz. kibice fetujacy biegaczy kończących rywalizację w Biegu Westerplatte.

Choć Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska jest dziś przykryty warstwą śniegu, to już teraz można pomyśleć o jego wykorzystaniu na wiosnę i latem. Wbrew pozorom wcale nie musi to być kosztowne, o czym przekonuje pomysł Szymona Wróblewskiego z klubu Plama.



Główny plac w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów do złudzenia przypomina Targ Węglowy w Gdańsku. Główny plac w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów do złudzenia przypomina Targ Węglowy w Gdańsku.
Targ Węglowy to miejsce, w pobliżu którego funkcjonują takie obiekty, jak Akademia Sztuk Pięknych, Teatr Wybrzeże, Muzeum Bursztynu, kilka restauracji, Centrum Informacji Turystycznej. W przyszłości, kiedy zachodnia pierzeja zostanie zabudowana, powstaną tu kolejne obiekty (restauracje, hotel, hostel), których użytkownicy będą ważnymi odbiorcami nowo zagospodarowanego Targu Węglowego.

Nie bez powodu wymieniłem wszystkie te miejsca, bo to ich użytkownicy - studenci, widzowie Teatru Wybrzeże, goście restauracji, mieszkańcy hostelu, odwiedzający muzeum turyści - generują w tym miejscu na co dzień ruch. Dlatego ta przestrzeń musi być przyjazna, otwarta i jasna w użytkowaniu w pierwszej kolejności właśnie dla nich.

Aby odmienić oblicze Targu Węglowego trzeba poszukać sposobu na zatrzymanie w tym miejscu ludzi, tak by dać im możliwość relaksu, odpoczynku, miejsce do wymiany myśli i poglądów. Jednym słowem trzeba uczynić z Targu Węglowego "park".

Jako przykład chciałbym podać rozwiązanie, które zastosowano w Wiedniu w ramach tzw. dzielnicy muzeów, czyli Museums Quartier. MQ to kompleks architektoniczny składający się z muzeum, galerii, restauracji oraz sklepów. Centrum tego kompleksu stanowi plac, łudząco przypominający nasz Targ Węglowy.

  • Wykorzystanie mebli miejskich w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów.
  • Wykorzystanie mebli miejskich w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów.
  • Wykorzystanie mebli miejskich w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów.
  • Wykorzystanie mebli miejskich w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów.
  • Wykorzystanie mebli miejskich w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów.


Na placu tym ustawiono meble miejskie - coś na kształt kanap, które wykonane są z wytrzymałego materiału, wygodnego (te meble są miękkie i przyjemnie się na nich siedzi), łatwo się je czyści. Dodatkowo zaprojektowane są tak, by można je było składać w niemal dowolne konfiguracje - układać jak klocki, odwracać do góry nogami, łączyć w koła. Meble te mogą mieć różne kolory.

Ale ich podstawowe przeznaczenie, to dać odpocząć ludziom; sprawić by swobodnie mogli ze sobą rozmawiać i wymieniać poglądy.

Kupując pakiet takich mebli (ok. 30 sztuk) moglibyśmy tworzyć z nich autorskie "układanki", nie pomijając oczywiście ich podstawowego zastosowania. Moglibyśmy okresowo rozpisywać konkursy na ich "poukładanie". Dzięki temu Targ Węglowy mógłby się zmieniać co kilka tygodni lub miesięcy.

Tego rodzaju meble stałyby się punktem wyjścia do dodatkowych działań. Poprzez dowolne ustawienie tych elementów (mebli miejskich) można by wytyczać ścieżki, którymi poruszaliby się spacerujący.

Dodatkowo gdyby elementy, które trafią na Targ Węglowy, wykorzystać także na nieodległym placu Kobzdeja, moglibyśmy mówić o szerszym ruchu zmierzającym do porządkowania przestrzeni publicznych w 
Głównym Mieście i oddawania tych przestrzeni mieszkańcom.

Szymon Wróblewski - animator kultury, kierownik klubu "Plama" Gdański Archipelag Kultury. Odpowiedzialny za takie działania w przestrzeni miasta, jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Miejskie Znaki Kultury (nagroda Komisji Kultury Związku Miast Bałtyckich w 2009).

Opinie (229) ponad 10 zablokowanych

  • kolejna bzdura (1)

    tak: są muzea, restauracje, hostel i inne obiekty - do których trzeba DOJECHAĆ! a jak się dojedzie, to trzeba samochód gdzieś zostawić. I nie opowiadajcie mi tu o wspaniałej komunikacji miejskiej, bo dobrze skomunikowanych z centrum jest może w Gdańsku kilka dzielnic (tych najbliżej położonych). Całe południe jest praktycznie odcięte od świata jak nie masz samochodu, zwłaszcza w weekendy i w godzinach późno wieczornych. Odczepcie się więc od targu węglowego, niech nam służy jako parking, dopóki nie zbudujemy w mieście, w jego zastępstwie innych parkingów, tak żeby można było się na stare miasto dostać.

    • 4 1

    • Wielki parking jest na pętli Łostowice Świętokrzyska, z której tramwaje jadą pod Bramę Wyżynną 20 minut. Da się, naprawdę!

      • 1 1

  • Proste: 1) odbudowac Danziger Hof 2) Upiekrzyc Teatr Wybrzeze 3) odbudowac w stylu historycyzmu zachodnia pierzeje - na dole z przeznaczeniem na kluby i puby. Stawianie lezaczkow dla GW nie pomoze.

    • 0 0

  • promowanie na siłę...

    głupich pomysłów.
    Ktoś za wszelką cenę chce coś zrobić na Targu.
    W Gdańsku jest dużo miejsc gdzie można zainwestować kasę w poprawę stanu i porządki.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane