• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jest wizja zabudowy Dolnego Miasta

Krzysztof Koprowski
30 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Siedziba LPP oraz teren, gdzie powstaną nowe budynki od 18 do 22 metrów wysokości. Siedziba LPP oraz teren, gdzie powstaną nowe budynki od 18 do 22 metrów wysokości.

Rewitalizacja Dolnego Miasta przyczyniła się nie tylko do poprawy wizerunku najważniejszych ulic, ale też nowych inwestycji budowlanych. Procedowany właśnie projekt planu zagospodarowania wyznacza sposób rozbudowy siedziby LPP zobacz na mapie Gdańska, a także pozwoli na uzupełnienie zabudowy przy ul. Królikarnia zobacz na mapie Gdańska.



Czy Dolne Miasto to dobre miejsce dla nowych biurowców?

Plany rozbudowy siedziby LPP, właściciela kilku znanych marek na rynku odzieżowym, znane są już od kilku lat. Tuż obok gmachu centrali spółki zobacz na mapie Gdańska, zbudowanego w latach 20. ubiegłego wieku jako siedziba Gdańskiego Monopolu Tytoniowego (Danziger Tabak Monopol), powstać mają budynki biurowe, pracownie projektowe, magazyny oraz pomieszczenia techniczne.

Obecnie LPP realizuje w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego sprzed 11 lat pierwszy z zaplanowanych budynków. Będzie on zlokalizowany bezpośrednio przy ul. Łąkowej zobacz na mapie Gdańska.

- Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę zgodnie z obowiązującym planem i zapisaną w nim wysokością [18 m - dop. red.]. Ta wysokość została też ujęta w projekcie planu. Zmiany dotyczą pozostałej części tego terenu - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
  • Wizualizacje nowej zabudowy LPP - widok od ul. Łąkowej.
  • Wizualizacje nowej zabudowy LPP - widok od ul. Łąkowej.
  • Koncepcja rozbudowy LPP z 2016 r.
  • Wizualizacje nowej zabudowy LPP - przestrzeń między budynkami.

Zabudowa wyższa o jedną kondygnację



W kolejnej linii zabudowy od ul. Łąkowej zdecydowano się zwiększyć maksymalną dopuszczalną wysokość o jedną kondygnację - do 22 metrów. Pod względem kompozycyjnym będzie to więc nawiązanie do nadbudowanego piętra siedziby LPP, które jest cofnięte względem pierzei ul. Łąkowej.

Ponadto od strony bastionów zobacz na mapie Gdańska zrezygnowano z obowiązującej linii zabudowy, wskazującej konkretnie, gdzie ma stanąć ściana budynku, na rzecz nieprzekraczalnej linii, umożliwiającej swobodne usytuowanie budynków. Spowodowane jest to skomplikowaną sytuacją własnościową, utrudniającą utworzenie zwartej zabudowy.

Zwarta zabudowa ma natomiast dominować na gruntach miasta w rejonie ul. Królikarnia zobacz na mapie Gdańska. W projekcie planu przewidziano wykreowanie pierzei mieszkaniowo-usługowej (do 18 m wysokości) wzdłuż tej ulicy oraz na przedłużeniu ul. Reduta Dzik (tzw. ul. Forteczna zobacz na mapie Gdańska).

Czytaj też: Niewielki biurowiec na Dolnym Mieście, wkrótce budynki mieszkalne

  • Zespół garaży przeznaczony do likwidacji. Garaże po prawej wchodzą w teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, zaś garaże po lewej w oś kompozycyjną.
  • Początek osi kompozycyjnej od strony ul. Łąkowej. Obecnie znajduje się tutaj wjazd na parking.
  • Teren należący do miasta przeznaczony pod nową zabudowę mieszkaniowo-usługową.

Oś kompozycyjna poprowadzona przez garaże



Pod znakiem zapytania stoi natomiast przyszłość znajdującego się tutaj zespołu garaży zobacz na mapie Gdańska. Należą one niemal w całości do miasta. Garaże stojące bliżej ul. Królikarnia zobacz na mapie Gdańska wchodzą w teren przeznaczony pod funkcję mieszkaniowo-usługową, a więc w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy czeka je niemal na pewno rozbiórka.

Garaże znajdujące się po drugiej stronie zobacz na mapie Gdańska usytuowane są natomiast w tzw. osi kompozycyjnej, która może nigdy nie doczekać się realizacji ze względu na podziału gruntów.

Oś kompozycyjna miałaby być przestrzenią wolną od zabudowy, przeznaczoną np. pod chodnik i jezdnię z zalecanym szpalerem drzew, łącząc jednocześnie ul. Łąkową (tuż przy gmachu LPP zobacz na mapie Gdańska) z tzw. ul. Forteczną zobacz na mapie Gdańska, skąd można dostać się m.in. na tereny rekreacyjne wzdłuż Opływu Motławy.

Problem w tym, że na zdecydowanej długości oś kompozycyjna przebiega przez tereny LPP i udostępnienie przejścia będzie zależało wyłącznie od dobrej woli spółki. Bez jej zgody wyburzenie garaży - na co plan jak najbardziej pozwala - mija się z celem, ponieważ nadal nie będzie swobodnego przejścia do ul. Łąkowej.

Płot między terenem LPP a sąsiednią zabudową. Płot między terenem LPP a sąsiednią zabudową.
Dodajmy, że spółka LPP stosuje na razie politykę odwrotną - zamykania się na okolice, stawiając wysokie ogrodzenia. Czy zatem w planie nie należało wymusić pełnego udostępnienia terenu osi kompozycyjnej?

- Brak zapisu o obligatoryjnym powiązaniu w tym miejscu ul. Łąkowej i tzw. Fortecznej wynika z potrzeby kompleksowego zagospodarowania terenu przez jednego właściciela, który może wykonać pod osią garaże podziemne lub przejścia między budynkami, a to by spowodowało dalsze problemy z własnością gruntów góra-dół, jak na terenach kolejowych - wyjaśnia dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Wzdłuż dawnej Fabryki Karabinów (po prawej) zaplanowano połączenie ul. Łąkowej z bastionami. Wzdłuż dawnej Fabryki Karabinów (po prawej) zaplanowano połączenie ul. Łąkowej z bastionami.

Droga dla pieszych i kierowców wzdłuż d. Fabryki Karabinów



Alternatywą dla tego połączenia ulic będzie obligatoryjna droga (ciąg pieszo-jezdny) zlokalizowana nieco bardziej na południe - z częściowym wykorzystaniem ulicy biegnącej wzdłuż zabudowań dawnej Fabryki Karabinów zobacz na mapie Gdańska.

- Ta lokalizacja wydaje się być optymalna, ponieważ połączenie w osi kompozycyjnej pokrywałoby się niemal z ul. Królikarnia. Tu natomiast mamy połączenie w połowie dużego kwartału zabudowy [sięgającego aż ul. Kieturakisa zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] - zwraca uwagę Dorota Korzeniowska, projektant prowadząca plan z BRG.
- Z naszej strony deklarujemy udostępnienie ulicy wzdłuż Fabryki Karabinów. Jesteśmy w stanie zrealizować budowę takiego szlaku pieszego własnym kosztem. Ponieważ całość wymaga zgody drugiej strony czyli właściciela Fabryki Karabinów, liczymy na współpracę - dodaje Jacek Kujawa, wiceprezes Zarządu LPP.
W planie zagospodarowania dodatkowo przewidziano teren wolny od zabudowy na przedłużeniu ul. Królikarnia zobacz na mapie Gdańska w stronę Fabryki Karabinów i wspomnianego ciągu pieszo-jezdnego. Podobnie jak w przypadku osi kompozycjnej, także tu decyzja o jego udostępnieniu będzie należała do LPP.

Struktura własności gruntów. Struktura własności gruntów.

Jeszcze dwa tygodnie na złożenie uwag



Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Dolne Miasto - rejon ulicy Łąkowej i Bastionu Miś" dostępny jest na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Uwagi do planu oraz prognozy oddziaływania na środowisko składać można do 14 grudnia.

Czytaj też: Jak zmieni się szpital przy Kieturakisa?


Materiał archiwalny z 2013 r.

Miejsca

Opinie (85) 4 zablokowane

  • Niech WGK weźmie się za robotę i wysiedli tych którzy dewastują całą dzielnicę! (2)

    - ludzie którzy wykupili lokale w budynkach wspólnot mieszkaniowych muszą się użerać i znosić nieustanne zalewanie z gminnych lokali przez zamieszkującą tam patologię, do tego należy wziąć pod uwagę to, że ci wszyscy ludzie którzy zamieszkują w tych lokalach najczęściej z tego co się orientuję, to są z jakichś eksmisji, totalna patologia i biedaki żyjące na koszt społeczeństwa (owszem, bywają wśród mieszkańców lokali komunalnych osoby normalne, na poziomie - jednak tych pierwszych jest więcej)
    - winę za ten stan rzeczy, za doprowadzenie do dewastacji całej dzielnicy upatruję w WGK które przez lata zasiedlało na Dolnym Mieście ludzi którzy dewastowali, rozkradali, ludzi którzy stworzyli złą legendę tej dzielnicy, ludzi którzy zamiast podjąć pracę, żyją na koszt wszystkich uczciwie pracujących, tych którzy stoją na rogach ulic i spożywają alkohol...
    - pytam zatem co WGK zamierza z tym zrobić ?
    - co MOPR zamierza z tym zrobić?
    - w hasłach głoszonych przed rozpoczęciem rewitalizacji, pojawiały się punkty informujące o resocjalizacji mieszkańców, o ich aktywizacji zawodowej - pytam się co w tej sprawie zrobiono? W jaki sposób? Nawet jeśli cokolwiek w tym kierunku zostało zrobione, to zdecydowanie w sposób niesatysfakcjonujący, nieskuteczny.
    - osoby które stały na rogach ulic, tak stoją do dziś (chyba, że osoba taka zmarła na skutek wyniszczenia organizmu alkoholem, albo w wyniku pożaru, tak jak zaledwie miesiąc - dwa temu facet z budynku na rogu ulic Łąkowa - Królikarnia, ludzie sami siebie wykańczają - pytam zatem, czy taka jest metoda rozwiązywania problemów?)
    - nadmieniam, że pracy jest w tej chwili tyle, że brakuje rąk do jej wykonywania - a te nieroby stoją i tylko wyciągają ręce po jałmużnę - czy nie można czegoś z tym zrobić?

    • 15 3

    • jak to jest- urzędnicy sprzedają mieszkanie, tworzy sie wspólnota a jednocześnie ci sami urzędnicy obok tych mieszkań (1)

      robią mieszkania socjalne... jak " wspólnota" może cokolwiek zdziałać gdy socjalni ( pod ścisłą ochroną MOPSU) dewastują wszystko w środku i na zewnątrz... jak ma istnieć ta " wspólnota"? i jaki jest sens jej tworzenia? co za cwaniak to wymyślił?
      czy można taki stan zaskarżyć? tj. urzędnicy świadomie sprzedali mieszkania, które i tak są skazane na dewastacje przez pozostałych współlokatorów- wspolnota choćby na głowie stanęła nie jest wstanie powstrzymać dewastacji budynku- wyrzucone pieniądze! i urzędnicy dobrze o tym wiedzieli sprzedając jedno-dwa mieszkania...

      czy mozna taki stan zaskarżyć! urzędnicy działali w złej wierze!

      • 4 0

      • Proponuję aby w tej sprawie udać się do programu Państwo w Państwie

        Wyłapują tam te wszystkie gnioty jakie powstają za sprawą zaniedbań urzędników lub ich złej woli... WGK w Gdańsku to już dawno trzeba porządek zrobić

        • 4 0

  • Oczywiście komuszki i "obrońcy kultury" w ryk!!! (1)

    Bo zły deweloper, bo za wysoko, bo zabytki (śmierdzące rudery) wyburzają... Jak wyplenić tą mentalność???

    • 6 8

    • moze wynajmij bandytow jak w Warszawie

      • 3 2

  • a co z terenami po Unimorze?

    • 1 2

  • popieram

    Opinia mieszkanca to w stu procentach prawda same pijaki ciagle calymi dniami tylko zebza ciagle awantury malo kto tam pracuje i jest normalny człowiek

    • 4 5

  • Olszynka czeka

    Ulica Zawodzie błaga o remont... blisko starówki a zapomniana część Gdańska. Niestety nie mamy tu osiedla typu Lawendowe Wzgórze więc schodzimy na szary koniec.

    • 4 1

  • (1)

    Dolne Miasto swietna lokalizacja budowac tam osiedla i biurowce.

    • 6 4

    • Dzielnica jest zabudowana kamienicami i kamienice powinny byc wybudowane. Teren do fosy powinien byc objety specjalna ochrona i powinien byc budowany na podobienstwo starego miasta. Dla przyszlych pokolen. Ale w teraz w miescie panuje pan dla ktorego wazniejszy jest stan posiadania kolejnych mieszkan a nie dobro miasta.

      • 1 0

  • tej dzielnicy nic nie pomoze

    nie warto budowac dla paologii, kora i tak wszystko zniszczy

    • 1 11

  • zmiany są potrzebne

    Nie byłem w tej części Gdańska od wielu lat. Tak się złożyło, że akurat wczoraj przechodziłem m.in. Łąkową. Jestem pod wrażeniem (pozytywnym!) zmian jakie zaszły w tym rejonie natomiast widać, że to dopiero początek bo wiele budynków i ulic do okoła nadal jest w opłakanym stanie. Na minus niestety widok stałych bywalców tego typu dzielnic - godzina 9 rano, a Ci metra przejść prosto nie mogą :(

    • 13 0

  • i tak piekna architekrura Gdańska zniknie

    w objęciach betonowych bunkrów, nijak nie pasujacych do otoczenia i psujących estetykę miasta. Takie betonowe klocki pasją moze do Gdyni,ale nie do Gdańska. Turysci odwiedzający Gdańsk nie chca oglądac szklanych domów bo to mają u siebie.

    • 10 3

  • Kolejny raz pytam ,kiedy zostanie dokończony remont ul. Łąkowej do Długich Ogrodów ?

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane