• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kaczyński obiecał gazoport

Mikołaj Chrzan
9 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Terminal do przeładunku gazu ziemnego powstanie w Gdańsku, a nie Świnoujściu. O lokalizacji gazoportu, który uniezależni Polskę od dostaw z Rosji, poinformował premier Jarosław Kaczyński.

Kaczyński tuż przed swoim urlopem zorganizował konferencję prasową. Wyliczał najważniejsze zadania dla każdego z resortów. Wśród priorytetów dla Ministerstwa Gospodarki była - jak powtarzano w mediach - "budowa gazoportu w okolicach Gdyni".

- To chyba jakaś pomyłka! Może dlatego, że premier mówił bez kartki? - zastanawia się jeden z menedżerów gdańskiego portu.

Wypowiedź premiera spowodowała zamieszanie, bo do tej pory wymieniano dwie lokalizacje: w Świnoujściu i Gdańsku. Oba miasta od miesięcy biją się o tę inwestycję. Chodzi oczywiście o pieniądze. Terminal gwarantuje: minimum 300-400 mln euro wydanych w regionie przez operatora gazoportu (kto nim będzie, rozstrzygną przetargi), setki miejsc pracy przy trwającej trzy lata budowie, a później - stałe źródło dochodów dla portu.

Okazuje się jednak, że Kaczyński się nie pomylił. Dokładnie odsłuchując taśmę z jego wystąpienia, można usłyszeć: "Jest także sprawa (...) wielkiego magazynu gazowego niedaleko Gdyni. I stąd tam będzie naftoport, w tej części wybrzeża, bo o to był spór. Przepraszam, gazoport, naftoport już mamy" - poprawiał się premier.

"Magazyn gazowy" to zbiorniki, które mają powstać w znajdujących się 1000 metrów pod ziemią złożach soli w Kosakowie. Znakomite warunki geologiczne do wydrążenia takich magazynów były argumentem za stworzeniem terminalu właśnie w pobliskim porcie w Gdańsku. Naszymi atutami są dodatkowo: lepsza sytuacja hydrograficzna (w Świnoujściu konieczne są kosztowne pogłębienia toru wodnego) i możliwość łatwego połączenia z siecią ogólnopolskich gazociągów.

Choć premier jasno określił swoje stanowisko, Przedsiębiorstwo Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (ta kontrolowana przez państwo spółka odpowiada za budowę gazoportu) milczy. - Działające na nasze zlecenie konsorcjum firm doradczych jeszcze pracuje nad biznesplanem terminalu. Wstępny raport będzie gotowy w ciągu miesiąca - mówi Małgorzata Polkowska z PGNiG.

Drugi pirs od prawej to wodna część instalacji. Reszta znajduje się na lądzie. Białe zbiorniki będą najdroższe i umożliwiają magazynowanie skroplonego gazu w temperaturze minus 163 stopni C. Drugi pirs od prawej to wodna część instalacji. Reszta znajduje się na lądzie. Białe zbiorniki będą najdroższe i umożliwiają magazynowanie skroplonego gazu w temperaturze minus 163 stopni C.
Deklaracja Kaczyńskiego to cios dla Rafała Wiecheckiego, ministra gospodarki morskiej i szczecińskiego posła LPR, który promował Świnoujście. - Minister nie ukrywał, że względy polityczne, troska o zachowanie integralności Ziem Zachodnich z Polską wskazują na tamten port. Podkreślał jednak, że ostatecznie zdecydują racje państwowe - tłumaczy Marian Szołucha, rzecznik Wiecheckiego.

Wojciech Sobecki, rzecznik portu w Świnoujściu: - Nie poddajemy się. Wciąż uważamy, że najlepszym miejscem dla gazoportu jest nasz region. Czekamy na oficjalną decyzję PGNiG.

Jeden z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza nie ma jednak wątpliwości: - Premier nie mówiłby o gazoporcie, gdyby w praktyce ta decyzja nie zapadła. Inwestycja w Gdańsku jest po prostu tańsza i korzystniejsza.
Dyskusja o gazoporcie zaczęła się siedem miesięcy temu, gdy Rosjanie przykręcili kurek z gazem Ukrainie. W efekcie spadło ciśnienie także w polskich gazociągach, a nasi politycy zapowiedzieli, że trzeba znaleźć nowe źródło dostaw surowca.


Gdański terminal może być gotowy już w 2010 roku
Andrzej Kasprzak, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk
Słowa premiera o lokalizacji gazoportu nad Zatoką Gdańską świadczą o zwycięstwie podejścia opartego na ekonomii nad podejściem opartym na polityce. Jedyne obawy, które mieliśmy w trakcie dyskusji o wyborze miejsca na budowę terminalu, związane były z ewentualnym wpływem czynników niemerytorycznych. Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego najwyraźniej pokazuje, że udało się tego uniknąć i z tego powodu jesteśmy bardzo zadowoleni.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (82) 3 zablokowane

  • . B -----> b

    • 0 0

  • Mikuś

    I po piwku. Co tam jakiś gdyński dworzec, najlepiej to coś omijać szerokim łukiem.

    • 0 0

  • K.R.Z.

    Wiesz, mnie sie tam podoba "bo jest b.ekologicznie", no ale skoro Kaczor zadecydował, miał w tym troche racji. Po pierwsze infrastruktura pozostała po wojsku, dojazd bedzie za 20 miesiesiecy bo "Kwiatkowski" rusza, a ten kawałek drogi do b.koszarów to pryszcz. Tor wodny prawie gotowy, przy budowie pirsu można wykorzystać istniejace umocnienia a nawet budynek torpedowni (Torpedowaffenplatz Hexengrund)wymaga to co prawda odbudowy portu, który uległ zamuleniu. Odbudowy kilku odcinków mola przy torpedowni. Urządzenia jak wiemy z samej torpedowni i całego TWP w większości przejęte zostały przez zdobywczą Armię Czerwoną. Jak wiesz od zachodu sąsiadują z gminą Kosakowo( a tam bez wiekszej adaptacji mozna magazynować gaz), ogrodami działkowymi i lotniskiem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Granicę wschodnią gazoportu zaś wyznaczają piaszczysta plaża i klif.

    • 0 0

  • Kto plynie do Juraty nakarmic Kaczory-bo tam sa..

    he he he...

    • 0 0

  • Kwakwa, żyjesz jeszce w RWPG ??

    Dla Rosjan (nie tylko dla nich) gaz i ropa mają zastąpić te 40 dywizji którymi jeszcze nie tak dawno nas straszono. Dla nich ciągle "kurica nie ptica.." MUSIMY mieć dodatkowe źródło zaopatrzenia w gaz. Bo Ruscy jak położą gazociąg północny -zwyczajnie mogą powiedzieć że od dziś nie chcą nam go sprzedawać. I co im zrobisz ?? Unia będzie siedzieć cicho tak długo jak w Niemczech będzie gaz. A koszty ?? Rosjanie będą nam podnosić ceny w nieskończonośc tak długo jak będą mieli praktyczny monopol.

    Wiesz że za podpisanie kolejnego kontraktu żądają wspólwłasności krajowych rurociągów- nie tylko w Polsce ? Własnie po to aby nie wpuścić konkurencji.

    • 0 0

  • WaszkaZ

    jak sama zauważyłaś trochę jest do zrobienia. ja ogólnie jestem za ideą gazoportu i za tym żeby powstał w okolicach trójmiasta bo to zawsze pieniądze dla regionu. znam okolice babich dołów i kossakowa i wydaje mi się, że industrialny klimat terenów koło westerplatte bardziej pasuje do tej inwestycji. a na lotnisku w babich można by otworzyć tor wyścigowy(bo nie ma czegoś takiego w północnej części polski), który też przyniósłby dochody, a z ulic zniknęli by ludzie którzy chcą się ścigać.

    • 0 0

  • WaszkaZ

    p.s. a co do torpedowni, to musze ją spenetrować, nawet już ponton sobie załatwiłem:) strasznie mnie ciekawi to miejsce!!!

    • 0 0

  • K.R.Z.

    Życze powodzenia, co prawda jestem płetwonurkiem niedokończonym - udało mi sie uciec przed Formoza.
    Apropos, nie wiesz gdzie dobrze i szybko regeneruja aqwalung?

    • 0 0

  • Wróciłem z WC

    Wróciłem z WC. Fajnie było: w odróżnieniu od pokoju w WC jest czysto, ładnie pachnie i pełen relaks.

    • 0 0

  • "ludzie którzy chcą się ścigać"

    jezdza na b.lotnisko do Rumi, a tam na BB jest za pieknie na taki sport, a do tego sa dwa pasy co nie ma nawet Rebiechowo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane