• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka przez Motławę: atrakcja turystyczna z betonu?

Michał Stąporek
19 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Liczniki czasu sposobem na "uciekającą kładkę"?
Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy. Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy.
Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy. Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy.

Gdańsk potrzebuje kładki przez Motławę jak kania dżdżu, ale na pewno nie takiego brzydactwa, jakie zaprojektowano na zlecenie miasta.



Trudno powiedzieć, czy przeprawa przez Motławę zaprojektowana przez gdański Transprojekt zasługuje jeszcze na miano kładki. Ten betonowo-stalowy kolos w niczym nie przypomina lekkiej konstrukcji, której wybudowanie zapowiadano od lat.

W zależności od wariantu - na razie przedstawiono trzy różne - przeprawa łącząca Ołowiankę z Zamczyskiem jest długa na od 157 do nawet 253 metrów. Gros z tego stanowią długie wąsiska ramp, pociągnięte wzdłuż obu nabrzeży Motławy. Zarówno w wersji obrotowej, jak i ze zwodzonymi płytami przęsła, most ma opierać się na dwóch filarach, osadzonych w nurcie rzeki.

Jak oceniasz projekt kładki na Ołowiankę?

Projekt kładki zaprezentowano urzędom zaangażowanym w powstanie tej przeprawy. Dla przedstawicieli Urzędu Morskiego z Gdyni ważne było głównie to, by między lustrem wody a przęsłem był prześwit na 6,5 metra. Chodzi o to, by bez konieczności otwierania mostu mieściły się pod nim mniejsze jachty cumujące w gdańskiej marinie.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie eksploatował kładkę, zgłosili zastrzeżenia do projektu. - Poprosiliśmy o przedstawienie wersji, w której środek przęsła wsuwałby się pod płytę kładki, umożliwiając przepłynięcie większym jednostkom - przyznaje dyrektor gdańskiego ZDiZ-etu, Romuald Nietupski. - Chcielibyśmy także kładki bez filarów w nurcie Motławy.

Jeszcze bardziej bezkompromisowy był konserwator zabytków: - Na budowę kładki w tym miejscu zgodziłem się jeszcze w 2005 roku. Zgodę obwarowałem jednak pewnymi wytycznymi, min. co do wysokości i "lekkości" konstrukcji. Wszystkie projekty, które do tej pory powstawały, m.in. na zlecenie dyrektora Filharmonii Bałtyckiej, uwzględniały te wskazówki. Ten je całkowicie ignoruje i dlatego jest dla mnie całkowicie nie do zaakceptowania - mówi pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Oprócz ciężkiej konstrukcji, wątpliwości budzą także długie rampy, które w jednym z przedstawionych wariantów ciągną się po obu brzegach Motławy. Zaprojektowano je dla ułatwienia wejścia na kładkę osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo i rodzicom z dziecięcymi wózkami. Czy takiego samego celu nie można było osiągnąć dzięki windom, platformom bądź takiemu uformowaniu przęsła kładki, by schodziło bezpośrednio na nabrzeże? - Rampy nie są być może estetyczne, ale znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż windy, czy platformy - tłumaczy Romuald Nietupski.

Warto jednak zadać pytanie: skoro kładka przez Motławę ma być także atrakcją turystyczną, czy powinniśmy zbudować ją jak najtańszym kosztem, czy jednak zdecydować się na rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale także po prostu ładne?

Trzeba także zaznaczyć, że jak dotąd na budowę kładki nie pozwala prawo miejscowe. Budowa przeprawy przez Motławę wymaga zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czego wciąż nie zrobiono.
100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna. 100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna.
Ta sama kładka wkomponowana w miejsce... Ta sama kładka wkomponowana w miejsce...
...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą. ...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą.
Kładka za 12 mln zł

Na początku tego roku koszt budowy kładki łączącej Ołowiankę z Zamczyskiem szacowano na ok. 12 mln zł. Głównym sponsorem budowy została firma Elektrociepłownie Wybrzeże, która zadeklarowała 7 mln zł, czyli ok. 60 proc. niezbędnej kwoty. Pozostałą część wezmą na siebie w połowie Województwo Pomorskie i miasto Gdańsk.

Choć kilka miesięcy temu informowaliśmy, ze kładka może powstać jeszcze latem 2008 roku, dziś nie podejmujemy się podać żadnej konkretnej daty jej oddania.

Opinie (190) 6 zablokowanych

  • brzydal

    dlaczego znowu ktos chce szpecić nasze miasto!? Dlaczego niemożna zorganizowac konkursu studenckiego, niech studenci na politechnice sie tym zajmą napewno bedzie dużo, świeżych pomysłów. Na świecie było wiele konkursów na kładke nad rzeką można tesh zaczerpnąc pomysł z jedego z nich, bądz poprostu zaczerpnąć porady architekta a nie tylko konstruktora!

    • 0 0

  • most

    jaka most spełnia role każdy wie ale most to również wizytówka danego miasta to rzecz, która ma zachwycać swoja konstrukcja. owszem wszystko kwestia gustu ale w dzisiejszych czasach z reguły projektuje sie kładki stalowe, lekkie, wytrzymałe i piękne w swojej prostocie. także co do tego betonowego brzydactwa...

    • 0 0

  • kladka

    To tragedia!!!! Jestem gdanszczanka od pokolen, kocham moje miasto i czasami plakac sie chce od tych "nowoczesnosci" w obrebie Starego Miasta. Kto wogole wpadl na ten koszmarny pomysl??? Czy kiedys tam byl most???? Jakos wieki przetrwala taka sytuacja a tu nagle...Poza tym ten koszmar, ktory zaprezentowany zostal. Jezeli juz ma byc cos co polaczy Olowianke i nabrzeze to niech to bedzie doslownie jak mgielka, nawet za lat kilka a nie na wariata, byle tanio a moze nawet dlatego, ze ktos komus ten projekt(czytaj pieniadze) zalatwil!

    • 0 0

  • a w ogole po co tam kladka?? :/

    • 0 0

  • Lepiej...

    lepiej zrobcie kladke na polaczeniu Nowego Portu i Westerplate i usuncie prom :p

    • 0 0

  • cóż

    miasta rządzone przez PO nie dbają o nic poza kasą dla zaufanych

    • 0 0

  • oby nigdy nie powstala

    to wrzód na ciele pieknego Gdańska, do którego rękę przyożył Kwapiński mieniący się konserwatorem zabytków !!! Taki knot ma powstać w miejscu, gdzie gdańsk ma swoje początki ! panie Kwapiński - ta kładka ingeruje w obszar chroniony. Jest dużo gorsza niz kolej linowa na Gradową Górę !!
    Kładka nie jest potrzebna - z Długiej na Ołowiankę przez Stągiewną jest tak samo daleko jak przez kładkę !

    • 0 0

  • A chmury dodają tragizmu :)

    .

    • 0 0

  • Straszydło!!!!!!!!!!!!!!!!1

    okropność ,a może warto odwiedzić Holandię,Londyn?

    • 0 0

  • Brawo konserwator

    Ten BETON kładkowy wkomponowuje się w "chlubną" i niestety, za długą tradycję żelbetowania okolic starówki... Kładka wogóle niepotrzebna, ale co tam, 12 mln, firma szwagra się dorobi. Kładka z Leer jest lepsza, ale to nadal ohydny beton. Fiznezyjniejszy, ale nadal beton który do Motławy moim zdaniem nie pasuje. Po co ohydzić okolice Żurawia? Zdjęcia komputerowe pokazujące kładkę z Leer też nie oddają jej wyglądu, wydaje mi się że proporcjesie nei zgadzają. Kądka z Leer byłby bardziej widoczna niż na zdjęciach, byłaby większa. Ale to moje arcitektoniczne wyczucie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane