• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka przez Motławę: atrakcja turystyczna z betonu?

Michał Stąporek
19 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Liczniki czasu sposobem na "uciekającą kładkę"?
Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy. Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy.
Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy. Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy.

Gdańsk potrzebuje kładki przez Motławę jak kania dżdżu, ale na pewno nie takiego brzydactwa, jakie zaprojektowano na zlecenie miasta.



Trudno powiedzieć, czy przeprawa przez Motławę zaprojektowana przez gdański Transprojekt zasługuje jeszcze na miano kładki. Ten betonowo-stalowy kolos w niczym nie przypomina lekkiej konstrukcji, której wybudowanie zapowiadano od lat.

W zależności od wariantu - na razie przedstawiono trzy różne - przeprawa łącząca Ołowiankę z Zamczyskiem jest długa na od 157 do nawet 253 metrów. Gros z tego stanowią długie wąsiska ramp, pociągnięte wzdłuż obu nabrzeży Motławy. Zarówno w wersji obrotowej, jak i ze zwodzonymi płytami przęsła, most ma opierać się na dwóch filarach, osadzonych w nurcie rzeki.

Jak oceniasz projekt kładki na Ołowiankę?

Projekt kładki zaprezentowano urzędom zaangażowanym w powstanie tej przeprawy. Dla przedstawicieli Urzędu Morskiego z Gdyni ważne było głównie to, by między lustrem wody a przęsłem był prześwit na 6,5 metra. Chodzi o to, by bez konieczności otwierania mostu mieściły się pod nim mniejsze jachty cumujące w gdańskiej marinie.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie eksploatował kładkę, zgłosili zastrzeżenia do projektu. - Poprosiliśmy o przedstawienie wersji, w której środek przęsła wsuwałby się pod płytę kładki, umożliwiając przepłynięcie większym jednostkom - przyznaje dyrektor gdańskiego ZDiZ-etu, Romuald Nietupski. - Chcielibyśmy także kładki bez filarów w nurcie Motławy.

Jeszcze bardziej bezkompromisowy był konserwator zabytków: - Na budowę kładki w tym miejscu zgodziłem się jeszcze w 2005 roku. Zgodę obwarowałem jednak pewnymi wytycznymi, min. co do wysokości i "lekkości" konstrukcji. Wszystkie projekty, które do tej pory powstawały, m.in. na zlecenie dyrektora Filharmonii Bałtyckiej, uwzględniały te wskazówki. Ten je całkowicie ignoruje i dlatego jest dla mnie całkowicie nie do zaakceptowania - mówi pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Oprócz ciężkiej konstrukcji, wątpliwości budzą także długie rampy, które w jednym z przedstawionych wariantów ciągną się po obu brzegach Motławy. Zaprojektowano je dla ułatwienia wejścia na kładkę osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo i rodzicom z dziecięcymi wózkami. Czy takiego samego celu nie można było osiągnąć dzięki windom, platformom bądź takiemu uformowaniu przęsła kładki, by schodziło bezpośrednio na nabrzeże? - Rampy nie są być może estetyczne, ale znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż windy, czy platformy - tłumaczy Romuald Nietupski.

Warto jednak zadać pytanie: skoro kładka przez Motławę ma być także atrakcją turystyczną, czy powinniśmy zbudować ją jak najtańszym kosztem, czy jednak zdecydować się na rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale także po prostu ładne?

Trzeba także zaznaczyć, że jak dotąd na budowę kładki nie pozwala prawo miejscowe. Budowa przeprawy przez Motławę wymaga zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czego wciąż nie zrobiono.
100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna. 100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna.
Ta sama kładka wkomponowana w miejsce... Ta sama kładka wkomponowana w miejsce...
...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą. ...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą.
Kładka za 12 mln zł

Na początku tego roku koszt budowy kładki łączącej Ołowiankę z Zamczyskiem szacowano na ok. 12 mln zł. Głównym sponsorem budowy została firma Elektrociepłownie Wybrzeże, która zadeklarowała 7 mln zł, czyli ok. 60 proc. niezbędnej kwoty. Pozostałą część wezmą na siebie w połowie Województwo Pomorskie i miasto Gdańsk.

Choć kilka miesięcy temu informowaliśmy, ze kładka może powstać jeszcze latem 2008 roku, dziś nie podejmujemy się podać żadnej konkretnej daty jej oddania.

Opinie (190) 6 zablokowanych

  • rodem z Westerplatte :P

    tylko gdzie obrońcy będą się chować, trzeba by bunkier do tego czegoś wybudować i będzie pasowało jak wypisz wymaluj :P

    • 0 0

  • a ja mam jeszcze jeden doby przydłak.

    bo ten z manchesteru nijak tu nie pasuje.
    millenium bridge w newcastle:
    faza zamknięta
    http://danny.oz.au/travel/scotland/p/4394-millennium-bridge.jpg
    faza otwarta:
    http://danny.oz.au/travel/scotland/p/4407c-bridge-open.jpg
    A tym gdańskim to chyba specjaliści od autostrad sie zajeli - A1 wersja light:P

    • 0 0

  • kładka

    jak można wymyślić takie debilstwo /

    • 0 0

  • ta w angli jest super ale po co w pl w gdansku cos super jak mozna kiche odwalic

    taaaakie buty

    • 0 0

  • TO nie wyglada jak kładka ale jak jakis most na terenie uprzemysłowionym, w jakimś porcie zcy fabryce.

    • 0 0

  • Co za przepiękne cudo ! więcej betonu, zalać betonem Motławę !

    olać wodniaków, pływają jakimiś starymi krypami ze stadem korników. Zalać Motławę dobrym betonem i mamy piękną trasę szybkiego ruchu. Marinę, wylęgarnię mętów spalić z miotaczy zamontowanych na Żurawiu. A Ołowiankę jak sama nazwa wskazuje zalać ołowiem. Niemieccy turyści będą zachwyceni :)

    • 0 0

  • NO TAK KRETYNI Z URZĘDU MIASTA

    PYTAJCIE SIĘ SWOICH KOLESI URZĘDASÓW CO BY CHCIELI A CI W ODPOWIEDZI KONCERT ŻYCZEŃ URZĄDZAJĄ, CO JEDNO ŚCIERWO TO WYMYŚLA COŚ NOWEGO... ku.wa w Gdansku to sami fachowcy od pier..lenia a nie od roboty, każdy tylko gada i gada bo nic innego nie potrafi, w prywatnej firmie to każdy by takiego lesera na zbity ryj wywalił ale polska to kraj głębokiego socjalizmu gdzie byle urzędas z poziomem inteligencji równy poziomowi myszy wypowiada się na temty konstrukcyjne... banda leniwych starych pierdzieli, !!!

    • 0 0

  • no tak

    i znowu przewał!!!!! ktoś dał ktoś wzioł ten kto projekktował za dlugo nie męczył się. To napewno

    • 0 0

  • Kładka

    Ohydztwo!!!!

    • 0 0

  • tunel

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane