• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka przez Motławę: atrakcja turystyczna z betonu?

Michał Stąporek
19 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Liczniki czasu sposobem na "uciekającą kładkę"?
Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy. Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy.
Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy. Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy.

Gdańsk potrzebuje kładki przez Motławę jak kania dżdżu, ale na pewno nie takiego brzydactwa, jakie zaprojektowano na zlecenie miasta.



Trudno powiedzieć, czy przeprawa przez Motławę zaprojektowana przez gdański Transprojekt zasługuje jeszcze na miano kładki. Ten betonowo-stalowy kolos w niczym nie przypomina lekkiej konstrukcji, której wybudowanie zapowiadano od lat.

W zależności od wariantu - na razie przedstawiono trzy różne - przeprawa łącząca Ołowiankę z Zamczyskiem jest długa na od 157 do nawet 253 metrów. Gros z tego stanowią długie wąsiska ramp, pociągnięte wzdłuż obu nabrzeży Motławy. Zarówno w wersji obrotowej, jak i ze zwodzonymi płytami przęsła, most ma opierać się na dwóch filarach, osadzonych w nurcie rzeki.

Jak oceniasz projekt kładki na Ołowiankę?

Projekt kładki zaprezentowano urzędom zaangażowanym w powstanie tej przeprawy. Dla przedstawicieli Urzędu Morskiego z Gdyni ważne było głównie to, by między lustrem wody a przęsłem był prześwit na 6,5 metra. Chodzi o to, by bez konieczności otwierania mostu mieściły się pod nim mniejsze jachty cumujące w gdańskiej marinie.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie eksploatował kładkę, zgłosili zastrzeżenia do projektu. - Poprosiliśmy o przedstawienie wersji, w której środek przęsła wsuwałby się pod płytę kładki, umożliwiając przepłynięcie większym jednostkom - przyznaje dyrektor gdańskiego ZDiZ-etu, Romuald Nietupski. - Chcielibyśmy także kładki bez filarów w nurcie Motławy.

Jeszcze bardziej bezkompromisowy był konserwator zabytków: - Na budowę kładki w tym miejscu zgodziłem się jeszcze w 2005 roku. Zgodę obwarowałem jednak pewnymi wytycznymi, min. co do wysokości i "lekkości" konstrukcji. Wszystkie projekty, które do tej pory powstawały, m.in. na zlecenie dyrektora Filharmonii Bałtyckiej, uwzględniały te wskazówki. Ten je całkowicie ignoruje i dlatego jest dla mnie całkowicie nie do zaakceptowania - mówi pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Oprócz ciężkiej konstrukcji, wątpliwości budzą także długie rampy, które w jednym z przedstawionych wariantów ciągną się po obu brzegach Motławy. Zaprojektowano je dla ułatwienia wejścia na kładkę osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo i rodzicom z dziecięcymi wózkami. Czy takiego samego celu nie można było osiągnąć dzięki windom, platformom bądź takiemu uformowaniu przęsła kładki, by schodziło bezpośrednio na nabrzeże? - Rampy nie są być może estetyczne, ale znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż windy, czy platformy - tłumaczy Romuald Nietupski.

Warto jednak zadać pytanie: skoro kładka przez Motławę ma być także atrakcją turystyczną, czy powinniśmy zbudować ją jak najtańszym kosztem, czy jednak zdecydować się na rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale także po prostu ładne?

Trzeba także zaznaczyć, że jak dotąd na budowę kładki nie pozwala prawo miejscowe. Budowa przeprawy przez Motławę wymaga zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czego wciąż nie zrobiono.
100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna. 100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna.
Ta sama kładka wkomponowana w miejsce... Ta sama kładka wkomponowana w miejsce...
...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą. ...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą.
Kładka za 12 mln zł

Na początku tego roku koszt budowy kładki łączącej Ołowiankę z Zamczyskiem szacowano na ok. 12 mln zł. Głównym sponsorem budowy została firma Elektrociepłownie Wybrzeże, która zadeklarowała 7 mln zł, czyli ok. 60 proc. niezbędnej kwoty. Pozostałą część wezmą na siebie w połowie Województwo Pomorskie i miasto Gdańsk.

Choć kilka miesięcy temu informowaliśmy, ze kładka może powstać jeszcze latem 2008 roku, dziś nie podejmujemy się podać żadnej konkretnej daty jej oddania.

Opinie (190) 6 zablokowanych

  • Elektrocieplownia - sponsor, bo siem zdoje ze smiech

    Sponsor za pieniadze sciagane za ogrzewanie,
    Wybula na kladke a potem ryms ceny ciepla do gory,
    no - bo komus sie kladki zakcialo, nie wiadomo po co, ale ma byc,
    nazwac jeszcze te kladke imieniem Pralata i jest dobrze...
    ech ty nedzo ludzka...

    • 0 0

  • Santiago Calatrava

    powinien posadzic nam kladke w Gdansku..

    nie podoba mi sie ten projekt. Czysta funkcja.. nic poza tym. Nie dorownuje rangi tego miejsca..

    • 0 0

  • Bolo nie pitol zgredzie

    , za ogrzewanie to ściąga GPEC i do niego ewentualne anse , co innego że firma która nie inwestuje w remonty urządzeń , poprawe warunków pracy , tylko w takie pierdoły to już zakrawa na jawna kpine , ale chłopcy od marketingu dalej sie bawią i " promują " firmę .

    • 0 0

  • za

    Jestem za taką kładką jaka jest w tym niemieckim mieście LEer- jest lekka i estetyczna.Co to się dzieje z tymi gdańskimi architektami?Proponuję wywrzeć przez to forum nacisk- dlaczego ten piekny Gdańsk ma być przez nasze pokolenie tak oszpecony?............

    • 0 0

  • Ten most rzeczywiscie bardziej nadaje sie do Sobieszewa. W Gdansku powinno byc cos lzejszego.

    • 0 0

  • Budować, budować, mordy wy moje, najlepiej wzdłuż Motławy.

    • 0 0

  • cuda wianki

    dla autora opisu zdjęcia w artykule: 10!!!

    • 0 0

  • koszmarna kladka

    koszmarny projekt rodem z peerelu nawiazujacy do ramp przy osiedlowych PSS.... skoro takie pomysly nadal pokazuja sie w XXI wieku.... to chyba nalezy zmienic program nauczania sztuki w szkolach!! ludzie wogole nie sa w stanie powiedziec co jest ladne a co nie, co pasuje do otoczenia a co sie z nim gryzie, czy dany styl komponuje sie z tym co jest wokol... ta kladka pasowalaby tam jak budynek ASP do wielkiej zbrojowni. otworzcie oczy!!

    • 0 0

  • Miasto troche winne

    rozmawialem z TG ... problem jaki sie pojawia to podobno to ze zgodnie z wymaganiami zamawiajacego po kladce podobno musza miec mozliwosc przejechac wozy bojowe strazy pozarnej czy karetka ... wiec to jest taka swoista kladka dla pieszych ...
    zgadzam sie ze ten projekt jest toporny ... niestety...
    autor artykulu jest troche tendencyjny ... tak niemiecka kladka fakt jest lekka ... ale ma jeden mankament ... nie jest podnoszona ... a tu jest pies pogrzebany ...
    ja bym zrobil podwieszana .... a podnoszenie zastapil bym bardziej wysublimowanym rozwiazaniem - obrotem w poziomie srodkowej czesci konstrukcji w osi jednego z dwoch filarow

    pzdr

    • 0 0

  • Po co kładka, skoro tam nic nie ma?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane