• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka przez Motławę: atrakcja turystyczna z betonu?

Michał Stąporek
19 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Liczniki czasu sposobem na "uciekającą kładkę"?
Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy. Elegancka kładka dla pieszych czy most do przerzucania pancernych dywizji? Przygotowany na zlecenie miasta projekt kładki jest wysublimowany niczym saperski most pontonowy.
Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy. Według projektu kilkudziesięciometrowe rampy mają ciągnąć się po obu stronach nabrzeża Motławy.

Gdańsk potrzebuje kładki przez Motławę jak kania dżdżu, ale na pewno nie takiego brzydactwa, jakie zaprojektowano na zlecenie miasta.



Trudno powiedzieć, czy przeprawa przez Motławę zaprojektowana przez gdański Transprojekt zasługuje jeszcze na miano kładki. Ten betonowo-stalowy kolos w niczym nie przypomina lekkiej konstrukcji, której wybudowanie zapowiadano od lat.

W zależności od wariantu - na razie przedstawiono trzy różne - przeprawa łącząca Ołowiankę z Zamczyskiem jest długa na od 157 do nawet 253 metrów. Gros z tego stanowią długie wąsiska ramp, pociągnięte wzdłuż obu nabrzeży Motławy. Zarówno w wersji obrotowej, jak i ze zwodzonymi płytami przęsła, most ma opierać się na dwóch filarach, osadzonych w nurcie rzeki.

Jak oceniasz projekt kładki na Ołowiankę?

Projekt kładki zaprezentowano urzędom zaangażowanym w powstanie tej przeprawy. Dla przedstawicieli Urzędu Morskiego z Gdyni ważne było głównie to, by między lustrem wody a przęsłem był prześwit na 6,5 metra. Chodzi o to, by bez konieczności otwierania mostu mieściły się pod nim mniejsze jachty cumujące w gdańskiej marinie.

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie eksploatował kładkę, zgłosili zastrzeżenia do projektu. - Poprosiliśmy o przedstawienie wersji, w której środek przęsła wsuwałby się pod płytę kładki, umożliwiając przepłynięcie większym jednostkom - przyznaje dyrektor gdańskiego ZDiZ-etu, Romuald Nietupski. - Chcielibyśmy także kładki bez filarów w nurcie Motławy.

Jeszcze bardziej bezkompromisowy był konserwator zabytków: - Na budowę kładki w tym miejscu zgodziłem się jeszcze w 2005 roku. Zgodę obwarowałem jednak pewnymi wytycznymi, min. co do wysokości i "lekkości" konstrukcji. Wszystkie projekty, które do tej pory powstawały, m.in. na zlecenie dyrektora Filharmonii Bałtyckiej, uwzględniały te wskazówki. Ten je całkowicie ignoruje i dlatego jest dla mnie całkowicie nie do zaakceptowania - mówi pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Oprócz ciężkiej konstrukcji, wątpliwości budzą także długie rampy, które w jednym z przedstawionych wariantów ciągną się po obu brzegach Motławy. Zaprojektowano je dla ułatwienia wejścia na kładkę osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo i rodzicom z dziecięcymi wózkami. Czy takiego samego celu nie można było osiągnąć dzięki windom, platformom bądź takiemu uformowaniu przęsła kładki, by schodziło bezpośrednio na nabrzeże? - Rampy nie są być może estetyczne, ale znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż windy, czy platformy - tłumaczy Romuald Nietupski.

Warto jednak zadać pytanie: skoro kładka przez Motławę ma być także atrakcją turystyczną, czy powinniśmy zbudować ją jak najtańszym kosztem, czy jednak zdecydować się na rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale także po prostu ładne?

Trzeba także zaznaczyć, że jak dotąd na budowę kładki nie pozwala prawo miejscowe. Budowa przeprawy przez Motławę wymaga zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czego wciąż nie zrobiono.
100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna. 100-metrowej długości kładka dla pieszych w niemieckim mieście Leer jest dowodem, że taka przeprawa nie musi być brzydka, ciężka i toporna.
Ta sama kładka wkomponowana w miejsce... Ta sama kładka wkomponowana w miejsce...
...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą. ...gdzie powstanie przeprawa nad Motławą.
Kładka za 12 mln zł

Na początku tego roku koszt budowy kładki łączącej Ołowiankę z Zamczyskiem szacowano na ok. 12 mln zł. Głównym sponsorem budowy została firma Elektrociepłownie Wybrzeże, która zadeklarowała 7 mln zł, czyli ok. 60 proc. niezbędnej kwoty. Pozostałą część wezmą na siebie w połowie Województwo Pomorskie i miasto Gdańsk.

Choć kilka miesięcy temu informowaliśmy, ze kładka może powstać jeszcze latem 2008 roku, dziś nie podejmujemy się podać żadnej konkretnej daty jej oddania.

Opinie (190) 6 zablokowanych

  • jesli coś takiego ma powstać, to lepiej niech w ogoóle nie powstaje!!!

    tak jak ktoś wcześniej napisał wygląda jak Godzilla kontra godzilla. jesli coś takiego ma powstać, to lepiej niech w ogoóle nie powstaje!!!

    • 0 0

  • No wicie, rozumicie

    Adamowicz na to leje, bo wie że i tak następnej kadencji nie będzie miał. Nietupski to totalny (...), do którego żadne rozsądne argumenty nie trafiają. Się zastanawiam, co ten facet ma za haki na Adamowicza, skoro go jeszcze trzyma w urzędzie.

    Kładka żelbetowa o nośności 30 ton to ŚWIETNY pomysł - bueheheh. W godzinach szczytu puścimy tamtędy ruch z podwala. Będzie okresowo zamykana dla pieszych.

    Kurde, ale w tym UM siedzą idioci.

    • 0 0

  • kladka

    pomysl jest super,to jest naprawde potrzebne,pytanie tylko jest nastepujace.w okresie letnim przez to miejsce przpeplywa mnostwo statkow zeglugi gdanskej,wiec ten moscik bedzie praktycznie caly czas otwarty by mogly pod nim przeplywac statki,wiec moze nalezaloby pomyslec nad inna konstrukcja .

    • 0 0

  • może lepiej transmisje tradiowe z koncertów dla mieszkańców CAŁEGO Gdańska

    Wyglada na to, ze Filharmonia liczy wyłacznie na widzów ze śródmieścia Gdańska. Liczniejsi potencjalni słuchacze uwięźli w swojej dzielnicy, do nich nawet nikt nie próbuje się wdzięczyć.

    • 0 0

  • A propos kładek....

    po praktycznie wyłaczeniu dolnego sopoćkowa z ruchu zastanawiam się dlaczego w miejsce półprzepustowego tunelu ( pół bo ponoć niektóre autobusy nie przejadą ) nie zbudują kładki dla pieszych. Byłoby to znacznie tansze i mniej upierdliwe dla wszystkich jadących przez to małe miasteczko...

    • 0 0

  • Ta kładka poziomem dorównuje poziomem architektonicznym projektowi ECS, żenada i wstyd dla urzędników się zajmujących rozwojem miasta. I Adamowicza, że to wszystko firmuje jako prezydent.

    • 0 0

  • kłoda, a nie kładka

    Jak zwykle P. Prezydent i panowie z Urzędu sie nie popisali. Teraz nam będą udowadniać, że kłoda-kładka to dzieło sztuki. K..wa, czy opinia mieszkańców w ogóle sie nie liczy?!

    • 0 0

  • Panie Stąporek

    Czegoś tu nie rozumiem, czy ta kładka już powstała? Siejesz Pan panikę jakbyś jeszcze miał pokryć koszty budowy tej wstrętnej anakondy wijącej się przez brzegi Motławy. Rozumiem, że projekt nikomu sie nie spodobał i nie tylko ze względu na wątpliwą urodę (tak wynika z tekstu), więc o co chodzi?

    • 0 0

  • Co TO JEST ???

    Spaliłbym się ze wstydu, gdybym zaproponował coś takiego gdańszczanom. Czy autor tego koszmaru chce się za coś mścić na gdańszczanach?

    GDAŃSK JEST W ZBYT DUŻYM STOPNIU ZAPASKUDZONY ARCHITEKTONICZNYMI HORRORAMI, ALE TAKIE COŚ W TAK REPREZENTACYJNYM MIEJSCU???

    • 0 0

  • prosimy ogłosić konkurs!

    niech bedą rózne opcje a nie jedna i bardzo nie fajna:(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane