• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kobieta potrafi!

M.W.
13 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Klub Myśli Politycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku zorganizował spotkanie z lokalnymi kobietami politykami. Przybyła pani minister Izabela Jaruga-Nowacka, posłanki Danuta Hojarska, Gertruda Szumska, Grażyna Paturalska, senatorki Olga Krzyżanowska i Ewa Serocka. Tematem rozmowy były "Kobiety w polityce".

- Każdy człowiek; i kobieta, i mężczyzna, powinien mieć prawo do realizacji swojej drogi życiowej. Jeśli zapragnie być politykiem, powinien mieć taką możliwość - uznała minister Jaruga-Nowacka.

Z tak ogólnym stwierdzeniem wszystkie panie się zgodziły, jednak później już o taką zgodę było trudniej. Pani minister np. uważała, że mniejszy udział kobiet niż mężczyzn w polityce wynika z istnienia pewnych nieformalnych mechanizmów dyskryminujących płeć piękną. Senator Olga Krzyżanowska twierdziła, że raczej jest to skutkiem postaw samych kobiet.

- Nigdy jeszcze nie spotkałam mężczyzny, który, kiedy mu zostanie zaproponowane wysokie stanowisko, odmówiłby uważając, że może nie dać sobie rady. Tymczasem wśród kobiet takie obawy są dość częste - powiedziała.

Także posłanka Paturalska nie widzi w polityce barier stawianych przed jej płcią.- Tworzyłam struktury Platformy Obywatelskiej w Starogardzie, więc później zaproponowano mi kandydowanie z listy partii. W tym czasie była "moda" na kobiety w polityce. Myślę więc, że zaproponowanie mi tak wysokiego miejsca na liście wynikło z tzw. politycznej poprawności - uważa.
Ciekawe jest też, jak kobiety widzą swoją rolę w polityce.

- Kobiety łagodzą obyczaje. (Ewa Serocka)

- Brak kobiet w polityce spowodowałby zubożenie debat o te wszystkie argumenty, które dla mężczyzn nie są oczywiste. (Izabela Jaruga-Nowacka)

- Kobiety w polityce są potrzebne do promowania zasad i przyzwoitości. (Olga Krzyżanowska)

Kiedy prowadząca spotkanie Małgorzata Iluk oddała mikrofon na salę, posypały się trudne pytania. Na temat projektu ustawy o rejestracji związków partnerskich każda z pań miała inne zdanie.

- Podpisałam projekt ustawy, bo uważam że jest ona potrzebna; przybliża nas do faktycznego, a nie tylko deklaratywnego równouprawnienia. (Ewa Serocka)

- Mam pewne wąpliwości, czy związki homoseksualne muszą być rejestrowane. Ale projektu ustawy nie podpisałam nie dlatego. W chwili, kiedy mamy takie kłopoty gospodarcze, tak wielkie bezrobocie, sądzę że wyciąganie takiego pomysłu jest typowym tworzeniem problemów zastępczych. (Olga Krzyżanowska)

- Nie ma jeszcze stanowiska naszego klubu w sprawie projektu ustawy. Popieram postulat równouprawnienia par homoseksualnych w kwestiach spadkowych, natomiast stanowczo jestem przeciwna pomysłowi powierzenia ludziom o odmiennej orientacji seksualnej wychowywania dzieci. W innych kwestiach nie mam jeszcze wyrobionego zdania. (Danuta Hojarska)

- Uważam takie prawo za niepotrzebne. Takich ludzi należy leczyć, a nie tworzyć dla nich specjalne ustawy. Już dziś istnieje możliwość dziedziczenia w związkach homoseksualnych na drodze zapisu testamentowego. I to zupełnie wystarczy. Argumenty, że tacy ludzie są i dlatego trzeba tę kwestię rozwiązać prawnie nie przekonują mnie. W społeczeństwie są też złodzieje. Czy to znaczy, że powinniśmy ustawowo usankcjonować ten zawód, aby złodzieje przynajmniej płacili podatki? (Gertruda Szumska)

Wyjątkowa zgodność panowała natomiast na temat kandydatury kobiety na fotel prezydenta RP. Wszystkie panie, od prawej do lewej strony sceny politycznej, zgadzały się, że kobieta mogłaby być dobrym prezydentem, ale na pewno nie każda kobieta, a zwłaszcza nie Jolanta Kwaśniewska.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Wydaje mi się, że panie politycy mimo wysiłków nie przekonały publiczności uważającej, że mimo wszystko polityka powinna być domeną mężczyzn. Po spotkaniu zrobiłem miniankietę wśród uczniów "Jaka kobieta miała największy wpływ na politykę polską w poprzednich kadencjach parlamentu?" "Większa połowa" - 6 na 10 zapytanych osób (w tym nawet 2 dziewczyny), jako miss polskiej polityki wskazało Anastazję Potocką, ignorując premier Suchocką, czy prezes NBP Gronkiewicz-Waltz.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (209)

  • Graba - Persio, domyślałam się, a po poście Mamy prawie byłam pewna.

    • 0 0

  • graba baja

    a propos- rąk też nie myje po...

    • 0 0

  • a przypadkiem czołgiem po moście nie jeździsz ostatnio? Bo o to też cię podejrzewam....

    • 0 0

  • baja

    czołgiem jeździ jakis wkuty
    nie znam go
    ale bałem się tego, że ktoś go za mnie weźmie
    P.S. do Piotrukasa - w wycinku Giżyckiej gazety jest błąd ortograficzny
    kto znajdzie dostanie nagrodę moderatora

    • 0 0

  • Oblatany po kiblach...

    No galluxgumo , wreszcie się odkryłeś i ujawniłeś swoją pasję - studiowanie technik oddawania moczu. Poza tym nie schlebiaj sobie , mówiąc że masz dostęp do urzędniczego PeCeta nie lokowałem twojego zadka za biurkiem , ale widzę cię teraz już dokładnie jako konserwatora urynałów.Co do mej postury to byś się zdziwił , gdzie się możemy spotkać ?

    • 0 0

  • Re: Nasza szkola

    zgadza sie, spotkania w I LO sa interesujace.
    bylo juz z Moskalem (ktory wraz z Kaminskim byl na biegunie)
    bylo takze z C. Pazura

    no ale to stare dzieje...

    • 0 0

  • DO GERTRUDY SZUMSKA

    TAKICH LUDZI JAK PANI NAPEWNO SZYBCIEJ TRZEBA LECZYC.A TAK WOGOLE CO MA WSPOLNEGO HOMOSEKSUALISTA ZE ZLODZIEJEM?????????TYTUL POSLANKI POWINIEN ZOBOWIAZYWAC CHOCIAZ DO MINIMUM WIEDZY NA TEMAT HOMOSEKSUALIZMU.WIELU NAUKOWCOW STWIERDZILO ZE NIE JEST TO CHOROBA.

    • 0 0

  • drukowana Kate

    wielu naukowców stwierdziło tak, a wielu inaczej...
    niegdyś wielu naukowców stwierdziło, że Ziemia jest płaska
    a od posła na Sejm oczekiwałbym wielu różnych rzeczy, ale akurat wiedzy o homoseksualiźmie niekoniecznie
    nasz kraj ma większe problemy

    • 0 0

  • abolwenci poloneza czas zaczac

    witam wszystkim

    jestem absolwentem I LO, bardzo ciekawie wspominam te liceum. Tak właściwie to za mojej kadecji, mówiać nieskromnie rozpoczęły się spotkania z politykami i ekspertami, szkoła stała się bardziej otwarta. Czy to dobrze?? tak, ponieważ młodzież ma szanse podyskutawać z kreatorami życia publicznego w Polsce i powiedzieć swoje zdanie. Myślę że WIELKI ZJAZD ABSOLWENTÓW I LO to super pomysł kto się tym zajmie???
    ja JESTEM CHĘTNY kto się piszę

    Pozdrawiam

    Andrzej Mańkowski
    Koordynator trójmiejskiej edycji
    Dni Kariery 2004

    www.dnikariery.pl
    AIESEC Komitet Lokalny Politechnika Gdańska

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane