• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komitety szukają pomysłów na przykucie uwagi mieszkańców

Katarzyna Moritz
7 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sprawdziliśmy majątki nowo wybranych radnych

Komitet Masz Wybór niezależnego kandydata na prezydenta Gdańska Waldemara Bartelika, wziął na warsztat koszty życia w gdańskich spółdzielniach mieszkaniowych, które - jego zdaniem - zbyt mocno doskwierają mieszkańcom.



Komitet Waldemara Bartelika w piątek prezentował swoje stanowisko w sprawie Spółdzielni Mieszkaniowych. Komitet Waldemara Bartelika w piątek prezentował swoje stanowisko w sprawie Spółdzielni Mieszkaniowych.
W piątek odbyła się przedostatnia przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 16 listopada, konferencja komitetu Masz Wybór Waldemara Bartelika. Tym razem analizowano funkcjonowanie i koszty spółdzielni mieszkaniowych w Gdańsku.

Jak podkreśla Bartelik, blisko połowa gdańszczan jest członkami spółdzielni mieszkaniowych, zajmujących sporą część miasta.

- Mało kto wie, że wśród kosztów, które są zawarte w czynszach, 70 proc. jest niezależnych od spółdzielni, ale zależnych od miasta poprzez uchwały prezydenta i rady miasta. To są koszty związane z gospodarką odpadami komunalnymi, z ciepłem, wodą, czy poziomem podatków. To są bardzo istotne pozycje dla comiesięcznych kosztów mieszkańców - wyjaśniał Waldemar Bartelik, kandydat na prezydenta.

- Chcielibyśmy być traktowani jako normalni gdańszczanie, a nie jako odrębna grupa miasta. Mamy te same bolączki co inni, a czasem i większe, na skutek takiego a nie innego prawa. W ostatniej kadencji z trudem nam szła współpraca spółdzielców z Radą Miasta i prezydentem, należy to zmienić, jakość życia mieszkańców, jest zależna od władz miasta - wtórował mu Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych i Patronackiej SM.

Stwierdził, że spore koszty, które ponoszą, coraz bardziej doskwierają mieszkańcom i coraz gorzej im się przez to żyje. W efekcie w spółdzielniach pozostaje im bardzo mało pieniędzy na eksploatację czy fundusz remontowy.

Mateusz Błażewicz, kandydat na radnego z komitetu Masz Wybór, proponuje by wzorem innych miast w Polsce, wprowadzić kooperatywy mieszkaniowe. Są to zorganizowane grupy mieszkańców, które za dużo niższe nakłady budują domy mieszkalne.

- Gdańsk mógłby pójść śladem Warszawy, Wrocławia czy Berlina, gdzie dzięki temu realizowane jest zadanie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Ten program jest nie tylko alternatywną dla rządowego programu MDM, jego zaletą jest to, że ceny mieszkań mogą być niższe o 30 proc. niż na rynku deweloperskim - wyjaśniał Błażewicz.

Gdańsk Obywatelski w środę przedstawiał pomysły dotyczące Śródmieścia. Gdańsk Obywatelski w środę przedstawiał pomysły dotyczące Śródmieścia.
Dwa dni wcześniej konferencję prasową zorganizowali kandydaci na radnych z komitetu Gdańsk Obywatelski, którzy przedstawili swój program dla Śródmieścia Gdańska. Jedynką w tym okręgu jest Piotr Dwojacki, wicelider komitetu.

Krytykuje on pomysł Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska na powołanie menedżera Śródmieścia. Konkurs w tej sprawie ma być wkrótce rozstrzygnięty.

- Potrzeba zwykłej - lepszej koordynacji działania instytucji miejskich (GZNK i ZDiZ). A to zadanie odpowiedzialnego wiceprezydenta - argumentuje Dwojacki.

Kandydaci podkreślają też, że Śródmieście potrzebuje potrzebuje basenu, proponują, by powstał na Dolnym Mieście, gdzie przed II wojną i tuż po niej istniała pływalnia. Postulują również zagospodarowanie podwórek w centrum miasta oraz zawarcie paktu w sprawie ochrony i renowacji obiektów zabytkowych i historycznych wg zmodyfikowanej propozycji prof. Januszajtisa.

Szczególny nacisk kładą na przywrócenie świetności takim obszarom jak Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Biskupia Górka. W przypadku tej ostatniej sugerują przejęcie od policji schroniska, zabezpieczenie skarp i modernizacja budynków, zapewnienie dostępności komunikacyjnej Biskupiej Górki w związku z budową Forum Raduni.

Kandydaci KNP znów rozmawiali o podatkach, tym razem przed siedzibą Urzędu Skarbowego. Kandydaci KNP znów rozmawiali o podatkach, tym razem przed siedzibą Urzędu Skarbowego.
Liderzy Kongresu Nowej Prawicy także w środę podczas konferencji przed Urzędem Skarbowym w Gdańsku, zasugerowali, jak rozwiązać problem osób, które przyjeżdżają do Gdańska pracować i się tu osiedlają, a podatki płacą w dawnym miejscu zamieszkania.

- Dlatego KNP ma zamiar wdrożyć w życie uchwałę, która dawałaby specjalną bonifikatę osobom, które dokonają aktualizacji swojego miejsca zamieszkania na Gdańsk. Bonifikata byłaby udzielana jednorazowo i byłaby uzależniona od wysokości osiąganego przez mieszkańca dochodu. Osoba zarabiająca średnią krajową otrzymałaby bonifikatę w wysokości 633 zł - podkreśla Zbigniew Wysocki, kandydat na prezydenta Gdańska.

Jak podkreśla KNP wdrożenie takiej uchwały zwiększyłyby wpływy do budżetu Gdańska o około 9 proc., czyli 50 mln zł.

Opinie (114) 6 zablokowanych

  • (5)

    "..ZAGRAJMY NA NOSIE POLITYKOMZASKOCZYMY ICH...AKCJA OGÓLNOPOLSKASTOP dla JEDYNEK..Jeżeli ktokolwiek pójdzie na WYBORY, to NIE POWINIEN stawiać krzyżyka przy żadnym z nazwisk znajdujących się na pierwszych miejscach kartki wyborczej a zwłaszcza nie przy nazwisku na pierwszym miejscu ale powinien postawić krzyżyk przy jednym z nazwisk z końcowym numerem ewentualnie przy jednym ze środkowych nazwisk na kartce. Piszę o tym dlatego, że z jednej strony politycy mówią wyborcom, jakie to mamy demokratyczne wybory a z drugiej strony najważniejsi z nich i najbardziej wpływowi ( bywa, że spadochroniarze ) zajmują pierwsze miejsca na kartkach wyborczych, gwarantujące im sukces w wyborach.Skorzystajmy z demokracji i nie głosujmy na te same nazwiska i twarze od wielu ( bywa ) lat. Dajmy im szansę odejść w niebyt polityczny. Może wśród tych z końcowymi, bądź środkowymi numerami na kartce wyborczej znajdą się tacy, którzy będą mieli chęć zrobić coś pozytywnego dla Polski i Polaków. Niech od teraz demokracja okaże się demokracją funkcjonującą w praktyce. W dzisiejszej rzeczywistości politycznej i prawnej moja propozycja wydaje się jedyną możliwością zmiany - choć trochę - skostniałego układu partyjno - personalnego, poczynając od najmniejszych gmin na wielkich miastach i województwach kończąc. Gdyby w akcie wyborczym udało się "wyautować" jakiegoś "niezatapialne-go" bonzę partyjnego, to w ludzi wstąpiłaby nadzieja, że kartką wyborczą da się coś zmienić. "

    • 7 2

    • Czyli na kogo ? (2)

      • 2 0

      • (1)

        Nie głosujmy na ludzi,którzy nie szanują lasów i muszą powiesić trzy plakaty ze swoją podobizną!!!!!!Agresja bije z takiego zachowania.Na pewno na takie osoby nie warto głosować.....

        • 5 0

        • Przede wszystkim: nie głosujmy na osoby reprezentujące jakąś partię!

          To są wybory samorządowe. Pchanie się do władz samorządowych polityków jest niegodne zasad demokracji. Jeśli wygrają znów osoby z klucza partyjnego, miasto będzie jedynie kupą szmalu dla kolesi z danej partii, nie dla mieszkańców.
          Przestańmy na okrągło się oszukiwać. Głosujmy na bezpartyjnych, dla których dobrem są mieszkańcy, a nie partia!!!

          • 6 1

    • Głosujemy na Gdańsk Obywatelski - obojetnie z którego miejsca (1)

      To ludzie znani w swoich dzielnicach od lat, a nie przybysze z innej planety na czas wyborów

      • 1 4

      • Panie Lachowski odejdż pan od komputera!

        • 1 0

  • Adamowicz nie ma zkim przegrać-szkoda... (2)

    KNP-absurdalni napruci(wipler) faszysci wychwalający sukcesy hitlera w ogólnopolskich tv Leider menadżerka z doświadczeniem z kawiarenki parafialnej-żenada Baetelik ex komunista przefarbowany na biznesmena po dojściu do władzy przkręci nam śrubę tak jak to robił swoim pracownikom

    • 6 10

    • (1)

      No, widac ze sfrustrowany, a dziwne bo na panstwowej posadce..

      • 4 0

      • to kocurman troluje

        • 2 0

  • Gdańsk Obywatelski - Miasto jest dla mieszkańców (3)

    1. Szacunek dla mieszkańców
    - brak arogancji w kontaktach z mieszkańcami, życzliwość i dążenie do zrozumienia,
    - poprawa standardów obsługi mieszkańców w urzędzie miasta oraz w jednostkach miejskich,
    - przedkładanie dobra mieszkańców nad interes swojego ugrupowania.

    2. Teraz dzielnice
    - program remontów i termomodernizacji budynków,
    - program Zadbane podwórka
    - poprawa jakości zieleni oraz czystości,
    - tworzenie lokalnych przestrzeni spotkań mieszkańców oraz małych parków,
    - zadbane tereny rekreacyjne,
    - gwarantowana kwota na budżet obywatelski dla każdej dzielnicy,
    - wzmocnienie rad dzielnic poprzez przyznanie im inicjatywy uchwałodawczej,
    - wprowadzenie w radach dzielnic dyżurów urzędników oraz doradztwa prawnego dla mieszkańców,
    - wsparcie tworzenia domów sąsiedzkich oraz animacji wydarzeń kulturalnych w dzielnicach.

    3. Wzmocnienie udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji
    - usprawnienie budżetu obywatelskiego m.in. poprzez zamianę okręgów na dzielnice, włączenie mieszkańców w ustalanie zasad oraz zmianę metody głosowania,
    - zmniejszenie wymaganej liczby podpisów, która jest potrzebna do złożenia obywatelskiego projektu uchwały do 500.
    - wprowadzenie nowych zasad konsultacji społecznych, w tym przyznanie mieszkańcom prawa do wnioskowania o przeprowadzenie konsultacji społecznych po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów (obowiązkowe konsultacje w sprawach ogólnomiejskich po zebraniu 2000 podpisów),
    - obowiązkowe konsultacje społeczne na wczesnym etapie tworzenia planów miejscowych (w formie warsztatów) oraz w sprawie budowy dróg.

    4. Ochrona krajobrazu miasta i zabytków
    - stworzenie programu ratowania zabytków, które należą do miasta,
    - zmniejszenie liczby reklam wielkopowierzchniowych,
    - projektowanie przyjaznych terenów o zróżnicowanej funkcji, z przestrzeniami publicznymi (zamiast np. tworzenia sypialni),
    - troska o drzewa w mieście (wycinanie ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne),
    - ochrona charakteru przedwojennych części Gdańska.

    5. Przejrzystość w działaniu
    - jawny rejestr umów zawieranych przez miasto,
    - publikowanie na stronie internetowej miasta informacji na temat kondycji finansowej spółek, w których miasto posiada całość udziałów, w tym poziomu ich zadłużenia,
    - transmisja posiedzeń komisji rady miasta w internecie.

    6. Miasto przyjazne dla wszystkich mieszkańców
    - przystosowanie przestrzeni publicznych dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodziców z wózkami,
    - zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach,
    - wparcie tworzenia dziennych domów i klubów seniorów oraz organizowania warsztatów i kursów przeznaczonych dla seniorów,
    - wsparcie dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów,
    - usprawnienie systemu pomocy rodzinie oraz przeciwdziałania przemocy domowej,
    - ustawienie większej liczby ławek wzdłuż ulic,
    - współpraca z seniorami, czerpanie z ich doświadczenia i wiedzy.

    7. Stabilne finanse miasta
    - efektywne gospodarowanie dochodami miasta,
    - przedstawianie budżetu miasta i stanu finansów w przystępny sposób,
    - prezentowanie propozycji wydatków z budżetu miasta na publicznych spotkaniach,
    - możliwość odpracowywania długu przez najemców lokali komunalnych.

    8. Sprawny ruch w mieście
    - ułatwienia w ruchu pieszym,
    - planowanie przestrzenne z myślą o transporcie publicznym i ruchu pieszym,
    - rozwój komunikacji publicznej, a w szczególności tramwajowej,
    - skrócenie czasu przejazdu tramwajów,
    - utrzymanie stałej i przystępnej ceny biletów miesięcznych,
    - zwiększenie roli SKM w systemie komunikacyjnym,
    - rozwój dróg rowerowych i infrastruktury dla rowerów; wprowadzenie roweru miejskiego,
    - zapewnienie odpowiedniej infrastruktury parkingowej dla samochodów i rowerów,
    - tworzenie ulic o miejskim charakterze zamiast dróg rozcinających dzielnice,
    - program poprawy stanu ulic lokalnych i chodników.

    9. Dostępne mieszkania
    - poprawa dostępności mieszkań na wynajem dla młodych ludzi,
    - opracowanie standardów budownictwa komunalnego z wykorzystaniem rozwiązań
    przyjaznych dla środowiska,
    - stworzenie okrągłego stołu mieszkaniowego,
    - remonty pustostanów,
    - wprowadzenie pilotażowego programu wsparcia dla tworzenia mikrospółdzielni przy budowie nowych mieszkań.

    10. Edukacja
    - troska o dobrą jakość kształcenia w szkołach publicznych,
    - program przeciwdziałania przemocy fizycznej i psychicznej w szkołach,
    - organizacja zajęć dla dzieci w okresie wakacyjnym, w tym na przykład program Przyroda
    dla małych mieszkańców miast,
    - poprawa jakości posiłków dla dzieci w szkołach,
    - rozwój działalności bibliotek,
    - ocenianie jakości pracy szkół pod kątem poprawy wyników osiąganych przez uczniów (mierzenie edukacyjnej wartości dodanej),
    - rozwój programów międzynarodowej współpracy szkół i wymiany młodzieży,
    - wspieranie działalności uniwersytetów trzeciego wieku,
    - usprawnienie programu Otwarta szkoła, by poprawić dostęp do obiektów szkolnych dla mieszkańców w czasie pozalekcyjnym.

    11. Zdrowie
    - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów (piersi, szyjki macicy, jelita, prostaty,
    płuca, skóry),
    - profilaktyka chorób układu krążenia,
    - wsparcie programu szczepień profilaktycznych,
    - program ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży szkolnej,
    - przeciwdziałanie uzależnieniom wśród młodzieży szkolnej,
    - wdrożenie systemu teleopieki dla osób starszych i niepełnosprawnych,
    - program poprawy jakości powietrza,
    - promocja zdrowego i aktywnego stylu życia.

    12. Bezpieczne miasto
    - finansowanie zakupów specjalistycznego sprzętu dla policji, by lepiej przeciwdziałać popełnianiu przestępstw oraz by poprawić ich wykrywalność,
    - poprawa skuteczności działania Straży Miejskiej.

    13. Sport dostępny dla każdego
    - promowanie sportu powszechnego jako sposobu na integrację społeczną,
    - wspieranie klubów i stowarzyszeń sportowych,
    - przełamywanie barier w dostępie do sportu, by zachęcić do aktywności wszystkie grupy społeczne,
    - finansowanie projektów umożliwiających aktywność fizyczną wśród osób niepełnosprawnych i seniorów,
    - adaptacja przestrzeni publicznych, w taki sposób żeby sprzyjały aktywności sportowej oraz były sytuowane możliwie najbliżej mieszkańców,
    - audyt dostępności infrastruktury sportowej i poprawa dostępności obiektów sportowo-rekreacyjnych,
    - budowa nowych dzielnicowych krytych pływalni,
    - dążenie do obniżania kosztów utrzymania obiektów sportowych poprzez wprowadzanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań technicznych w istniejącej bazie sportowej.

    • 5 8

    • Pobozne życzenia

      Pani Lieder już się zaprezentowała w debacie Tok FM. Katastrofa kompletna.Teraz GO przedstawia program , który jest zbiorem ogólników i jak się wczytałam , to widać , że papier jest cierpliwy.Pewnie pisał go pan Dwojacki. Ale zapomniał napisać przy każdym punkcie ile to będzie kosztować.G O nie ma pojęcia o budżetowaniu.Taki program może napisac każdy, gdyz fantazjować każdy może , byle miał wyobrażnię.

      • 6 2

    • OMG

      Kto ten populizm na 10 stron przeczyta

      • 3 1

    • Kto czyta te pierdoły?

      Brakuje tam tylko punktu "100 milionów dla każdego.

      • 4 1

  • Najgorsi kandydaci z unii polityki --niby nowa prawica (1)

    Przygarnęła ta partia same odpadki, nazwiska , które startowały z róznych list partyjnych.Nie pozwólmy na to aby oni reprezentowali nas gdańszczan.Pójdę na wybory nie po to aby głosować za ale po to aby być przeciw takim kreaturom

    • 4 3

    • eee tam

      Program maja dobry.
      A byc prawica w tym czasie i miejscu to naprawde odwaga...
      Prym w Polsce wiedzie populizm zaprawiony socjalizmem dla ubogich.

      • 4 1

  • wybory

    Pan Blazewicz to jak wisla tu chlapnie, tam chlapnie. Kiedys w PO, potem romans z Gdanskiem Obywatelskim. Zero pogladow, tylko sie pcha by zablysnac.

    • 7 2

  • Gdańsk Obywatelski - Szacunek dla mieszkańców

    O którym zapominają wszyscy zaraz po wyborach. GO to ludzie od nas, a nie z młodzieżówek partyjnych, młodych wilków łaknących władzy jak muchy stolca

    • 2 6

  • pan na pierwszym zdjęciu podobny do Cyrankiewicza (1)

    • 5 1

    • to jego młodszy brat po liftingu

      • 5 0

  • Głosując w wyborach samorządowych na osoby partyjne uwłaczamy zasadom demokracji!!!

    • 9 1

  • wybory w Gdańsku

    Mimo wszystko należy siebie docenić, ufać sobie i swojej intuicji, aby skorzystać z okazji brania udziału w wyborach, patrząc na możliwości wyboru kto ma zostać prezydentem Gdańska, widzę świeższe otoczenie któremu warto poświęcić chwilę skreślając głos na pozapartyjne kandydatury. Merytoryczność, znajomość tematu jest ważna, aby kreować bytu ponad potrzebę i te predyspozycje ma jeden kandydat - wystarczy poczytać, posłuchać i wiesz że jest wybór w osobie Waldemara Bartelika.

    • 5 1

  • Nie glosujcie na PO

    patiom mowimy stanowcze NIE, szczegolnie styropianowym gangom.

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane