• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konserwator mówi 'nie' pomnikowi św. Wojciecha w Oliwie

Katarzyna Moritz, Michał Stąporek
17 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Arcybiskup chciałby, aby przed Katedrą Oliwską stanął pomnik św. Wojciecha. Arcybiskup chciałby, aby przed Katedrą Oliwską stanął pomnik św. Wojciecha.

Jeszcze nie opadły emocje po odsłonięciu epitafium ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Mariackiej, a Andrzej Renes, ulubiony rzeźbiarz abpa Sławoja Leszka Głodzia, przedstawił projekt pomnika św. Wojciecha, który miałby stanąć przed Katedrą w Oliwie. Jednak w tym przypadku pomorski konserwator mówi "nie".



Koncepcja pomnika św. Wojciecha, stworzona przez Andrzeja Renesa. Koncepcja pomnika św. Wojciecha, stworzona przez Andrzeja Renesa.
W Gdańsku stoi już jeden pomnik biskupa na skwerze przy Muzeum Narodowym. Św. Wojciech ma też swój trakt, szpital na Zaspie, który nosi jego imię, a nawet potok. W samej Katedrze Oliwskiej jest ołtarz św. Wojciecha i św. Krzyża, z rzeźbą świętego, pochodzącą z XVII w.

Pod koniec października do wojewódzkiego konserwatora zabytków wpłynął wiosek z gdańskiej kurii w sprawie wydania pozwolenia na ustawienie na placu przed Katedrą Oliwską pomnika św. Wojciecha w formie fontanny. Konserwator odmówił.

- Idea nie jest nowa. 12 lat temu pomnik św. Wojciecha miał powstać przed Bazyliką Mariacką, ale pomysł upadł. Dlaczego teraz ma być przed Katedrą Oliwską? To matka wszystkich kościołów w Gdańsku. Poza tym pomnik ma nawiązywać do ogrodów i być w formie fontanny. Na chwilę obecną nie wiem, czy kuria będzie się odwoływać od decyzji wojewódzkiego konserwatora, decyzja należy do arcybiskupa - wyjaśnia ks. Tomasz Czapiewski, archidiecezjalny konserwator zabytków.

Powstanie pomnika św. Wojciecha przed Katedrą Oliwską:

Pomnik św. Wojciecha, podobnie jak epitafium dla ofiar katastrofy smoleńskiej z Bazyliki Mariackiej, którego forma wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku historyków sztuki, zaprojektował warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes. Abp Sławoj Leszek Głódź już od dawna właśnie jemu zleca wykonywanie wielu podobnych prac. Ich współpraca trwa od czasów, kiedy arcybiskup był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Trwa mimo tego, iż prace rzeźbiarza wielokrotnie były krytykowane.

- Nie forma pomnika św. Wojciecha, a miejsce, w którym miałby stanąć, jest głównym powodem odmowy wydania pozwolenia. Dziedziniec jest objęty ochroną konserwatorską co do formy przestrzennej. Wnioskowana przebudowa ogrodzenia i lokalizacja - jak można wnosić z otrzymanej od kurii mało precyzyjnej dokumentacji - dość monumentalnego pomnika na środku spowoduje, że miejsce to utraci walory historyczne i artystyczne - tłumaczy Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków.

Przypomina on także, że oliwski zespół architektoniczno-parkowy to unikatowy w skali Europy przykład cysterskiej kultury. - Obecny dziedziniec kurii to dawny gospodarczy dziedziniec klasztorny. Był tam nieistniejący już browar, szafarnia oraz młyn. Na początku XVIII wieku w wyniku sekularyzacji dziedziniec został zagospodarowany w formie parku z klombem na środku. W tej formie zachował się do lat 90 XX wieku., z centralnym trawnikiem i tulipanowcem. Zgoda na ten pomnik w tym miejscu to krok wstecz - twierdzi konserwator.

W tym tygodniu mija termin, w jakim kuria może się odwołać od decyzji konserwatora. Do wtorkowego wieczoru takie odwołanie nie wpłynęło.

Konserwator sprawdził polichromie

Przewód do lampki pobiegł co prawda miedzy romańskimi cegłami, ale na zabytkowej polichromii, niszcząc ją na odcinku ok. 13 cm. Przewód do lampki pobiegł co prawda miedzy romańskimi cegłami, ale na zabytkowej polichromii, niszcząc ją na odcinku ok. 13 cm.
Po naszym środowym doniesieniu o zniszczeniu zabytkowych polichromii na ścianach Katedry Oliwskiej, konserwator zabytków przeprowadził kontrolę, która miała ocenić skalę zniszczeń. Przedstawiciele konserwatora - który wcześniej wydał zgodę na przeprowadzenie prac związanych z instalacją wewnętrznej iluminacji świątyni - przekonują, że zniszczenia nie są tak poważne, jak się wydawało.

- Po pierwsze, naszym zdaniem nie naruszono żadnej romańskiej cegły. Po drugie, wszystkie instalacje poprowadzono po współczesnych tynkach lub między cegłami. Po trzecie, wszystkie prace wykonywał doświadczony pracownik Pracowni Konserwacji Zabytków - przekonuje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czy to znaczy, że, zdaniem konserwatora, w katedrze nic się nie stało? - Na odcinku ok. 13 centymetrów faktycznie uszkodzono fragment polichromii, który jednak zostanie odtworzony - zapewnia Tymiński.

Żeby jednak konserwator nie był sędzią we własnej sprawie (pomorski konserwator zaakceptował wcześniej plan prac w katedrze), powołany zostanie niezależny rzeczoznawca z listy Ministerstwa Kultury, który oceni charakter i skalę ewentualnych zniszczeń.

Miejsca

Opinie (288) ponad 10 zablokowanych

  • Adalbert > Epitafium

    Ten pomnik przynajmniej wyglada troche sensowniej niz ta maszkara w Bazylice Mariackiej. Ale prawda, ze arcybiskup nam sie trafil fatalny... :(

    • 9 0

  • KONSERWATOR SPRZYJA DEWELOPEROM (DORACO)- NA ZAPLECZU PARKU OLIWSKIEGO (pomiędzy Parkiem a Grunwaldzką)

    POWSTANIE OSIEDLE, WOJ KONSERWATOROWI NIE PRZESZKADZA, ŻE BUDOWA OSIEDLA (PODZIEMNE PARKINGI) MOŻE SPOWODOWAĆ ZAKŁÓCENIE STOSUNKÓW WODNYCH (STRUMIENI WODNYCH) CO MOŻE SPOWODOWAĆ WYSYCHANIE DRZEWOSTANU W PARKU, DEWELOPER DAŁ SWOJĄ EKSPERTYZĘ I OCZYWIŚCIE NIE MA WG NIEJ TAKIEGO ZAGROŻENIA

    • 13 0

  • Ludzie opanujcie się (1)

    Od wieków stawiano pomniki i dlatego dzisiaj mamy co pokazywać naszym dzieciom a jest to kawał naszej historii

    • 2 15

    • Pomniki a nie jakies kiczowate paszkwile

      • 1 0

  • ja przepraszam ale

    kto to był ten wojtek ? wojtek tu wojtek tam a może jeszcze tam a my często nie wiemy co to za jeden.

    • 2 0

  • Proponuje dwa pominki obok siebie, w pobliżu Nowej Wałowej, z jednej strony
    Abp Głódź z drugiej Karol Guzikiewicz w "uścisku na misia" a'la Rasija, skoro został namaszczony przez PiS do wyborów samorządowych.

    • 9 2

  • Sławoj w domu se postaw to g..no

    bedzie pasowało do reszty patrząc na twoj gust - boze jak ten fagas mnie wnerwia - od poczatku mnie drażnił najpiwerw park potem bazylika teraz to - pisowski sługus radiomaryjny uzurpator - Gdańszczanie czas dac wyzraz dezaprobaty dla tej wiejskiej osobvistosci

    • 15 1

  • cóż za rozrzutne szastanie pieniędzmi wiernych

    jestem pełen podziwu ponieważ 2 lata temu kiedy brałem ślub i padło wręcz sakramentalne "co łaska" wyszło że jest to ok 600 zł ponieważ kościół nie ma pieniędzy na remont,ogrzewanie itp. Ja mam pytanie jak to jest że chrześcijanie i to na duchownym poziomie,którzy poświęcili życie by chwalić Pana,by żyć tak jak Pan chciał, nie pomagamy swoim bliskim. Tylko ofiarę "...na cześć i chwałę kościoła..." wydają na wogóle nie potrzebne rzeczy. Już szybciej bym zrozumiał zakup nowego mercedesa.

    • 10 2

  • Glodz nie dorosl do GDANSKA

    Sluszne byly obawy przed zmiana na tronie biskupim w Oliwie,tego co wyprawia bp Glodz nie mozemy akceptowac.Przeciez sa odpowiednie instytucje/np konserwator zabytkow/ktore powinny reagowac.Ten pan jest tu tylko czasowo a wstydzic beda sie nastepne pokolenia Gdanszczan.
    ministrant z Katedry

    • 13 3

  • Dajcie napis SMOLEŃSK

    i się zgodzi...

    • 3 1

  • za chwilę będzie wielki herb

    wielki herb pychy i pustoty za chwile bedzie wmontowany w posadzke bazyliki, tak jak to jest na Pradze. Pokarało nas tym ARCYbiskupem

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane