• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niepełnosprawny nie wjedzie do mieszkania, bo "tu nigdy nie było drzwi balkonowych"

Aleksandra Nietopiel
4 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (297)
Najnowszy artykuł na ten temat W domu niepełnosprawnego są już drzwi balkonowe
Pani Mariola robi co może by opieka nad synem była na najwyższym poziomie. Pani Mariola robi co może by opieka nad synem była na najwyższym poziomie.

Kobieta opiekująca się dorosłym, niepełnosprawnym i niezdolnym do samodzielnego życia synem stara się o wykonanie dodatkowego wjazdu do swojego mieszkania, znajdującego się na parterze. Wspólnota mieszkaniowa się na to zgodziła, ale nie zgodził się konserwator zabytków. "Wykucie drzwi balkonowych byłoby niehistoryczne" - uzasadnił w jednym z pism.




Czy konserwator powinien zgodzić się na wybicie drzwi balkonowych?


Niepełnosprawny dorosły pod opieką matki



Do 2019 r. pan Łukasz był normalnym i zdrowym mężczyzną. Pewnego dnia nagle stracił przytomność na ulicy, a wskutek późniejszych komplikacji został osobą w pełni niepełnosprawną. Jego historię opisywaliśmy w Trojmiasto.pl dwa lata temu w artykule Terapia za 100 tys. zł szansą na zdrowie Łukasza.

Odkąd stracił samodzielność pozostaje pod opieką swojej mamy, pani Marioli. 45-metrowe mieszkanie na Chełmie z dwoma pokojami i kuchnią od tamtej pory zamieniło się w mini szpital, a życie rodziny zostało podporządkowane opiece nad Łukaszem.

By ułatwić funkcjonowanie i usprawnić rehabilitację mężczyzny, potrzebny jest swobodny wjazd i wyjazd wózkiem inwalidzkim z domu. To zapewniłyby drzwi balkonowe, których w mieszkaniu jednak nie ma. Po ich wykuciu zainstalowano by przy nich rampę, którą od najbliższego chodnika dzieliłyby tylko 3 metry.

- Gdy musimy wyjść, choćby na terapię, jestem całkowicie zależna od osób trzecich. Czasem przychodzi mój drugi syn (mieszka poza Gdańskiem - dop. red.), który wynosi Łukasza na rękach. W innych sytuacjach korzystamy z transportu medycznego, wówczas Łukasz wynoszony jest na noszach - relacjonuje pani Mariola. - Ale to wszystko działa na zasadzie czekania i zależności. Od czterech lat jesteśmy zamknięci w czterech ścianach, a po drugiej stronie ulicy mamy ładny park. Byłoby wspaniale móc tam spędzać czas wiosną czy latem. Łukasz nie musiałby patrzeć tylko na ściany czy w telewizor - mówi pani Mariola.
  • W opiekę nad panem Łukaszem angażują się także bliscy pani Marioli.

Dwa wnioski do konserwatora o wykucie drzwi, dwie odmowy



Mieszkanie pani Marioli i jej syna mieści się przy ul. ŁużyckiejMapka w budynku z lat 40. XX wieku. Powstał on w okresie wojny, w ramach osiedla dla pracowników stoczni Schichaua.

Budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Oznacza to, że wszelkie zmiany w jego bryle należy uzgodnić z konserwatorem zabytków - w  przypadku Gdańska z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Z wnioskiem o zgodę na powiększenie okna do rozmiaru drzwi balkonowych pani Mariola występowała dwukrotnie. Dwukrotnie też otrzymała decyzję odmowną.

  • Blok przy ul. Łużyckiej na Chełmie został zbudowany w ramach osiedla robotniczego w czasie wojny. Obiekt wpisany jest Gminnej Ewidencji Zabytków.
  • Jak widać niektórzy mieszkańcy mają wyjścia balkonowe.
  • Wizualizacja przedstawiająca przekształcenie okna kuchennego w mieszkaniu pani Marioli i jej syna Łukasza, w drzwi balkonowe.
W uzasadnieniu decyzji i w uzasadnieniu podtrzymującym konserwator napisał m.in, że wybicie okna balkonowego w miejscu istniejącego okna kuchennego wpłynie negatywnie na bryłę budynku. Informował też "o niehistoryczności drzwi balkonowych w tym miejscu".

- Powołując się na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania terenu Chełm II w mieście Gdańsku, numer 021 MW24, ochronie podlega bryła budynku, zachowanie historycznie wykształconej struktury przestrzennej zabudowy i zieleni. (...) Drzwi balkonowe w tym miejscu są niehistoryczne, co potwierdzają materiały ikonograficzne. Planowane działania mają spowodować rewaloryzację istniejących obiektów o wartościach kulturowych - napisano w decyzji z 15 września 2022 r.
PWKZ nie widzi jednak przeciwwskazań, by planowane udogodnienia mogły objąć klatkę schodową budynku, na której można zamontować przenośne rampy podjazdowe.

Rzeczoznawca: klatka schodowa nieprzystosowana na podjazd



Jednak rozwiązanie, na które wskazał konserwator, czyli montaż ramp lub platformy na klatce schodowej, nie może być brane pod uwagę. W opinii rzeczoznawcy, do którego zwróciła się pani Mariola, montaż takiej platformy w tym miejscu odpada.

- We wskazanym budynku wielorodzinnym, z uwagi na szerokość spocznika (podestu - przyp.red.) i biegu klatki schodowej, nie ma możliwości zamontowania podjazdu dla niepełnosprawnych, z uwagi na bezpieczeństwo innych użytkowników budynku - napisał rzeczoznawca w swojej opinii.
Rzeczoznawca orzekł, że na klatce schodowej jest zbyt wąsko, by na schodach zainstalować rampę lub platformę do wózka, z którego korzysta pan Łukasz. Rzeczoznawca orzekł, że na klatce schodowej jest zbyt wąsko, by na schodach zainstalować rampę lub platformę do wózka, z którego korzysta pan Łukasz.
- Nachylenie tych schodów jest takie, że w sytuacji, w jakiej jest mój syn - czyli w niedowładzie czterech kończyn - nie ma możliwości, by chwycił się wózka czy czegokolwiek podczas zjazdu. Jeśli przechylę wózek, to najpierw poleci on, a potem ja. Poza tym klatka jest zbyt wąska - podkreśla pani Mariola.
Jedynym, sensownym rozwiązaniem wydaje się być wybicie okna balkonowego, a konkretnie "zmiana otworu okiennego na otwór drzwiowy, przy zachowaniu wymiarów istniejącego okna".



Wspólnota się zgodziła na ułatwienie życia niepełnosprawnemu



Sytuacja kobiety znana jest lokatorom jej budynku. Zanim zdecydowała się wystąpić o uzgodnienie do urzędu, zebrała podpisy lokatorów pod wnioskiem o taką przebudowę.

- Sąsiadom takie rozwiązanie nie przeszkadza. Musiałam mieć zgodę wspólnoty i mieszkańców, bo to mieszkania własnościowe. Wspólnota wyraziła zgodę, wszystko jest zatwierdzone. Przecież kawałek muru nie może być ważniejszy od życia ludzi - mówi pani Mariola.
  • Kuchenne okno, które pani Mariola planowała zamienić na drzwi balkonowe, by można było swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać wózkiem inwalidzkim na zewnątrz.
  • Kuchenne okno, które pani Mariola planowała zamienić na drzwi balkonowe, by można było swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać wózkiem inwalidzkim na zewnątrz.
  • Drzwi balkonowe w miejscu kuchennego okna to plan pani Marioli na lepsze funkcjonowanie z niepełnosprawnym dorosłym synem. Na drodze stoi decyzja konserwatora, który nie chce wyrazić zgody na przebudowę.

Kobieta wspomina, że w latach 90., kiedy wprowadziła się do budynku przy Łużyckiej, w parterowych mieszkaniach w klatkach na końcu bloku znajdowały się drzwi balkonowe. Zwraca też uwagę, że w budynkach z podobnego okresu na ul. Lotników PolskichMapka, w parterowych mieszkaniach także znajdują się wyjścia do ogródków.

Interwencja w ministerstwie i u RPO



Gdańszczanka w swoich staraniach o wybicie drzwi balkonowych jest zdeterminowana. Kontaktowała się także z Departamentem Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. RPO w listopadzie poinformował, że zwrócił się do konserwatora z żądaniem udzielenia wyjaśnień w tej sprawie.  

Mieszkanie w programie telewizyjnym



Mimo braku zgody na wstawienie drzwi balkonowych, mieszkanie pani Marioli i jej syna ma szansę na zmiany, które choć trochę ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Z pomocą przyjdzie ekipa remontowa działająca w ramach programu "Nasz nowy dom", emitowanego w telewizji Polsat. Trudną sytuację gdańszczanki do projektu zgłosiła jej koleżanka. Jak mówi pani Mariola, ekipa telewizyjna również próbowała interweniować u konserwatora, by w ramach remontu mieszkania można było wykonać wyjście balkonowe od stron kuchni, ale bezskutecznie.

  • Mieszkanie jest niewielkie a poruszanie się wózkiem inwalidzkim na takim metrażu to ogromne wyzwanie. Wjazd do łazienki jest niemożliwy.
  • 2/3 mieszkania na jednym ujęciu.
  • Wjazd do łazienki wózkiem inwalidzkim jest niemożliwy, szerokość drzwi wynosi 60 cm.
  • Mieszkanie, w którym żyją pani Mariola i jej syn wymaga remontu.

- Zależy mi choć na remoncie łazienki, która jest bardzo wąska. Wejście do niej ma 60 cm, więc wózkiem tam nie wjadę. Zgodzę się na wszystkie propozycje. A o drzwi balkonowe będę dalej walczyć - dodaje pani Mariola.

Ekipa programu remontuje mieszkanie (29 opinii)

U pani z Chełmu, która ma chorego syna, remont mieszkania rozpoczęła ekipa programu "Nasz Nowy Dom"
U pani z Chełmu, która ma chorego syna, remont mieszkania rozpoczęła ekipa programu "Nasz Nowy Dom"

Miejsca

Opinie (297) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Matko, to jednak tylko martwy budynek. Żywy człowiek i jego dobro jest ważniejsze!

    • 34 4

    • Nie no, co Ty

      To nie zarodek w ciąży pozamacicznej, więc talibów nie obchodzi

      • 3 0

  • Ten cały konserwator to jest jakiś żart.

    Szkoda, że nie kontrolują tak deweloperów... masakra. Wybicie dołu okna naruszy bryłę - tja, na pewno, ale dop...nie kolejnego piętra na strychu nigdy nic nie narusza i jest OK. Polska to dziki kraj. 33 lata tzw. "wolnej Polski" a my dalej, non stop, wałkujemy te same, podstawowe tematy... OMG... nie ruszymy nigdy z miejsca!

    • 44 7

  • (1)

    To jest skandal!
    Te budynki nie mają żadnego większego znaczenia funkcjonując w ewidencji zabytków.
    Konserwator lepiej niech się bije w pierś za wydanie zgody na zasłonięcie widoku na stare miasto przez centrum handlowe.
    Dzban jeden.

    • 51 3

    • Skoro je wpisano, to mają.

      • 2 6

  • (1)

    A schodołaz nie rozwiązałby sprawy?
    Część jest chyba dofinansowana, a na resztę uruchomić zbiórkę.

    Co do przeprowadzki to też jest jakiś pomysł.
    Ogólnie współczuję szpitala w domu. Dużo siły dla wciąż pogodnej mamy.

    • 21 4

    • Tak średnio.

      Wąska klatka, wolny schodołaz i jeszcze musi mieć dwa miejsca postojowe odporne na wandali i złodziejaszków. To tylko blok mieszkalny, konserwator powinien wyrazić zgodę, bo wartość historyczna tego budynku jest taka jak stodoły mojego kuzyna.

      • 7 1

  • Opinia wyróżniona

    schodołaz na jakiś czas rozwiąże problemy (11)

    Mogą się Państwo starać o dofinansowanie na likwidację barier technicznych ze środków PFRON. w tym przypadku pomocnym będzie zakup schodołazu gąsienicowego który pozwoli na pokonywanie schodów na klatce schodowej wózkiem. W tym wypadku dofinansowanie może wynieść nawet do 100% inwestycji. Trzeba tylko przy tym pochodzić.
    Mogę pomoc z formalnościami jeśli będzie taka potrzeba.

    • 222 23

    • (3)

      priv?

      • 3 9

      • A widziałeś privy w komentarzach na tej stronie?

        • 21 1

      • Jest jeden producent, chyba szwajcarski (1)

        Który umie i potrafi produkować windy przyschodowe na praktycznie każdej ścianie, z harmonijkowym podestem. Tylko jest to dość drogie. Trzeba sobie załatwić dofinansowanie z pfron. adres Grunwaldzka 184 telefon 58 350 05 00

        • 8 13

        • a może to jesteś tym dziwnym konserwatorkiem co ?

          • 2 1

    • Schodołaz (1)

      jest super, daje niezależność, tylko to wielki grzmot, którego trzeba gdzieś trzymać. U mnie parkuje taki na piętrze w bloku tylko my mamy klatki zamykane dodatkowymi drzwiami.

      • 11 1

      • tu sie schodolaz nie zmiesic. Zapraszam na Luzycka i zobaczenie...

        • 5 0

    • Kobieta w takim wieku nie może się szarpać na schodach ,bo za chwilę nie będzie się miał kto zajać jej synem !!!!!

      • 36 2

    • Nie rozwiąże problemu

      Urządzenie tego typu nie rozwiąże problemu. Raz że jest ciężkie, dwa nie da rady na wyslizganych brzegach stopni, trzy nie da się podpiąć wózka elektrycznego, tylko manualny. I ktoś niżej/ wyżej ma rację, mówiąc, że gdzieś trzeba to trzymać, gdzieś zostawić podczas wyjścia. Platforma schodowa nie wejdzie. Tutaj rzeczywiście tylko pochylnia o właściwym kącie nachylenia.

      • 15 1

    • Dofinanaowanie

      Jest możliwe, po spełnieniu warunków, nie wiecej niz 95%.

      • 5 0

    • Schody na Łużyckiej są za wąskie,zeby tam wstawić platofirme!

      Wez sie przejedz na Stary Chelm i zobacz, jak tam jest wąsko!

      • 7 0

    • Lepiej kupić konserwatora

      Przecież widać co deweloperzy robią. Lepiej raz kupić konserwatora i mieć rozwiązany problem niż schodołaza, który może się zepsuć.

      • 10 0

  • Urzędnicy to szkodnicy.

    Kto jest dla kogo? My dla nich? Czy oni dla nas?

    • 23 1

  • Ale przerobienie rozwalających się budynków na nowoczesne apartamenty to można? Kto ma kasę ten ma lepiej jak widać w naszym kraju.

    • 35 2

  • Konserwator (1)

    A p.koserwator zgodził się na nadbudowy, te budynki były chyba jednopietrowe. Czy wtedy dostał kopertę?tak tylko się mówi

    • 33 5

    • Wez zobacz co robią ze starym przedszkolem na rondzie. Tam to dopiero konserwator sie nie czepial

      • 1 0

  • (1)

    Niestety, zapomniano o najważniejszym: daniu w łapę konserwatorowi, wtedy nagle by nie było problemu. Temu panu CBA mogłoby się bliżej przyjrzeć.

    • 20 7

    • Jakie CBA, konserwator jest z PiS.

      CBA swoich nie rusza.

      • 3 0

  • Kruk krukowi............... (6)

    Gdyby byłby to syn urzędnika, lekarza, sędziego, prokuratora itp. to nie było by żadnych problemów i pewnie miejsce w hospicjum by się znalazło i mnóstwo sponsorów tegoż.

    • 34 7

    • W jakim kurna hospicjum?

      • 6 1

    • O czym ty mowisz, jakie hospicjum? (3)

      Pan Łukasz jest pod dobra opieka, nigdzie mu nie będzie tak dobrze jak u mamy. Jedyne co trzeba, to wyciąć te cholerne drzwi, żeby mama mogła się z nim poruszać po osiedlu. Myślę że sprawa dojdzie do kogo trzeba i tam Strzoka postawią do pionu. PISowcy lubią napierdzielać w lekarzy, nauczycieli, ludzi wykształconych, ale nie pozwolą sobie na to, by ich urzędnik gnębił niepełnosprawnego. To nie po ich myśli.

      • 11 4

      • ,, Pamietnik ''

        W wyspecjalizowanym wszak starała się o umieszczenie syna w Budziku . Tam mogła by pracować lub pomagać w opiekowaniu się się synem. Większość tylko sobie to wmawia bo nie wie jaka jest prawda .

        • 4 1

      • Przypomnij sobie protest opiekunów niepełnosprawnych w sejmie.

        Potem powtórz że nie pozwolą na gnębienie przez urzędnika.

        • 1 0

      • nie rozumiem tych łap w dół, zobaczymy jak komuś z ich rodzin stanie się krzywda to wtedy będzie płacz i bełkot na forum...

        • 0 0

    • po pierwsze - pisowiec. Reszta się nie liczy

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane