• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kradzione komórki na śmietnik...

(TG)
23 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Czy skradzione telefony komórkowe staną się bezużyteczne? Nowe prawo telekomunikacyjne może zlikwidować tą plagę nieszczęść, pociągającą często za sobą agresję oprawców - brutalne pobicia, oszpecenia ciała, a zdarzało się że nawet trwałe kalectwo. Bandyta bowiem, aby osiągnąć cel, nawet taki jak kradzież komórki, jest gotowy na pokonanie każdej "przeszkody"...

Niemal codziennie dochodzi do kradzieży telefonów komórkowych. Sprawcy to najczęściej ludzie młodzi, którzy działają w grupach 2-3 osobowych. Wykorzystują sytuacje, w których właścicielem telefonu jest nieletni i grożąc np. pobiciem zmuszają do oddania aparatu. Policja wielokrotnie odzyskiwała skradzione aparaty w lombardach lub przy realizacji innych spraw w mieszkaniach osób, u których dokonywano przeszukań. Przestępcy z procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania, oferując drogie aparaty po bardzo atrakcyjnej cenie.

Policja podjęła starania, by powstało prawo uniemożliwiające wykorzystywanie kradzionych telefonów. Prace nad nową ustawą prawo telekomunikacyjne zaczęły się kilka miesięcy temu. Nowe prawo opublikowano w Dzienniku Ustaw z 16 lipca 2004r. M.in. w art. 180 ust.2 określono obowiązek operatora ruchomej publicznej sieci telefonicznej blokowania trwale skradzionego telefonu komórkowego.

- Dotychczas obywatel, któremu skradziono aparat, mógł jedynie żądać u operatora zablokowania własnej karty SIM - informuje nadkom. Gabriela Sikora, rzecznik prasowy pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku. - Obecnie, na mocy nowego przepisu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2005r., będzie mógł domagać się również zablokowania aparatu. Możliwość dokonania zablokowania aparatu telefonicznego przepisy warunkują jednak okazaniem dokumentów uwiarygadniających osobę jako prawowitego właściciel aparatu. Aby powyższy przepis mógł skutecznie zafunkcjonować w praktyce, w ust. 2 art. 180 zobowiązano dodatkowo operatora do poinformowania o fakcie kradzieży pozostałych operatorów sieci telefonicznych.

Na wykonanie czynności zablokowania telefonu operator ma 1 dzień licząc odpowiednio od daty zgłoszenia kradzieży lub poinformowania go o tym fakcie przez innego przedsiębiorcę. Gwarantuje to, że skradziony aparat nie będzie mógł być wykorzystany w żadnej sieci operatorów krajowych.

Nowe regulacje skutkować powinny spadkiem kradzieży telefonów komórkowych, w tym również dokonywanych w celu wykorzystania telefonu do popełnienia innego przestępstwa. Dla właścicieli telefonów komórkowych bardzo istotnym jest fakt udowodnienia legalnego nabycia danego telefonu komórkowego. Należy więc pamiętać o przechowywaniu umowy kupna-sprzedaży czy innego dokumentu stwierdzającego, że jesteśmy prawowitym właścicielem aparatu. Fakt uznania nas za właściciela należy do samego operatora.

- W tym roku do końca października w naszym województwie skradziono w różny sposób 398 telefonów komórkowych - dodała rzecznik pomorskiej policji.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (99)

  • Bo Giertych tą komórką o sciane stuknął
    a potem się w głowę puknął
    a ja mu tą komórkę ukradłem
    a później obiad w stołówce zjadłem

    • 0 0

  • IMEI można software`owo zmienić, ale to nic nie daje

    bo oryginalny jest w ``procesorze`` i tu kwestja,czy operatorzy będą je dopuszczać.Swoją drogą to ktoś uparty mógłby zawiadomić prokurature(jakby mu skradli kom.) o czerpaniu zysków z tytułu używania przedmiotu pochodzącego z przestępstwa przez operatorów.Paragraf na to jest.

    • 0 0

  • no tak niektorzy to maja talent ,takie rymy no brawo to wielki wysilek ,zemsta niech bedzie kradziez a jak to najlatwiejszy sposob prawda ...?
    przez chwile pomysl nad soba kim jestes , nie przypisuj sobie tylko zbyt wiele zalet.ok

    • 0 0

  • Nie rozśmieszajcie mnie z tym blokowaniem telefonów :-)))))

    • 0 0

  • Tak, tak. "Spece", "magicy". Wszystko portafią i czego się tkną zamieniają w złoto. Szkoda tylko ,że tacy geniusze muszą się na drobne rozmieniać zdejmując sim-locki i zmieniając numer IMEI. Gdzie w ustawie jest napisane, że identyfikacja następować będzie na podstawie numeru IMEI? Kto ze "speców" i "magików", co to wszystko robią w minutkę (domyślam się, że te rzeczy też:))) ) wie dokładnie jakie informacje przekazuje aparat do sieci w momencie logowania i jak odbywa się weryfikacja legalności aparatu tel. Podejrzewam ,że niewielu.

    • 0 0

  • do Arkowca

    ...nie chciałem urazic nikogo kto nosi "DRES" w pokojowym celu ;D... faktem jest, że zawsze gdy próbowano mi lub moim znajomym zabrać telefon napastnik miał właśnie taki strój.... chcę zaznaczyć, że nie jestem także uprzedzony osobiście, bo nigdy mie nie okradziono (okazałem się zbyt silny dla jednego takiego pana)... i jeszcze jedno. Wiem, że nie można nigdy uogólniac, ale...dziś widziałem coś takiego: "jestem skinem, jestem fanem, oficjalnym chuliganem". Jak wielu wśród tych "oficjalnych", chlubiących się chuligaństwem, jest osób w dresach? Także tacy kibice (u nas lechici i arkowcy) powodują, że dres budzi strach (a przecież to całkiem niegroźna część garderoby)...

    • 0 0

  • Bezkarni

    Rany ludzie , ja myślałam że już minęły czasy kradziezy telefonów komórkowych ( tak jak tych górali :) teraz to juz nawet 10 latki maja komórki ), az do momętu jak własny kumpel ukradł mi telefon !!! To było miłe spotkanie po latach :) Nie widziałam go jakies 5 lat,zapytał sie czy moze zadzwonic, zgodziłam sie. Wyszedł zadzwonic przed knajpe i juz nie wrocił!!!Na poczatku myslałam ze to jakis zart , dzwoniłam do siebie na komorke, odebrał i bezczelnie kłamał ze nie rozmawiam z nim i nie wie o co mi chodzi potem zaczął mnie wyzywac ! Zgłosiłam to na policji , zablokowałam telefon. Dowiedziałam sie od znajomych ze jest uzalezniony od heroiny i pewnie potrzebował kasy na ćpanie!Był przesłuchiwany na komisariacie , przyznał sie do kradziezy. Policja prosiłam mnie zebym nie wnosiła sprawy do sądu bo on obiecał ze mi odda pieniadze kumacie to ?! he he zwlekałam bo myslałam ze naprawde to zrobi! Byłam głupia ze mu uwierzyłam. Wniosłam sprawe do sądu i wygrałam ja !!! Co z tego !Pieniedzy do tej pory nie zobaczyłam, jedyna moja satysfakcja to to ze jest karany i pracy raczej łatwo nie dostanie ! Sprawa ciągnie sie juz rok, dupek chodzi sobie niewinny nawet nie mysli zeby oddac mi pieniadze, spotkałam go jakis czas temu śmiał mi sie prosto w twarz !Jedyne co teraz moge zrobic aby odzyskac pieniadze to zgłosic sprawe do komornika sądowego, ktory odzyska dla mnie kase i pobierze 10 % rany przeciez to paranoja !!!Jezeli ja nie moge odzyskac kasy nawet przez sąd to zastanowcie sie czy taka blokada aparatu cos da ?Złodzieje nadal beda bezkarni i nadal beda krasc!!!Zmiana IMEI kradzionego telefonu to pewnie tylko kwestia czasu!Moze ja tez zaczne okradac ludzi z telefonow i tak mi gówno zrobia!To jest przerazajace !!!!!!!!! Pozdrawiam wszystkich :)

    • 0 0

  • Elektra coś naciągasz. Sprawa sądowa o komórkę?? Opłaty sądowe sa chyba wyższe.

    • 0 0

  • debile

    pacany krecicie ze to takie zle to i tamto ze kradna bija kalecza..po pierwsze nie wachluj telefonem w tajemniczych miejscowkach bo to telefon a nie ulansowienie twojej osoby..po drugie ktory czy ktora z was nie kupila by sobie fajnej nokii8920345 najwypasniejszej z aparatem i pomywaczem za 150 zl..chocby w punkcie "naprawy" tel komorkowych..wiem wiem "ja myslalam ze ktos tam oddal ten telefon i dlatego taki tani"... nie kupujcie w sciemnianych punktach i problem z glowy...

    • 0 0

  • buehehehe

    dobreee jeszcze jeden kawał :) ... IMEI mozna zmienic za pomocą programow ktore na allegro sprzedają ...hahaha wiec to nie jest problem dla przecietnego dreeesa ;p

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane