• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kradzione komórki na śmietnik...

(TG)
23 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Czy skradzione telefony komórkowe staną się bezużyteczne? Nowe prawo telekomunikacyjne może zlikwidować tą plagę nieszczęść, pociągającą często za sobą agresję oprawców - brutalne pobicia, oszpecenia ciała, a zdarzało się że nawet trwałe kalectwo. Bandyta bowiem, aby osiągnąć cel, nawet taki jak kradzież komórki, jest gotowy na pokonanie każdej "przeszkody"...

Niemal codziennie dochodzi do kradzieży telefonów komórkowych. Sprawcy to najczęściej ludzie młodzi, którzy działają w grupach 2-3 osobowych. Wykorzystują sytuacje, w których właścicielem telefonu jest nieletni i grożąc np. pobiciem zmuszają do oddania aparatu. Policja wielokrotnie odzyskiwała skradzione aparaty w lombardach lub przy realizacji innych spraw w mieszkaniach osób, u których dokonywano przeszukań. Przestępcy z procederu uczynili sobie stałe źródło utrzymania, oferując drogie aparaty po bardzo atrakcyjnej cenie.

Policja podjęła starania, by powstało prawo uniemożliwiające wykorzystywanie kradzionych telefonów. Prace nad nową ustawą prawo telekomunikacyjne zaczęły się kilka miesięcy temu. Nowe prawo opublikowano w Dzienniku Ustaw z 16 lipca 2004r. M.in. w art. 180 ust.2 określono obowiązek operatora ruchomej publicznej sieci telefonicznej blokowania trwale skradzionego telefonu komórkowego.

- Dotychczas obywatel, któremu skradziono aparat, mógł jedynie żądać u operatora zablokowania własnej karty SIM - informuje nadkom. Gabriela Sikora, rzecznik prasowy pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku. - Obecnie, na mocy nowego przepisu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2005r., będzie mógł domagać się również zablokowania aparatu. Możliwość dokonania zablokowania aparatu telefonicznego przepisy warunkują jednak okazaniem dokumentów uwiarygadniających osobę jako prawowitego właściciel aparatu. Aby powyższy przepis mógł skutecznie zafunkcjonować w praktyce, w ust. 2 art. 180 zobowiązano dodatkowo operatora do poinformowania o fakcie kradzieży pozostałych operatorów sieci telefonicznych.

Na wykonanie czynności zablokowania telefonu operator ma 1 dzień licząc odpowiednio od daty zgłoszenia kradzieży lub poinformowania go o tym fakcie przez innego przedsiębiorcę. Gwarantuje to, że skradziony aparat nie będzie mógł być wykorzystany w żadnej sieci operatorów krajowych.

Nowe regulacje skutkować powinny spadkiem kradzieży telefonów komórkowych, w tym również dokonywanych w celu wykorzystania telefonu do popełnienia innego przestępstwa. Dla właścicieli telefonów komórkowych bardzo istotnym jest fakt udowodnienia legalnego nabycia danego telefonu komórkowego. Należy więc pamiętać o przechowywaniu umowy kupna-sprzedaży czy innego dokumentu stwierdzającego, że jesteśmy prawowitym właścicielem aparatu. Fakt uznania nas za właściciela należy do samego operatora.

- W tym roku do końca października w naszym województwie skradziono w różny sposób 398 telefonów komórkowych - dodała rzecznik pomorskiej policji.
Głos Wybrzeża(TG)

Opinie (99)

  • "jedyna moja satysfakcja to to ze jest karany i pracy raczej łatwo nie dostanie"

    oj ty durna kobito
    toż on ma juz prace i fach:) kradnie komórki
    ale mu zrobiłaś kole pióra, no no
    pogratulować waćpannie konceptu

    • 0 0

  • Ta ustawa i tak nic nie zmieni bo jak komórka jest na abonament no to jest umowa, adres, numer dowodu osobistego itd. itp. A jak jest na karte to jest tylko rachunek i operatot może powiedzieć że nam nie wierzy i koniec.

    • 0 0

  • Fajnie fajnie

    Nie wierzę, w to, żeby do końca października skradziono 398 telefonów!!! Według mnie dane te są bardzo zaniżone, poniewrz dużo osób nie zgłasza kradzieży np. ze strachu.

    • 0 0

  • Niebardzo rozumiem, autorów niektórych artykułów na tym portalu... piszą rzyczy o których nie mają zielonego pojęcia lub nie chce im sie sprawdzić (tym autorom) stanu faktycznego. Podaje przykład(akurat obecny ale zauważyłem to już wcześniej): nadkom. G. Sikora mówi, że można blokować jedynie kartę sim. Bzdura totalna, dwa lata temu skradzino mi aparat i na moje wyraźne polecenie operator zablokował aparat korzystając z numeru IMEI (wszystkie papiery, oczywiście miałem). Dlaczego pan/pani TG tego nie sprawdził i nie napisał? Wiadomość jest, moim zdaniem dość istotna bo dopó/u(? :) )ki nowe przepisy nie wejdą w życie parę "komórek" jeszcze zginie a można je przecież zablokować już teraz.

    • 0 0

  • NIKA:)

    Na podstawie art.1, art. 3 ust.1 ustawy z dnia 23.06.1973r.o opłatach w sprawach karnych ( Dz.U. Nr 49 z 1983r. poz. 223 z zm. ) wymierza oskarżonemu na rzecz Skarbu Państwa opłatę w kwocie 50 ( pięćdziesiąt ) złotych, na podstawie art. 626 $1 kpk, art.627 kpk zasądza OD OSKARŻONEGO na rzecz Skarbu Państwa kwotę 40 ( czterdzieści ) złotych tytułem KOSZTÓW PROCESU, zaś na podstawie art. 643 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa tytułem nieuiszczonego wpisu od powództwa cywilnego kwotę 30 ( trzydzieści ) złotych. NIE ZAPŁACIŁAM NAWET ZŁAMANEGO GROSZA ZA SPRAWE SADOWA !!!!!!!! pozdrowienia dla Ciebie :)

    • 0 0

  • ja mama pytanie apropo tej listy telefonow dopuszczonych. a skad niby ta lista ma byc?? kupilem sobie komorke w anglii , nie moge uzywac w polsce ?? albo dostalem stara po wujku z niemiec i co , mam latac po salonach i udowadniac , ze ona jest legalnie zdobyta a nie kradziona ? a jesli ukradne ja na slowacji to dopuszcza mnie czy nie , jesli nie to przeciez tez niesprawiedliwie bo moge sobie na ebay'u kupic i nie miec zadnego papieru ze zdobyta legalnie , a nei po to kupilem zbey lezala na polce . nie wspomine juz o roamingu . ten pomysl nie przejdzie . blokowanie imei jest w maire dobrym pomyslem ,a le pomyslcei ze kupicie dgzies w komisie komore , dostaniecie na nia fakturke , a sie okaze ze ktorys tam zkolei wlasciciel nagle was zablokuje nim dojdziecie z tym do operatora.....

    prawda taka , ze jak sie tego nei przemysli to wyjdzie jden wielki peird***ik . najlepszym sposobem jest uczciwosc , ale o ta bardzo trudno w naszym spoleczenstwie.

    • 0 0

  • Elektra

    Ok, może i tak Ale, że Ci się chciało?

    • 0 0

  • 398 kradzieży w tym roku?to chyba jakaś literówka,albo totalna niewiedza:) 398 telefonów to zarąbali chyba w jednym miesiącu!! co chwile się słyszy o tym.
    Jeśli ta cyferka jest wg Policji prawdziwa,to tylko "pogratulować" jej wysokiego zaufania społecznego w skuteczność działań:)

    • 0 0

  • galluks idź spać

    • 0 0

  • Proste jak klrbrk nitki w kieszeni

    Dobry pomysl zaowocuje spadkiem kradziezy komorek i wzrostem wyrywanych torebek.
    Liczba kradziezy jest tak duza bo;spoleczenstwo nie jest zbyt bogate,nastepnie wychowanie w takich patoliogicznych rodzinach kuleje...
    Okazja czyni zlodzieja ,wiec jezeli ten zlodziej ja straci a bylo to jego zrodlo utrzymania to co? Stanie sie skrzypkiem?
    Nie,co najwyzej zmieni obszar i zainteresowania swojej dzialnosci przestepczej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane