• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto sprzątnie te śmieci

Sławomir Sowula
4 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Kilkadziesiąt tysięcy ton niebezpiecznych odpadów z Niemiec chce sprowadzać do Gdańska spółka Port Service. Mają być spalane. Spalarnia nie działa od lat, a na przerobienie czeka podobna ilość "polskich" odpadów.

Udało nam się dotrzeć do dokumentów, które ujawniają zamiary spółki. Import ma się zacząć jeszcze w tym roku. Odpady mają być spalane w instalacji stojącej nad brzegiem morza w sąsiedztwie Portu Północnego i Westerplatte. Do Polski przywiezie je jedna ze spółek należących do grupy Blum, w skład której wchodzi Port Service.

Prezes gdańskiej spółki Lech Milewicz od niebezpiecznych odpadów woli sformułowanie wysokokaloryczne paliwo alternatywne. - Nasza siostrzana firma uzyskała od niemieckiej administracji ochrony środowiska pozwolenie na wywóz tych odpadów do Polski w celu tzw. odzysku, czyli wykorzystania ich jako paliwa alternatywnego w spalarni - mówi Milewicz.

Z Niemiec ma być sprowadzany już przetworzony odpad, powstały z rozdrobnienia metalowych beczek zawierających substancje zanieczyszczone ropopochodnym olejem.
Prezes Port Service przyznaje, że tzw. pozwolenie zintegrowane wydawane przez Pomorski Urząd Wojewódzki daje możliwość przetwarzania 2000 ton takich odpadów. W rozmowie z nami przyznał, że Niemcy zagwarantowali mu możliwość sprowadzania 10 tys. ton odpadów rocznie przez pięć lat. Podczas autoryzacji wykreślił tę część wypowiedzi. Plany potwierdzają jednak dokumenty sądu rejestrowego. Czytamy tam, że w 2004 roku Port Service podpisał list intencyjny w tej sprawie. Niemiecka spółka zarobi, bo zapłaci polskiemu partnerowi za przyjęcie tony odpadów kilkadziesiąt euro mniej niż w Niemczech.

Starania o pozwolenie na śmieciowy import zarząd Port Service rozpoczął jesienią ubiegłego roku. Władze Gdańska stwierdziły jednak, że spalarnia jest zlokalizowana blisko dzielnic mieszkaniowych i jej działanie nie jest bez wpływu na mieszkańców. Przypomniały też, że jej właściciele obiecywali, że będzie pracować tylko na potrzeby regionu. Importowemu pomysłowi sprzeciwił się też Pomorski Urząd Wojewódzki. Los projektu leży teraz w rękach służb Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Problem w tym, że spalarnia kupiona w Niemczech "z drugiej ręki" od ponad trzech lat nie działa. Zarząd spółki winę zrzuca na przedłużające się procedury administracyjne. Zapewnia jednak, że instalacja jest gotowa do pracy.

Tymczasem na terenie spółki w ostatnich dwóch latach pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy ton "polskich" odpadów. Urzędnicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy mają kontrolować Port Service, nie potrafili nam powiedzieć, jak ostatecznie zostały przetworzone.

- Ostatnia kompleksowa kontrola spalarni odbyła się w lutym 2004 roku - przyznaje wiceszefowa WIOŚ Iwona Boruchalska. - Dziękujemy za zainteresowanie "Gazety" tym tematem. Musimy się tym zająć.

Ostatnio urzędnicy WIOŚ kontrowali spółkę wyrywkowo pod koniec ub.r. Okazało się, że na jej terenie znajduje się 66 ton odpadów pestycydowych, które przekroczyły trzyletni dozwolony okres przechowywania. Wymierzyli karę. Spółka się odwołała i wywiozła odpady do spalarni na południu Polski. Kara została anulowana.
Hanna Dzikowska, z-ca dyrektora wydziału środowiska i rolnictwa w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Firma Port Service chce sprowadzać odpady niebezpieczne z Niemiec na potrzeby tzw. odzysku energetycznego, żeby odzyskiwać z odpadów ciepło. Uznaliśmy, że nie taka jest jej intencja i tak naprawdę zależy jej po prostu na ich spalaniu w komorze pieca. Takiej możliwości odzysku nie dopuszcza jednak pozwolenie zintegrowane, którym dysponuje. W tym zakresie, który interesuje spółkę, dopuszcza się jedynie spalanie paliwa płynnego podawanego poprzez specjalne dysze. Tymczasem z Niemiec ma być sprowadzany granulat. Żeby przeforsować swój pomysł, firma musiałaby doprowadzić do zmiany pozwolenia zintegrowanego. Jednak obecnie sprawa jest w rękach Ministerstwa Ochrony Środowiska.
Śmieci i polityka
Port Service to spółka grupy kapitałowej kontrolowanej przez Karla Heinza Bluma. Już w 1999 roku wskazywaliśmy na zagrożenia związane z budową spalarni, potem pisaliśmy o nieprawidłowościach w składowaniu odpadów. Spalarnię wspierał ówczesny prawicowy wiceprezydent Gdańska Zbigniew Czepułkowski. Potem został wiceprezesem spółki. Właściciel firmy nie ograniczył się do jednej opcji politycznej. W czasach rządów SLD wprowadził do firmy ludzi związanych z lewicą. W 2003 roku wiceprezesem spółki został Henryk Nowacki, ówczesny członek zarządu SLD w Gdańsku. W radzie nadzorczej zasiadał też Aleksander Głowa. Ten sam, który w 1982 r. znajdował się w składzie sędziowskim Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni, znanym z najwyższych wyroków wydanych w latach 80. przeciwko opozycjonistom. Aleksandr Głowa udzielał bezpłatnych porad w biurze ówczesnego senatora SLD Longina Pastusiaka.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula

Opinie (60) 5 zablokowanych

  • Pokolenie...

    He he...to do kogo mam się zwrócić?

    • 0 0

  • "he he do kogo mam się zwrócić?"

    Jeszcze kilka takich Port Servisów i bardziej przyda się onkolog od psychologa. Swoją drogą podoba mi się pan Lech Milewicz, niech facet weźmie swoje alternatywne paliwo wysokokaloryczne i fajczy sobie nim w kominku. Gość ma zapasy na długie lata.

    • 0 0

  • A po co zmarłym na raka ciepło?!

    Totalny brak logiki. Ciepło również przyśpiesza proces starzenia.
    Pan M z pewnością wdychać tego powietrza nie będzie, kaskę wyśle nach Switzerland, a sam pofrunie na Kanarki. Hełe hłe..ale jak wierzyć w sprawiedliwość losu na Lanazarotte powinien zacząć dymić wulkan. Osobiście dopilnuję, żeby pan M otrzymał apartament najbliższy krateru. Mniam mniam siareczka!

    A w ogóle co za idiota (sorki proszę pani albo proszę pana, ale scyzoryk mi się w kieszeni otwiera) kto wydał zezwolenie na umiejscowienie spalarni nad brzegiem morza?!!!!
    Może to sprytny zamysł aklimatyzacji Trójmiejszczan po powrocie z Mazur? Tak ścieżka zdrowia wyrównująca poziom toksyn...:)

    • 0 0

  • SZUKAM WIELORYBA

    CIĄGLE NIE WIEM GDZIE JEST TEN CHOLERNY HUMBAK?

    • 0 0

  • Uciekł jak się dowiedział o spalarni!

    • 0 0

  • niech sie bujaja ze swoimi syfami

    coz za debilizm...a potem plaze trojmiejskie - zakaz kapieli..nara z niemieckimi smieciami!!

    • 0 0

  • gdazie są kontrole

    mieszkam na Przeróbce i są takie dni że wieczorem i tylko wieczorem nie można wyjść z domu tak śmierdzi starym spalonym olejem samochodowym, spalarnia może jest nie czynna w godzinach pracy służb kontrolujących ale w godzinach nocnych z komina unosi się dym kto za to odpowiada zarząd miasta który powinien tego typu firmy kontrolować na bieżąco wystarczy roztawić kilka stacji monitorujących stan powietrza w koło, a nic nie da się ukryć

    • 0 0

  • Kontrole

    Jak to gdzie są kontrole, piszą przecież że ostatnia przeprowadzona przez" wioś" (co za skrót) miała miejsce dwa lata temu.
    Dobrze że wogule jakaś doszła do skutku, skoro w tym Port czymś tam takie "szychy" siedzą.

    • 0 0

  • "W rozmowie z nami przyznał, że Niemcy zagwarantowali mu możliwość sprowadzania 10 tys. ton odpadów rocznie przez pięć lat. Podczas autoryzacji wykreślił tę część wypowiedzi."

    A wy ją mimo to umiesciliscie w gazecie zeby powiekszyc rozmiar sensacji. Brawo. Bede pamietal o tym, ze autoryzacja wypowiedzi jest w gazecie wyborczej g***o warta.

    Gardze takim zachowaniem i ludzmi, ktorzy tak postepuja.

    • 0 0

  • humbak

    Humbak nadal jest w zatoce gdańskiej, ale chyba wszyscy juz widzieli jego zdjęcia?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane