• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto wygra Wyspę Spichrzów?

Magdalena Szałachowska
17 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Czy Euro 2012 to wystarczający argument, żeby odbudować Wyspę Spichrzów? Czy Euro 2012 to wystarczający argument, żeby odbudować Wyspę Spichrzów?
Do tej pory nawet największa presja mieszkańców nie poskutkowała... Do tej pory nawet największa presja mieszkańców nie poskutkowała...

Inwestorzy już zacierają ręce. W pierwszej połowie czerwca miasto ogłosi międzynarodowy, otwarty konkurs na koncepcję zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.



Marzeniem władz jest, by cypel został odbudowany do czasu organizacji Mistrzostw Euro 2012. Trzymamy kciuki, tym bardziej, że przez 60 lat nikomu to się nie udało.

- Zwycięzca konkursu zrealizuje projekt we współpracy z miastem- mówi Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miasta. - To jedne z najcenniejszych terenów Gdańska, więc konkurs z pewnością mocno nagłośnimy.

Miasto dysponuje na tym terenie działką o powierzchni 2 ha. Pozostały obszar znajduje się w rękach m.in. Mostostalu, firmy Tonagro, Energi, PPKZ (w sprawie działek trwa postępowanie sądowe) oraz Grupo Labaro Polska, dysponującej powierzchnią 0,7 hektara przy samym brzegu Motławy.

- Z pewnością przystąpimy do czerwcowego konkursu - zapewnia Bartosz Piotrusiewicz, prezes firmy Grupo Labaro Polska.

Prawdopodobny udział zapowiada również Jan Szczygielski, dyrektor regionalny Gray International, firmy, która rok temu na własną rękę zleciła wykonanie podobnej koncepcji.

Podczas, gdy wydział polityki gospodarczej UMG przygotowuje warunki konkursu, Biuro Rozwoju Gdańska domyka plany zagospodarowania przestrzennego dla Wyspy Spichrzów.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu architektonicznego dla północnego cypla, na którym z pewnością dominować będą funkcje publiczne - mówi Irena Romaniuk z Biura Rozwoju Miasta Gdańska. - To wewnętrzny konkurs na kształt brył, w którym oprócz pracowników biura biorą również udział polscy i francuscy architekci z pracowni Fiszer Atelier 41. Prace przedstawimy na wewnętrznym spotkaniu pod koniec maja.

W czerwcu z projektem zapozna się wojewódzki konserwator zabytków. Zamknięcie prac nad planem przewidziano na koniec października. Prawdopodobnie na jego ostateczny kształt będzie miał również wpływ wyłoniony przez miasto inwestor.

Praca również wre w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

- Miesiąc temu podpisaliśmy z prezydentem porozumienie na wykonanie projektu sieci infrastruktury technicznej dla całej Wyspy Spichrzów - mówi Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Podłączenie nowej sieci wodociągowej, energetycznej i gazu to bardzo droga inwestycja, na którą nie stać pojedynczych właścicieli działek. Dlatego jest to możliwe tylko przy udziale miasta. Cały harmonogram działań muszę przedstawić prezydentowi do połowy czerwca.

Projekty obejmują także infrastrukturę drogową. Główną arterią będzie ul. Chmielna i Nowa Chmielna. Prawdopodobnie w przyszłości w południowej części Wyspy powstanie nowa linia tramwajowa, łącząca Podwale Przedmiejskie z przyszłym Czerwonym Mostem (okolice Traktu św. Wojciecha).
Gdańsk magnesem dla inwestorów

Oprócz północnego cypla Wyspy Spichrzów, Gdańsk nęci inwestorów trzema bardzo atrakcyjnymi ofertami. Pierwsza z nich to obszar pomiędzy Wałami Jagiellońskimi, Huciskiem i ul. 3 Maja, czyli Targ Rakowy i Targ Sienny, gdzie docelowo, na działce o powierzchni 4 ha, ma powstać 240 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Obecnie finalizowane są rozmowy miasta z PKP, od których zależą warunki przykrycia wąwozu kolejowego płytą. Kolejną propozycją miasta jest rewitalizacja Dolnego Miasta, leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, gdzie przy odnowieniu dawnej, secesyjnej zabudowy może powstać nawet 300 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Ostatnią ofertą jest wybudowanie centrum kongresowego na hektarowej działce w Młodym Mieście, w sąsiedztwie mającego powstać do 2013 roku Europejskiego Centrum Solidarności. Wszystkie realizacje, zgodnie z zapowiedziami władz Gdańska, zakończą się do 2013 roku.

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • Ale kupa; |

    o żaaal w ogoleee.. ludzie jakies smieci mi tu lataja czy co.?! boze ale z was koryyyyy po co wy to czytacie.... sciema

    • 0 0

  • Tak sobie myśle ze miłoby było gdyby tam park powstał. posadzić drzewka, usunać gruz. zostawić fragmenty spichlerzy zeby sie jakos komponowały z zielenią i przypominały o przeszłości tego miejsca, ładna promenada przy motławie i odrazu pieknie by było a przybyłoby magicznych miejsc w Gdańsku.... szkoda tylko że taka wersja nieopłacalna jest.

    • 0 0

  • 2013????????

    nie ma szans... najmniejszych... miasto zakorkowane jest totalnie, komunikacji nie ma zadnej, za wolno za wolno za wolno wszystko !!!!

    • 0 0

  • Błagam - nic nowoczesnego, strzelisto-bryłowato-szklano-metalowego. Proszę o stylizowane kamieniczki czy też rekonstrukcję spichlerzy, wkomponowane kolorystycznie i architektonicznie w charakterystyczną zabudowę Starego Miasta w Gdańsku. Nowoczesność lepiej przesunąć na tereny Młodego Miasta, tam będzie pasować lepiej...

    • 0 0

  • reklama

    A jakby kto pytał co jest na zdjęciu to odpowiadam że to reklama PLAY z widokiem na Żuraw :)

    • 0 0

  • żadnych nowoczesnych szmir

    sprawdzona architektura jak na Długiej i sukces turystyczny zapewniony !

    • 0 0

  • hahahah jak dlugo jeszcze ciagle tylko plany i plany

    zero konkretow

    • 0 0

  • Kamieniczki?!

    Przecież tam nie było kamieniczek! Tam były spichlerze! Wg mnie te, które się da, powinno się zrekonstruować i przystosować do nowych funkcji - kawiarnie, hotele itp. A tam gdzie nie ma czego odbudowywać postawić jakieś eleganckie (i klimatem zbliżone do Gdańska), ale nowe budynki. No i obowiązkowo jakieś deptaki, nabrzeże nad Motławą tak jak na Długim Pobrzeżu, bo stamtąd jest świetny widok na resztę Gdańska.
    Tylko błagam nie stawiajcie kolejnych lip architektonicznych typu np. Hotel Hanza

    • 0 0

  • Po Najowej Nocy Muzeów wybrałem się w niedzielę z rodziną na Sołdka a przy okazji gratisowa 3 piętra MM do zwiedzania. Gdyby w ten sposób udało się odtworzyć całą Wyspę Spichrzów to było by fantastycznie.
    Wszystkim polecam tam spacer, jest naprawdę super. Całość psuje nieco brak jakiegoś kompleksowego zagospodarowania Ołowianki, masę kasy wyda się na kładkę a brakuje porządnych dróg, chodników.
    Mam nadzieję, że ze spichrzami będzie inaczej i w końcu skończy się syf na ul.Stągiewnej i będzie tam porządna ulica.

    • 0 0

  • dlaczego Hiszpanie

    Strzykawki hiszpańskiej produkcji raczej do... ,jeśli i architekci na miarę producentów strzykawek to może niech ruiny jeszcze trochę postoją ?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane