• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto wygra Wyspę Spichrzów?

Magdalena Szałachowska
17 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Czy Euro 2012 to wystarczający argument, żeby odbudować Wyspę Spichrzów? Czy Euro 2012 to wystarczający argument, żeby odbudować Wyspę Spichrzów?
Do tej pory nawet największa presja mieszkańców nie poskutkowała... Do tej pory nawet największa presja mieszkańców nie poskutkowała...

Inwestorzy już zacierają ręce. W pierwszej połowie czerwca miasto ogłosi międzynarodowy, otwarty konkurs na koncepcję zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.



Marzeniem władz jest, by cypel został odbudowany do czasu organizacji Mistrzostw Euro 2012. Trzymamy kciuki, tym bardziej, że przez 60 lat nikomu to się nie udało.

- Zwycięzca konkursu zrealizuje projekt we współpracy z miastem- mówi Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miasta. - To jedne z najcenniejszych terenów Gdańska, więc konkurs z pewnością mocno nagłośnimy.

Miasto dysponuje na tym terenie działką o powierzchni 2 ha. Pozostały obszar znajduje się w rękach m.in. Mostostalu, firmy Tonagro, Energi, PPKZ (w sprawie działek trwa postępowanie sądowe) oraz Grupo Labaro Polska, dysponującej powierzchnią 0,7 hektara przy samym brzegu Motławy.

- Z pewnością przystąpimy do czerwcowego konkursu - zapewnia Bartosz Piotrusiewicz, prezes firmy Grupo Labaro Polska.

Prawdopodobny udział zapowiada również Jan Szczygielski, dyrektor regionalny Gray International, firmy, która rok temu na własną rękę zleciła wykonanie podobnej koncepcji.

Podczas, gdy wydział polityki gospodarczej UMG przygotowuje warunki konkursu, Biuro Rozwoju Gdańska domyka plany zagospodarowania przestrzennego dla Wyspy Spichrzów.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu architektonicznego dla północnego cypla, na którym z pewnością dominować będą funkcje publiczne - mówi Irena Romaniuk z Biura Rozwoju Miasta Gdańska. - To wewnętrzny konkurs na kształt brył, w którym oprócz pracowników biura biorą również udział polscy i francuscy architekci z pracowni Fiszer Atelier 41. Prace przedstawimy na wewnętrznym spotkaniu pod koniec maja.

W czerwcu z projektem zapozna się wojewódzki konserwator zabytków. Zamknięcie prac nad planem przewidziano na koniec października. Prawdopodobnie na jego ostateczny kształt będzie miał również wpływ wyłoniony przez miasto inwestor.

Praca również wre w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

- Miesiąc temu podpisaliśmy z prezydentem porozumienie na wykonanie projektu sieci infrastruktury technicznej dla całej Wyspy Spichrzów - mówi Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Podłączenie nowej sieci wodociągowej, energetycznej i gazu to bardzo droga inwestycja, na którą nie stać pojedynczych właścicieli działek. Dlatego jest to możliwe tylko przy udziale miasta. Cały harmonogram działań muszę przedstawić prezydentowi do połowy czerwca.

Projekty obejmują także infrastrukturę drogową. Główną arterią będzie ul. Chmielna i Nowa Chmielna. Prawdopodobnie w przyszłości w południowej części Wyspy powstanie nowa linia tramwajowa, łącząca Podwale Przedmiejskie z przyszłym Czerwonym Mostem (okolice Traktu św. Wojciecha).
Gdańsk magnesem dla inwestorów

Oprócz północnego cypla Wyspy Spichrzów, Gdańsk nęci inwestorów trzema bardzo atrakcyjnymi ofertami. Pierwsza z nich to obszar pomiędzy Wałami Jagiellońskimi, Huciskiem i ul. 3 Maja, czyli Targ Rakowy i Targ Sienny, gdzie docelowo, na działce o powierzchni 4 ha, ma powstać 240 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Obecnie finalizowane są rozmowy miasta z PKP, od których zależą warunki przykrycia wąwozu kolejowego płytą. Kolejną propozycją miasta jest rewitalizacja Dolnego Miasta, leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, gdzie przy odnowieniu dawnej, secesyjnej zabudowy może powstać nawet 300 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Ostatnią ofertą jest wybudowanie centrum kongresowego na hektarowej działce w Młodym Mieście, w sąsiedztwie mającego powstać do 2013 roku Europejskiego Centrum Solidarności. Wszystkie realizacje, zgodnie z zapowiedziami władz Gdańska, zakończą się do 2013 roku.

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

  • bla bla bla

    pamiętam tysiąclecie Gdańska, szarzyzna, bród, smród, rozkopane miasto, tak jak by ktoś sądził ze do tysiąclecia jeszcze kilka lat...
    sadzicie że UMG i jego pracownicy wyciągneli jakieś wnioski... gów...o a nie wnioski, zaraz oddają DCT a drogi rozryte, powtórka z historii, znowu ktoś miał w dup...e synchronizację inwestycji...
    więc nie myślcie że data 2012 to jakiś magiczny termin, w tym czasie najwięcej będzie rozkopane, niedokończone i rozryte w tym mieście... i nie jestem pesymistą tylko realistą, dziękuję za uwagę

    • 0 0

  • no co wyyyyyyy

    Sory wiadomo ze nikt nie da kasy za coś co nie przynosi dochodu wiec wiadomo albo hote, albo biurowiec na wynajem lub piepszony supermarket.
    Tam bedą wpakowane duze pieniądze bo miasto nie sprzeda tego za grosiki a tam jeszcze sa jakies zabytki wiec ludzie nie bedzie czym oddychac w naszym miesie jak kolejny moloch stanie ale wiadomo co miasto napisze że beda kolejne miejsca pracy bo mamy wysokie bezrobocie .
    Posadzili by pare drzewek i zrobili by 2 dwor oliwski i w niedziele mozna by było z dzieckiem wyjsc i posiedziec przy motławie.
    Mysle że ja wygram ten przetarg
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • a tak miała wygladac słynna megadziura Gdanska, wg 2004 r.
    wtedy sie opłacało, a teraz juz nie.
    http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=100425

    • 0 0

  • Na Wyspie są prowadzone inne inwestycje:

    - Chmielna przy wejściu na Krowi Most na dawnym strzeżonym parkingu,
    - Pszenna na dawnym parkingi Hotelu Nowvotel dla autobusów,
    - Spichrzowa czyli za kamienicami na Stągiewnej,
    - Wspornikowa na terenach dawnej hurtowni Samfixu - tu codziennie pracuje kilkunastu ludzi.

    Mam nadzieję, że na Wyspie nie powtórzy się podobna zabudowa jak w przypadku Holliday Inn, jestem też ciekaw, gdzie jak go budowali, był konserwator zabytków.

    • 0 0

  • mnich 3001

    nie jestem pewna, ale tak cos mi sie zdaje,że Holiday Inn miał swoja stylistyka nawiazywac do istniejacego przed wojna Hotelu Monopol.
    co do inwestycji: to również ostro wzieli sie za były Herbapol,

    • 0 0

  • o, znalazłam :

    Holiday Inn Gdańsk, Gdańsk, Podwale Grodzkie 9, 143 pokoje, naprzeciwko dworca kolejowego, zaadaptowane mury b. hotelu Orbis-Monopol przy ówczesnym pl. Gorkiego 1,

    • 0 0

  • mieszkam kilkadziesiat metrow od Wyspy Spichrzów

    i codzinnie z okna mam okazje ogladac owoc nieudolnosci kilkunastu lat rzadow lumpen-tzw-liberalow, przeklamowane zera mocne w pysku, ktore potrafia remontowac prosty odcinek drogi o dlugosci 400m przez 3 lata co jest rekordem Guinessa wszechczasow. Domyslam sie ze jezeli Pawel Adamowicz objalby rzady w 1945 roku, do dzisiaj mieszkalibysmy w namiotach. Wracajc do Wyspy Spichrzow czesto obserwuje pogardliwe usmieszki turystow niemieckich, o0gladajacych pomnik Polnische Wirtschaft w samym centru miasta, z drugiej strony nie dziwie im sie - wkoncu prawie 62 lata minely od czasu zakonczenia wojny...

    • 0 0

  • jana

    Tam gdzie stał Monopol była kiedyś ulica i typowe gdańskie kamienice. Mogli je odbudować i zakryć przeszkolonym dachem tworząc pasaż. Na dole to co jest a na piętrach hotel.
    Ale cóż, mamy to co mamy.
    Przed "modernicacją", dosłownie na kilka dni byłem w Monopolu na wódeczce pod śledzika w takim barze z lewej strony. Hotel już był nieczynny. A gdzie się podziały "panienki" co tam wieczorami stały pod lipami ;)

    • 0 0

  • mnich3001

    to Ty tam też bywałeś?
    kurde, jak po 14 wpadała stocznia, to robił się dym,
    ale fakt - tam było najtaniej i najszybciej,

    • 0 0

  • ocho, zaczyna się robic deczko sentymentalnie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane