• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kup sobie zabytek

Magda Bożek
6 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Stągwie Mleczne mają nowego właściciela
Gdański zabytek, XVI-wieczna budowla w stylu gotyckim stojąca nad Motławą, czeka na nowego właściciela.

Brama Stągiewna została wystawiona na sprzedaż. Właściciel, Spółdzielnia Polskich Artystów Plastyków ARPO, zdecydował się na sprzedaż na walnym zgromadzeniu w zeszłym miesiącu. - Średnia wieku członków spółdzielni to 70 lat - tłumaczy decyzję Andrzej Reichel, członek rady ARPO. - Ogromna większość już dawno nie pracuje zawodowo, tymczasem takim zabytkiem trzeba się zaopiekować. Dużo czasu i pieniędzy pochłania m.in. konserwacja.

Powstała z ruin

O wiele więcej artyści już zainwestowali w bramę. Kiedy w 1972 roku zaczęli użytkować zabytek, był on w ruinie. Z podłogi większej baszty, liczącej 7 pięter, widać było niebo, bo całość została spalona. W ciągu kilkunastu lat została praktycznie wybudowana na nowo. Własny wkład (bez żadnych dotacji z budżetu miasta) został uwzględniony podczas kupna bramy od miasta na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Od tej pory ARPO jest notarialnym właścicielem jednego z bardziej rozpoznawalnych gdańskich zabytków. Nowy właściciel będzie musiał zadbać nie tylko o wygląd, konserwację i ewentualne przyszłe remonty zabytku.


Przykład z latarni

Co będzie wewnątrz, jeszcze nie wiadomo, ale wykorzystanie bramy musi być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Kilka firm już wyraziło zainteresowanie kupnem Stągiewnej, ale ostatecznie nic jeszcze nie wiadomo.

Niezależnie od tego, kto zdecyduje się na czteromilionowy zakup, prawdopodobnie skorzystają na tym m.in. gdańszczanie i turyści. Bramę Stągiewną nadal będzie można zwiedzać, a bogaty inwestor będzie miał pieniądze na wypielęgnowanie budowli. Podobnie było z latarnią w Nowym Porcie, która po trafieniu w ręce Stefana Michalaka została wyremontowana i udostępniona dla zwiedzających.
Echo MiastaMagda Bożek

Opinie (52) 8 zablokowanych

  • zabytki w ręce prywatne

    Moim zdaniem , zabytki nie powinny przechodzić w ręce prywatne ,ponieważ są spuścizną wielu pokoleń , dziedzictwem kulturowym .
    Tym samym , z tych niewielu powodów tu przytoczonych , powinny być własnością państwową , gdyż taką się stały po 1945 r.
    Sprywatyzowanie obiektów , pociągnie za sobą lawinę roszczeń poprzednich właścicieli.
    Odsprzedawanie cudzej własnosci w świetle prawa jest niemożliwe.

    • 0 0

  • Te państwo niedługo się całe wystawi na sprzedaż !!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane