• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kurort - Westerplatte

K.K.
6 lipca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Półwysep Westerplatte kojarzy się przede wszystkim z tragicznym 1 września 1939 roku. Turyści oglądają pomnik, zwiedzają wystawę w dawnej wartowni, przypominające początek drugiej wojny światowej i bohaterską obronę przyczółka przez polskich żołnierzy. Tymczasem było tu wcześniej jedno z najbardziej ekskluzywnych kąpielisk z pensjonatami, willami, molem, kortami tenisowymi, łazienkami, muszlą koncertową, pijalnią wód mineralnych i in. Teren specjalnie zalesiono, urządzono spacerowe alejki.

O tym, że na Westerplatte w latach 1881-1925, istniał piękny kurort, opowiada wystawa otwarta wczoraj w Baszcie na Podmurzu przy ul. Podmurze 2 w Gdańsku.

Urok miejsca przypominają reprodukcje starych zdjęć, pocztówek, sztychów. Na tle nieistniejącej architektury pokazani są wypoczywający ludzie, których również już nie ma. Moda ówcześnie obowiązywała zgoła inna niż dzisiaj. Kąpano się w strojach niemal kompletnie przykrywających ciało. Można było włożyć na stopy płetwy... drewniane, także pokazane na wystawie. Panie grały w tenisa również szczelnie odziane - w białe płócienne długie suknie. Ciekawostkę stanowią dwa rowery z końca XIX wieku oraz starszy, tzw. bicykl, z nierównymi kołami, z instrukcją wsiadania. Obok w gablotce - najstarsze dzwonki rowerowe. Są też dwie pary drewnianych nart wodnych. Obejrzeć także można wykopaliska - monety, fajki, broń i amunicję.

Likwidacja kurortu nastąpiła ze względów politycznych. Westerplatte stało się terenem wojskowym, nie mogły tam przebywać osoby cywilne. Baszta na Podmurzu jest siedzibą Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Placówka oficjalnie nie została jeszcze otwarta. Baszta jest w trakcie prac remontowo-konserwatorskich, co nie przeszkadza w sukcesywnym prezentowaniu bogatych zbiorów. Jest to trzecia wystawa z cyklu Kąpieliska gdańskie" po "Brzeźnie" i "Stogach". Dofinansował prezentację Urząd Miejski w Gdańsku. Czynna będzie do 15 września. Do 15 października, po umówieniu telefonicznym, oprowadzani będą uczniowie. Obecny na wernisażu wiceprezydent Gdańska, Waldemar Nocny, przygotowuje książkę na temat kąpieliska Westerplatte, która ukaże się w serii "Dzielnice Gdańska" nakładem Polnord Wydawnictwa Oscar.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie (21)

  • O kurorcie Westerplatte i nie tylko - na: http://www.westerplatte.com.pl

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane