• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lenin "wiecznie żywy" na bramie Stoczni Gdańskiej

Katarzyna Moritz
3 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Niewykluczone, że dotychczasowa brama, trafi na wystawę do ECS-u, który jest budowany tuż obok. Niewykluczone, że dotychczasowa brama, trafi na wystawę do ECS-u, który jest budowany tuż obok.

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej ma być wkrótce zrekonstruowana i wyglądać tak, jak podczas strajków w 1980 roku. Pojawi się nad nią napis "Stocznia Gdańska im. Lenina". Czy wszystkim się ten pomysł spodoba?



Brama nr 2 podczas strajków sierpniowych była obwieszona kwiatami, flagami. To przez nią  strajkujący kontaktowali się ze światem. Brama nr 2 podczas strajków sierpniowych była obwieszona kwiatami, flagami. To przez nią  strajkujący kontaktowali się ze światem.

Czy podoba ci się pomysł przywrócenia dawnej nazwy na bramie stoczni?

W Fundacji Centrum Solidarności już dawno dyskutowano o tym, by brama nr 2 wyglądała tak, jak w 1980 roku. Teraz gdy Gdańsk zobowiązał się pomysł sfinansować, oznacza to, że poza rekonstrukcją bramy pojawi się na niej napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" oraz wycięty z blachy wizerunek Orderu Sztandaru Pracy.

- Na bramie będzie też baner z napisem ze strajków "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", który parafrazował dawne komunistyczne hasło ("Proletariusze wszystkich krajów łączcie się" - red.). Pomysł rekonstrukcji to będzie dobre nawiązanie do historii, mam nadzieję że ludzie, także młodzież, to zrozumieją - mówi Jerzy Borowczak, poseł PO, uczestnik strajków w 1980 roku.

Brama została rozjechana przez czołg 16 grudnia 1981 roku w stanie wojennym. Napis z Leninem zniknął w latach 90., gdy Stocznia Gdańska stała się spółka akcyjną. Dlaczego po latach Gdańsk postanowił sfinansować odbudowę napisu i bramy?

- Temu miejscu warto przywrócić historyczny wygląd, to symbol Gdańska, który przypomina o wydarzeniach sierpniowych. Brama była nieodzownym elementem strajków uwiecznionych na tysiącach zdjęć. Nadszedł czas by przypomnieć, że to w tym miejscu odbyła się pokojowa rewolucja "Solidarności" - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku w piątek zbierano oferty w trybie bezprzetargowym na realizację rekonstrukcji. Wpłynęły dwie. O tym kto i za ile wykona zlecenie dowiemy się w poniedziałek. Nowe oblicze bramy ma być gotowe jeszcze przed Euro 2012 i pojawi się w połowie maja. Jej nowy-stary wygląd będzie zapewne lepiej konweniował z budowanym tuż obok Europejskim Centrum Solidarności.

Paradoksalnie to właśnie w gdańskiej stoczni, noszącej imię Lenina, narodził się ruch, dzięki któremu zrzuciliśmy jarzmo twórcy bolszewizmu. Czy mimo to wszyscy gdańszczanie zrozumieją dlaczego Lenin wróci na bramę?

- Obecna stocznia to tylko symbol, który raz na cztery lata zwoduje jakiś statek. Natomiast Lenin był zimnym rewolucjonistą, co nie znaczy, że komunizm mu nie wyszedł. Sprawa jest delikatna - przyznaje Andrzej Gwiazda, współtwórca "Solidarności" - Napis łączy się z bramą, co wpisuje się w nurt przywrócenia pamięci. Pomysł jest chyba dobry, ale czuję w tym fałsz. Tak jak z ECS, które ma się nijak do "Solidarności", która była nurtem niepodległościowym, a nie europejskim - dodaje.

Jak podkreśla gdański historyk sztuki Jacek Friedrich, brama z punktu widzenia konserwatorskiego, z poprzednią nie będzie miała nic wspólnego, bo nie będzie oryginalna. Jego zdaniem to zabieg czysto marketingowy.

- Mogę to zrozumieć, że jakiś Japończyk będzie chciał sfotografować i dotknąć "żywej historii", ale dla stoczniowców, gdańszczan, może to być nieprzyjemny widok, że powrócił Lenin, którego obalili. To powinno być efektem szerszych konsultacji - podkreśla Jacek Friedrich, gdański historyk sztuki. - Dla mnie istotniejsze jest by odtworzono pierwotny wygląd zdewastowanego w 2005 roku pomnika Poległych Stoczniowców. Przed obchodami 25. rocznicy Solidarności, postanowiono go odnowić. Zostały usunięte dolne blachy, które zgodnie z zamysłem autora pomnika, przez nierówną powierzchnię symbolizowały przelaną krew. Zamieniono je na gładkie - dodaje.

Wybrano wykonawcę bramy

ZDiZ 5 marca wyłonił firmę, która wykona rekonstrukcje bramy nr 2 w Stoczni Gdańskiej. Za ponad 67 tys. zł zadania podejmie się firma Drogomet z Gdańska. Poza nią ofertę złożył Zakład Robót Drogowych Rondo z Gdańska, który swoją pracę wycenił na ponad 86 tys. zł.

Drogomet do 15 maja ma wykonać bramę wjazdową, konserwację istniejącej furtki w podcieniu wejściowym, odtworzyć napis "im. Lenina" oraz wykonać Order Sztandaru Pracy.

Miejsca

Opinie (262) 10 zablokowanych

  • lenin

    A może coś nazwać im.Adolfa Hitlera

    • 7 2

  • Prawidłowa decyzja !!! BRAWO DLA POMYSŁODAWCY !!!

    Wielki Wódz i Ideolog Włodzimierz Lenin powinien mieć oprócz nazwy na stoczni także swą ulicę !!! Zdrajcy kapitalistyczni odebrali nazwy ulic wielkich bohaterów władzy ludowej !!! W Gdańsku winny być ulice imienia Marszałka Józefa Stalin, Marszałka Żukow, oraz innych bohaterów światowego komunizmu. Ja i moi przyjaciele towarzysze ze Stowarzyszenia Byłych Oficerów Ludowego Wojska Polskiego apelujemy od lat do władz o nadanie na naszym osiedlu chociaż na Żabiance nazw ulic tych ale bez skutku. Dziękujemy chociaż za nazwanie stoczni ponownie imieniem Towarzysza Lenin !

    • 5 1

  • Komuno wróć?

    Obecny wygląd bramy ma znaczenie historyczne, przesłanie, którego nie można nie widzieć! Jest dowodem zwycięstwa. Lenin ze Stoczni został wyprowadzony! Tymczasem, cichcem, na zapleczu, w pokoikach polityków ustala się nową historię. Zmora znów wraca. Czy każdy, kto przyjdzie pod stocznię ma wspominać czas ucisku? Stocznia powinna pozostać symbolem zwycięstwa nad komuną! Bo to jest prawda. To tutaj Europa otrzymała przesłanie wolności. Zmiana to bolszewickie pozdrowienie, ukłon wasala. Wyobraźcie sobie kwiaty i portrety ku czci Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz i ofiar tragedii smoleńskiej, które teraz wiszą na bramie w takim leninowskim sztafażu. Historia poszła znacznie dalej niż chciałby obecny układ zdrajców i sprzedawczyków. Stocznia nie stanie się zamrożonym w czasie pomnikiem porażki. To miejsce o znaczeniu współczesnym, spotkań i wieców. To miejsce wciąż żyje!

    • 8 2

  • z całym szacunkiem... plan calego csg średnio mi sie podoba, przez drogi którymi poruszam się po mieście! Przecież to jest tragedia!!! Zdecydowanie tym w danym momencie powinno zająć się miasto! T R A G E D I A ! ! ! Tunel koło bramy wyżynnej, hallera, jana z kolna, morena... oj można by wymieniać bez końca!!! Po zimie full dodatkowych dziur wyskoczyło ale biorąc pod uwagę ich ilość sprzed sezonu nawet specjalnie różnicy nie widać :P Panie Adamowicz... na pge czy csg jakoś trzeba będzie dojechać!!! Zastanawiam się tylko jak przedstawić rachunki za zawieszenie i felgi wymieniane co roku!!! :X Troche mnie to kosztuje...Nie wszyscy jeżdżą hummerami!!! Do czasu wyborów Panie Paweł! Może goście csg zagłosują... tylko jak?!

    • 2 0

  • Port Lptniczy imienie Lecha Kaczyńskiego! (1)

    • 6 0

    • Port Lotniczy imienia Lecha Kaczyńskiego!

      Ale w Krakowie dobra ?

      • 0 1

  • shit

    masakra...a na ogrzewanie w starych tramwajach i autobusach juz nie ma pieniedzy ;/

    • 5 1

  • Zidiocenie. Sam Lenin był oszustem...

    Słowo klucz: Lenin - koleś nawet się tak nie nazywał, prawdziwe nazwisko brzmiało Bronstein, był żydem. Farsa i oszustwo powodują, że dzieciarnia tylko bardziej wielbi te idiotyzmy bo są tabu.

    • 1 4

  • Ciekawe czy ksiądz za pieniądze pokropi bramę?

    • 3 0

  • A czas sobie płynie banalnym tik-tak...

    "Po co wasze swary głupie..."

    • 0 0

  • A Mickiewicz był litwinem...

    I co z tego ?

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane