• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leśniczy: Trójmiejskie lasy są bezpieczne

Łukasz Plonus, Nadleśnictwo Gdańsk
11 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kto odpowiada za połamane drzewa w lesie?
Wycinka drzew jest prowadzona planowo, a w miejsce wyciętych drzew zawsze pojawiają się nowe - przekonuje Łukasz Plonus. Wycinka drzew jest prowadzona planowo, a w miejsce wyciętych drzew zawsze pojawiają się nowe - przekonuje Łukasz Plonus.

W lasach Nadleśnictwa Gdańsk prowadzona jest planowa gospodarka leśna. Jednym z jej elementów jest wycinka niektórych drzew. Jednak trójmiejskie lasy są bezpieczne - przekonuje Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk.



W środę opublikowaliśmy list naszego czytelnika (Widok wyciętych drzew smuci spacerowiczów), który zwraca uwagę na zbyt intensywną jego zdaniem wycinkę drzew w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Dziś przedstawiamy odpowiedź Łukasza Plonusa z Nadleśnictwa Gdańsk, który tłumaczy postępowanie leśników.

***


Łukasz Plonus Łukasz Plonus
Leśnicy mają pełną świadomość, jak ważne dla społeczności lokalnej są lasy trójmiejskie, zarówno ze względów gospodarczych, przyrodniczych czy rekreacyjnych. Lasy te jednak starzeją się i wymagają "odmłodzenia", chociażby po to, żeby mogły z nich korzystać i cieszyć się nimi również przyszłe pokolenia mieszkańców.

Dlaczego w lasach prowadzona jest wycinka



Dlatego leśnicy, naśladując naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, ułatwiają i przyspieszają pojawianie się nowego pokolenia drzew. Dzięki temu zapewniona zostaje trwałość i ciągłość lasów na tym terenie, bez uszczerbku dla powierzchni, jaką te lasy zajmują. To ułatwienie i przyspieszanie naturalnego odnawiania lasu wymaga niekiedy wycinki niektórych drzew.

Część drzew wycinanych jest również w ramach tzw. przebudowy drzewostanów, czyli dostosowywania składu gatunkowego drzew do siedliska, na którym rosną. Trójmiejskie lasy to głównie kraina buczyn i grądów - wielogatunkowych lasów liściastych.

W przeszłości posadzono tu sporo drzew iglastych, głównie sosen i świerków, które w nadmiarze są niekorzystne dla tych lasów. Teraz leśnicy stopniowo je usuwają, a w ich miejsce wprowadzają buki, dęby czy lipy.

Drewno pozyskane w ten sposób i tak ostatecznie trafia do ludzi, również do mieszkańców Trójmiasta, w postaci choćby mebli czy książek. Nie jest to bez znaczenia także dla klimatu, bowiem w drewnie zatrzymane są olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Dzięki temu drzewa przekształcone w solidne drewniane produkty codziennego użytku, stają się miejscem, w którym zakumulowany węgiel może się utrzymać przez dziesięciolecia.

Miejsca po drzewach wyciętych w ramach gospodarki leśnej nigdy nie pozostają na długo wolne. Zawsze zajmują te miejsca młode drzewa.

Leśnicy tak zarządzają lasami, by jak najwięcej z nich odnowiło się naturalnie. Polega to na spontanicznym powstawaniu młodego pokolenia lasu przy wykorzystaniu głównie sił natury, z nasion znajdujących się w glebie, czyli podobnie, jak dzieje się to w lasach niepoddawanych ingerencji człowieka.

Jeżeli z jakichś powodów nie udaje się odnowić lasu w sposób naturalny, leśnicy sadzą w takich miejscach młode drzewka wyhodowane w szkółkach leśnych.

Drzewa nie są wycinane na chybił trafił



Lasy trójmiejskie, mimo że są częścią parku krajobrazowego, to lasy gospodarcze, z planową gospodarką leśną. To nie oznacza jednak, że w każdej ich części wycina się drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk jest 11 rezerwatów - tą formą ochrony przyrody zostało objętych 340 hektarów lasów. Dodatkowo 570 hektarów lasów trójmiejskich leśnicy wyłączyli z planowej gospodarki. Razem jest to pokaźny obszar, niemal dwudziestokrotnie większy od Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku.

W tych miejscach przyroda rządzi się sama i można obserwować naturalne procesy starzenia się i odnawiania lasu.

Lasy Nadleśnictwa Gdańsk Lasy Nadleśnictwa Gdańsk
Prowadzona przez leśników gospodarka leśna jest certyfikowana przez dwa najważniejsze międzynarodowe certyfikaty, dające gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej - FSC oraz PEFC. Nadleśnictwo Gdańsk posiada oba te certyfikaty, co oznacza, że trójmiejskie lasy są zarządzane zgodnie z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska, poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznymi a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych na tym obszarze.

O opiece nad lasami otaczającymi Trójmiasto io gospodarce leśnej prowadzonej na tym terenie opowiada film autorstwa Tadeusza Baranieckiego.


Co Straż Leśna robi w lesie? Materiał archiwalny

Łukasz Plonus, Nadleśnictwo Gdańsk

Opinie (341) 10 zablokowanych

  • Ale co tu tłumaczyć?

    Internetowi Janusze po kursie opartym o filmy z żółtymi napisami i tak wiedzą lepiej.

    • 9 9

  • Nasze lasy są bezpieczne

    bo widać na przestrzał nikt się nie schowa.

    • 21 3

  • Lasy Państwowe to komuna pisowska

    • 17 5

  • Pytania do leśnika w sprawie bezpieczeństwa w lasach :

    -kiedy zostaną zamontowane umywalki z ciepłą i zimną wodą oraz płynami dezynfekującymi leśny brud ?
    -kiedy zamordujecie wszystkie zwierzęta ? Wiewiórki też mogą roznosić niebezpieczne choroby !
    -kiedy możemy się spodziewać wylania asfaltu na wszystkich leśnych dróżkach ?
    -kiedy możemy się spodziewać WIFI ze 100% pokryciem lasu ?
    -kiedy budowa punktów gastronomicznych ?
    -kiedy znikną z lasu stare liście i gałęzie ?
    -kiedy zostaną wycięte drzewa, które w jawny,a wręcz wulgarny sposób zagrażają bezpieczeństwu ?

    Do czasu spełnienia postulatów bezpieczeństwa nie wchodzę do lasu !

    • 20 3

  • (1)

    Największa głupota świata to tekst "nie było nas, był las, nie będzie nas będzie las". Między innymi pod Twój dom wycięto las który pewnie kiedyś tam rósł, tak jak pod Twój zakład pracy i drogę która jeździsz do tego zakładu. Lasu jest coraz mniej nie przez leśników, ale przez każdego z nas. Ale najlepiej wyladowywac swoje frustrację na leśnik ach, nauczycielach, lekarzach, policjanta znawcy tematów wszelakich od siedmiu boleści. A pewnie 3/4 myśli że lasy skoro państwowe to finansowane z budżetu. Najpierw uzupełnij ie wiedzę a potem wygadujcie mądrości. Tym sposobem to każda grupę zawodowa można okrzyknąć rakiem na zdrowym organizmie społeczeństwa. Trochę pokory wspolobywatele, bo kiedyś Was i Waszą pracę ktoś oceni niesprawiedliwie.

    • 6 19

    • Rozumując twoją chorą konkluzję, to należy wyciąć wszystkie lasy, bo są nie potrzebne i w ich miejsce budować szkoły, lotniska, stadiony etc. Co za bełkot.

      • 9 1

  • bzdura

    TPK na Granicy Rumia/Gdynia las wycięty jest całymi sektorami - bez względu na wiek czy gatunek drzew - pusty, gdzieniegdzie ogrodzony plac. kompleks leśny przy Dębogórzu - nawet drogę leśną poszerzyli aby więcej tego składować i wywozić . na taką skalę od kiedy żyję nie pamiętam wycinki tym bardziej drzew młodych. inna sprawa że po tych 'pracach' pozostaje syf z gilem zamiast ściółki i rozjeżdżone ciężkim sprzętem ścieżki - a powinny zostać doprowadzone do stanu sprzed prac. na koniec nie będę się już nawet rozpisywać o puszczy darżlubskiej gdzie przez środek chcą puścić drogę powiatową nr 1442G. tymczasem opat czy jak kto woli via maris cisza...

    • 20 3

  • Powinniśmy wprowadzić społeczny nadzór nad lasami, odebrać go firmie Lasy Państwowe, która nastawiona jest na zysk i

    • 19 6

  • Jacy Ci leśnicy są kochani, pomagają lasom, wycinając drzewa. I jaka ta przyroda biedna, sama sobie nie radzi. To na pewno amerykańscy naukowcy tego dowiedli. Wspaniale.

    • 13 7

  • Leśnik i rolnik to pisowski relikt. (3)

    Utrzymywanie ich jest na rękę pisowi. Lesnicy wycinają lasy na 500+ dla darmozjadów bez szkoły, a rolnicy zajmują ziemię i jeszcze chcą jakiś dopłat. Śmiechu warte. Jedzenie jest na ryneczku lidla i nikt już nie potrzebuje rolników ani leśników.

    • 7 15

    • co prawda to prawda

      dobrze poczytać mądrego człowieka, a nie jakichs pisowskich siepaczy w mundurach ss

      • 5 3

    • Ale wyprany masz mózg (1)

      Zmień stację TV, bo masz ponad miarę wyprany mózg, a może to tylko za dużo procentów?

      • 3 2

      • Sam jestes wyprany pisowski trolu

        TVN rulez!

        • 2 3

  • TPK (1)

    Uchwała nr 143/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
    Określa się szczególne cele ochrony Parku:
    3)utrzymanie pozytywnego wpływu lasów parku na warunki klimatyczne aglomeracji gdańskiej,
    4)zachowanie bogactwa szaty roślinnej z jej różnorodnością botaniczną i regionalną specyfiką ekosystemów leśnych i nieleśnych, zwłaszcza fitocenoz źródliskowych, torfowiskowych, łąkowych i polnych,
    5)dążenie do renaturalizacji zbiorowisk leśnych pod względem składu gatunkowego oraz struktury wiekowej i przestrzennej drzewostanów,
    6)utrzymanie różnorodności siedlisk i mikrosiedlisk warunkujących bogactwo mykoflory i fauny,
    8)ochrona dziedzictwa kulturowego parku, w szczególności zachowanie historycznej sieci dróg o charakterze komunikacyjnym i rekreacyjnym, układów urbanistycznych i ruralistycznych oraz zespołów architektoniczno-przyrodniczych, a także niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
    9)ochrona i rewaloryzacja szczególnych wartości krajobrazowych parku, a zwłaszcza bezleśnych dolin, unikatowej ekspozycji strefy krawędziowej oraz obszarów współistnienia krajobrazu naturalnego i kulturowego.

    Panowie leśnicy jak przestrzegacie swoimi działaniami prawo ustanowione przez Województwo Pomorskie?

    • 20 0

    • Chłopie - czemu straszysz leśników przepisami. Oni to wszystko mają (sam wiesz gdzie)

      Bo Lasy Państwowe to państwo w państwie. Leśnicy są bezkarni, sami ustalają dla siebie przepisy prawne, są arogandzcy, kłamliwi i często mściwi. Są zaprzeczeniem dawnego etosu przypisanego zawodowi leśnika, który ongiś był za pan brat z naturą, był szanowany przez społeczeństwo (odwrotnie niż dzisiaj). W moim otoczeniu współczesny leśnik utożsamiany jest ze szkodnikiem.

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane