• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leszek Balcerowicz w Gdańsku

Maciej Goniszewski
21 lutego 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Mniej państwa, więcej wolnej gospodarki

Aula wydziału zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego nie pomieściła wszystkich studentów chcących wysłuchać wykładu Leszka Balcerowicza pt. "Doświadczenia transformacji" Prezes Narodowego Banku Polskiego rozpoczął tym wykładem cykl spotkań "Biznes Pomorza", organizowany przez Gdańską Akademię Bankową i oddział okręgowy NBP. Po południu w siedzibie Rady Miasta Gdańska były wicepremier omówił sukcesy i porażki w zmniejszaniu dystansu do krajów Europy Zachodniej.

W trakcie wykładu o transformacji, kilkanaście kilometrów od strajkującej stoczni, nie mogło zabraknąć pytania o powody powrotu niezadowolenia do firmy, która do niedawna wydawała się najlepszym przykładem sukcesów jakie można było osiągnąć dzięki zmianom gospodarczym.

- Tego konkretnego przypadku nie będę komentował - powiedział Leszek Balcerowicz. - Natomiast generalne doświadczenia są jasne. Jeżeli przedsiębiorstwa nie restrukturyzują się, to wcześniej czy później upadają i wtedy giną wszystkie miejsca pracy. Restrukturyzacja bywa bolesna, ale jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż całkowita utrata miejsc pracy.

Prezes NBP porównywał osiągnięcia w transformacji krajów postkomunistycznych. Zaznaczył, że sytuacja wyjściowa była tym gorsza im bardziej kraj był związany z ZSRR. Późniejszy rozwój zależał od postępowania rządu - im mniejsza rola wolnej gospodarki, a większa państwa tym gorsze wyniki.

Jako najlepszy sposób na poprawę sytuacji gospodarczej były wicepremier wskazywał reformę państwa - wymiaru sprawiedliwości, poprawę bezpieczeństwa i likwidację barier rozwoju przedsiębiorstw.

Wśród pytań z sali dominowały pytania dotyczące przyszłości. Pytano m.in. o wprowadzenie euro w Polsce i możliwości powiązania kursu złotego z kursem waluty europejskiej, a także o wpływ silnej złotówki na przemysł stoczniowy.

- Na szczęście jest to kurs kształtowany głównie przez siły ekonomiczne, a nie polityczne - stwierdził Leszek Balcerowicz. - Jeżeli siły polityczne usiłują wpływać, to nie zawsze osiągają cele, które zamierzają. Jeżeli ktoś uważa, że kurs złotego jest za mocny, to najlepszym sposobem na jego osłabienie jest nie redukowanie deficytu budżetowego oraz zwiększanie stopnia jego sfinansowania przez wpływy z prywatyzacji. Wtedy mniej emituje się papierów wartościowych skarbu państwa i mniej przyciąga się kapitału portfelowego, który wzmacnia złotego.

Organizatorzy wykładów prezesa NBP zapowiadają kolejne spotkania w cyklu "Biznes Pomorza".

- Planujemy organizować przeciętnie raz na kwartał seminaria, prelekcje i spotkania w trakcie których poruszane będą zagadnienia makroekonomiczne - poinformował "Głos" Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor gdańskiego NBP. -Następne spotkanie z cyklu "Biznes Pomorza" poświęcone będzie integracji europejskiej.

Głos WybrzeżaMaciej Goniszewski

Opinie (32)

  • Mędrzec z budżetówki

    Ten człowiek nigdy nie pracował w prywatnym - rynkowym przedsiębiorstwie, zawsze jechał i jedzie na państwowych
    i partyjnych posadach i posadkach. Wymądrza się za to i poucza jak gdyby rzeczywiście miał się czym pochwalić.
    Ten syf jaki panuje w Polsce na każdym kroku, jest właśnie tego pana osiągnięciem. "Tego konkretnego przypadku" nie będzie komentował... On żadnego konkretnego przypadku nie skomentuje. Zawsze pretensjonalne, nadęte bzdury i ogólniki.
    Czy pan konkretnie nie czuje się odpowiedzialny za miliony bezrobotnych i rozmiary biedy w Polsce, p.Balcerowicz?

    • 0 0

  • temat

    ten balcerowicz zadziwia mnie
    jak łatwo mu się przeszło z siły politycznej (UW) do siły ekonomiznej (NBP) a wszystko dzęeki różowej komunie i pseudo liberałom (byłej komunie)
    pozazdrościć giętkości i stylu

    • 0 0

  • aha

    jeszcze jedno
    drobne pytanie:)))
    a kti tio reformował w latach 1997-2000 naszą kochaną ojczyznę?
    KRASNOLUDKI??

    • 0 0

  • Chromolić -wina tego czy tamtego ; efekt jest taki że tu za pół roku będzie Argentyna, a Polakom się robić nie chce, nauczyli się brać z państwa a politycy dają, i tak utrzymuję -ja konkkretnie kilku cwelów z rentami, urzędasów z ZUS itd. PIEPRZZĘ to jak mi się uda to sp....lam z tąd do jakiegoś normalniejszego kraju tu jeszcze 5 lat będzie SYF.

    • 0 0

  • Leszek Balcerowicz

    Po co ten złodziej przyjerzdza bo gdańska????????????

    • 0 0

  • Niech się wypowie ...

    ktoś, kto zna się choć trochę na ekonomii. A zamiast iniektyw niech posługuje się faktami.

    Nie znam się na ekonomii na tyle, aby stwierdzić, czy działania panów Balcerowicza i Belki są korzystne czy też nie. Ale w porównaniu z rokiem 1989 widzę, że Polska dokonała korzystnego przeobrażenia. Oponentów odsyłam do przykładu Rumunii i Ukrainy.

    • 0 0

  • do marka 1024

    a czy wiesz że 700 lat temu byli tu Krzyżacy???
    i nie było wodociągów....
    ja tez widzę postep
    buhahahahahha

    • 0 0

  • No widzisz Marek.

    Chciałes specjalistę od ekonomii i od razu jeden się znalazł...



    Ciekawe, czy teraz się od niego dowiem, że jestem:

    1. cieciem

    2. żałosną pierdołą

    3. c****

    4. pałą

    5. płatnym propagandzistą Karnowskiego

    6. płatnym propagandzistą Adamowicza

    7. płatnym propagandzistą Balcerowicza

    8. dupą

    9. pedałem



    A może nasz wybitny specjalista od ekonomii i niestrudzony tropiciel afer polityczno-gospodarczych, zwłaszcza w odniesieniu do swoich przeciwników w sądzie, wymyśli jakieś nowe dla mnie okreslenie?

    A co on wymysli na temat mojej rodziny, to ja nawet nie śmiem się domyślać...

    • 0 0

  • Hmmm...

    Pozdraiam Galluxa - nie ma to jak spotkać się z bojówką Lepperowską. Ale od razu widzę, że na ekonomii to znasz się lepiej od prof. Balcerowicza. Wieć do roboty! Ratuj nas! Przecież od razu widać, że znasz jedyną i najlepszą receptę! Nie marnuj się chłopie zostań politykiem. A masz szanse bo już pieprzysz jak połamaniec!

    • 0 0

  • Propaganda

    Nie ma jak słuchać takich autorytetów jak Lepper, Wrzodak, Janowski i wielu innych. Osobiście uważam, że Balcerowczowi należą się podziękowania za wyprowadzenie nas z gospodarki socjalistycznej. Nie można Balcerowicza obarczać za obecną sytuacją w kraju. Przecież to niepoważne. Gospodarka wolnorynkowa charakteryzuje się tym, że na całokształ wpływ ma wiele czynników, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Tym bardziej w dobie globalizacji. Jak komuś się nie podobają obecne czasy, to nie sobie przypomni jak wygladała nasz gospodarka przez transformacją. Łatwo jest krytykować, a trudniej coś zrobić. Jak widać nie musiałem używać żadnych wyzwisk, aby napisać coś w odmiennym tonie, niż głoszony przez wiecznie niezadowolonych.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane