• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lubimy ciepło

Mariusz Kurzyk
9 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Na ogrzewaniu można oszczędzać. Wystarczy zmienić przyzwyczajenia.

Aż 51 proc. mieszkańców Trójmiasta utrzymuje w mieszkaniu temperaturę na poziomie 20-21 st. C - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Elektrociepłowni Wybrzeże SA. - Warto więc wiedzieć, jak racjonalnie ogrzewać mieszkanie, aby nie prowadziło to do zbytniego wysuszenia powietrza i wysokich rachunków - przyznaje Swietłana Reszka, rzecznik prasowy Elektrociepłowni Wybrzeże SA.

Jak to się robi

Osoby, które bez względu na porę roku lubią mieć w domu temperaturę powyżej 20 st. C powinny pamiętać, by wietrzyć mieszkanie. Zbyt suche powietrze może bowiem powodować ból głowy, kaszel lub senność, a dodatkowo - wysusza cerę.

Warto utrzymywać temperaturę na stałym poziomie 20 st. C. Zapewnia to tzw. komfort cieplny, bo nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Pamiętajmy, że wychodząc z domu, dobrze jest lekko zmniejszyć ogrzewanie. Mniejsza temperatura nocą zagwarantuje lepszy sen i wypoczynek. Jeśli wolimy utrzymywać temperaturę poniżej 20 st. C, nie wyłączajmy całkowicie ogrzewania. Może to spowodować zbytnie wychłodzenie mieszkania, a w efekcie zawilgocenia ścian i powstanie grzyba. Lepiej częściej wietrzyć mieszkanie, pamiętając, by robić to krótko i intensywnie np. poprzez całkowite otwarcie na chwilę okna (w tym czasie wyłączamy kaloryfer).

Preferencje mieszkańców dotyczące komfortu cieplnego w mieszkaniu (badanie przeprowadzone w IV kwartale 2006 r. przez ABR Sesta na próbie 500 mieszkańców). Preferencje mieszkańców dotyczące komfortu cieplnego w mieszkaniu (badanie przeprowadzone w IV kwartale 2006 r. przez ABR Sesta na próbie 500 mieszkańców).
Dobre rady

Co zrobić, jeśli pomimo włączonego ogrzewania odczuwamy chłód? Rozwiązanie może być banalne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy grzejniki nie są zastawione meblami lub firanką czy zasłoną. Jeśli tak jest, ciepło zamiast ogrzewać pomieszczenie - krąży przy oknie.

- Pamiętajmy o racjonalnym użytkowaniu ciepła, utrzymując stałą temperaturę w naszych mieszkaniach - dodaje Swietłana Reszka. - Aby płacić mniej za ciepło, powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia. Tylko to pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 15 proc. kosztów.

Opinie (33) 1 zablokowana

  • a ja lubie minus 2

    no
    naprawde taka temperature ja lubie

    • 0 0

  • Oszczędzajmy energie!

    Oszczędzajmy energie, niedługo w kinach będzie film Niewygodna prawda. Polecam naprawde daje do myślenia już sama recenzja. Myślę że można miec spokojnie w domu około 15-16 stopni i poprostu cieplej się ubrac a zyskujemy na tym wszyscy niedużym kosztem :-)

    • 0 0

  • tina

    To zalezy kto jest właścicielem wieżowca. We własnym zakresie i szybko to przyklej Depron na scianach korytarzowych twojego mieszkania. Może być od wewnątrz mieszkania a moze być od zewnątrz jeśli nikt ci tego nie zniszczy. 3mm Depronu =30cm betonu, 1m2 o grubości 3mm kosztuje 11pln, klej 3.5pln na 4m2. Więcej w internecie. Nadaje się tez idealnie na reflektory za kaloryfer.
    Nie wiem w jaki sposób i jaka firma oblicza wam zużycie a to jest kluczowe. Są przepisy dotyczące ilości energi liczonej wspólnie na koszty przesyłowe. Zależy od wieku budynku. Można zlecić badania termiczne budynku żeby te koszty zmienić. Na 100% powinniście ogrzewać klatki bo brak ogrzewania moze się szybko może zemścić.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane