• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miasto łączy szkoły. Rodzice się niepokoją

Marzena Klimowicz
14 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Do ZSO przy ul. Subisława 22 na gdańskiej Żabiance już od września tego roku wprowadzą się najprawdopodobniej uczniowie ze szkoły sportowej. Do ZSO przy ul. Subisława 22 na gdańskiej Żabiance już od września tego roku wprowadzą się najprawdopodobniej uczniowie ze szkoły sportowej.

Lekcje w trybie zmianowym, ciasnota na korytarzach i widmo obcięcia zajęć dodatkowych - tego obawiają się rodzice uczniów z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 na Żabiance, do której od 1 września ma dołączyć ponad 700 uczniów ze szkoły sportowej z Oliwy.



Połączenie dwóch szkół o tak róznym profilu...

Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Czyżewskiego zobacz na mapie Gdańska mieści się w budynku przewidzianym na 270 uczniów. Choć brzmi to dziwnie, szkoły mają nie najlepsze zaplecze sportowe: dysponują jedynie zwykłą salą gimnastyczną i siłownią. Część treningów uczniowie odbywają na obiektach AWFiS, z basenu korzystają przy szkole na Żabiance.

Między innymi dlatego miejscy urzędnicy postanowili przenieść wszystkich uczniów z ZSSO do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, przy ul. Subisława zobacz na mapie Gdańska na Żabiance.

- Dusimy się w naszej szkole, podczas gdy tam jest mnóstwo miejsca - mówi Irena Adamowska, dyrektor ZSSO. - Uważam, że skorzystamy na przeniesieniu na ul. Subisława..

Pomysł ten za to zupełnie nie odpowiada rodzicom uczniów i dyrekcji ZSO na Żabiance. Uważają, że połączenie dwóch dużych szkół o tak różnych profilach spowoduje obniżenie jakości nauczania i bezpieczeństwa. - W naszej szkole jest już teraz ponad 600 uczniów - mówi Hanna Sokołowska-Signerska, zastępca dyrektora w ZSO nr 1. - Obawiamy się, że kiedy dołączą do nas uczniowie ze szkoły sportowej ucierpi na tym jakość nauczania. Ciężej będzie nam też upilnować taką ilość dzieci na korytarzach w czasie przerw.

Obaw co do zderzenia młodzieży z dwóch różnych środowisk nie kryją też w szkole sportowej. - Wychowaliśmy 20 olimpijczyków, uczą się tu dzieci nie tylko z Trójmiasta, ale i z całej Polski. Do tego panują tu zupełnie inne standardy niż w szkołach rejonowych, jaką jest np. ZSO. Nigdy nie mieliśmy w szkole np. problemów z narkotykami. Owszem rodzice naszych uczniów obawiają się przeprowadzki, jednak jestem dobrej myśli - mówi dyrektor Adamowska. Jej zdaniem to jej szkoła może stracić na przeprowadzce: - Będziemy musieli przenieść cały sprzęt, dokumenty, to nasi uczniowie zmienią rejon, środowisko.

A co się stanie z budynkiem po szkole sportowej? Po wyprowadzce ma zostać zagospodarowany na cele... edukacyjne. Sens całego przedsięwzięcia tłumaczy Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora wydziału edukacji Urzędu Miasta Gdańska: -Połączenie dwóch szkół pozwoli na lepsze wykorzystanie pieniędzy na remonty i rozbudowę placówki przy ul. Subisława, a w tym m.in. na budowę boiska w ramach projektu Orlik 2012. Dodatkowo pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie tego kompleksu budynków.

Czy jednak budynek na Żabiance pomieści 700 nowych uczniów? Niewykluczone, że po połączeniu szkół lekcje będą odbywać się w trybie zmianowym. - Teraz dzieci mają zajęcia od godz. 8 do godz. 15. Po połączeniu szkół pojawi się problem z podziałem klas, a więc możliwe, że dzieci kończyć będą zdecydowanie później. Jesteśmy zdecydowanie przeciwko temu pomysłowi - mówi dyrektor ZSO.

Z kolei w zmianowości zajęć problemu nie widzi dyrektor szkoły sportowej, w której naturalne jest, że w ciągu dnia uczniowie mają treningi, a po południu zajęcia.

Rodzice uczniów szkoły z Subisława na zmianowość się nie godzą. - Nie wyobrażam sobie żeby dzieci chodziły na zajęcia w systemie zmianowym i kończyły np. o 20. I gdzie tu wtedy mowa o zdrowym, wypoczętym dziecku? Do tego na pewno okrojono by godziny zajęć dodatkowych czy basenu - mówi pani Izabela, której córka uczy się na Żabiance. - Do tego część nauczycieli zapowiedziała, że w przypadku połączenia placówek zwolni się z pracy - dodaje.

Jerzy Jasiński i tu nie widzi powodów do niepokoju. - To normalne, że każda zmiana rodzi opór. Dlatego rozmawiamy z dyrektorami szkół, a w w najbliższym czasie spotkamy się też z samymi rodzicami.

Kto głównie skorzysta na całej zamianie? Wygląda na to, że miasto, które budynek przy Czyżewskiego może sprzedać. - Już teraz mamy 20 chętnych na zagospodarowanie tego budynku, wśród nich jest m.in. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu - mówi Jerzy Jasiński.

Miejscy urzędnicy chcą zorganizować spotkanie z dyrektorami i rodzicami uczniów obu szkół. W lutym gdańscy radni będą głosować nad połączeniem.

Opinie (273) ponad 10 zablokowanych

  • PIERWSZE ... KURATORIUM DO WYMIANY (2)

    • 0 0

    • po drugie- Ty na kuratora! ;)

      • 0 0

    • masz racje - do wymiany

      • 0 0

  • (1)

    jak ja tutaj czytam o tych narkotykach w szkole to aż mi się gorzej robi a co dopiero jakieś wymuszanie pieniędzy ?? Ludzie zastanówcie się co Wy piszecie !! Kobieta która jest pedagogiem w naszym LO to wspaniała osoba łapiąca kontakt ze wszystkimi uczniami w naszej szkole do której każdy z nas ma wielki szacunek bo nigdy nie odwróci się od potrzebującego ucznia dla każdego znajdzie czas nawet siedząc popołudniami w szkole poza własnymi godzinami !! - opamietajcie się nie oceniajcie ludzi nie poznawszy ich wcześniej !! Skoro większość jest taka przekonana o 'patologicznym' LO to zostawcie naszą szkołę w spokoju, przecież lepiej do 'patologii' nie posyłać swoich kochanych sportowców - prawda Pani Dyrektor ?

    • 0 0

    • gdzie wyniki w nauce czy w sporcie ???

      za patologie w szkole placi podatnik a pozniej cale spoleczenstwo

      • 0 0

  • :/

    To i tak nie przejdzie ! a jak jakimś cudem przejdzie to na pewno nie od września !!

    a co do 12 LO ... wcale nie ma niskiego poziomu nauczania kto wam takich głupot nagadał !! !!!

    • 0 0

  • ?!

    Przydała by się lekcja czytania ze zrozumieniem odnośnie "patologii" w szkole. Przecież to uczniowie ZSO używali tego sformułowania a nie pani dyrektor "kochanych sportowów".

    • 0 0

  • Określanie mianem "patologii" młodzieży z ZSO Nr 1 i szkoły sportowej jest krzywdzące i nie na miejscu. Jedni zdobywają wykształcenie ogólnokształcące, drudzy osiągają wyniki w sporcie. Może już wystarczy tych inwektyw! Dlaczego nie porusza się, tego co najważniejsze- polityki miasta, traktowania przedmiotowo młodych ludzi,którzy mają prawo do wszechstronnego rozwoju. Czy obiektywna ocena jest taka trudna dla władz miasta i kuratorium? Wygodniej milczeć.

    • 0 0

  • biedne dzieci (2)

    Na poczatku chciałabym napisac,że bez sensu jest kłotnia. Obydwie strony sa pokrzywdzone i nie mam co do tego faktu zadnych watpliwosci. Czy ktos z szanownej wladzy zastanowil sie co z malymi dziecmi? zerowka + szkola podstawowa w otoczeniu doroslych ludzi. A do tego jeszcze w takiej ilosci. Krew mnie zalewa jak jeden z drugim sie wypowiada o szkole, której nie zna. Nauczyciele sa wspaniali, usmiechnieci i z kazdym mozna znalesc wspolny jezyk. Pani pedagog jest rewelacyjna kobieta dla ktorej nasze problemy to priorytet. Ciekawe ktora szkola posiada takie profile (teatralno filmowa) i chociazby wlasna kapele i mnostwo kolek zainteresowan? A o pani dykrektor nie wspomne. Walczy o kazdy grosz dla naszej szkoly(basen, sala gimnastyczka,silownia,kamery,boisko,sprzet sportowy,komputery, wyposazenia sal itp) "patoligia" w szkole liczacej 1400 osob to chyba dosc logiczne. Rzecz w tym zeby temu zapobiec. A jak jakas ciota spadla z krzesla (odnosnie pilnowania na przerwach) to niech zacznie wiecej jesc albo pracowac nad rownowaga! NIE PODDAMY SIE BEZ WALKI,BEDZIEMY WALCZYC DO KONCA. Pozdrawiam :)

    • 0 0

    • biedne dzieci (1)

      "NIE PODDAMY SIE BEZ WALKI,BEDZIEMY WALCZYC DO KONCA " - krzyczy uczennica 5 rok w ZSO ..... tylko pytam się : o co chcesz walczyć ? O te pomieszczenia zamknięte na klucz w twojej szkole ?

      • 0 0

      • ?

        Masz złe informacje . Nie mam zamiaru dyskutowac z kims kto nie wie co pisze.Powodzenia na przyszłosc

        • 0 0

  • glupia XII

    jestesmy najlepsi na swiecie ! mamy taki poziom ze mala bania.A to ze palimy papierosy pijemy alkohol i wciagamy biale to nasza sprawa ! kazdy tak robi. uwazajcie co piszecie ,dwunastko jedna

    • 0 0

  • brak słów. (4)

    jedną z chęci po przeczytaniu tego artykuły jest spotkanie się z osobą, która to napisała ten "inteligentny" artykuł.
    przepraszam bardzo!
    "Nigdy nie mieliśmy w szkole np. problemów z narkotykami. " ?!
    to jest po prostu sugeracja że 12 z ma z tym problem! co nie jest prawdą!! jak można się wypowiadać na temat tej szkoły skoro się nie ma o niej pojęcia! więc gratuluje naprawde temu kto to powiedział.
    skoro niby tu jest problem z narkotykami, to czemu tak chętnie szkoła sportowa chce się tu przenieść.
    i z tego artykuły wynika że to szkoła sportowa jest najbardziej poszkodowana.
    "Dusimy się w naszej szkole, podczas gdy tam jest mnóstwo miejsca"
    no dobrze. tylko że tu jest teraz miejsce.
    ale po przeniesieniu sportówki niestety już go nie będzie.
    i nie wiem jak można połączyć liceum z podstawówka.
    dzieci 8 letnie z 19letnimi?
    na jednym korytarzu?

    jest to dla mnie nie do pojęcia.
    dla miasta coraz ważniejsze są hotele itp. niż szkoły które mają nas wykształcić.
    zrozumiałabym połączenie dwóch liceów ogólnokształcących.
    ale lo ze sportówką?
    jak dla mnie jest to zrobione bez żadnego przemyślenia.
    co prawda, to prawda.
    tu już się liczy tylko ekonomia.

    • 0 0

    • Następny komentarz osoby bez wiedzy w temacie. Szkoła sportowa to inaczej mówiąc Liceum Ogólnokształcące! Oczywiście na poziomie LO.
      Poza tym co to za argumenty, że po przeniesieniu nie będzie miejsca. Rozumiem, że jak połowa szkoły pustej w innej jest dużo więcej uczniów to jest OK? Gdzie tu logika?!

      • 0 0

    • (2)

      dokładnie...
      gdzie logika? w ZSO 50% zapełnienia, w ZSSO 300% - przy czym ZSO jest przewidziana na dużo większą liczbę osób niż ZSSO, więc jak się tą kolosalną dysoproporcję wyrówna to bedzie dobrze - to świadczy o pewnej sprawiedliwości!

      Nie wyobrażasz sobie dzieci 7 letnich na korytażu z młodzieżą 19 letnią?? to przejdź się do ZSSO i zobacz! Nie ma tam z tym żadnych problemów!

      • 0 0

      • (1)

        A wlasnie ze sa problemy dzieciaki nie zachowuja sie dobrze pluja na siebie rzucaja sie poza tym w tamtym roku przez uczniow gimnazjum zostal okradziony sklepik a wiec to taka dobra mlodziez i nic sie tam nie dzieje? :)

        • 0 0

        • 50 % zapełnienia. Pewnie, moze 49,5% .Śmieszni jestescie, na przerwie jest pełna szkoła osób. A jak ktos nie ma pojecia o czym, pisze to swiadczy o jego inteligencji

          • 0 0

  • A ja powiem tak. (1)

    Przedtem uczyłam się w IX LO, jednym z lepszych, przeniosłam się do XII LO ze względu na dojazd. I wiem, co to znaczy wysoki poziom szkoły. W XII nie jest wcale tak łatwo. Trzeba się uczyć, trzeba chcieć. Opinie innych, plotki? Co to jest za świat, jeśli wierzycie tylkow to, co słyszycie? Może XII nie jest idealna, ale sportówka też nie jest idealna. Nie tylko w XII palą, w sportówce też. Mieszkam niedaleko sportówki i codziennie widzę, jak uczniowie wychodzą i palą. Mówicie, że XII to patologia? A znacie nas? Większość z nas to naprawdę wartościowi ludzi. Zastanówcie się, czy ocenianie po pozorach jest słuszne.
    Połączenie szkół niektórym się podoba,a niektórym nie, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. I jeszcze nie mamy powodów do paniki. Negatywne komentarze w stosunku do uczniów XII LO świadczy tylko o Waszej dojrzałości...

    • 0 0

    • Najlepszy komentarz na tej stronie :) brawo

      • 0 0

  • (1)

    polaczenie ZSO1 i sportowki jest pomyslem glupim tlyko i wylacznie ucierpia na tym uczniowie poniewaz beda mieli zle warunki do uczenia sie . ale nikt nie mysli o uczniach tlyko w wlasnych interesach.

    • 0 0

    • Ha!

      To akurat prawda, najbardzie o interesach myśli Adamowicz, niedługó już nie będzie prezydentem to musi sobie dobrze zabezpieczyć przyszłość

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane