• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy przeciw Quattro Towers

Magdalena Szałachowska
9 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przywykniemy do Quattro Towers?
Kontrowersje wywołuje również kolorystyka wież, która według zapowiedzi inwestora prawdopodobnie zostanie zmieniona. Kontrowersje wywołuje również kolorystyka wież, która według zapowiedzi inwestora prawdopodobnie zostanie zmieniona.

Burzliwie przebiegło poniedziałkowe spotkanie mieszkańców Wrzeszcza z przedstawicielami firmy Hines Polska, która na miejscu dawnej zajezdni przy ul. Partyzantów buduje kompleks Quattro Towers.



Co sądzisz o kompleksie Quattro Towers?

Inwestycja składa się z czterech 16-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych, każdy o wysokości 55 m.

Zobacz inny projekt zabudowy tej samej działki.

Sąsiedzi kompleksu, czyli przede wszystkim mieszkańcy ul. Matki Polki, Batorego i Pniewskiego, zaskarżyli decyzję o warunkach zabudowy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Mieszkańcy nie zgadzają się przede wszystkim z lokalizacją tak wysokich budynków w okolicy XIX-wiecznej dzielnicy willowej, protestują przeciwko architekturze nawiązującej do blokowisk oraz przeciwko zamknięciu osiedla. Narzekają również na brak rozwiązań komunikacyjnych, a także proponują utworzenie specjalnego funduszu gwarancyjnego, z którego pokrywane byłyby ewentualne zniszczenia okolicznych domów spowodowane pracami przy inwestycji.

- Kompleks nie narusza żadnych parametrów urbanistycznych, a jego projekt jest oparty o prawomocną decyzję o warunkach zabudowy - tłumaczy Wojciech Rumian, dyrektor inwestycji. - Podstawą wydania decyzji o warunkach zabudowy był brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz brak studium zagospodarowania. Oparliśmy się o zasadę dobrego sąsiedztwa, czyli w tym przypadku o architekturę tzw. dolarowca [55 - metrowy budynek na rogu al. Grunwaldzkiej i Partyzantów - przyp. red] oraz o analizę urbanistyczną przygotowaną przez Urząd Miasta Gdańska.

Odpierając zarzuty o spodziewany wzrost ruchu samochodów przedstawiciel dewelopera tłumaczył, że nie będzie on większy niż za czasów CH Sukces i Sukces Bis, tym bardziej, że 40 proc. lokali w Quattro Towers to kawalerki.

Właśnie kończy się rozbiórka centrów handlowych Sukces i Sukces-Bis. W sumie na ponad hektarowej działce powstanie ponad 22 tys. m kw powierzchni mieszkaniowej, 600 m kw. powierzchni biurowej i 170 m kw. handlowej. Pod kompleksem zlokalizowany zostanie parking na 300 aut. Ceny 270 apartamentów wahają się od 7 do 16 tys. zł za m kw. Autorem projektu jest warszawska pracownia Iryda.

Spotkanie zorganizował i poprowadził Maciej Krupa, radny Gdańska z ramienia PO.

Historia terenów po CH Sukces i Sukces Bis

IV 2006 - kupcy powoli opuszczają centrum Sukces i Sukces Bis, początek rozmów GCH Manhattan z australijskim funduszem APN
VI 2006 - zarząd GCH Manhattan występuje o decyzję o warunkach zabudowy
X 2006 - finalizacja transakcji pomiędzy APN i GCH Manhattan, fundusz przejmuje kontrolę nad centrami
XI 2006 - Hines rozpoczyna rozmowy z APN na temat zakupu nieruchomości po CH Sukces i Sukces Bis
I 2007 - miasto wydaje decyzję o warunkach zabudowy
02 II 2007 - Hines nabywa prawa do terenu
26 II 2007 - uprawomocnienie się decyzji o warunkach zabudowy
V 2007 - powstaje koncepcja architektoniczna Quattro Towers
IX 2007 - we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 9 powstaje biuro sprzedaży Hines
X 2007 - Hines składa wniosek o pozwolenie na budowę
I kw. 2008 - początek prac budowlanych
IV kw. 2009 - zakończenie prac
I kw. 2010 - przekazanie lokali mieszkalnych

Opinie (341) ponad 50 zablokowanych

  • Za 20 lat ludzie o takich blokach będą mówić tak jak dziś się mówi o wielkiej płycie i falowcach z czasów PRL-u. Architektura polska to dno.

    • 0 0

  • (4)

    Ja tam z checia bym kupil mieszkanie gdybym mial kase. Idealne mijesce i latwo wynajac.
    Niedawno byla dyskusja na temat wiezowcow na Przymorzu i jednym, z tematow przewodnich bylo kto by tam chcial mieszkac...No to odpowiadam, ze na pewno nie wiekszosc z tego forum, ale przyzczyna jest bardziek prozaiczna niz by sie moglo wydawac.
    Po prostu malo kogo na to stac!
    Latwiej jest jednak dorobic filozofie, ze brzydkie, ze w centrum, ze Wrzeszcz obrzydza itd... by sie poczuc lepiej w swiecie starych komunistycznych blokow...

    • 0 0

    • bolesław (3)

      czy dla ciebie alternatywa dla wysokościowców sa stare komunistyczne bloki?
      rozejrzyj sie, osiedli powstaje duzo, zobacz jakie można rózne budowac domy.
      ładne,przyjazne,
      takie cos jak wysokościowiec-to rzecz najprostsza z prostych, w dziedzinie architektury, i wiele od tych komunistyczych molochów sie nie różni, a za 10-15 lat,będzie kolejnym blokowiskiem-vide"wysokościowce" na Przymorzu koło kołobrzeskiej. kiedys cud architektury, obecnie koszmar.

      • 0 0

      • jana (1)

        Mieszkańcy szarych peerelowskich bloków uważają nowe osiedla za:
        1. Enklawy dla nowobogackich
        2. Styropianowe badziewie
        Widać wolą falowce i odrapane windy. Cóż, każdy mieszka tak jak lubi - albo jak musi.

        • 0 0

        • nie, dlaczego?
          przeciez to jest jasne ze trzeba budowac nowe osiedla bo ludzie musza gdzies mieszkać.
          i dlaczego nowobogaccy?
          bo mieszkaja na nowych osiedlach?
          gdzieś musza mieszkać, mam znajomych którzy mieszkaja w falowcu i nie maja takich odczuc wobec innych.
          ot kazdy ma to co ma.

          • 0 0

      • jana

        "czy dla ciebie alternatywa dla wysokościowców sa stare komunistyczne bloki?"

        oczywiscie, ze nie, ale nie widze problemu w tym by w scislym centrum dosc nowoczesnego Wrzeszcza stawiac nowoczesne budynki. Sasiedztwo starych kamienic w oplakanym stanie nie moze byc hamulcem.

        "rozejrzyj sie, osiedli powstaje duzo, zobacz jakie można rózne budowac domy.
        ładne,przyjazne,"

        Tak, ale one powstaja za miastem a na pewno nie w centrum. Tam jest wiecej miejsca i ziemia jest tansza.
        No i kto powiedzial ze te apartamenciki beda nieprzyjazne-pewnie beda ladne, bloki beda miaay nowoczesne windy i portiera..to jak na Manhattanie

        • 0 0

  • bacanadmorzem

    Trend jest taki, że zupełnie nie bierze się pod uwagę ładu przestrzennego. Liczy się wyłącznie zysk dewelopera. Ta zaraza rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Niedługo pewno dojdzie do Sopotu. Cała nadzieja w protestach. Jestem całym sercem za mieszkańcami. I do tego kretyńskie odgradzanie się, choć są już pierwsze zwiastuny odchodzenia od tej antylogicznej tendencji.

    • 0 0

  • uch drobnostka
    ja też piszę cię z małej:-)

    • 0 0

  • bzdura wierutna, kolejne powielanie mitów że w blokach żyją gołodupcy
    nieważne, to kwestia mentalności z rynku na białej
    w obrębie "starego" sztokholmu nie wolno budować mieszkań wyżej jak do IV pietra
    przykład pekaowca powinien być przestrogą, a nie przykładem, czy punktem odniesienia dla obecnych trendów
    zysk dewelopera, to jedno, a odczucia ludzi zamieszkałych obok, względy estetyczne to drugie

    • 0 0

  • Czarna Żmija (1)

    Kiedyś komunistyczne bloki były szczytem snobizmu tak jak dzisiaj zamknięte wysokościowe. W latach 70-ych ludzie sprzedawali domy, aby mieszkać w blokach. Dlatego za 20 lat obecnie powstające wysokościowsce będą uznawane za dziadostwo. Pomijam już aspekt całkowitego braku smaku i gustu architektonicznego.

    • 0 0

    • Antypolityk

      a ja myslałam, że do bloków szli czekajacy pokornie 16-20 lat z ksiażeczką mieszkaniową ludzie, którzy nie mieli nic własnego

      • 0 0

  • Bardzo ciekawy projekt, STOP pieniaczom!

    Większość ludzi którzy piszą tu swoje wypowiedzi nie ma pojęcia chyba o czym mówią... Chcielibyście żeby osiedle było otwarte i dostępne dla wszystkich, ja pytam czemu? Żebyście mogli kraść???? Pewnie tylko dlatego bulwersuje Was,że będzie to teren zamknięty i chroniony, porażka... Większość pieniaczy, którzy tylko krzyczą i nie mają argumentów...... Ludzie którzy mają jakieś pojęcie na temat biznesu wiedzą że jest to świetne miejsce na mieszaknie i inwestycje. Sam chętnie rozważę kupno tam mieszkania. Ludzie co Was obchodzi, że będą stały tam 4 wieże, jesteście zadrośni? chciwi? chcecie coś wzamian, bo chyba oto chodzi, co? Dajcie spokój ze swoimi nędznymi komentarzami, jak paskudnie wyglądają niektóre części Gdańska, a Wrzeszcz na tym zyska a nie straci, podniesie się prestiż tej dzielnicy, gdy powstana już tu te apartamentowce!!!! Dodam że mieszkam od 15 lat we Wrzeszczu i większośc tu mieszkających ludzi chwali sobie pomysł powstania nowoczesnych wież, a tylko garstka pieniaczy, nie mających nic do pwoiedzenia, próbują zarobić coś na tym i myślą, że dostana w łapę za spokój i siedzenie cicho, porażka!!! Bądzmy nowoczesni i idzmy z duchem czasu, inaczej zginiemy w szarej rzeczywistosci i przejedziemy do lamusa.

    • 0 0

  • Czarna Zmijo (1)

    Na spotkaniu przeciw wiezowcom byli mieszkancy willi i kamienic a nie "komunistycznych blokow". Z reszta nawet socrealistyczne GDM jest o niebo ambitniejsze z zewnatrz od quatro towers

    • 0 0

    • Ale ja się nie odnosiłam do tego, kto szedł na spotkanie, tylko do tego co napisałaś - że można budować ładne nowe osiedla i

      sporo ich jest. Odpisałam Ci zatem, że nie każdy uważa nowe osiedla za ładne.

      • 0 0

  • ema (1)

    Też. Ale wiem na pewno, że wtedy większość chciała mieszkać w blokach, bo nie trzeba było palić w piecu, sprzątać, o nic nie dbać, blisko było do sklepu. Bloki były wtedy synonimem nowoczesności. Dopiero później, gdy okazało się, żę różni ludzie je zamieszkują ludzie zapragnęli mieć własne domy. Obecny boom na wysokościowsce jest wyłącznie podyktowany modą i snobizmem.

    • 0 0

    • Antypolityk

      skoro tak mówisz? może, ja nigdy się z tym nie zetknęłam, ci co mieszkali w domach mogli z czasem wymienic rodzaj ogrzewania i własnie oni do sklepów mieli blisko, do bloków szli ci, co nie mieli gdzie mieszkać, były ksiązeczki mieszkaniowe, kolejki, losowania itp.

      • 0 0

  • Tadeusz

    popieram, chociaz uwazam ze osiedle powinno byc otwarte

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane